Slučaj ubistva Inele Selimović i njenog sina dva dana nakon što je ona prijavila nasilje što nije, kako se sumnja, adekvatno procesuirano nije usamljen i postoji zabrinjavajući broj femicida kojima su prehodile žalbe žrtava.
Portparol Osnovnog tužilaštva u Kosovskoj Mitrovici Valon Preteni saopštio je juče da je, prema prvim sumnjama, muškarac ubio ženu, a potom i sebe u Vučitrnu.
25.03.2025
08:52
Osim toga, nasilje neretko eskalira zbog veće količine alkohola, ali i psihoaktivnih supstanci, upozoravaju stručnjaci.
- Evidentno je da se posle praznika povećava broj prijava za nasilje u porodici. Članovi porodice više vremena provode zajedno tada, ali to nije jedini faktor rizika, tu je dosta alkohola, pa i korišćenje psihoaktivnih supstanci - rekla je za Informer Jasmina Nikolić, direktorka Viktimološkog društva Srbije.
Meštani Osipaonice kod Smedereva i dalje su u šoku zbog ubistva Dragice V. (53) koju je, kako se sumnja, golim rukama udavio bivši emotivni partner Miodrag M. (66) nakon svađe. Oni kažu da osumnjičenog znaju kao čoveka preke naravi.
Srbin Miroslav Miksić (88) optužen je da je ubio svoju suprugu Miljku (76) u Nort Portu u Americi, a to je pokušao da prikrije tako šro je iscenirao da se ona sama ubila.
15.02.2025
17:31
Foto: pexels.com
Nasilje nad ženama
Kako je objasnila, tokom praznika, neki SOS telefoni nevladinih organizacija za pomoć žrtvama nasilja rade po izmenjenom režimu, ali podseća da svako ko je ugrožen može i treba odmah da se obrati policiji.
- Organizacije kao što je naša daju ženama instrukcije da u situacijama u kojima primete situacije koje mogu da budu okidač za nasilje imaju plan gde mogu da odu, šta treba da ponesu i da se obrate policiji - objasnila je naša sagovornica iz Viktimološkog društva.
Foto: Shutterstock/Ph_Stephan
Nasilje nad ženama
Nažalost, bilo je situacija u kojima su žrtve tražile pomoć i upozoravale, ali je na kraju bilo kasno.
Tako je tragično nastradala Milica Pavlović (tada 60) iz okoline Varvarina koju je muž Nebojša ubio 16. novembra dok su slavili krsnu slavu Đurđic.
Nebojša je tada nožem ubo u vrat suprugu, a onda je sam svedočio da je nakon nje hteo da ubije ćerku i njenu decu.
Milica, ćerka i unuci dve godine ranije su prijavili Nebojšu da ih je tukao i napao nožem, ali je suđenje više puta odlagano.
Foto: Foto: Shutterstock, Miroljub Mihailović Piki
Ubistvo/Ilustracija
Neverovatno potresno u ovoj stravičnoj tragediji je što je Milica godinama trpela nasilje, a onda je počela da piše dnevnik koji je trebalo da prestavlja savete i podršku drugim ženama koje su u situaciji kao i ona.
Na prvoj strani sveske stoji rečenica: "Savet svim ženama sveta koje trpe nasilje, jer to pričam iz iskustva svog života". Nadala se da će moći da pomogne drugim ženama koje godinama trpe nasilje.
- Ovo je knjiga ispovesti i pokajanja jedne napaćene žene - napisala je ona.
Deo Miličine ispovesti čitao je njen unuk i to na sahrani.
- Dobijala sam batine i nikada nisam smela da pitam zašto. Sada imam 60 godina i sama se pitam kako sam još živa. Dok me tuče, ne smem da pitam ni zašto me tuče. Njegova majka me je molila da odem jer ako ona mora da trpi to nasilje da ne trpim i ja - čitao je unuk.
Jasmina Nikolić iz Viktimološkog društva Srbije podseća na to da žrtve porodičnog nasilja prolaze veoma dug i težak put dok se ne odvaže da to prijave.
Foto: MUP Srbije
Policija
- Svaka osoba koja trpi nasilje se preispituje pre nego što potraži pomoć. Uglavnom se nasilje ne prijavljuje posle prvog slučaja, a žrtve neretko krive sebe i zato nekada nema prijave pre femicida - objasnila je naša sagovornica.
Pored toga, tu su i brojne stege patrijarhalnog društva i strah od osude okoline.
- Mi osnažujemo žrtve da razgovaraju o tome i sa komšijama, jer onda neko ko je u blizini može da primeti da se nešto dešava i spreči moguću eskalaciju sukoba i tragičan ishod. Ako se nasilje krije, onda niko ne može ni da pomogne - rekla je direktorka Viktimološkog centra.
To upozorenje podseća na još jedan slučaj ubistva žene koji ledi krv u žilama i to na najradosniji hrišćanski praznik.
Foto: Shutterstock
Uviđaj/Ilustracija
Tatjanu Perić (61) je ubio muž Dragan Todorović (68) u Kušiljeva kod Svilajnca na Badnje veče.
Dragan je lovačkom puškom izvršio krvavi pir, a potom otišao u garažu i nožem sebi naneo teške telesne povrede.
Tatjana je kobne večeri telefonom pozvala komšinicu i rekla da pozove policiju jer će Dragan da je ubije.
Komšinica je alarmirala rođaka žrtve i policiju, ali kada su stigli, već je bilo kasno, Tatjana je ležala u spavaćoj sobi u lokvi krvi mrtva.
Još jedan slučaj stravičnog zločina dogodio je uoči Uskrsa, a žrtva je pokušala da ostavi nasilnika i izađe iz porodičnog pakla, ali ju je on mučki ubio iz ljubomore.
Nikodije Božinović (60) iz Kladova, poznatiji kao Kokan, ubio je 2018. godine na Veliki petak svoju nevenčanu suprugu Mirjanu Inđić (35). Uzeo je čekić i udarao je u glavu dok je nije ubio, a potom je popio bensedine i pokušao da se ubije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Slučaj ubistva Inele Selimović i njenog sina dva dana nakon što je ona prijavila nasilje što nije, kako se sumnja, adekvatno procesuirano nije usamljen i postoji zabrinjavajući broj femicida kojima su prehodile žalbe žrtava.
Tajkunska televizija N1 oglasila se danas povodom debate između predsednika Srbije Aleksandra Vučića i generalnog sekretara Evropske demokratske partije Sandra Gocija.
Danas je u Višem sudu u Beogradu nastavljeno suđenje optuženima u slučaju "Generalštab", a među njima je i ministar kulture Nikola Selaković, čiji je branilac Vladimir Đukanović nakon postupka u ovoj instituciji izneo šokantna saznanja.
Propali košarkaš i blokader Vladimir Štimac obrušio se svim silama na Pokret slobodnih građana (PSG), na čijem je čelu okoreli opozicionar Pavle Grbović.
Lider Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj komentarisao je izjavu zamenika predsednika Saveta bezbednosti Ruske Federacije Dmitrija Medvedeva da su fabrike dronova po Evropi legitimne ruske mete.
U Beogradu je uspešno rešeno stambeno pitanje za deset izbegličkih porodica, čime je, nakon više od decenije čekanja, okončan jedan od najvećih životnih izazova sa kojima su se one suočavale.
Doktorka Jelena Đenadić, specijalista opšte hirurgije iz Šapca trčaće u subotu na Beogradskom maratonu. Kilometre u polumaratonskoj trci "prodaje" u humanitarne svrhe da bi pomogla šabačkom udruženju obolelih od multiple skleroze.
Subotica i njeni građani s ponosom se sećaju dr Artura Munka, jednog od spasilaca putnika čuvenog "Titanika", koji je potonuo na današmji dan pre 114 godina.
Turista iz Srbije koji je za Vaskrs boravio u Grčkoj doživeo je neprijatnost zbog nepropisnog parkiranja, pa je tako ostao bez tablica i dokumenata, uz kaznu od 30 evra.
Američka administracija demantovala je navode da je formalno zatražila produženje dvonedeljnog primirja sa Iranom, ističući da su pregovori i dalje u toku i da postoji optimizam u vezi sa mogućim sporazumom.
Pentagon ubrzano razrađuje planove za moguću vojnu operaciju na Kubi, u slučaju da američki predsednik Donald Tramp izda naredbu za intervenciju, prenose američki mediji.
Husein Čokić, najstariji bosanskohercegovački glumac, preminuo je juče, 14. aprila, u 96. godini u Puli, ostavivši za sobom bogatu i značajnu umetničku karijeru.
Pevačica Marija Mara Stojanović progovorila je o odnosu koji je imala sa Sašom Popovićem, i toples fotografijama zbog kojih je gotovo izbačena iz Granda.
Otac učesnice rijalitija "Elita" Maje Marinković Radomir Marinković Taki otvoreno je govorio o ćerkinom emotivnom životu, ali i starleti Staniji Dobrojević.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar