Sretko Kalinić (50), egzekutor "zemunskog klana" u bekstvu se nalazio skoro sedam godina.
Sretko Kalinić (50), poznat kao najozloglašeniji plaćeni ubica na Balkanu, bio je pripadnik "zemunskog klana", zadužen za likvidacije osoba čija je ubistva naručivao vođa tog klana Dušan Spasojević. Koliko je umeo da bude brutalan možda najbolje opisuje nadimak koji je Kalinić nosio - Zver.
Sretko se sa Milošem Simovićem skrivao čak 7 godina po ubistvu premijera Zorana Đinđića, a možda nikada ne bi bio pronađen i uhapšen da se nije sukobio upravo sa svojim partnerom u bekstvu.
Foto: Legende podzemlja printscreen
Sretko Kalinić u toku bekstva
U svojoj knjizi otkrivo je kako je došlo do tog sukoba, koji ga je koštao slobode.
Pucnjava na jezeru Rakitje nedaleko od Zagreba, u kojoj je 8. juna 2010. godine Miloš Simović (42) ranio Sretka Kalinića (48), bila je prekretnica u dugogodišnjem skrivanju članova ozloglašenog "zemunskog klana" koji su godinama uspevali da izbegnu hapšenja.
- Dogovorio sam se s Derpetom Glavatim Simovićem (nadimak kojim naziva Miloša Simovića) da roštiljamo u blizini jezera Rakitje kod Zagreba, gde smo i ranije išli. Mislim da je ona žica za roštilj još tamo u grmu. Otišli smo u neku samoposlugu u Laništu da kupimo ribu i meso. Bežao je od mene po samoposluzi, ali mi nije bilo čudno jer je stalno bio u nekim paranojama i svakog dana bi drhtao bar po četiri-pet puta, stresao bi se kao pas kada izađe iz vode - počeo je svoje pripovedanje Kalinić. Na mesto pucnjave išli su biciklima. Kako kaže Kalinić, Simović je u jednom momentu napravio manevar posle kojeg se našao iza svog nekadašnjeg kolege.
- Vozio je bicikl ispred mene kada smo krenuli prema jezeru, a kada je trebalo da skrene, produžio je pravo. Isfolirao je da se zamislio. Kada sam ja skrenuo prema jezeru, on je krenuo za mnom. Prošli smo ispod auto-puta i trebalo je da siđemo s bajseva da bismo se popeli na malu uzvišicu od oko metar i po – seća se Kalinić i dodaje:
Foto: Tanjug/Informer.rsInsajde
Sretko Kalinić na suđenju
- Kada sam prešao deset-petnaest metara, čuo sam pucanj i istovremeno osetio jak udarac u leđa, kao maljem. Skočio sam s bajsa, uhvatio Derpeta Glavatog Simovića za desnu ruku, u kojoj je držao pištolj, i povukao ga iz sve snage, posle čega je počeo da pada. Okrenuo se, još jednom pucao i pogodio me u prsa, s desne strane. Sklonio sam se nekoliko metara, izvukao utoku iz torbice, vratio se za sedam-osam sekundi, ali je Derpe Glavati Simović pobegao kao zec. Pi*ka, mislio je da me je promašio. Lako sam mogao da mu uzmem pištolj, ali sam ga samo povukao za ruku i pustio. Kakva greška!Da sam video pi*ketinu, stigao bih ga, imao sam još snage da istrčim dobrih stotinak metara, ali nisam znao kojim putem je krenuo - opisuje Kalinić.
Pomoć je, kako navodi, potražio ne mestu gde je obično bilo kupača. Tamo je video samo jednog čoveka, udaljenog oko 200 metara, ali nije mogao da dođe do njega, pa se prodrao i mahnuo rukom da dođe prema njemu.
- Čim sam viknuo, udarila mi je krv na usta. Išao sam dalje prema onom čoveku, prešao sam oko 80 metara i nisam više mogao. Seo sam i čekao da mi priđe. Kada je došao do mene, rekao sam mu ko sam, ko me je upucao i da pozove policiju. Bilo mi je čudno što sam počeo da se gušim kada sam se naslonio na desnu stranu, ali je to bilo zbog unutrašnjeg krvarenja. Okrenuo sam se nalevo i prodisao, ali nisam mogao da otvorim oči. Osećao sam da mi je to kraj. Obuzeo me je neki nenormalan bes. Razmišljao sam da me je ubila najveća ljiga i pi*da od čoveka koja postoji - ne skrivajući bes priča Kalinić.
Sledeće čega se seća je dolazak hrvatskih policajaca.
- Čuo sam motorole sa kojih je odjekivalo: „Je li živ?” Kada sam pomerio stopalo, jedan od policajaca je rekao: „Živ je.” Murija je brzo došla, kao da je bila u blizini, dok se Hitne uopšte ne sećam kad je stigla. Ostalo mi je urezano da mi je medicinska sestra u vozilu Hitne pomoći govorila da ne smem da zaspim - piše u svojoj knjizi Kalinić, govoreći o incidentu posle kojeg je prekinuto njegovo bekstvo dugo sedam godina.
Foto: Facebook/Legende devedesetih
Miloš Simović
U kolima Hitne pomoći je ipak zaspao, ali su mu, kaže, stavili nešto pod nos, pa je skočio kao nenormalan, čak i oči otvorio nakratko.
- Ne znam šta je to bilo, ali je dobra stvar da malo živneš. Kada sam otvorio oči posle operacije, video sam pet-šest policajaca koji su držali „heklere” u rukama. Noge i ruke su mi bile vezane za krevet. Nije bio nikakav trip. Videli su da sam normalan, pa su mi odvezali ruke. Medicinska sestra Tanja i mlade sestre, za koje verujem da su već vrhunski medicinski stručnjaci, brinule su o meni. Tea je doktorka sto posto, a verujem da su i Vanesa i Karolina to postale. Da mi je Tea dala broj telefona, mogli smo da razmenjujemo životne priče, a možda sam mogao i da je ugostim u ovom logoru. Voleo bih da se čujem sa nekom od njih četiri, kao i da mi pošalju brojeve telefona u pismu, pa da ih zovem - rekao je Kalinić želje.
Da nadimak nije dobio bez razloga, svedoči i to da je Kalinić sam priznao da je počinio 20 ubistava.
- Počinio sam 20 ubistava u Srbiji, Holandiji, Španiji, jedno i u Hrvatskoj. Ne želim ni za kim od njih, jer su to zaslužili. Bili su budale! - rekao im je navodno Kalinić.
Kalinić se nalazi u zatvoru više od decenije i to u samici Sedmog paviljona "Zabele". On u svojoj prvoj knjizi "Zemunski klan - ko je ko" tvrdi da su cinkaroši činili 80 odsto ekipe, koja je bila pod komandom Dušana Spasojevića, zvanog Duća i Mileta Lukovića, zvanog Kum, i da su upravo oni zaslužni za raspad ovog klana.
Na koricama knjige je čuvena poternica MUP-a, koja je raspisana za članovima zemunskog klana 12. marta 2003. godine neposredno posle ubistva premijera Zorana Đinđića, a Kalinić je iznad fotografija članova klana svojom rukom ispisao ko su izdajnici.
Ninoslav "Nino" Konstantinović, vođa Zemunskog klana za Karaburmu i čovek osuđen za učešće u ubistvu premijera Đinđića, nestao je 2003. nakon akcije "Sablja".
Mile Novaković, bivši načelnik Uprave kriminalističke policije (UKP) i jedan od najistaknutijih učesnika akcije "Sablja", koji je preminuo danas u 72. godini, ostaće upamćen kao jedan od ključnih operativaca tokom obračuna sa "zemunskim klanom".
Danas je trebalo da se nastavi suđenje Ljubiši Buhi Čumetu, za slučaj prve otmice zemunskog klana iz 1997. godine, na kojem se osumnjičeni nije pojavio.
Na današnji dan, pre 23 godine, ubijen je Goran Trajković, poznatiji pod nadimkom Trajko, koji je živeo u Mirijevu, a za čije su ubistvo osumnjičeni "zemunci".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ninoslav "Nino" Konstantinović, vođa Zemunskog klana za Karaburmu i čovek osuđen za učešće u ubistvu premijera Đinđića, nestao je 2003. nakon akcije "Sablja".
Diplomatski uspeh i sastanci predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa najvažnijim evropskim liderima u Tivtu bio je povod za najnoviji rat na relaciji blokaderi-opozicija.
Dokaz da je među blokaderima sve popucalo i da više ne znaju gde udaraju jeste objava jednog od vođe blokada, Nemanje Miloševića, na društvenoj mreži Iks.
Nakon što je Aleksandar Vučić postavio crnogorske medije svojim odgovorima na mesto i uspeo da sruši svaki spin i laž koju plasiraju proteklih dana, oglasio se glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić odgovorila je Borku Stefanoviću koji je prozivao predsednika Aleksandra Vučića nakon posete Tivtu, vidno ozlojeđen zbog respekta koji je Vučiću tamo ukazan među najmoćnijim ljudima Evrope.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo koga to traži novinar blokader Mladen Savatović, čime se zanima političar u pokušaju Đorđe Stanković, gde se skriva najbolji drugar rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović, kako se opušta propali aktivista Petar Đurić…
Potpredsednica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta gostujući u Info jutru komentarisala je bezbednosnu pretnju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u Crnog Gori.
Ogromno interesovanje vernika za Pojas Presvete Bogorodice, redovi koji traju danima i veliki broj volontera koji učestvuju u organizaciji, prema rečima vladike topličkog Petra, pokazatelj su da među ljudima postoji snažna potreba za verom, zajedništvom i duhovnom utehom.
U Hramu Svetog Save u Beogradu završeno je ukrašavanje postolja na koje će večeras, oko 18 časova, biti položen Pojas Presvete Bogorodice. U međuvremenu su se redovi vernika znatno smanjili, pa se na poklonjenje svetinji trenutno čeka oko pet sati.
Mogući mirovni sporazum između Sjedinjenih Američkih Država i Irana zavisi od toga da li će administracija Donalda Trampa pristati da oslobodi 24 milijarde dolara zamrznute iranske imovine.
Više demonstranata privedeno je danas u Briselu tokom studentskih protesta protiv najavljenih vladinih mera štednje koje bi pogodile obrazovanje na francuskom jeziku.
Ministar energetike Saudijske Arabije, princ Abdulaziz bin Salman El Saud, zahvalio je Rusiji na prilici da učestvuje u radu Međunarodnog ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu (SPIEF) i poslao moćnu poruku.
Premijer Slovačke Robert Fico izjavio je da želi da razgovara sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen o pitanju nadoknade za vojnu opremu doniranu Ukrajini, saznaje TASR.
Američki glumac Džejms Hendi poznat po ulogama u filmovima Top Gan: Maverik i Džumandži, izboden je na smrt u vlastitom domu u Los Anđelesu, saopštila je policija.
Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
Tokom letnjih vrućina i kućni ljubimci su izloženi ozbiljnom riziku od pregrevanja, zbog čega je važno prilagoditi njihove aktivnosti i na vreme prepoznati simptome toplotnog udara.
Spor internet, prekidi tokom video-poziva ili sporo učitavanje stranica često se mogu rešiti jednostavnim restartovanjem Wi-Fi rutera, koji može pomoći da mreža ponovo radi stabilno i bez problema.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar