Spoj tradicije i mode! Šta su sve Srbi promenili u obeležavanju praznika
Podeli vest
Pravoslavni praznici su kod Srba oduvek duboko ukorenjeni u tradiciji, veri i porodičnom nasleđu, ali se način obeležavanja umnogome promenio tokom vremena - od poštovanja običaja u ruralnim sredinama, do savremenih proslava ubrzanog ritma gradskog života.
U prošlosti, pravoslavni praznici su bili religijski i društveni događaji od velikog značaja i obeležavali su se uz strogo poštovanje crkvenih pravila i običaja koji su se prenosili s generacije na generaciju.
Brojni običaji koji se poštuju tokom sezone slava, često među vernicima stvaraju nedoumice, pa se tako uvek postavlja pitanje, kada je pravo vreme da se zapali slavska sveća.
Srpska kultura je bogata raznolikim običajima od kojih se mnogi vezuju za hrišćanostvo, ali ima i onih kojih se ljudi pridržavaju zbog sujeverja.
09.11.2024
09:40
Slava, jedinstveni srpski običaj, obeležavala se svečanim ručkom, molitvom i lomljenjem slavskog kolača. Gosti su dolazili bez poziva, a svaka kuća bila je otvorena za svakog ko naiđe!
Uz bogatu trpezu se naglašavala duhovna dimenzija praznika.
Uoči Božića bi se, na primer, unosio badnjak u kuću. Onda se cela porodica okupljala oko posne trpeze, na kojoj su se uglavnom nalazili pasulj, ribe i orasi.
Slava je jedan od najstarijih i najvažnijih običaja u Srbiji, koji se održava već više od 1.000 godina. Iako je povezana s hrišćanstvom, ona ima duboke korene u prehrišćanskoj tradiciji, naročito u kultu predaka koji je bio od presudnog značaja za Slovene, a posebno za Srbe.
19.11.2024
16:40
Tokom Božićnog jutra vladala je vesela i svečana atmosfera, kao i porodično druženje.
Spoj tradicije i mode
Međutim, slika praznika kod Srba se promenila dolaskom modernih trendova, kao što su društvne mreže, i bržeg životnog tempa.
Iako mnoge porodice još uvek poštuju običaje poput unošenja badnjaka uoči Božića ili lomljenja slavskog kolača, njihova okupljanja su postala formalna, pa se danas svode na brzinske porodične ručkove, uz izgovore da se nema vremena.
Porodice često nisu skupa tokom praznika, pa su veliki skupovi često zamenjeni onim manjim.
Tradicionalna jela su zamenjena modernim specijalitetima, a u gradskim sredinama se češće praktikuje kupovina badnjaka na pijaci, umesto odlaska u šumu po isti.
Slava, koja se nekad praznovala čak i duže od jednog dana, pretvorila se u svečani ručak sa unapred pozvanim gostima, kojih je neuporedivo manje. A sve češće nailazimo na slave uz trubače i konobare.
Usled brzog životnog tempa, mnogi ne stignu da pripreme sami slavsku trpezu, već naručuju gotova jela i odlaze u pekaru po slavski kolač.
Foto: Shuterstock
Slavski kolač, vino i žito
Prisustvo moderne tehnologije
Kada na red stignu praznici, društvene mreže postaju preplavljene fotografijama doživljaja, okupljanja, trpeza, finih recepata i ponuda koje pomažu mladim domaćicama da što lakše savladaju postupak pripreme.
Verski obredi, koji su nekad bili dostupni samo onim vernicima koji odu u crkvu, sada se prenose putem malih ekrana.
Važno je znati da poštujemo stare običaje i u to unesemo savremeni pristup, kako bi negovali kulturno i duhovno nasleđe. Time praznici ostaju ne samo simbol vere, već i dokaz otpornosti tradicije u savremenom dobu, kao most između prošlosti i sadašnjosti.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Svetog Teofilakta Ispovednika, episkopa nikomidijskog, dan kada se oni koji veruju u čuda mole za zdravlje porodice.
Brojni običaji koji se poštuju tokom sezone slava, često među vernicima stvaraju nedoumice, pa se tako uvek postavlja pitanje, kada je pravo vreme da se zapali slavska sveća.
Višem javnom tužilaštvu (VJT) u Beogradu danas je stigao obdukcioni zapisnik sa toksikološkom analizom Instituta za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu u vezi sa smrću dvadesetpetogodišnje Milice Živković.
Zastrašujuća scena sinoć je zabeležena tokom emisije "Utisak nedelje" kod Olje Bećković na tajkunskoj Novoj S, kada je jedna od gošći, ranije najavljena samo kao studentkinja Filozofskog fakulteta u Beogradu, odbila da kaže svoje ime i prezime, naglasivši kako je ona samo medij.
Na dan pretresa zgrade Rektorata advokat Jugoslav Tintor i druga dvojica advokata, koja su prisustvovala pretresu nisu imali punomćja Univerziteta u Beogradu već fizičkog lica Vladana Đokića, saznaje Informer
Izraelski istoričar Efraim Zurof, najpoznatiji lovac na naciste, objavio je autorski tekst za "Times of Israel" u kom se detaljno pozabavio i osudio antisemitske poruke u seriji "Senke nad Balkanom" blokadera Dragana Bjelogrlića.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić otkrio je u novoj objavi na svom zvaničnom nalogu na Instagramu šta je njegov sin Luka uradio dok je on bio u bolnici i dok se borio za život.
Blokaderi sa Filozofskog fakulteta u Beogradu, sada već naširoko poznati javnosti naše zemlje po tome što kriju svoja imena i prezimena, udarili su na predsednicu Skupštine Anu Brnabić, ali stigao im je momentalan odgovor.
Srpski dnevnik počinje danas, 6. aprila u 21 čas! Osim najvažnijih vesti i tema, gledaoci će imati priliku da prvi saznaju i najtačniju vremensku prognozu, poručila je jedna od voditeljki Marijana Milićeivć.
Srpski dnevnik počinje 6. aprila u 21 čas, a pored najnovijih informacija i aktuelnih tema, gledaoci će moći prvi da saznaju najtačniju vremensku prognozu, poručila je jedna od voditeljki Kristina Vasić.
Nova velika informativna snaga Informer televizije, Srpski dnevnik, koji od ponedeljka startuje svakog dana u 21 čas, izazvao je pravi bum na mrežama i lavinu reakcija gledalaca koji već sada poručuju da jedva čekaju premijerno izdanje.
Srpski Dnevnik počinje 6. aprila u 21 čas i gledaocima Informer televizije ponudiće novo iskustvo informisanja, ali i odgovor na pitanje kako će se događaj odraziti na nas, poručila je voditeljka Emilija Savić.
Srbiju je juče probudila vest da je u blizini gasovoda na teritoriji Kanjiže pronađen eksploziv ogromne razorne moći. Kasnije su ovu vest potvrdili i predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić i šef Vojno bezbedonosne agencije (VBA) Đuro Jovanić, a nekadašnji deminer Vojske Srbije Branislav Kapetanović za Informer.rs objašnjava da je sprečena velika katastrofa.
U okolini Mošorina u toku je velika potera za muškarcem M.B. starim oko 40 godina, koji je prethodno u okolini Novog Sada uz pretnju oružjem oteo vozilo i pri begu u više navrata pucao ka policiji.
Jedan muškarac je u Novom Sadu, prema nezvaničnim saznanjima, pištoljem pretio jednom vozaču, nakon čega mu je, navodno, ukrao automobil, a potom tim vozilom počeo da beži od policije.
Porodično slavlje u nemačkom gradu Leverkuzenu preraslo je u masovnu tuču tokom koje su napadnuti i povređeni policajci, a na terenu je bilo angažovano 150 pripadnika policije, saopštile su danas lokalne vlasti dodajući da je policijska intervencija počela oko 23 časa, a završena je oko pola 7 ujutru.
U opštini Fatih u Istanbulu dogodio se dramatičan incident kada je nepoznati muškarac iznenada zgrabio nož za meso iz jedne priobalne trafike i naneo sebi teške povrede prerezavši grkljan.
Jačanje veza sa zemljama prijateljske islamske civilizacije spada među bezuslovne prioritete spoljne politike Rusije, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.
Zbog želje da izbegne bilo kakve nesuglasice, Čak Noris pitanje nasledstva rešio je još za života, pravedno raspodelivši imovinu između supruge i petoro dece.
Ime i prezime Điđi Hadid pojavilo se u objavljenim dokumentima povezanim sa Džefrijem Epstinom. Manekenka je odlučila da se javno oglasi i osvrne na ceo slučaj.
Linda Lavlejs bila je američka pornografska glumica koja je postala poznata po svom nastupu u tvrdom porniću "Duboko grlo" iz 1972, koji je doživeo ogroman uspeh.
Ako želite da vaša vaskršnja jaja izgledaju elegantno, a da pritom ne potrošite sate na dekoraciju i farbanje, samolepljivi biseri su savršeno rešenje.
Turisti na Tenerifima bili su iznenađeni kalimom, neobičnim vremenskim fenomenom koji je prekrio ostrvo gustim narandžastim oblakom prašine, umesto očekivanog sunčanog vremena.
Ćerka pevačice Svetlane Cece Ražnatović Anastasija Ražnatović je privukla pažnju nakon što je podelila emotivnu fotografiju sa partnerom Nemanjom Gudeljem.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar