• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video
author image
Informer.rs

Novinar

12.12.2022

15:05

Ove stvari NEMOJTE DA RADITE U VOŽNJI! Uništavate AUTOMOBIL!

Pixabay

Lajfstajl

Ove stvari NEMOJTE DA RADITE U VOŽNJI! Uništavate AUTOMOBIL!

U toku vožnje bi bilo poželjno da ne oslanjate ruku na menjač, da ne ostavljate automobil u brzini dok stojite, kao i to da ne držate pritisnutu pedalu kvačila i kočnice, sve to šteti vašem automobilu

Svaki put kada promenite stepen prenosa, viljuška za menjanje unutar menjača dolazi u kontakt sa rotirajućim delovima da bi izabrali brzinu. Kada stoje, ili dok voze, većina ljudi ima naviku da „osloni ruku“ na menjač. 

Foto: Pixabay

Vožnja

Sklonite ruku sa menjača!

Ergonomski je na najboljem mestu i za mnoge je idealno mesto za odmor ruke, ali to nikako nije dobro, savetuju stručnjaci Raca.

Naime, ovako viljuška menjača dodatno pritiska kvačilo zupčanika. Ova sila može oštetiti prenos, pa izbegavajte ovu naviku. Dakle, ne držite ruku na menjaču, već posegnite za njom samo pri promeni brzina.

Pored toga, još jedna loša navika je ostaviti automobil u brzini dok stoji i držati pritisnute pedalu kvačila i kočnice. Takođe šteti automobilu, jer opruga u kvačilu nije dizajnirana da izdrži takvu silu dugo i mogla bi se mnogo pre istrošiti, odnosno pokvariti. Kad god treba da zaustavite automobil, isključite menjač i povucite kočnicu.

Ovo je najbolji način da sačuvate kvačilo. Držanje noge na papučici kvačila iako se automobil kreće ima sličan efekat. Ovakvo „naslonjavanje noge“ na kvačilo je nepotrebno jer postoji mogućnost da dodatno vršite pritisak na mehaničke delove menjača, odnosno menjač na motoru koji nije iste brzine kao priključak sa strane mjenjača. Za levu nogu je predviđeno mesto, pa ne oklevajte i odmorite se na za to predviđenom mestu.


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Naše kamere nikad ne spavaju! Gledajte "Na merama" u subotu od 20h
Live TV

Naše kamere nikad ne spavaju! Gledajte "Na merama" u subotu od 20h

U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...

17.07.2026

15:41

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

(UZNEMIRUJUĆE) Jezive tajne koje spajaju Belivuka i američke psihopate: Detalji istrage šokirali su ceo svet
Hronika

(UZNEMIRUJUĆE) Jezive tajne koje spajaju Belivuka i američke psihopate: Detalji istrage šokirali su ceo svet

Njihova imena decenijama izazivaju jezu, a slučajevi koje su ostavili iza sebe i danas predstavljaju predmet analiza kriminalista širom sveta. Dok je jedan godinama vodio dvostruki život predstavljajući se kao uzoran porodični čovek, drugi je iza zatvorenih vrata skrivao najmračnije tajne, dok se trećima pred Specijalnim sudom u Beogradu sudi za najteža krivična dela.

20.07.2026

21:56

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Džet set