Na Prokletijama kod Gusinja i danas je u toku velika akcija Gorske službe spašavanja Crne Gore i brojnih planinara-alpinista kako bi se pronašlo i izvuklo telo državljanke Srbije koja je poginula tokom planinarenja.
Podsetimo, reč je navodno o S. R. (27) koje je nastradala u subotu oko 13 sati. Sa S. R. su prema nezvaničnim informacijama bila još dva planinara iz Srbije, koja su odmah nakon nesreće uputila poziv za pomoć.
Analize iskusnog planinara
Prema rečima iskusnog planinara i planinarskog vodiča Ahmeta Rekovića, koji se nalazi na mestu događaja, helikopter danas neprestano kruži oko planinskog vrha Maja Zastanic.
- To je neverovatno nepristupačan i visok vrh. Pravi šiljak je visine 2.275 metara. Prvi put je osvojen pre dve godine, i ova nesrećna devojka je bila u grupi iskusnih alpinista koji su se juče popeli. Na samom vrhu ona je pokušala da zaobiđe jednu stenu, kada je propala. Ispod je provalija duboka 250 metara - kazao je Reković za portal RTCG.
On je objasnio da je to sama granica između Crne Gore i Albanije.
- Helikopter je upravo spustio spasioce na tu dubinu i kruži iznad dok oni pokušavaju da lociraju telo stradale planinarke - dodao je Reković.
Kako je rekao, planinarka koja je stradala je bila vrlo iskusni alpinista koja je osvajala vrhove na Alpima.
- Nije više reč samo o neiskustvu, već o ulasku u realno veliki rizik. Ovaj vrh je izazovan i postao je stvar prestiža među alpinistima, što je potpuno nepotrebno - kazao je ovaj iskusni planinar.
Foto: Foto: Printscreen/Facebook/Gorska služba spašavanja
Gorska služba spasavanja Crne Gore
Masiv prokletija
Dodao je i da je ova godina posebno teška i da je na visinama od preko 1.800 metara sneg još uvek veliki, što predstavlja dodatni rizik.
- Moj savet je svima koji dolaze na Prokletije da ne idu bez vodiča, a čak i iskusnim alpinistima, kao što je bila ova grupa u kojoj se nalazila i stradala planinarka, da dobro procene situaciju i ne ulaze u nepotrebne rizike - poručio je poznati plavski planinar i vodič Ahmet Reković.
Masiv Prokletija koji predstavlja završetak Dinarida koji počinju na Alpima, postao je poslednjih godina omiljena destinacija planinara i alpinista.
Na nekada vrlo nepristupačnim vrhovima kod Plava i Gusinja, u ne tako dugom periodu, stradalo je deset planinara iz raznih krajeva svijeta.
Akcija izvlačenja stradale planinarke iz Srbije juče je prekinuta zbog problema koje su imali piloti helikoptera koji su i sami bili u riziku.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nakon što smo najavili objavljivanje ekskluzivnog audio-snimka GOSI službe sa blokaderskog plenuma, javnost sada može u celosti da se uveri u opšti raspad, bedu, licemerje i paniku koja vlada među njima.
I nasilnik i ekstremista Miša Bačulov, poznat po uništavanju javnih zgrada u Novom Sadu nasilnih protesta, ima svog kandidata za poslanika na blokaderskoj listi.
Svedoci smo da je ovo još jedan primer zastrašivanja novinara. Naime, našoj koleginici Nini Kuburović isečena je guma tokom noći, što je ozbiljno moglo da ugrozi njenu bezbednost.
Svet ne prestaje da bruji o istorijskim porukama predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Polymarket, jedna od najpoznatijih i najvećih svetskih platformi za tržišta predviđanja, ceo dan neprekidno citira i analizira izjave predsednika Srbije.
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin reagovao je povodom monstruoznih pretnji koje su mu upućene putem društvenih mreža, jasno ukazavši da je reč o produktu toksične i opasne politike koju opozicioni blokaderi kontinuirano sprovode.
Ivana iz Srbije, doživela je pravi pakao na letovanju u Grčkoj, kada je lokalni vozač udario njen auto kod Nikitija. U trenutku je ostala sama s decom, ali su joj u pomoć odmah pritekli sunarodnici i rešili problem.
Kupovina sokova i piva uskoro bi mogla da nosi i mali dodatni trošak - kauciju od 10 do 15 dinara po ambalaži! Istovremeno, ta kaucija se u potpunosti vraća potrošaču kada praznu bocu ili limenku donese nazad u prodavnicu.
U vojnom proizvodno-skladišnom objektu u blizini sela Belitsa u opštini Trjavna u Bugarskoj danas je došlo do eksplozije i požara zbog čega je evakuisano oko 300 radnika.
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Pahira je poznata kao "biljka novca", a prema feng šui tradiciji njeno pravilno mesto u domu može simbolično da privuče sreću, obilje i finansijski napredak.
Marko Janjušević Janjuš uživa na moru sa ćerkom Krunom, a tamo je doživeo neočekivani susret sa bivšom devojkom, koja ga je iznenadila svojim priznanjem.
Nakon silnih haosa koji su se izdešavali u predhodnom periodu između Asmina Durdžića i Maje Marinković, došlo je do šokantnog preokreta koji je zapalio javnost.
Pevačica Aleksandra Prijović doživela je neobičnu situaciju tokom boravka na Hvaru, kada je sa porodicom poželela da sedne u jednom restoranu, ali ih je hostesa odbila.
Folk pevač Emir Brunčević još jednom je dokazao zašto važi za jednog od najvećih šmekera na domaćoj sceni, kada je bakšiš sa nastupa poklonio devojci u kolicima.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.