Devojčica (4) preminula je nakon što je primljena u bolnicu u Vrbasu sa povišenom telesnom temperaturom, a stručnjaci za Informer otkrivaju koji su potencijalni uzroci fatalnog ishoda.
Doktor pedijatar Saša Milićević za Informer ističe da iza povišene temperature se uvek krije infekcija, ali da doktori tek analizama mogu da utvrde o kojoj infekciji se tačno radi.
- Visoka telesna temperatura ukazuje na infekcije, pogotovo kod dece predškolskog uzrasta, ali temperatura ne pokazuje gde se infekcija tačno nalazi. Analizom krvi utvrđuje se da li je infekcija grla, pluća, mokraćnih kanala, bešike, mozga i tako dalje - navodi pedijatar.
Foto: Tanja Andric
Doktor Saša Milićević
Kako ističe naš sagovornik, postoji širok spektar bakterija i virusa koji mogu dovesti do fatalnog ishoda.
- Postoje različite vrste bakterija i virusa koje dovode do fatalnog ishoda i nekada mi kao lekari ne možemo delovati tako brzo. U takvim situacijama se gotovo uvek radi o virusima koje brzo mutiraju - rekao je doktor Milićević.
Pedijatar navodi da deca nemaju dovoljno razvijen imunitet koji može lako da se izbori sa infekcijama, kao odrasli ljudi.
- Sistem za imunitet kod dece nije dovoljno razvijen, jer ona nemaju kontakt sa različitim bakterijama i virusima kao mi odrasli, te ne mogu ni razviti u ranom uzrastu jak imunološki sistem. Kada u takav slav sistem dopre jaka infekcija, ona brzo deluje i dovede do zastoja srca - kazao je doktor Milićević.
Foto: Shutterstock
Kako navodi pedijatar, ispitivanjem će se utvrditi šta je dovelo do fatalnog ishoda u slučaju devojčice iz Vrbasa, ali ne isključuje mogućnost hroničnih bolesti, urođenih mana i toplotnog frasa.
- U konkretnom slučaju devojčice još uvek se ne zna da li je imala neko hronično oboljenje ili urođenu manu što je dovelo do smrti. Svakako će ispitivanjem biti utvrđeno o čemu se tačno radi. Na primer toplotni fras može dovesti do smrti, ali retko. Fatalni ishod se događa kada toplotni fras deluje duže od pola sata - istakao je doktor Milićević.
Devojčica (4) preminula je noćas nakon što je primljena u bolnicu u Vrbasu sa povišenom telesnom temperaturom. Prema dostupnim informacijama, devojčica je u sredu, 22. januara 2025. godine, vraćena kući iz vrtića zbog simptoma povišene temperature. Uzrok smrti još uvek nije poznat, a obdukcija je u toku.
Prvi slučaj infekcije virusom gripa tip A(H1) koji je potvrdila Nacionalna referentna laboratorija za grip i druge respiratorne viruse Instituta za virusologiju, vakcine i serume "Torlak" potvrđen je u opštini Vladimirci kod dvogodišnjeg deteta, izjavila je Dragana Radojičić, epidemiolog Zavoda za javno zdravlje Šabac.
Proteklih dana mnogi građani se žale na povišenu temperaturu koju teško spuštaju, a u kolektivima prisutni su kašalj, malaksalost, kijanje i curenje iz nosa. Ovakva zdravstvena situacija koja je odlika virusa gripa prisutna je širom Srbije, što i potvrđuju izveštaji Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Devojčica (4) preminula je noćas nakon što je primljena u bolnicu u Vrbasu sa povišenom telesnom temperaturom. Prema dostupnim informacijama, devojčica je u sredu, 22. januara 2025. godine, vraćena kući iz vrtića zbog simptoma povišene temperature. Uzrok smrti još uvek nije poznat, a obdukcija je u toku.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravi u trodnevnoj zvaničnoj poseti Gruziji, gde se sastao sa predsednikom Gruzije Mihail Kavelašvili, državnim zvaničnicima i patrijarhom Gruzijske pravoslavne crkve.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević otkrio je tokom Kolegijuma šokantna saznanja o političaru Vladanu Đokiću, koji bi trebalo da je rektor Univerziteta u Beogradu, i njegovoj poseti Hilandaru.
Blokaderi i njima bliski tajkunski mediji poput niskotiražnog Danasa, Nove i N1, još jednom su, po ko zna koji put, pokazali da im ništa nije sveto i da im je najjači adut njihovo licemerje bez presedana.
Predsednik Stranke slobode i pravde, Dragan Đilas pozvao je danas parlamentarne stranke u Srbiji da podrže hitno usvajanje zakona kojim bi se mlađima od 16 godina zabranilo korišćenje društvenih mreža.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić, koji boravi u trodnevnoj zvaničnoj poseti Gruziji, imao je priliku da glavni grad ove zemlje, Tbilisi, vidi iz malo drugačije perspektive.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević otkrio je tokom Kolegijuma šokantna saznanja o političaru Vladanu Đokiću, koji bi trebalo da je rektor Univerziteta u Beogradu, i njegovoj poseti Hilandaru.
Na području Gadžinog Hana kod Niša u jednoj firmi poginuo je radnik pod još uvek nerazjašnjenim okolnostima, rekli su iz policije u Nišu, prenose Južne vesti.
Pred Višim sudom u Beogradu počinje postupak protiv Srđana P. optuženog za teško ubistvo i paljenje objekata u Velikom Polju kod Obrenovca, navodno zbog spora oko prodaje zemljišta.
Kod NIS-ove pumpe u Ivanjici danas je došlo do saobraćajne nezgode u kojoj se prevrnuo traktor, što je izazvalo otežano odvijanje saobraćaja na ovoj deonici puta.
Ruski predsednik Vladimir Putin uputio je srdačnu rođendansku čestitku kineskom predsedniku Si Đinpingu, u kojoj je pohvalio izuzetna dostignuća i impresivan napredak Kine pod njegovim vođstvom.
Prvi put u poslednjih više od 30 godina, oružane snage u Holandiji sprovode vežbe postavljanja i upravljanja kampom za ratne zarobljenike u slučaju potencijalnog sukoba sa Rusijom.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko uputio je javno izvinjenje ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom zbog svojih ranijih oštrih i satiričnih izjava na njegov račun.
Tokom bilateralnog sastanka sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, američki lider Donald Tramp najavio je da se Bela kuća, nakon uspešno rešenog pitanja sa Iranom, u potpunosti okreće diplomatskom rešavanju sukoba u Ukrajini.
Ksenija Repić, najstarija unuka poznate glumice Ljiljane Stjepanović, krenula je njenim stopama i već kao dete osvojila publiku ulogama u domaćim serijama.
Italijanska pevačica i jedna od najvećih seks-bombi osamdesetih godina, Sabrina Salerno (58), ponovo je rešila da zapali društvene mreže i dokaže da joj godine ne mogu ništa.
Ova domaća gibanica pravi se od jednostavnih sastojaka koje većina domaćinstava već ima pri ruci, a rezultat je mekano i sočno jelo sa neodoljivom zapečenom koricom.
Naslage leda u zamrzivaču predstavljaju čest problem u domaćinstvima jer zauzimaju prostor, otežavaju rad uređaja i mogu povećati potrošnju električne energije. Ipak, uz pomoć biljnih ulja taj proces možete usporiti.
Dok je godinama privlačila pažnju provokativnim fotografijama i sadržajem za odrasle, influenserka i model Nejlin Ešli danas tvrdi da je odlučila da potpuno promeni svoj život.
Ako vam internet u pojedinim delovima stana ili kuće radi sporo zbog slabijeg Wi-Fi signala, postoji jednostavno rešenje koje možete isprobati bez dodatnih troškova.
Katarina Grujić je vitkom linijom i preplanlim tenom izazvala pravu pometnju, pa je otkrila da se tek vratila sa porodičnog odmora, kao i da je odmorila dušu!
Pevačica Tea Bilanović progovorila je večeras, na promociji Vivo benda, o navodnoj aferi sa bivšim mužem Marije Mikić, Jovanom Pantićem, i sve demantovala.
Ćerka Suzane Mančić, Teodora Kunić juče je imala građansko venčanje sa svojim partnerom, generalom Miroslavom Talijanom, odakle su objavljene brojne fotografije.
Pevačica Aleksandra Caka Ivanov progovorila je o odnosu i saradnji sa Goranom Ratkovićem Raletom, pa otkrila kako Ana Nikolić ne pravi problem kada je posao u pitanju.
Pevalica Jelena Vučković otkrila je kako se nakon kraha ljubavi i privatnih problema povukla sa estrade, ali da se nada probudila u vezi sa novim partnerom.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.