Kilogram žive vage jaganjaca trenutno se na tržištu prodaje po ceni od 550 do 600 dinara, a očekuje se da ova cena neće značajno rasti ni u periodu pred Vaskrs, kada potražnja bude povećana.
Što se tiče gotovog pečenja koje kupujemo uoči praznika u pečenjarama, cena se kreće od 2.800 do 3.800 dinara po kligoramu. Dok je sveže meso znatno jeftinije. U zavisnosti od dela Srbije kilogram jagnjetine kreće se od 1.400 do 1.800 dinara, dok kilogram ovčetine iznosi oko 850 dinara.
Cena prasetine varira od 2.000 do 2.500 dinara po kilogramu, gotovog pečenja. U Beograd meso sa ražnja stiže uglavnom iz Čačka, pa su i cene slične, prasetina košta od 2.000 do 2.500, a jagnjetina od 2.800 do 3.000 dinara.
Kilogram prasećeg pečenja u Nišu trenutno je oko 1.990 dinara, a jagnjećeg oko 2.800 dinara. Nešto je niža cena svinjskog buta pečenog bez kosti, što spada u jednu vrstu pečenja i ono je 1.400 dinara. U odnosu na prošlu godinu, prasetina je čak i povoljnija i neće biti poskupljenja za predstojeće praznike.
Milovan Ćosić, ovčar iz Ravnog Sela u opštini Vrbas, objašnjava da na domaćem tržištu trenutno postoji nedostatak ovčijeg mesa.
Prema njegovim rečima, ovce obično jagnje u decembru i januaru, a uz odgovarajuću ishranu, do Vaskrsa bi trebalo da dostignu težinu između 30 i 35 kilograma, što je najtraženija kilaža.
Foto: Shutterstock
Cene miruju pred Vaskrs
Ćosić ističe da je trenutna proizvodnja jaganjaca dovoljno velika da zadovolji potrebe domaćeg tržišta, jer su ovčari u poslednje dve godine radili na povećanju stada, zahvaljujući dobrim podsticajima, koji iznose 10.000 dinara po umatičenoj grli.
- Prošla i ova godina su solidne za ovčarstvo. Cena jaganjaca je dobra, a potražnja je stabilna, tako da stočari mogu da prodaju sve viškove, što im daje motivaciju da povećavaju broj grla. Podsticaji su redovni i isplata ne kasni. Sve ideu prilog tome da cene mese ne bi trebalo da se menjaju pred praznike - naglasio je Ćosić.
On je takođe objasnio da je njegova farmi 180 odraslih ženki, nekoliko šiljegica, i između 230 i 250 ovaca koje sa dva sina uspešno održava.
Ćosić takođe napominje da gazdinstva koja nemaju svoje oranice mogu da kupe hranu za životinje od podsticaja i da obezbede potrebnu količinu do sledeće isplate.
Kilogram žive mere jagnjadi od 32 do 35 kilograma trenutno košta 600 dinara, ali ovčari ne garantuju da će ta cena i ostati kako se približava Vaskrs i Đurđevdan, kada se na prazničnoj trpezi prednost daje jegnjetini u odnosu na praseće pečenje.
Otkupna cena krava za klanje simentalske rase bila je niža u nedelji za nama u klanicama na području podrinjskog regiona, a otkupljivane su najčešće po ceni od 260 din/kg, piše STIPS.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kilogram žive mere jagnjadi od 32 do 35 kilograma trenutno košta 600 dinara, ali ovčari ne garantuju da će ta cena i ostati kako se približava Vaskrs i Đurđevdan, kada se na prazničnoj trpezi prednost daje jegnjetini u odnosu na praseće pečenje.
Opozicioni korisnik društvene mreže Iks Vukša Dragović, koji je prethodne nedelje uzdrmao javnost Srbije objavivši detaljnu listu NVO hidre, kao i detalje na koji se način u našoj zemlji finansiraju neke od najpoznatijih i najvećih nevladinih organizacija, ali i onih blokaderskih, sada je otišao korak dalje.
Uticajni briselski list blizak najvišim instancama vlasti u srcu Evropske unije (EU) objavio je analizu kojom je žestoko udario na Hrvatsku, optuživši tu zemlju da čak ni više od tri decenije nakon sticanja nezavisnosti ona nije raščistila sa ustaškom prošlošću!?!
Glavni i odgovorni urednik Infornera komentarisao je prilikom gostovanja u emisiji "Hit Tvit" to da je NATO lobista Zdravko Ponoš bio prvi koji je objavio da je korišćen zvučni top.
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" otkrili smo vam čime se sada bavi novinarka blokaderka Ana Mihajlovski, iza čega se skriva njen kolega blokader Slobodan Georgiev, kako se opušta “blokader junior” Aleksej Bjelogrlić, koji su izvori prihoda još jednog blokadera, glumca Nikole Đurička, gde se kreće i šta vozi najbolji prijatelj rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović.
Kada monstrumi u naletu bolesne ljubomore, posesivnosti ili želje za kontrolom zverski likvidiraju osobu koju su navodno voleli, prva karta na koju igraju u sudnici jeste neuračunljivost. Međutim, forenzička psihijatrija poseduje filtere koje nijedan glumac pred sudijama ne može da prevari.
D. Š. (55) iz Razgojnskog Čifluka zadobio je večeras višestruke povrede opasne po život, kada je motorom udario u banderu, potvrđeno je u policiji i Opštoj bolnici Leskovac.
Pre četiri dana, 1. jula, oko dva sata iza ponoći, muškarac Lj. G. (47) napadnut je nožem u porodičnom domu svoje ćerke na Zvezdari u Beogradu, u Bulevaru kralja Aleksandra, a njegova trudna ćerka K. G. bila je svedok brutalnog nasilja.
Nezapamćena drama dogodila se jutros oko 10 sati na Zvezdari u ulicu Braće Srnića, a kada je, kako se saznaje, pretučen vozač trolejbusa Jovan R. (42) od strane starijeg muškarca.
Kubanska državna Nacionalna elektroprivreda (UNE) saopštila je da se očekuje da će tokom dana 72 odsto te zemlje biti bez struje, tokom sati u kojima je potrošnja najveća.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp održaće odvojene sastanke sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim i sirijskim predsednikom Ahmedom al Šarom na marginama predstojećeg samita NATO u Ankari.
Jedan od glavnih likova serije "Tajne malog grada" je ruski glumac Maksim Bitjukov, koji tumači lik policijskog načelnika i iskusnog istražitelja Porfirija Petroviča Parfjonova.
Godinama je border koli važio za najpametnijeg psa na svetu, ali novo naučno istraživanje pokazalo je da ga je malinoa nadmašila i preuzela prvo mesto.
Putnici širom sveta sve češće se susreću sa strožim pravilima o ručnom prtljagu, jer avio-kompanije pokušavaju da ubrzaju ukrcavanje, smanje kašnjenja i povećaju bezbednost letova.
Muzička zvezda Jelena Karleuša ponovo je izazvala ogroman interes javnosti, ovog puta povodom promocije velikog koncerta koji će biti održan u Banjaluci 17.07.2026. godine.
Sin nekadašnjeg fudbalera Crvene zvezde Ivana Gvozdenovića privlači veliku pažnju na društvenim mrežama, i to ne zbog sporta, već zbog upečatljivog modnog izraza.
Pobednica "Zadruge 1" Kristina Kija Kockar ponovo je javno prozvala pevačicu Anabela Atijas, podelivši snimak sa njenog nastupa na kojem se vidi mali broj posetilaca.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.