Amerikanac (29) koji je pre par godina živeo u Srbiji, čiju je kulturu i način života odmah zavoleo, priznao je da razmatra ponovno vraćanje u našu zemlju ali i nesvakidašnji način da usavrši srpski jezik – dobrovoljnim služenjem vojnog roka u Srbiji!
Kao neko ko je proveo godine u Vojvodini sada planira povratak i veruje da bi vojna obuka od 75 dana bila idealna prilika da u potpunosti uroni u srpski jezik ali i prilika da se još jednom približi srpskom načinu života. Iako nije srpskog porekla, sve to priznaje, uradio bi jer više voli srpski nego američki život.
- Mogu li se stranci dobrovoljno prijaviti za 60-dnevni vojni rok? Živeo sam u Vojvodini kada sam bio mlađi, ali sada živim u SAD-u. Planirao sam da se ove godine vratim u Srbiju kako bih poboljšao svoje znanje jezika. Koliko znam, nisam u obavezi da služim vojsku jer imam 29 godina. Međutim, čuo sam da vojni rok traje samo 60 dana (plus još oko 15 dana vežbi). To mi ne zvuči loše i mislim da bi bila dobra prilika da usavršim jezik u intenzivnom okruženju... Nemam srpsko državljanstvo, niti za sada imam privremeni boravak u Srbiji. Ali, ako bih želeo, da li mogu kao stranac dobrovoljno da se prijavim za ovaj vojni rok? - napisao je on.
- Takođe nisam srpskog porekla! Živeo sam u Srbiji od svoje 18. do 25. godine i navikao sam na život tamo. U to vreme nisam imao mnogo novca i vratio sam se u SAD da zaradim. Ipak, više volim život u Srbiji. Takođe sa živeo još tri godine u Hrvatskoj dok sam studirao. Ipak planiram jednog dana da podnesem zahtev samo za srpsko državljanstvo. Svakako, verujem da bi mi vojno iskustvo koristilo – bio bih okružen Srbima, govorio srpski svaki minut svakog dana. Mislim da bi to bilo potpuno drugačije iskustvo od svega što sam do sada radio. Znam da zvuči pomalo naivno, ali kako i stranci u Francuskoj legiji brzo nauče francuski. To je bila moja ideja - napisao je on pa dodao:
- Trenutno dovoljno dobro govorim srpski za svakodnevnu komunikaciju, ali mi nedostaje rečnik i ona brzina i prirodna tečnost koju imaju izvorni govornici. Bilo bi teško na početku, ali verujem da bih se snašao i preživeo prve nedelje. Nadam se da bih do kraja služenja govorio tečno i prirodno, a uz to bih bio u boljoj fizičkoj formi i skinuo višak kilograma koji sam nabacio tokom godina života u Americi.
U komentarima mnogi su priznali da nisu sigurni da li bi mogao na takav način da ostvari svoju želju, ali i da je njegova ideja potpuno suluda, dok su mu drugi korisnici poželeli sreću.
"E ja stvarno ovo prvi put čujem"
"Suluda ideja, ali s druge strane poštujem. Ovo ne bi ni pravom Srbinu palo na pamet"
"U vojsku zbog jezika ali i gubitka kilograma? Ovo je najluđa ideja i najluđi plan za mršavljenje koji sam ikada čuo"
"Dobro došao nazad! Mogu samo da ti provereno kažem da će ti vojska biti jedna od najdražih i najuzbudljivih uspomena koje ćeš pamtiti dok si živ"
"Imamo i dosta devojaka u vojsci, možda te i oženimo! Bravo za ideju, puno sreće" glasili su samo neki od komentara.
Na društvenim mrežama pojavila se objava u kojoj jedan momak traži savete ostalih korisnika povodom nedostatka lične higijene u svakodnevnoj rutini njegove devojke.
Veliki broj naših sugrađana podelilo je svoje neprijatno iskustvo sa kojim se susreću poslednjih nedelje jer, kako kažu, ih udari elektricitet u rukama šta god da dotaknu.
Jedan muškarac iz Srbije priznao je da se našao pred teškom životnom odlukom u kojoj se pita da li da ostane u braku sa ženom koju voli ili da ga okonča jer ne dele istu viziju o porodici, odnosno o njenom proširenju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na društvenim mrežama pojavila se objava u kojoj jedan momak traži savete ostalih korisnika povodom nedostatka lične higijene u svakodnevnoj rutini njegove devojke.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se medijima nakon što je stigao u Tivat na samit EU-Zapadni Balkan i poslao ključne poruke građanima, ali i vlastima u Crnoj Gori.
Lider SSP Dragan Đilas oglasio se juče na društvenoj mreži Iks (bivši Tviter), gde je "u glavu" izbrojao koliko je lajkova imala objava šefa poslaničke grupe SNS-a Milenka Jovanova.
Pripadnici Kurtijeve policije priveli su danas u severnom delu Kosovske Mitrovice gradonačelnika Milana Radojevića i predsednika Skupštine opštine Severna Mitrovica, Ivana Zoporošca, a zatim su ih posle sat vremena i pustili.
Potpredsednica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta gostujući u Info jutru komentarisala je bezbednosnu pretnju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u Crnog Gori.
Više javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo je istragu protiv Uroša G. (25) zbog postojanja osnova sumnje da je 3. juna 2026. godine na teritoriji opštine Savski venac na podmukao način lišio života S.P.
U teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila tokom noći u Ruzveltovoj ulici, u blizini Vukovog spomenika, povređeno je više osoba, dok se lekari bore za život jednom tinejdžeru.
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana za D.V. i M.J, uhapšenima u okviru istrage povodom teškog ubistva Aleksadra Nešovića 12. maja u restoranu "27" na Senjaku.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je danas da rat Rusije protiv Ukrajine postaje pretnja za sve države na istočnoj granici Evropske unije, nakon eksplozije pomorskog drona u rumunskoj luci Konstanca na Crnom moru.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je danas da verovatnoća sastanka ruskog i američkog predsednika, Vladimira Putina i Donalda Trampa ovog leta iznosi 50 odsto.
Ministar spoljnih poslova Nemačke, Johan Vadeful, pozvao je ruskog predsednika, Vladimira Putina, da pokrene pregovore o miru u Ukrajini uz učešće Evrope, prenose nemački mediji.
Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
Sa početkom letnje sezone i učestalijim putovanjima, na društvenim mrežama pokrenula se zanimljiva rasprava o detalju koji gotovo svaki kofer ima, a malo ko zna njegovu pravu svrhu.
Jednostavan napitak od limuna, jabukovog sirćeta i đumbira postao je popularan jer pomaže da se osećate lakše, smanjite nadutost i podstaknete varenje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar