• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer.rs

27.01.2025

18:14

UŽAS! Pronađen pesticid u koka-koli! Hitno se povlači sa tržišta

Shutterstock

Zaštitnik potrošača

UŽAS! Pronađen pesticid u koka-koli! Hitno se povlači sa tržišta

Podeli vest

U određenim pakovanjima koka-kole, sprajta, fante i drugim sličnim pićima nedavno je uočen visok nivo hlorata, zbog čega je Evropska ispostava kompanije Koka-kola u ponedeljak donela odluku o povlačenju nepovoljnih proizvoda sa tržišta.

Sa tržišta će biti uklonjena određena pakovanja popularnog napitka koka-kole, ali i pića Fuze Tea, Fanta Cassis, Minute Maid i Hawai Tropical koja proizvodi ista kompanija.

Pića sa spornim sadržajem prodavana su širom Evrope u limenkama i staklenim flašama koje se distribuiraju u Belgiji, Holandiji, Britaniji, Nemačkoj, Francuskoj i Luksemburgu, počevši od novembra meseca!

Kompanija je obavestila potrošače da ambalaže mogu vratiti u prodajne objekte radi povraćaja novca!

U opozvane proizvode spadaju limenke koka-kole od 0,15 litara na kojima je istaknut rok trajanja do 30. novembra 2025. godine, zatim koka-kola sa nula šećera i bez kofeina čije je konzumiranje predviđeno do 31. maja 2025. ali i koka-kolu u staklenoj ambalaži od jedan litar, čiji je rok upitrebe do 30. juna ove godine.

Kada govorimo o napitku pod imenom Fuze Tea, povlače se limenke od 0,33 litara sa aromom hibiskus breskva, penušavog i mango kamilice.

Rok trajanja spornih sokova sa ukusima breskve hibiskusa i penušavih je do 31. decembra 2025, a na limenkama mango kamilice istaknut je datum 30. septembar iste godine. Takođe, tu se broje i manje staklene flaše od 0,2 litra Fuze Tea Green i Fuze Tea Peach Hibiskusa, sa rokom upotrebe 31. jula 2025. i 30. novembra 2025. godine.

Fanta Cassis i Minute Maid Apple pića čija upotreba je štetna nalaze se u staklenim flašama od 0,2 litra i rok upotrebe je do 30. novembra ove godine.

Sa tržišta se povlači i čuveni Hawai Tropical, a za konzumiranje su bezbedne samo limenke od 0,25 litara sa rokom trajanja do 30.11.2025.

Šta je hlorat?

Hlorat se nekada koristio kao pesticid, dok je sada njegova upotreba u te svrhe zabranjena.

On se može formirati kao nusproizvod, kada se sredstva za dezinfekciju na bazi hlora koriste u prehrambenoj industriji.

Kako govori Voedingscentrum, šansa da se razbolite prilikom izlaganja hloratu izuzetno je mala, međutim, kada neko pati od poremećaja štitne žlezde ili se suočava sa nedostatkom joda u organizmu, podložniji je negativnom delovanju pomenutog sastojka.

Koka-kola apeluje na potrošače da obrate pažnju na proizvode koje su pazarili i ukoliko se među njima nalaze navedeni, iste vrate radi potpunog povraćaja novca.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Ne propustite novu epizodu emisije "Na merama" - U subotu od 20h ulazimo u trag i nedodirljivima!
Live TV

Ne propustite novu epizodu emisije "Na merama" - U subotu od 20h ulazimo u trag i nedodirljivima!

Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…

05.12.2025

10:57

Hronika

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set