Želite li se rešiti probavnih tegoba, poput gasova i nadutosti, očistiti jetru od toksina, osnažiti imunitet i spriječiti dijabetes? Ako je odgovor da, isprobajte čaj od korena maslačka. Kao i za koprivu, i za maslačak mnogi misle da je obični, beskorisni korov, a to je daleko od istine. Maslačak je prepun nutrijenata i antioksidansa te vam može doneti velike zdravstvene dobrobiti
Maslačak je bogat izvor vlakana, vitamina A, K, E i C, folata, kalija, gvožđa, kalcija i magnezijuma. Jestiv i lekovit nije samo koren, već cela biljka - listovi, stabljika i cvetovi. Dok su listovi i koren gorkastog ukusa, cvetovi su slatkasti. Od korena i cvetova često se priprema lekoviti čaj, a listovi se mogu dodavati u razne salate i variva.
Foto: Pixabay
Maslača čisti jetru, jača imunitet
Eliksir života i čistač jetre
U narodnoj medicini, maslačak se smatra „eliksirom života“ s obzirom na njegova pročišćavajuća svojstva. Osim što je čistač krvi, ima i laksativna svojstva te uklanja tragove umora. Od davnih dana koren maslačka primenjuje se kod gubitka apetita, bolova u mišićima i zglobovima, probavnih tegoba, žučnog kamenca, ekcema… Dakle, radi se o pravom savezniku vašeg zdravlja! Ruski lekari koriste koren maslačka za normalizaciju rada jetre i njezino čišćenje od toksina ili otrova.Njime se podstiče i rad žuči i metabolizam. Ovim moćnim korenom možete sprečiti aterosklerozu, kožna oboljenja te povišeni krvni pritisak.
Branje i sušenje korena
Koren maslačka bere se u rano proleće ili pak jesen. Lekovit je i u svežem i u sušenom obliku. Odlučite li sami vaditi koren maslačka, pronađite biljku u prirodi, na livadi ili šumskom puteljku daleko od saobraćaja. Pazite da ga izvadite celog (možete to učiniti uz pomoć lopatice) kako iz njega ne bi iscurio dragoceni lekoviti sok. Koren dobro operite i ostružite pa ga narežite na male komadiće. Sušite ga na svežem vazduhu raširenog na podlozi od 3 do 14 dana. Kada postane krhak i lomljiv pod prstima, znači da je suv. Tada ga možete i samleti. Pohranite ga u staklenu posudu i čuvajte do godinu dana.
Foto: Pixabay
Maslačak može da se koristi i kao varivo i za čorbu
Čaj od korijena maslačka – recept
Jednu kašičicu sušenog korena maslačka prelijte šoljicom kipuće vode (koristite li sveži koren, stavite jednu šaku na litru vode. Ostavite da odstoji poklopljeno 10-ak minuta. Možete konzumirati nekoliko šoljica dnevno. Od korena maslačka, prethodno zapečenog u pećnici i samljevenog, možete pripremiti i zdravu kafu.
Dobrobiti korena maslačka
1. Deluje kao diuretik i čisti bubrege
Čaj od korena maslačka ima diuretska svojstva, potiče ispiranje bubrega i eliminaciju viška vode iz organizma. Veruje se da je to zbog visokog sadržaja kalijuma. Zato je ovaj čaj odličan kod nadutosti i problema sa zadržavanjem vode u organizmu, kao i kod neugodnih simptoma PMS-a.
2. Čuva zdravlje jetre i potiče njen detoks
Želite li svom organizmu i jetri priuštiti dobar detoks, čaj od korena maslačka će vam u tome itekako pomoći. Zahvaljujući beta-karotenu, što ga maslačak sadrži, ovaj čaj štiti zdravlje jetre. Koren maslačka sadrži i poseban antioksidans koji štiti jetru od oštećenja. Takođe, sprečava nakupljanje masnoća, koje s vremenom može dovesti i do bolesti poznate kao masna jetra.
Foto: Pixabay
Mnogostruke koristi za zdravlje od maslačka
3. Uravnotežuje nivoe šećera u krvi
Koren maslačka ima antidijabetička svojstva. Deluje tako da stimuliše gušteraču na lučenje insulina te tako pomaže u održavanju zdravih nivoa šećera u krvi.
4. Pomaže probavi i čuva dobre bakterije u crevima
Ovaj čaj deluje prijateljski prema dobrim bakterijama, poput bifidobakterija i laktobacila. Stoga, njegovom konzumacijom možete smanjiti nadutost i gasove te ublažiti druge probavne tegobe.
5. Snaži imunitet i deluje protivupalno
Zahvaljujući antioksidansima i drugim nutrijentima, maslačak deluje protivupalno te jača obrambene snage organizma. Usto, bogat je proteinima i inulinom, pa snaži organizam.
Usred pandemije i na početku hladnijih dana priroda nam uvek pomaže. I kod Covida 19, prehlada, bolova u grlu, kašalj je onaj neprijatelj koji nam stvara ozbiljne tegobe. Osim napitka od đumbira, limuna i meda, isprobajte i čaj za koji vam toplo preporučujemo
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Usred pandemije i na početku hladnijih dana priroda nam uvek pomaže. I kod Covida 19, prehlada, bolova u grlu, kašalj je onaj neprijatelj koji nam stvara ozbiljne tegobe. Osim napitka od đumbira, limuna i meda, isprobajte i čaj za koji vam toplo preporučujemo
Načelnik PU Čačak Vladan Gojković konačno bi morao da se oglasi i javnosti objasni zašto policija u tom gradu nije zaštitila Milinka Tomaševića, snimatelja "Glasa zapadne Srbije" i "TV Lav Plus", koga su blokaderi linčovali prošlog četvrtka u centru tog grada.
Mirko Poledica, nekadašnji fudbaler a danas jedan od istaknutih blokadera, pridružio se hajci na Sprsku pravoslavnu crkvu (SPC) i donošenja Pojasa Presvete Bogorodice u Srbiju.
Borislav Borko Stefanović, potrčko tajkuna Dragana Đilasa, odjavio je blokadere, poručio da im ništa ne veruje, ali i da "nije dobra pozicija da Kosovo bude deo Srbije"!
Broj Hrvata u Hrvatskoj se svake godine smanjuje, rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković u utorak u Banskim dvorima, gde je primio mlade pripadnike hrvatske dijaspore, koje je pozvao da se vrate u domovinu i doprinesu demografskoj obnovi zemlje.
Milica Đurđević Stamenkovski, ministarka za rad, boračka i socijalna pitanja, uključila se u Kolegijum Informer TV nakon incidenta koji su blokaderi izazvali u Kruševcu i otkrila detalje ovog, najblaže rečeno, skandala.
Predsednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić je odlikovan je danas, 9.6.2026. godine, od strane predsednika Angole, Žoao Manuela Gonsalveša Lorensa, Ordenom Agostina Neta. Predsednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić je odlikovan sedamnaest puta tokom svoja dva mandata predsednika Republike, od strane stranih državnika i verskih velikodostojnika.
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
Više od 7.000 mladih već je rešilo stambeno pitanje uz subvencionisane kredite za kupovinu prve nekretnine, a nakon proširenja garantne šeme za dodatnih 300 miliona evra, biće odobreno još najmanje 5.000 kredita, poručili su iz Ministarstva finansija.
Srbija je ovih dana na udaru visokih temperatura i UV indeksa, što može biti fatalno po zdravlje zbog toplotnog udara i opekotina, upozorava prim. dr Nada Macura.
Proizveden je 1991. a i dan danas je u ponom pogonu! Bogoljub Boja Baštovanović iz Bogatića koji veći deo dana provodi u svom "jugiću" tvrdi da je ovaj auto svemoguć!
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušani su Veljko T. (27) i Nikola M. (28) zbog postojanja osnova sumnje da su 6. juna 2026. godine na teritoriji opština Grocka pokušali da na podmukao način liše života oštećenog M.N.
Apelacioni sud Crne Gore potvrdio je presudu Specijalnog odeljenja Višeg suda u Podgorici kojom su Radoje Zvicer i još četvorica optuženih osuđeni zbog stvaranja kriminalne organizacije i šverca kokaina.
Po nalogu javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu policijski službenici PS Novi Beograd doneli su rešenje o zadržavanju S.M. (33) zbog sumnje da je tukao i izujedao policajca.
Šefica evropske diplomatije Kaja Kalas otvoreno je poručila da bi Irska trebalo da napusti svoju višedecenijsku politiku vojne neutralnosti zbog potencijalne opasnosti koja dolazi iz Rusije.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski upozorio je da Kijev ubrzano podiže svoje kapacitete za udare duboko unutar ruske teritorije, kako bi Moskva osetila iste posledice koje trpe ukrajinski gradovi.
U glavnom gradu Ruske Federacije Moskvi zabeležen je novi bezbednosni incident u kojem je uništeno jedno putničko vozilo, što je odmah podiglo stepen pripravnosti bezbednosnih službi.
Ruske bezbednosne službe počele su sa primenom nesvakidašnjih odbrambenih mera u neposrednoj blizini zvanične rezidencije ruskog predsednika Vladimira Putina u Valdaju, pokušavajući da preduprede inovativne taktike ukrajinskih obaveštajaca.
Beba koja je gugutala tokom predstave "Bura" Vilijama Šekspira, u kojoj je glavnu ulogu igrao glumac Kenet Brana, izbačena je iz sale nakon što je ometala izvođenje u pozorištu Kraljevske šekspirovske pozorišne trupe u Stratfordu na Ejvonu, rodnom mestu slavnog engleskog pisca.
Poznati muzičar Dejan Petrović i njegova supruga Branka ovih dana prošli su kroz agoniju nakon što je njihova ćerka Jovana pretučena, a jedno drugom su oduvek bili najveća podrška.
Glumica Jelisaveta Orašanin i njen kolega Pavle Mensur već neko vreme su u emotivnoj vezi, a kako vreme prolazi tako isplivavaju novi detalji vezani za njih.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.