DARKU ŠARIĆU I ČLANOVIMA NJEGOVE GRUPE PRODUŽEN PRITVOR! Pod istragom 12 osoba, od kojih je sedam uhapšeno!
Podeli vest
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu je na predlogu Tužilaštva za organizovani kriminal produžio pritvor za još mesec dana Darku Šariću i ostalim osumnjičenim članovima njegove organizovane kriminalne grupe koji su uhapšeni sredinom aprila.
Pritvor im je produžen za još 30 dana, zbog opasnosti od bekstva, da ne bi sakrili ili uništili dokaze i da ne bi ponovili krivično delo u kratkom vremenskom roku, dok je za Dejana Lazarevića i Duška Mirkovića sud ranije po žalbi odbrane rešenjem otklonio kao razlog za pritvor opasnost od bekstva, navodi se u saopštenju Višeg suda.
Pored Šarića pritvor od 30 dana određen je i advokatu Dejanu Lazareviću, Urošu Radovanoviću (ranije se prezivao Mišić), Danilu Odaviću i Dušku Mirkoviću, koji su u četvrtak uhapšeni i Beogradu
16.04.2022
09:06
Istragom tužilaštva obuhvaćeno je ukupno 12 osoba, od kojih je za sada uhapšeno sedam.
Pored šestorice koji su u pritvoru, i jednog koji je uhapšen u Beranama po međunarodnoj poternici, ostali su trenutno u bekstvu i za njima se intenzivno traga.
Jedan od članova kriminalne grupe Aleksandar Bošković predao se policiji kratko nakon Šarićevog hapšenja, dok je policajac Danilo Stojković uhapšen u Beranama po međunarodnoj poternici i čeka se odluka tamošnjih organa o njegovom izručenju Srbiji.
Tužilaštvo za organizovani kriminal je saopštilo nakon hapšenja da je Šarić organizovao i naložio izvršenje krivičnog dela teško ubistvo Milana Milovca u Ekvadoru, u južnoj Americi.
Za to ubistvo u Hrvatskoj se vodi postupak protiv dvojice pripadnika ove organizovane kriminalne grupe - Petra Ćosića i Manuela Vulića.
Pored Šarića, istraga srpskog tužilaštva obuhvata advokata Lazarevića, Bojana Stanojkovića, Danila Odovića, Aleksandra Boškovića, Nikolu Spasojevića, Danila Stojanovića, Milutina Radovaovića, Duška Mirkovića, Stefana Andrejića, Marka Vukića i Uroša Radovanovića (bivše prezime Mišić).
Foto: Zoran Sinko
Oni se terete da za krivična dela udruživanje radi vršenja krivičnih dela, teško ubistvo, neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga, nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija, izazivanje opšte opasnosti, zloupotreba službenog položaja i krivično delo iz člana 98 Zakona o tajnosti podataka, saopštilo je tužilaštvo.
Kupovina trasport i prodaja kokaina
Tužilaštvo ukazuje da postoje osnovi sumnje da je Šarić od početka 2020. do 14. aprila 2022. godine, organizovao organizovanu kriminalnu grupu koja je u međunarodnim razmerama na teritoriji Južne Amerike, sprovodila kriminalni plan dogovaranja neovlašćene kupovine kokaina, njegov transtport do Evrope radi dalje prodaje, a sve u cilju sticanja finansijske koristi.
Preko pripadnika ove kriminalne grupe u Južnoj Americi i drugih lica, pripadnici grupe su lišili života lica koja bi pokušala da osujete ostvarenje kontakata pripadnika njegove kriminalne grupe sa dobavljačima opojne droge iz Južne Amerike.
Takođe, preko pripadnika organizovane kriminalne grupe u Srbiji, preduzimane su radnje koje bi uticale na tok i ishode krivičnih postupaka koji se vode protiv Darka Šarića i drugih pred Specijalnim sudom zbog krijumčarenja kokaina i pranja para, a kojima je prvostepenim presuda osuđen na 15 odnosno 9 godina zatvora.
Ove radnje su bile usmerene na diskreditaciju i eventualni gubitak statusa svedoka saradnika u ovim postupcima Nebojše Joksovića.
U tom cilju pripadnici organizovane kriminalne grupe su protiv Nebojše Joksovića, kako smatra tužilaštvo, podnosili krivične prijave sa neistinitim tvrdnjama da je on pripremao i pokušao ubistvo svedoka odbrane Gorana Nikolaševića, kako bi se u javnosti prikazalo da je Joksović nastavio sa vršenjem teških krivičnih dela.
To je u krivičnim postupcima protiv Šarića, trebalo da ima za rezultat da izgubi status svedoka saradnika, smatra tužilaštvo.
Posredovao advokat Lazarević
Foto: printscreen
Advokat Dejan Lazarević
Osumnjičenom advokatu Lazareviću, koji je branio i Veljka Belivuka, stavlja se na teret da je kao branilac osumnjičenog Darka Šarića neposredno ili preko kriptovanih telefona sa instaliranom aplikacijom SKY, sa Šarićem dogovarao postavljanje eksplozivne naprave na vozilo Nikolaševića, najbolje vreme za izvršenje ove kriminalne aktivnosti, te da je organizovao da se preko sredstava javnog informisanja za ovo krivično delo optuži Nebojša Joksović.
Ovo je , navodi tužilaštvo, uradio sa ciljem da se protiv Joksovića pokrene krivični postupak i da se na taj način diskredituje kao svedok saradnik.
Lazarević se takođe tereti da se po nalogu Šarića, sastajao sa policijskim službenikom osumnjičenim Duškom Mirkovićem, kako bi dobijao poverljive podatke o otvorenim operativnim obradama protiv pripadnika ove organizovane kriminalne grupe i podatke o postupanju policijskih službenika povodom krivičnih prijava podnetih protiv Nebojše Joksovića.
To je , kako se sumnja, prenosio Šariću, a za dobijene informacije i podatke je osumnjičenom Mirkoviću davao novčane poklone.
Osumnjičeni Bojan Stanojković, Nikola Spasojević, Danilo Odović, Stefan Andrejić, Aleksandar Bošković, Marko Vukić i Uroš Radovanović, su postupajući po nalozima osumnjičenog Šarića, organizovali nabavku, a potom i nabavili eksplozivnu napravu, prikupljali podatke o putničkom vozilu, mestu parkiranja vozila, adresi stanovanja, dnevnoj rutini Nikolaševića, fotografisali vozilo, obezbedili stanove za skrivanje lica koja bi izvršila podmetanje eksplozivne naprave i novac za nagradu neposrednim izvršiocima krivičnog dela.
Osumnjičeni Milutin Radovanović, kao službeno lice, zamenik načelnika SKOP-UKP, MUP, iskorišćavanjem svoj službenog ovlašćenja, nakon izvšrenog krivičnog dela izazivanje opšte opasnosti preduzimao radnje koje su imale za cilj da istragu za ovo krivično delo usmere u pogrešnom pravcu i da se kao učinioci ovog krivičnog dela označe lica koja nisu pripadnici organizovane kriminalne grupe.
Ovo je radio kako bi se izbegla krivična dogovornost osumnjičenog Uroša Radovanovića (Mišića) ili obezbeđenje povoljnijeg statusa u eventualnom krivičnom postupku.
Foto: Zoran Sinko
Osumnjičeni Duško Mirković, kao službeno lice, kriminalistički inspektor za suzbijanje organizovanog kriminal, MUP RS, Direkcija policije, UKP Služba za borbu protiv organizovanog kriminala, je osumnjičenom advokatu Lazareviću, učinio dostupnim podatke i dokumenta koja predstavljaju tajne podatke označene stepenom tajnosti „strogo poverljivo“ koji se odnose na otvorene operativne obrade Službe za borbu protiv organizovanog kriminala.
U pitanju su naredbe o primeni posebnih dokaznih radnji tajni nadzor i snimanje komunikacija i tajno praćenje i snimanje lica, koje je fotografisao i pokazao Lazareviću.
Takođe, Mirković je kako se sumnja Lazareviću, prenosio informacije o službenim radnjama koje se preduzimaju u vezi krivičnih prijava koje su pripadnici organizovane kriminalne grupe podnosili protiv svedoka saradnika Nebojše Joksovića i sadržinu izjava svedoka saradnika u vezi ovih krivičnih prijava.
Osumnjičenima Milutinu Radovanoviću i Danilu Stojanoviću, kao službenim licima, policijskim službenicima MUP RS, UKP, SKOP, se stavlja na teret i da su iskorišćavanjem svog službenog ovlašćenja sačinili službene isprave neistinite sadržine u kojima su pripadnike organizovane kriminalne grupe i druga lica lišena slobode predstavljali kao lica od izuzetnog značaja za bezbednost Republike Srbije, zbog čega postupajući javni tužilac nije doneo rešenje o zadržavanju niti je protiv ovih lica predložio određivanje pritvora.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pored Šarića pritvor od 30 dana određen je i advokatu Dejanu Lazareviću, Urošu Radovanoviću (ranije se prezivao Mišić), Danilu Odaviću i Dušku Mirkoviću, koji su u četvrtak uhapšeni i Beogradu
Suđenje devetorici blokadera počelo je danas u 10 sati u Višem sudu u Beogradu (Palata pravde), a šačica zgubidana okupila se da im pruži podršku za strašna zlodela protiv sopstvene države.
Sjedinjene Američke Države pristale su na iranski predlog u 10 tačaka, tvrdi Teheran, dok je američki predsednik Donald Tramp u objavi naveo da je Vašington dobio taj plan i da on može da bude pouzdana osnova za pregovore.
Tajkunski Danas koji ne bira sredstva i način da udara na vlast nađe zemlje, pa i na državu Srbiju, na naslovnoj strani objavio je tekst sa priznanjem koje je malo ko očekivao od ovakvog, antisrpski nastrojenog, medija.
Bojan Dimitrijević, istoričar i savetnik Miloša Jovanovića, lidera Nove DSS, izjavio da se nakon lokalnih izbora u 10 opština došlo do toga da su dobili liste na kojima se ne zna ko su ti ljudi.
Lider naprednjaka i savetnik predsednika republike za regionalna pitanja Miloš Vučević poslao je brutalnu poruku svim blokaderima, a posebno političarima Vladanu Đokiću i Danijelu Sinaniju koji ne pokazuju ni trunku saosećanja za stradalu studentkinju Milicu Živković (25).
Zvanično je počelo emitovanje Srpskog dnevnika, udarne informativne emisije u do sada neviđenom formatu. U našem Srpskom dnevniku čuje se glas naroda, a jedini prioritet je istina!
Srpski dnevnik počinje danas, 6. aprila u 21 čas! Osim najvažnijih vesti i tema, gledaoci će imati priliku da prvi saznaju i najtačniju vremensku prognozu, poručila je jedna od voditeljki Marijana Milićeivć.
Zavod za zaštitu spomenika kulture Niš saopštio je da su tokom arheoloških iskopavanja na lokalitetu Novosel kod Malče pronađeni deo naselja i grobovi čija se starost procenjuje na oko 8.000 godina.
Ovogodišnji Konkurs za upis dece u predškolske ustanove na teritoriji Beograda počinje danas, 8. aprila, i trajaće do 8. maja, izjavila je gradska sekretarka za obrazovanje i dečju zaštitu Aleksandra Čamagić.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici obeležavaju treći dan Velike nedelje, odnosno Veliku sredu. Za ovaj dan vezuju se mnogi običaji, a u crkvama se vernici pomazuju osvećenim uljem.
U Srbiji će danas nakon pretežno sunčanog jutra biti promenljivo oblačno sa sunčanim intervalima, dok se uveče u Banatu i na istoku Srbije ponegde očekuje kratkotrajna kiša. Temperature će se kretati od 2 do 16 stepeni.
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture upozorava da je na delu pruge Zemun polje - Aerodrom "Nikola Tesla" - Nacionalni stadion pod visoki napon od 25.000 volti, uključena kontaktna mreža iznad pruge.
Evropska unija započela je tajni rad na stvaranju sopstvenog kapaciteta za proizvodnju nuklearnog oružja, saopštila je ruska Spoljna obaveštajna služba (SVR).
Vrhovni vođa Irana Modžtaba Hamnei dao je instrukcije svojim pregovaračima da postignu dogovor sa SAD, prvi put od početka sukoba, što je dovelo do dvonedeljnog primirja i ponovnog otvaranja Ormuskog moreuza, objavio je Aksios.
Globalne cene nafte naglo su pale, dok su akcije na berzama porasle nakon što su Sjedinjene Američke Države i Iran postigli uslovni dvonedeljni sporazum o prekidu vatre koji predviđa ponovno otvaranje ključnog plovnog puta kroz Ormuski moreuz.
Glumica Brankica Sebastijanović pojavila se sinoć na premijeri filma "Gospodari oluje" u Beogradu, a publika je konačno mogla da je vidi na nekom javnom događaju posle mnogo godina.
Sinoć je u beogradskoj MTS dvorani održana dugo iščekivana premijera filma "Gospodari oluje", a svu pažnju prisutnih ukrao je najintrigantniji par domaće javne scene, Lazar Ristovski (73) i njegova partnerka Anica Lazić (34).
Film "Gospodar oluje", u režiji i po scenariju Zorana Lisinca i Domagoja Mazurana, premijerno je sinoć prikazan u Mts dvorani, dok redovna bioskopska distribucija počinje 9. aprila.
Influenserka Luna Đogani priznala je da je dosta ljudi iz sveta estrade odbilo da dođe u njen podkast, ali da joj reperi Igor Panić Nući i Mihajlo Veruović Vojaž nisu čak ni odgovorili na poruku.
Pevačica Nataša Alimpić rekla je jednom prilikom da se viđala sa 46 godina starijim kolegom Harisom Džinovićem, a sada preti da će javno objaviti "materijal".
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar