• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video
author image
Informer.rs

Novinar

10.02.2024

15:23

Pekli ljude do smrti, a od njihovih kostiju pravili narukvice! Bronzani bik je donosio užas svojim žrtvama, umirale su u teškim mukama (FOTO)

Shuterstock

Lajfstajl

Pekli ljude do smrti, a od njihovih kostiju pravili narukvice! Bronzani bik je donosio užas svojim žrtvama, umirale su u teškim mukama (FOTO)

Podeli vest

Monstruozno sredstvo za pogubljenje osmišljeno u starom Rimu, funkcionisalo je tako što su žrtve u njemu žive spaljivane.

Bronzani bik, sicilijanski bik ili Falarisov bik, dizajniran je u staroj Grčkoj, kao sredstvo za pogubljenje. 

Peril iz Atine ga je izmislio i predložio Falarisu, tiraninu iz Akragasa na Siciliji, kao novo sredstvo za pogubljenje.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by History Uncovered (@realhistoryuncovered)

 

Za bika se govorilo da je šupalj i da je u potpunosti napravljen od bronze sa vratima na jednoj strani.

Prema legendi, bronzani bik je dizajniran u obliku i veličini pravog bika i imao je akustični aparat koji je pretvarao vriskove u zvuk bika. Osuđeni su bili zaključani unutar uređaja, a ispod njega je podmetnuta vatra, zagrevajući metal sve dok osoba unutra nije ispečena do smrti.

Pindar, koji je živeo manje od jednog veka kasnije, izričito povezuje ovo oruđe mučenja sa imenom tiranina Falarisa. 

Falaris je rekao da je naredio da bik bude dizajniran na takav način da se njegov dim uzdiže u oblacima tamjana. Prema legendi, kada je bik ponovo otvoren nakon što je telo bilo ugljenisano, spaljene kosti žrtve su tada sijale poput dragulja i od njih su napravljene narukvice.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Ko ti je ovo Stefanoviću?! (FOTO)
Politika

Ko ti je ovo Stefanoviću?! (FOTO)

Gledalačko-obaveštajna služba Informera (GOSI) dostavila nam je šokantnu fotografiju potrčka Dragana Đilasa, potpredsednika Stranke slobode i pravde Borka Stefanovića.

05.02.2026

09:36

Exatlon

TV

Šta to čine Branko Miljuš, Ćuta i Miki Aleksić? Gledajte večeras od 20h!
Live TV

Šta to čine Branko Miljuš, Ćuta i Miki Aleksić? Gledajte večeras od 20h!

Četrnaesta epizoda Informerove hit emisije "Na merama" otkriće vam gde poslanik blokader Branko Miljuš “bistri” politiku, čime se bavi samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve su gastronomske navike političara u pokušaju Miroslava Aleksića, kako penzionerske dane provodi poznato TV lice Žika Šarenica, te na koji način jedan od glavnih pretendenata za studentsku listu Milo Lompar glumata čoveka iz naroda.

31.01.2026

12:15

JOŠ TV VESTI

Društvo

Pomeren rok za plaćanje poreza - Ovo je novi datum
Društvo

Pomeren rok za plaćanje poreza - Ovo je novi datum

Rok za uplatu poreza, za prvi kvartal 2026. godine, ističe 18. februara, saopšteno je iz Poreske uprave. Datum plaćanja je, objašnjavaju oni, pomeren zbog obeležavanja Dana državnosti Srbije, 15, 16. i 17. februara.

05.02.2026

15:00

Hronika

Ovako je uhapšena bankarka iz Novog Sada: Ojadila klijente za 10 miliona (VIDEO)
Hronika

Ovako je uhapšena bankarka iz Novog Sada: Ojadila klijente za 10 miliona (VIDEO)

U nastavku borbe protiv korupcije, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, Odeljenja za borbu protiv korupcije, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, uhapsili su D. I. (30) iz okoline Bača, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica.

05.02.2026

12:18

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Džet set