Lalić klanu sređivao "Skaj": Okrivljeni saradnik do detalja opisao kako funkcioniše omiljena mafijaška aplikacija
Podeli vest
Na suđenju kriminalnom klanu Veljka Belivuka za sedam svirepih ubistava i druga krivična dela, ove nedelje započelo je ispitivanje forenzičkih veštaka koji su veštačili telefone, kompjutere, hard diskove i druge elektronske uređaje koji su oduzeti od pripadnika klana.
Ono što se najviše istaklo tokom razgovora o tim veštačenjima je koji su pripadnici klana u telefonima u momentu njihovog oduzimanja imali sporni materijal koji može da se poveže sa krivičnim delima, kao i "Skaj" aplikaciju, a takođe i to da je većina telefona bila zaštićena tako da forenzičari nisu mogli da vide sadržaj.
U telefonima Filipa Ivanovskog i Borisa Karapandžića, koji su optuženi da su bili pripadnici kriminalne grupe Veljka Belivuka i Marka Miljkovića pronađena je instalirana Skaj aplikacija.
Sin ubijenog vlasnika Pink taksija Teodora Gaćeše svedočio u Specijalnom sudu, koji vodi postupak protiv Veljka Belivuka, Marka Miljkovića i njihovih supruga Bojane i Tanje zbog sumnje da su prali novac.
16.05.2025
19:00
Na suđenju održanom u ponedeljak veštak informatičke forenzike Andrija Petodić rekao je da je veštačio "ajfon 7" i pripadajuću SIM karticu koji su oduzeti od okrivljenog Filipa Ivanovskog i da se na spisku aplikacija nalazila i kriptovana aplikacija "Skaj". Ipak, kako je telefon bio zaštićen do te mere da forenzičari uz pomoć softvera kojima raspolažu, nisu uspeli da izvuku nikakve lične podatke - pozive, poruke, fotografije - nije izvučena ni prepiska sa "Skaja".
Veljko Belivuk, Darko Šarić i 17 drugih okrivljeni su da su izvršili četiri ubistva u Atini i na Krfu. U postupku koji se nastavlja danas u Specijalnom sudu, svedoci će biti tri okrivljena saradnika sa suđenja Belivukovom klanu - Srđan Lalić, Bojan Hrvatin i Nikola Spasojević
Pevač Srećko Krečar našao se u središtu afere oko kriminalnih grupa – navodno je bio umešan u krvavi rat klanova tokom kojeg su likvidirani "škaljarci" u Atini i na Krfu 2020. godine!
14.05.2025
22:59
Veljko Belivuk
Slična situacija bila je i sa "ajfonom" koji je oduzet od okrivljenog Borisa Karapandžića. Na njegovom telefonu bilo je moguće otvoriti "Skaj" aplikaciju, ali je ona, kao i većina kriptovanih aplikacija tog tipa, bila zaštićena šifrom koju forenzičari nisu mogli da dekodiraju.
Za ostale okrivljene, uključujući i Veljka Belivuka, veštak je istakao da u njima nisu pronađeni gotovo nikakvi podaci, da u mnogima uopšte nema poziva niti poruka, a svi telefoni imali su SIM kartice inostranih operatera i ICCID kodove, što bi potencijalno moglo da ukaže na to da su te kartice korišćene isključivo zbog "Skaj" aplikacije. Naime, većina pripadnika klana navodno je imala telefone na kojima su koristili samo "Skaj" aplikaciju. Primera radi, veštak Iskra Peneva je na suđenju održanom juče rekla da u telefonu okrivljenog Vojislava Đorđevića nije bilo istorije poziva, SMS poruka, niti korišćenja društvenih mreža, a dodala je da nije bilo moguće potpuno pregledati telefon jer je bio zaključan.
Foto: Privatna arhiva
Srđan Lalić
Forenzički veštak Miloš Jokić je na jučerašnjem suđenju govorio o 29 uređaja koje je veštačio, a svi su oduzeti od drugookrivljenog Marka Miljkovića. U pitanju su bili večinom mobilni telefoni, ali i SIM kartice i hard diskovi. Deo tih uređaja bili su toliko dobro zaštićeni da forenzički veštaci nisu imali alate kojim bi mogli da ih dekodiraju. Takođe, jedan telefon Marka Miljkovića vraćen je na fabrička podešavanja, a deo uređaja označen je kao neispravan.
