Dvojica Srba i Šveđanka uhapšeni u velikoj međunarodnoj akciji, a prema prvim rezultatima istrage, sumnja se da su oni, kao deo šire kriminalne grupe, mamili žrtve i uzimali od njih zlato i druge dragocenosti u zamenu za falsifikovan novac.
- Mamili su prodavce obećanjem velikih poslovnih transakcija, a od žrtava su tražili da donesu zlatne poluge i druge plemenite metale kao "dokaz likvidnosti". U stvarnosti, osumnjičeni nikada nisu imali nameru da kupe bilo kakvu imovinu, već su od žrtava preuzimali plemenite metale i zauzvrat im davali falsifikovan novac. U nekim slučajevima, tražili su i dodatni "dokaz" kroz kriptovalute tokom onlajn sastanaka, čime je prevara prelazila u domen visokotehnološkog kriminala - ističu nadležni.
Jedan od slučajeva posebno je privukao pažnju istražitelja kada je jedna od žrtava u Belgiji, u junu 2025. godine, predala zlatne poluge vredne 140.000 evra, verujući da učestvuje u legalnoj poslovnoj transakciji.
- Umesto dogovorene kupovine, dobila je 155.000 evra falsifikovanog novca, a planirana doplata u kriptovaluti, vredna 60.000 evra, sprečena je zahvaljujući brzoj reakciji belgijske policije - dodaju.
Druga žrtva našla se na udaru kriminalne grupe u Srbiji, u julu iste godine.
- Oštećeni Srbin je kriminalcima predao zlato vredno čak 180.000 evra, a zauzvrat dobio neverovatnih 680.000 evra falsifikovanih novčanica, pažljivo upakovanih i pripremljenih da izgledaju potpuno autentično.
Foto: Shutterstock
Novac
Zaplenjeni falsifikovani milioni
Tokom koordinisanih upada policija je izvršila pretrese stanova i drugih objekata u Belgiji, Švedskoj, Italiji i nemačkom okrugu Hajnsberg.
Istražitelji su, prilikom pretresa, pronašli mašine za brojanje novca, kofere pune falsifikovanih novčanica, elektronske uređaje koji su služili za komunikaciju i planiranje, kao i veću količinu gotovine i skupocenog nakita.
Vlasti su zaplenile i blokirale višemilionsku imovinu osumnjičenih.
Istraga se nastavlja, tragovi vode širom Evrope
U akciji su učestvovale i pravosudne institucije iz Italije, Belgije, Švedske i Nemačke, a kako navode organi u Drezdenu, istraga se nastavlja jer se sumnja da je kriminalna mreža mnogo veća nego što se prvobitno verovalo.
Istražitelji trenutno rade na identifikaciji ostalih članova grupe, kao i na utvrđivanju tačnog broja žrtava, među kojima se nalaze biznismeni i investitori iz više evropskih gradova.
Kako ističu iz tužilaštva, slučaj predstavlja jedan od složenijih vidova međunarodne finansijske prevare u poslednjih nekoliko godina, a dalji rezultati istrage očekuju se u narednim mesecima.
Pripadnici Uprave saobraćajne policije, juče su oko podneva u Beogradu, sprečili potencijalno ugrožavanje bezbednosti učenika Osnovne škole „Ujedinjene nacije“, uhapsivši vozača autobusa koji je trebalo da prevozi decu pod uticajem čak četiri vrste psihoaktivnih supstanci.
U velikoj međunarodnoj policijskoj operaciji, sprovedenoj u saradnji više evropskih službi, uhapšena su dvojica Srba i jedna Šveđanka zbog sumnje da su učestvovali u lancu finansijskih prevara koji je, prema navodima istražitelja, oštetio bogate prodavce i investitore širom Evrope.
Policija u Petrovcu na Mlavi, u saradnji sa Poreskom policijom i Osnovnim javnim tužilaštvom, uhapsila je Z. T. (59) iz okoline Petrovca na Mlavi, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo poreska prevara u vezi sa porezom na dodatu vrednost.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pripadnici Uprave saobraćajne policije, juče su oko podneva u Beogradu, sprečili potencijalno ugrožavanje bezbednosti učenika Osnovne škole „Ujedinjene nacije“, uhapsivši vozača autobusa koji je trebalo da prevozi decu pod uticajem čak četiri vrste psihoaktivnih supstanci.
Organizatori festivala Belgrade Music Week oglasili su se saopštenjem u kojem su demantovali da je sinoć tokom završne večeri festivala došlo do incidenta.
Reakcije nakon subotnjeg veličanstvenog skupa održanog u Beogradu, gde se, prema procanama MUP-a okupilo neverovatnih 207.000 građana Srbije, poštovalaca politike predsednika Aleksandra Vučića, ne prestaju da se nižu.
Poslanica Jelena Pavlović koja je juče govorila na blokaderskom skupu u Kraljevu, donedavno je vodila ljude da aplaudiraju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Miloš Bešić, profesor i blokader na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu, gostovao je sinoć u "Utisku nedelju" i tom prilikom istakao da se opozicionari nikada neće odreći svojih ambicija u korist "studenata".
Analitičar Uroš Piper osvrnuo se na izjavu blokaderskog profesora Fakulteta političkih nauka Miloša Bešića o političkoj situaciji u Srbiji, ocenivši da su njegove poruke neprihvatljive i da dovode u pitanje značaj izbornog procesa.
Profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu Čedomir Antić ocenio je danas da je neko pokušao da iskoristi tragediju na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je poginulo 16 ljudi, da pokuša da uspostavi novi politički sistem u državi.
Srpska lista (SL) danas je podnela žalbu izbornom panelu za žalbe i predstavke u Prištini na objavljene rezultate vanrednih parlamentarnih izbora zbog, kako je navedeno, ozbiljnih nepravilnosti koje su direktno uticale na raspodelu mandata namenjenih srpskom narodu
Prema izveštaju Republičkog hidrometeorološkog zavoda, u Srbiji je u 11 sati najtoplije bilo u Kikindi, sa izmerenih 36 stepeni, a najsvežije na Kopaoniku, 23 stepena Celzijusove skale.
Na sajtu Ministarstva unutrašnje i spoljne politike Republike Srbije, saopšteno je da se alpinistički pojas Canyon Guide Harness Petzl povlači sa srpskog tržišta!
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture (MGSI) apelovalo je na sve poslodavce i zaposlene u oblasti građevinarstva da usled najavljenih visokih temperatura u narednom periodu dosledno primenjuju propisane mere bezbednosti i zdravlja na radu prilikom obavljanja poslova na otvorenom.
Naučnici su otkrili da ljudski smeh ima mnogo dublje evolutivne korene nego što se verovalo. Novo istraživanje sugeriše da isti ritam smeha delimo sa velikim čovekolikim majmunima već 15 miliona godina.
Sjedinjene Američke Države i Iran postigli su dogovor o obustavi međusobnih napada i planiraju sastanak u utorak u Dohi, gde će se razgovori nastaviti oko najopasnije tačke nove krize — bezbednosti plovidbe kroz Ormuski moreuz.
Ruska Spoljnoobaveštajna služba objavila je da Kijev, prema njenim tvrdnjama, pojačava saradnju sa meksičkim narko-kartelima i da Ukrajina sve više postaje tranzitni koridor za prebacivanje droge iz Latinske Amerike ka evropskom tržištu.
Američki geološki zavod upozorio je da sever Venecuele, već razoren serijom snažnih zemljotresa, u narednih sedam dana ima 48 odsto šanse da ga pogodi još jedan naknadni potres jači od pet stepeni Rihterove skale.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko najpre se sastao sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom na Valdaju, a zatim je odmah otišao u Peking na razgovor sa predsednikom Kine Si Đinpingom, u trenutku kada Minsk sve ozbiljnije upozorava na pretnje iz Kijeva.
Svečanom dodelom nagrada i projekcijom filma "Saučesnici" reditelja Marka Novakovića završen je 9. Ravno Selo Film Festival, međunarodni festival prvog ili drugog filma, koji je tokom četiri dana u Ravnom Selu okupio filmske autore, goste iz zemlje i inostranstva, mlade stvaraoce i publiku.
Vozači primećuju da im se baterija telefona prazni drastično brže dok su na putu. Stručnjaci otkrivaju da su za to kriva podešavanja koja se sama aktiviraju i troše resurse u trenucima kada se menja geografska lokacija.
Istraživači su proučavali uticaj takozvane "zapadnjačke ishrane" na sistem serotonina, neurotransmitera koji ima važnu ulogu u regulaciji emocija, ponašanja, sna i drugih funkcija organizma.
Muzička zvezda Zorica Brunclik danas proslavlja svoj 71. rođendan, a iako njen život pun je uspona i padova, pevačicu optimizam i smeh nikada nisu napuštali.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.