• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: M.A.S.

07.01.2026

20:41

Naša policija likvidirala Fatona Hajrizija, pa razbila albansku špijunsku mrežu: Ovo su dva najveća napada šiptarskih terorista u Srbiji u prethodne 2 godine

Tanjug/Printscreen/Privatna arhiva

Vesti

Naša policija likvidirala Fatona Hajrizija, pa razbila albansku špijunsku mrežu: Ovo su dva najveća napada šiptarskih terorista u Srbiji u prethodne 2 godine

Podeli vest

Šiptarski teroristi ciljaju mete po Srbiji, a "amin" za delovanje dobijaju uglavnom iz Prištine. Jedan od jezivijih primera koji je Srbiju zavio u crno bilo je ubistvo policajca Nikole Krsmanovića od strane teroriste Fatona Hajrizija jula 2024. godine.

Hajrizi je ubio srpskog policajca Nikolu Krsmanovića, a ranio Vjekoslava Ilića, koji su zaustavili automobil u kojem se on nalazio.

Hajrizi je pokušao da pređe Drinu i pobegne u BiH, ali u tome nije uspeo pa se sakrio u napušteni fabrički kompleks, gde se godinama unazad kriju migranti iz Preševa, koji čekaju "vezu" za beg preko Drine.

Nikola Krsmanović je ubijen u Loznici 18. jula prilikom rutinske kontrole, dok je njegov kolega Vjekoslav Ilić ranjen. Ubio ga je šiptarski terorista Faton Hajrizi, koji je ubijen 19. jula u razmeni vatre sa policijom.

 

Jatak i srpski izdajnik

Zoran Radovanović je bio jedan od Fatonovih jataka, koji mu je pomogao da pobegne iz zatvora na Kosovu i obezbedio mu prevoz do Preševa i Bujanovca. Kako nam je tada rekao naš izvor, Radovanović je osuđivani kriminalac, a pretragom Hajrizijevog telefona je utvrđeno da su imali plan da likvidiraju srpskog političara u RS.

- Veštačenjem Fatonovog mobilnog telefona utvrđeno je da je on na Gugl mapama satelitski pregledao teren oko kuće srpskog političara, kog je najverovatnije planirao da ubije u RS. Očigledno je da je Hajrizi proučavao navike svoje mete kako bi znao kada i gde može da izvrši atentat. Takođe, operativni podaci ukazuju na to da je Fatonov cilj bio i da napadne jednu bitnu instituciju u Federaciji BiH, nakon čega bi za to Srbija bila optužena - rekao je Informerov izvor i dodao:

- Da je glavni plan bio da se Srbija prikaže kao krivac za haos u BiH, potvrđuje i činjenica da je Fatona Hajrizija u Bijeljini čekao jatak Zoran Radovanović (39), i to sa automobilom beogradskih registarskih oznaka. Radovanović je trebalo teroristu da odveze do zgrade u Federaciji gde bi ovaj izvršio svoj zadatak. Veoma je interesantno što je Zoran Radovanović, osuđivani kriminalac, promenio ime u Marko Marković i postao ugledni biznismen u BiH, kao i što je kod njega prilikom hapšenja pronađen pasoš lažne države 'Kosovo'. Verovatno je planirao da nakon izazivanja haosa pobegne na Kosovo, gde bi ga sakrili teroristi.

Takođe, tada je uhapšena i Ivana Radovanović, supruga Radovanovića. Njoj se sudi u Osnovnom sudu u Loznici, kao i vozaču iz Tutina.

Zoran Radovanović je zbog presude za trgovinu drogom pobegao u BiH, čije je državljanstvo i imao.

Uhapšen je u Bijeljini, u akciji policije MUP RS i nadležnog tužilaštva u Banjaluci, ali je ubrzo predat u nadležnost Suda BiH, koji mu je odredio ekstradicioni pritvor.

Špijuni

Nakon akcije BIA početkom novembra u kojoj je razbijena albanska špijunska mreža u Raški, razgovarali smo sa potpukovnikom Kontraobaveštajne službe u penziji, Ljubanom Karanom o nameri, načinu funkcionisanja i koordinaciji takvim strukturama koje pokušavaju da uruše stabilnost Republike Srbije.

Foto: Nora Šabanović

Ljuban Karan

Pitali smo Ljubana Karana zašto su baš građani zemlje u kojoj se vrše špijunske aktivnosti deo agenture.

 - Bitno je ko ima informaciju, a najbliži informacijama jedne države je njen građanin, neko ko mnogo lakše može da dođe do poverljivih podataka. Zato uopšte ne treba da čudi da će špijun biti neko ko je u ovom slučaju srpske nacionalnosti. Cilj tih struktura je da se nađe Srbin koji ima pristup informacijama. Traže se ljudi koji su alavi, kojima je potreban novac - navodi Karan za Informer.

Dodaje i da nije novac uvek razlog, ima i ucenjenih.

 - Hrvatska obaveštajna služba koristi na primer ucene preko imovine, porodice, novca.. Ima tu raznih metoda.

Foto: Tanjug

BIA

Karan kaže kako su cilj Prištine vojni objekti. 

 - Imam utisak da su cilj prištinske paraslužbe pretežno vojni objekti, kako bi što efikasnije iskoristili ove dronove dobijene od Turske. Oni bi ih iskoristili u jednoj udruženoj agresiji na našu zemlju. To nisu nimalo beskorisne informacije, ne žale novac za to što rade - rekao je Karan

BONUS VIDEO
 

 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set