I dok odbrana smatra da to što veštaci nisu uspeli da pronađu materijal koji može da se poveže sa izvršenjem krivičnih dela u telefonima okrivljenih, postavlja se pitanje zašto bi neko ko nema šta da krije imao toliko jaku zaštitu na telefonu da policijski i forenzički softveri koje Srbija ima ne mogu da je "probiju".
Srđan Lalić klanu sređivao "Skaj"
Okrivljeni saradnik Srđan Lalić, koji je potpisao sporazum sa tužilašvom i u zamenu za informacije o delovanju klana sebi "osigurao" blažu kaznu od 18 godina zatvora, ispričao je da se on sam bavio prodajom "Skaja". On je takođe rekao da su "svi pripadnici grupe imali 'Skaj'" i da su preko te aplikacije razmenjivali fotografije iz skrivene prostorije još dok je bio u inostranstvu, pre nego što je postao aktivni pripadnik kriminalne grupe. On je objasnio i kako fotorgafije mogu da se uklone iz nečijeg "Skaj" telefona.
- Fotogrfije su poslate putem "Skaj" aplikacije. Kada se pošalje fotografija može da se povrati fotografija. U momentu kada se primeti da je primalac otvorio fotografiju i kada on izađe iz nje fotografija nestane sa aparata - istakao je Lalić.
On je objasnio da je, kao distributer "Skaja" znao ko ima koji nadimak i da je bio u intenzivnom kontaktu sa većinom ljudi kojima je prodao uređaje, a potom nabrojao kodna imena koja su članovi klana Veljka Belivuka koristili na toj aplikaciji.
- "Skaj" sam prvi put dobio pre ubistva na šinama od Belivuka i posle ubistva sam ga uništio. Drugi sam dobio 2018. godine i tada sam postao distributer. Takođe sam koristio i "Eko čet", koji je bio najveća konkurencija "Skaju". Te dve aplikacije su mogle da razmenjuju poruke, ali je to kasnije zbog sigurnosti ukinuto. Krajem 2018. putem oficijalne stranice "Skaj" sam podneo zahtev da budem distributer, odnosno partner. Stupio sam u kontakt sa rukovodstvom "Skaja", razmenili smo pin kodove i komunicirali - rekao je Srđan Lalić.
On je rekao da je "Skaj" u početku mogao da se aktivira samo na "blekberi" telefonima, a kasnije i na "nokijama" sa android sistemom, što je potom ukinuto i uveden je "Skaj" za "sjfon" i "gugl piksel". Upravo te dve marke bila je većina telefona sa stranim SIM karticama koji su oduzeti od pripadnika klana.
- Poslednja stavka je stavljanje SIM kartice. Holandska KPM koštala je 14 evra i bio je američki TNT čija je cena bila devet evra. U našoj zemlji "Skaj" je funkcionisao na dva mobilna operatera. Kartice je slao kontakt iz Nemačke. Što se tiče prodaje "Skaja", cena je bila 1.100 evra za šest meseci, 600 evra za tri meseca, to su bile neke minimalne cene, 250 evra za nedelju. U jednom momentu sam bio reprezent za Balkan, imao sam više agenata. Za Beograd su sa mnom sarađivali Ilija Kovačević, Balkan Skaj. Mrežu sam imao u Hrvatskoj, Crnoj Gori, Austriji, Švajcarskoj, Sloveniji, Nemančkoj, Severnoj Makedoniji - ispričao je okrivljeni saradnik i dodao da je prodavao "Skaj" i pripadnicima kavačkog klana, među kojima je i njegov vođa Radoje Zvicer.
On je istakao da je u decembru 2020, godine imao uvid u oko 3.500 fotografija na "Skaj" telefonu Marka Miljkovića i da je vršio transfer tih fotografija kako bi mogle da budu sačuvane u slučaju da Marko Miljković izgubi telefon ili u slučaju hapšenja.
- U tom slučaju se telefon "prži" - pokreće se daljinska komanda koja uništava sav sadržaj na "Skaju" tako da nepovratno nestaje - rekao je Lalić, a ta njegova tvrdnja mogla bi da objasni vraćanje Miljkovićevih telefona na fabrička podešavanja ili neispravnost uređaja.
Foto: Privatna arhiva
Srđan Lalić i Veljko Belivuk
Telefoni "sprženi" nakon hapšenja
Pripadnici klana i njihovi branioci tvrde da su fotografije jezivih ubistava, kao i pripadnika klana, koje su navodno poslate na "Skaju" montirane. Oni takođe insistiraju na tome da su poruke koje su pripadnici klana razmenjivali i koje su dobijene od Francuske putem međunarodne pravne pomoći lažirane, s obzirom na to da su prikazane u "eksel" tabelama, čiji je sadržaj moguće menjati. Iako tvrde da ništa što je pronađeno na "Skaju" nije tačno, već namešteno i montirano, pripadnici klana i njihova odbrana svim snagama se bore da "Skaj" obore kao dokaz pred sudom, s obzirom na to da on svakako jeste jedan od glavnih dokaza, jer tela žrtava nema.
Visoka zaštita telefona bila je sastavni deo korišćenja "Skaja". Osim što su njegovi korisnici koristili kodna, a ne prava imena i imali kartice specijalno za korišćenje te aplikacije, postojala je mogućnost samouništenja poruka 30 sekundi nakon što su pročitane i one se nisu čuvale u memoriji telefona. Takođe, bilo je moguće da se uopšte ne vidi ni ikonica "Skaj" aplikacije, već da ona na telefonu bude prikazana kao kalkulator aplikacija u koju bi korisnik mogao da uđe tek nakon što ukuca šifru. navodno su korisnici "Skaja" imali i mogućnost korišćenja "panik šifre", koja bi telefonu bila komanda da uništi sve što se nalazi na telefonu, uključujući i listu kontakata.
Foto: Informer
Skaj aplikacija
Nakon toga, telefoni bi ostali prazni - upravo onakvi kakve su ih na veštačenje dobili forenzičari.
Navodno su postojale instrukcije da sadržaj "Skaj" telefona Veljka Belivuka i pripadnika njegovog klana bude uništen ukoliko budu uhapšeni, što je, navodno, i urađeno. Ipak, problem za pripadnike klana nastaje u momentu u kom francuske službe uveliko pre hapšenja rade na prikupljanju materijala sa "Skaja", a čega oni nisu svesni sve do hapšenja. Materijal, to jest presretnute poruke "Skaj" komunikacije koje su dobijene iz Franuske su dešifrovane, te su mnogi "Skaj" nalozi povezani sa vlasnicima, među kojima su i pripadnici Belivukovog klana, dok za mnoge naloge još nije otkriveno ko se iza njih krije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Suđenje Veljku Belivuku, Marku Miljkoviću i njihovom kriminalnom klanu nastavljeno je u Specijalnom sudu u Beogradu iznošenjem primedbi u vezi sa dokazima koji se tiču ubistva Zdravka Radojevića, a koji su izvedeni na suđenju održanom u ponedeljak.
Na današnjem suđenju Veljku Belivuku, Marku Miljkoviću, Filipu Ivanovskom, njihovim suprugama, ali i Belivukovoj tašti, nastavljeno je danas u Specijalnom sudu u Beogradu saslušanjem svedoka, iznošenjem primedbi na iskaz svedoka Srđana Lalića, ali i Belivukovom dopunom odbrane.
U telefonima Filipa Ivanovskog i Borisa Karapandžića, koji su optuženi da su bili pripadnici kriminalne grupe Veljka Belivuka i Marka Miljkovića pronađena je instalirana Skaj aplikacija.
Kazahstan je uveo potpunu zabranu uvoza ruskog žita i stočne hrane, a prvi efekti već su vidljivi – železničke kompozicije sa robom iz Rusije vraćaju se sa granice, dok trgovina trpi ozbiljan udar.
Sjedinjene Američke Države spremne su da konačno usaglase bezbednosne garancije za Ukrajinu samo ukoliko se ukrajinske snage povuku iz Donbasa, izjavio je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u intervjuu za Rojters.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da je Nemačka zemlja koja se ubedljivo najbrže naoružava u svetu i dodao da je, kada je reč o naoružavanju Srbije, bolje da Nemci gledaju svoje dvorište umesto što nam drže moralne pridike.
Na osnovu informacija do kojih je došao portal NS Uživo, blokaderi iz Novog Sada i Bačke Palanke iz jedne prodavnice, čije je ime poznato toj redakciji, naručili su veću količinu biber-sprejeva sa ciljem izazivanja nereda i incidenata u nedelju u Kuli.
Dok se javnost još seća šokantnog incidenta koji je 2019. godine uzdrmao ceo kraj, ime porodice Milutina Miloševića „Kašikare” ponovo je u centru pažnje i to zbog ambicija njegovog sina Novaka Miloševića koji se nalazi na blokaderskoj izbornoj listi "Nu dau" u Majdanpeku!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se na društvenim mrežama i još jednom podsetio javnost na snažnu poruku koju je uputio ženama tokom svog obraćanja u Beogradskoj areni.
Posebno teška emisija, kako za urednika i voditelja Igora Ćurčića, tako i za njegove goste – godišnjica zločinačkog NATO Bombardovanja SRJ, Srbije pre svega.
Urednik i voditelj emisije Dobro veče Srbadijo ugostiće predsednika skupštinskog odbora za odbranu i unutrašnje poslove Milovana Drecuna, zatim novinara Sašu Borojevića, advokata Srđana Aleksića poznatog po inicijativi da građani i institucije Srbije tuže NATO, kao i njegovog italijanskog kolegu advokata Anđela Fiore Tartalju koji je u više navrata pobedio NATO na sudu, zastupajući italijanske vojnike koji su boraveći na Kosovu i Metohiji oboleli od kancera.
Srbija je danas imala samo jedan izbor i napravila ga je jasno: Informer televizija je apsolutno najgledanija u trenutku prenosa velikog narodnog skupa SNS-a!
Zabog radova na rredovnom održavanju u ulicama Dr Žorža Matea i Auto-put za Zagreb, od 26. marta do 9. aprila doći će do izmena u saobraćaju javnog prevoza.
Iz Ministarstva odbrane saopštili su da je u toku realizacija borbene obuke na helikopterima Mil Mi-35, u 714. protivoklopnoj helikopterskoj eskadrili "Senke" Vojske Srbije, stacioniranoj na aerodromu "Morava" u Lađevcima kod Kraljeva.
Sjedinjene Američke Države spremne su da konačno usaglase bezbednosne garancije za Ukrajinu samo ukoliko se ukrajinske snage povuku iz Donbasa, izjavio je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u intervjuu za Rojters.
Kopnena operacija Sjedinjenih Američkih Država protiv Irana razmatra se kao realna opcija i mogla bi da počne u skorije vreme, navode američki mediji pozivajući se na izvore iz Kongresa.
Učenik je pucao iz samostrela na nastavnicu u školi u ruskom gradu Čeljabinsku, nakon čega je biber sprejem napao više zaposlenih i povredio jednu učenicu, a potom skočio kroz prozor, prema navodima svedoka.
Turski tanker Altura, koji je prevozio oko 140.000 tona sirove nafte iz Rusije, pogođen je dronom u Crnom moru, oko 24 kilometara od Istanbula, pri čemu su oštećeni paluba i mašinski prostor, saopštili su turski izvori.
Emitovanje serije "Katarina Velika" na Informer TV izazvalo je veliku pažnju javnosti, a jedna od najintrigantnijih tema koja prožima epizode jeste caričin otvoren sukob sa Ruskom pravoslavnom crkvom.
Na prvi pogled, bežični miš izgleda kao savršenstvo moderne tehnologije, nema kablova koji se zapetljaju, a pokreti su slobodni. Kada se sagledaju njegovi nedostaci, slika je manje idilična.
Sidni Svini je istakla svoju figuru u providnom čipkastom bodiju tokom seksi fotografisanja, kako bi promovisala sledeće izdanje svoje linije donjeg veša.
Starleta Stanija Dobrojević odlučila je da tuži Ivanu Šopić zbog uvreda koje su iznete na društvenim mrežama, gde ju je voditeljka optužila da obmanjuje javnost i da proizvode za svoj brend nabavlja preko jeftinih kineskih platformi.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar