• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Pink.rs/Informer

28.09.2022

22:21

'TELA DEČAKA NEMA, ALI JE KUĆA STRAVE PUNA DNK ŽRTAVA' Na šta se svodi odbrana Nevolje i Mesara - Biti mrtav nije krivično delo, već ubistvo!

Fotoilustracija

Vesti

'TELA DEČAKA NEMA, ALI JE KUĆA STRAVE PUNA DNK ŽRTAVA' Na šta se svodi odbrana Nevolje i Mesara - Biti mrtav nije krivično delo, već ubistvo!

Podeli vest

Nema tela, nema dela. Ova rečenica glavni je lajtmotiv, koji se provlači od momenta kada su u sudnicu Specijalnog suda u Beogradu stupili Veljko Belivuk, Marko Miljković i ostali optuženi, pripadnici kriminalne grupe, kojima se na teret stavljaju najteža krivična dela

Njihova odbrana, sudeći po onome što se nezvanično moglo čuti, pošto je do juče trajalo pripremno ročište, koje je bilo zatvoreno za javnost, svodi se na negiranje sedam ubistava, uz opaske da "biti mrtav nije krivično delo, već ubistvo" i "da ako nema obdukcionog nalaza, čovek nije mrtav". Ove teze pravdaju činjenicom da, po njihovom mišljenju, nema dokaza da su sedmorica mladića za čija ubistva odgovaraju, mrtvi, jer nema njihovih tela.

Kako bi što slikovitije objasnio svoju odbranu, Miljković je u utorak sudsko veće podsetio na slučaj Đorđa Andrejića (13) iz Majilovca, kod Velikog Gradišta, koji je nestao pre 12 godina. Za ubistvo ovog dečaka, čije telo, osim lobanje, do danas nije pronađeno, prvostepeno je na 20 godina zatvora bila osuđena njegova majka Marina, ali je na kraju odlukom Apelacionog suda u Beogradu oslobođena, usled nedostatka dokaza.

Foto: Informer/privatna arhiva

Nestali Đorđe Andrejić

Prema rečima našeg sagovornika, koji je upoznat sa slučajem Belivukove grupe, okrivljeni imaju pravo da se brane na način za koji misle da je najbolji za njih. Međutim, on smatra da se pozivanjem na postupak protiv Marine Andrejić, ne može ništa postići, jer su tokom istrage zloglasne kriminalne grupe, u kući u Ritopeku, kao i u vikendici u Surduku, pronađeni DNK tragovi nestale sedmorke, za čija ubistva odgovaraju, što za Tužilaštvo predstavlja značajan dokaz. Da li će to, uz neke druge dokaze, kao što su fotografije optuženih kraj žrtava, ali i svedočenja pojedinih pripadnika grupe koji su pristali na saradnju sa Tužilaštvom, biti dovoljno za sud, ostaje da se vidi.

Đorđe je nestao 22. jula 2010, kada je sa majkom otišao na njivu van sela. Marina, koja je prvo priznala, pa zatim negirala da je ubila dete, kući se vratila dva dana kasnije, ali bez sina, nakon čega je uhapšena. U potragu za mališanom uključile su se policijske i ekipe Žandarmerije, kao i brojni meštani, koji su danima pretraživali majlovačke šume. Tri meseca kasnije pronađena je lobanja, za koju je, DNK analizom utvrđeno da je dečakova.

- S obzirom na to da je lobanja Đorđa Andrejića pronađena na oko 3,5 metara od poljskog puta, nameće se zaključak da telo pokojnog Đorđa nije bilo na tom mestu u vreme kada je pretraživan teren, već da je lobanja naknadno doneta i tu ostavljena - jedan je od ključnih zaključaka Apelacije.

U obrazloženju presude je stajalo i da okolnost da je nakon više od tri meseca od nestanka Đorđa pronađena njegova lobanja, kada se Marina uveliko nalazila u pritvoru, za sud ne dokazuje da ga je ona ubila. Pritom, komisija veštaka Instituta za sudsku medicinu u svom nalazu je navela da se, s obzirom na nedostatak drugih delova tela, uzrok smrti Đorđa ne može ni ustanoviti, niti pretpostaviti.

Foto: Informer

Hapšenje Marine Andrejić

- Sama činjenica da je policija organizovala svakodnevne potrage na terenu sa velikim brojem ljudi i da telo pokojnog Đorđa nije pronađeno, a da je nakon više od tri meseca pronađena samo njegova lobanja, takođe ne ide u prilog činjenici da je prvobitno priznanje okrivljene istinito, jer da je okrivljena ostavila telo svog pokojnog sina Đorđa na način kako je to objasnila u svom prvobitnom priznavanju, sasvim je sigurno da bi ono bilo pronađeno - navodi sud.

Marina je u policiji priznala da je sina ubila motikom, ali je kasnije pred sudom izjavila da nije kriva. Optužila je policajce da su je tukli i primorali da prizna da je ubila rođeno dete. U pritvoru je provela 703 dana.

Odlukom Apelacionog suda pala je optužnica koja je teretila Marinu Andrejić da je 22. jula 2010. ubila svoje dete tako što ga je, iznervirana njegovim odbijanjem da postupi po njenom nalogu i ode u selo po pomoć, drvenom držaljom motike, koju je sa sobom nosila, udarila u predelu potiljka i zadnje strane vrata.

- Od tog udarca, Đorđe se srušio na zemlju, zadobivši teške telesne povrede, koje su uzrokovale njegovu smrt. Optužena ga je zatim odnela do ivice bagremove šume, gde ga je spustila na zemlju leđima okrenutim ka zemlji, prekrila granjem i tako ostavila - stajalo je u optužnici.

Bonus video:




Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Jovanov: Izmenama zakona se omogućavaju izbori u Beogradu i na lokalu 2. juna!
Izbori 2024

Jovanov: Izmenama zakona se omogućavaju izbori u Beogradu i na lokalu 2. juna!

Šef poslaničke grupe "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" Milenko Jovanov obrazložio je danas predlog izmena Zakona o lokalnim izborima koje su, kako je rekao, podržale poslaničke grupe većine, ali i deo opozicije, i kojima se omogućuje da se beogradski i lokalni izbori, koji nisu održani u decembru, održe istog dana - 2. juna.

22.04.2024

11:58

Vesti

Predsednik Vučić čestitao Dan Vojske Srbije!
Politika

Predsednik Vučić čestitao Dan Vojske Srbije!

Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić čestitao je Dan Vojske Srbije ministru odbrane Milošu Vučeviću, načelniku Generalštaba Vojske Srbije generalu Milanu Mojsiloviću i svim pripadnicima Vojske Srbije.

23.04.2024

08:19

Rezolucija o Srebrenici otvara Pandorinu kutiju! Ruski ambasador izneo jasan stav
Politika

Rezolucija o Srebrenici otvara Pandorinu kutiju! Ruski ambasador izneo jasan stav

Ambasador Ruske federacije pri Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebenzja izjavio je večeras da bi Rezolucija o Srebrenici mogla da otvori "Pandorinu kutiju", ali i da je veoma važno što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić bio prisutan danas na sednici Saveta bezbednosti UN na kojoj se raspravljalo o šestomesečnom izveštaju Unmika o situaciji na Kosovu i Metohiji.

22.04.2024

23:44

TV

Dok predsednik Vučić navodi realne argumente, Vjosa Osmani odgovara lažima i nebulozama! Velika bitka za Srbiju u Njujorku! (VIDEO)
Live TV

Dok predsednik Vučić navodi realne argumente, Vjosa Osmani odgovara lažima i nebulozama! Velika bitka za Srbiju u Njujorku! (VIDEO)

Na sednici Saveta bezbednosti UN Vjosa Osmani dala je repliku na reči predsednika Aleksandra Vučića. Gosti "Info dana" bili su analitičar Dejan Miletić, advokat Pavle Staničić, politikolog Marko Šćepanović i pukovnik Veselin Šljivančanin komentarisali su govor Vjose Osmani u Njujorku. Uživo u studio javio se i Lazar Stević, dopisnik Informera sa Kosova i Metohije.

22.04.2024

18:09

JOŠ TV VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija

Osmanlije učile srpski! Ovo su srbizmi koji se i dan danas koriste u turskom jeziku
Srbija

Osmanlije učile srpski! Ovo su srbizmi koji se i dan danas koriste u turskom jeziku

Kada se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

22.04.2024

07:20