Najstariji francuski časopis u svetu koji se bavi vinima “La revue du vin de France” objavio je tekst pod nazivom “Srbija, novi svet u starom svetu” autorke francuske somelijerke Paskalin Lepeltije koja je nedavno posetila Beograd gde je otkrila bogatstvo srpske vinske scene.
Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon kaže da je činjenica da se Srbija našla u svetski poznatom časopisu o vinima, čiji je tiraž preko 50.000 primeraka, izuzetno važna jer je to priznanje kvaliteta i potencijala srpskih vina na globalnom nivou.
- Ovakav publicitet pomaže da se svet upozna sa bogatom gastronomskom i kulturnom ponudom Srbije, čime se privlače i turisti i investitori. To je dokaz da srpska vinska industrija, sa svojom bogatom tradicijom, autentičnim sortama grožđa, može ravnopravno da stane uz najbolje svetske proizvođače. Takođe, ovo je inspiracija za srpske vinogradare i vinarije da nastave da unapređuju svoje proizvode i da još smelije istupaju na međunarodno tržište, istovremeno čuvajući svoje nasleđe i autentičnost. Ovo je rezultat vizije predsednika Vučića koji je ogromnu energiju uložio da se Srbija prikazuje na vinskoj mapi sveta - rekao je Gujon.
Autorka teksta Paskalin Lepeltije u Beogradu je učestvovala na takmičenju za najboljeg somelijera Evrope, Bliskog istoka i Afrike. Ona je 2018. osvojila titulu najboljeg francuskog somelijera, a 2023. godine je na takmičenju za najboljeg somelijera sveta osvojila četvrto mesto.
Foto: Expo 2027 Beograd
U svom autorskom tekstu navodi da Srbija ima neverovatan potencijal zahvaljujući izuzetnoj raznolikosti grožđa.
- Srbija ima sve adute za kvalitetno vinogradarstvo povoljne teroare (opis vinskog regiona) i fantastičnu sortnu raznovrsnost. Više od 200 sorti grožđa koje kombinuju ampelografsku dinamiku ovog kraja na raskrsnici trgovačkih i verskih puteva. Ako danas dominiraju internacionalne sorte, ističe se i balkanski „vinodiverzitet”: delikatna smederevka, protejski grašac ili rizling italiko, aromatična tamjanika, moslavac za belo; suptilna kadarka i posebno izuzetan prokupac, odlična sorta grožđa koja me podseća na sangiovese ukrštenu sa nero d'avola, za crvene - navodi u svom autorskom tekstu Lepeltije.
Paskalin kaže da je u Srbiji probala neka izuzetna vina, kao i da je Srbija osvojila njenu pažnju.
Od 22. do 24. oktobra Beogradski sajam biće najveće stecište vinara i vlasnika destilerija iz cele jugoistočne Evrope. U čast treće po redu manifestacije Vinska vizija otvorenog Balkana 2024 (3. Wine vision by Open Balkan), pod sajamskim kupolama širiće se arome vina dobijenih od različitih sorti grožđa i zažuboriće piće drevne tradicije duge više hiljada godina, dočaravajući trud i umeće ljudi posvećenih neprestanom usavršavanju kako bi postigli vrhunski kvalitet i nadmašili konkurenciju, koja je i u ovoj oblasti sve oštrija i veća.
Jedna od najstarijih privredno-turističkih manifestacija u Srbiji, “Smederevska jesen”, počela je ovog popodneva tradicionalnim defileom koji je prošao centralnim gradskim ulicama i postavljanjem velikog grozda na glavnom gradskom trgu
Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon poručio je danas u Cirihu da izložba "Ugroženi i zaboravljeni ljudi" skreće pažnju evropske javnosti na položaj Srba na Kosovu i Metohiji i značaj očuvanja srpske kulturne i duhovne baštine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kako nezvanično saznajemo, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu uhapšeno je više pripadnika Interventne jedinice 92 jer su sprečili procesuiranje Saše Vukovića zvanog Boske za pucnjavu u jednom restoranu na Autokomandi u novembru prošle godine.
Gledalačko-obaveštajna služba Informer (GOSI) došla je do najnovijeg snimka sa sastanka "Strateškog tima blokadera" održanog pre dva dana u Novom Sadu.
Blokaderi sa Fakulteta dramskih umestnosti (FDU) u Beogradu toliko su oboleli od mržnje da su sada otvoreno pozvali na odsecanje glave glavnom uredniku Informera Draganu J. Vučićeviću.
Blokaderska novinarka Antonela Riha i blokaderski advokat Ivan Ninić nastavili su bespoštedni rat na društvenoj mreži Iks, otkrivši na taj način koliko ne mogu da se podnesu, ali i kakvi su u stvari oni koji bi da se po svaku cenu dokopaju vlasti u Srbiji.
Blokaderski glumci, koji svakodnevno gledaju kako da od države isisaju što više novca, a onda na nju udaraju na najsramniji mogući način, sinoć su ponovo na kraju predstave u Jugoslovenskom dramskom pozorištu (JDP) u Beogradu podigli indekse u znak podrške navodnim studentima, a u stvari rušiocima ustavnog poretka Srbije.
Osvrćući se na istorijski kontekst donošenja Kumanovskog sporazuma i Rezolucije 1244, istoričar i redovni profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Čedomir Antić izneo je kritički osvrt na odluke tadašnjeg državnog vrha, ali je istovremeno ukazao na izuzetno sužen prostor za manevar koji je Srbija tada imala.
Na konferenciji za novinare današnje sednice niškog parlamenta gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović istakao je značaj pažljive izrade Prostornog plana grada Niša.
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
Više javno tužilaštvo u Beogradu ogolilo je do najsitnijih detalja dramu koja je podigla Srbiju na noge i objavilo kompletan dosije o kretanju bivšeg načelnika beogradske policije Veselina Milića.
Policijskoj upravi Banjaluka je u sredu, 10. juna, u 16.30 sati prijavljeno da se u mestu Prijakovci dogodio incident u kojem su povređena dva maloletna lica.
Pevač Enver Miki Kolašinac (43), iz Novog Pazara, koji je bio učesnik šoua "Zvezde Granda", ubijen je pre četiri godine u Holandiji u mestu Buhten, a njegov ubica još nije pronađen.
Indija je privremeno zakočila odobrenja za Starlink zbog straha da bi američki satelitski internet mogao da postane ozbiljna rupa u nacionalnoj bezbednosti.
Američka novinarka i komentatorka Kendis Ovens poručila je posle posete Rusiji da joj je putovanje potpuno promenilo sliku o toj zemlji i da zapadni mediji godinama iskrivljuju predstavu o Moskvi i ruskom društvu.
Osnivač italijanskog lista Il Foglio, Đulijano Ferara, objavio je tekst pod naslovom "Eskalacija - to je bila odluka", u kojem otvoreno podržava intenziviranje vojnih dejstava protiv Rusije i širenje napada na rusku teritoriju.
Više od 28 milijardi funti novca britanskih poreskih obveznika završilo je u rukama terorističkih organizacija, organizovanih kriminalnih grupa i neprijateljskih država između 2015. i 2021. godine.
Porodica popularnog grčkog pevača Konstantinosa Argirosa postala je bogatija za još jednog člana. Njegova supruga Aleksandra Nika porodila se 8. juna i na svet donela zdravu devojčicu, njihovo drugo dete.
Za osobe rođene u znaku Device period od 15. do 21. juna mogao bi da bude veoma produktivan, posebno kada su u pitanju obaveze koje su dugo bile odlagane.
Melanija Tramp prisustvovala je juče svečanoj dodeli nagrada u okviru programa "Presidential Artificial Intelligence Challenge", koja je održana u Beloj kući, gde je oduševila svojim stajlingom.
Povremeni otoci ruku i nogu nisu neuobičajeni, naročito kod starijih osoba. Ipak, prema rečima doktora Roberta Šmerlinga, određeni simptomi mogu ukazivati na potrebu za lekarskim pregledom.
Voditeljka Radio-televizija Srbije Ivana Milenković završila je studije na Arhitektonskom fakultetu, a nakon master studija upisala je i doktorske studije na odseku za ekološku i bioklimatsku arhitekturu.
Pevačica Tina Ivanović i njen bivši suprug Zvezdan Anđić ponovo su dospeli u centar pažnje nakon njegove objave koja je pokrenula nagađanja o pomirenju.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.