Kvarni zubi i bolesti u usnoj duplji mogu da se reflektuju na rad srca i drugih vitalnih organa, kaže fitoterapeut Momčilo Antonijević, a među biljkama koje mogu da pomognu da nam desni i zubi budu zdravi su i žalfija, kamilica, zeleni čaj, zečja stopa...
Stanje oralnog zdravlja nacije, prema većini statističkih podataka, najblaže rečeno - katastofalno je. Više od 60 odsto Srba ne pere zube svakog dana, svaki deseti stanovnik nema nijedan zub, a barem dva zuba nedostaje velikoj (70 odsto) većini. Kvarni zubi i bolesti u usnoj duplji mogu da se reflektuju na rad srca i drugih vitalnih organa, kaže fitoterapeut Momčilo Antonijević, a među biljkama koje mogu da pomognu da nam desni i zubi budu zdravi su žalfija, kamilica, zeleni čaj, zečja stopa...
- Verovatno najpoznatija biljka za negovanje desni i zuba je žalfija. Ova gorka aromatična biljka se veoma uspešno koristi i protiv upale grla i krajnika, prvenstveno zahvaljujući antiseptičnom delovanju esencijalnog ulja. Čaj od žalfije toplo preporučujem svima koji imaju problem sa bolesnim desnima i aftama u usnoj duplji, a ovaj čaj dobar je i za ljude koji pate od gingivitisa - savetuje Momčilo Antonijević.
Karanfilić protiv zubobolje
U Kini postoji izreka: "Bolje tri dana bez hrane nego jedan dan bez čaja", dodaje naš sagovornik. Zeleni čaj sadrži znatne količine fluora, te je odlična preventiva protiv karijesa, a zahvaljujući taninima jača desni.
Foto: Shutterstock
Propolis protiv afti
Afte su najčešća bolest sluzokože usne duplje, a mogu da se pojave više puta godišnje, čak i na istom mestu.
- Afte mogu da nastanu usled pada imuniteta, hormonskih poremećaja, naslednog faktora, ali mogu da ih izazovu i određene namirnice. Među njima je ananas, voće koje sadrži enzim bromelain (inače koristan za razgradnju celulita), koji deluje već u ustima. Moguće objašnjenje za nastanak afti je reakcija bromelaina sa slojem sluzokože usta koji ne sadrži odgovarajuću zaštitu, a to verovatno uzrokuje stvaranje afti kod osetljivih ljudi. Dakle, ako ste skloni stvaranju afti, izbegavajte ananas. Najefikasniji lek protiv afti je propolis, ali budite obazrivi jer se jak alkoholni rastvor propolisa ne sme nanositi nerazblažen na sluzokožu - savetuje Momčilo Antonijević.
- Zečja stopa (Geum urbanum) biljka je koja raste na obodima šuma i senovitim proplancima, ima sitne žute cvetiće, a jednostavno se prepoznaje jer joj koren snažno miriše na karanfilić. Taj miris potiče od ugljovodonika eugenola iz etarskog ulja (u biljci ga ima oko 0,2%). Pored etarskog ulja, biljka sadrži i veoma visok procenat tanina, flavonske heterozide, a u listu ima i vitamina C. Kombinacija tanina i antiseptičnog etarskog ulja čini zečju stopu jednim od najboljih biljnih lekova za jačanje slabih desni i zaustavljanje krvarenja, a u tu svrhu može se koristiti sama ili u kombinaciji sa žalfijom. Zahvaljujući baš tom eugenolu, i pomenuti karanfilić, dobro poznat začin za kuvano vino, koristi se kao lokalni anestetik kod zubobolje - objašanjava fitoterapeut.
Čaj za ispiranje usta koji jača desni i sprečava krvarenje pravi se i od lista kupine, a slično deluje i jak čaj od virka.
- Kamilica je takođe među najboljim biljkama za ublažavanje upalnih procesa, pa se jak čaj od ove biljke koristi kao provereni biljni lek za upaljene i iritirane desni. Na spisku biljaka koje blagotvorno deluju na zdravlje desni nalazi se i ehinacea, pa gelovi protiv gingivitisa često sadrže tečni ekstrat korena ove biljke, koja se vekovima koristi u narodnoj medicini severnoameričkih Indijanaca - sugeriše naš sagovornik.
Nega uljima
Iako deluje prilično neobično da zube i desni negujete uljem, to je vrlo korisna i efikasna navika, dodaje fitoterapeut. Preporučljivo je da ujutro, čim se probudite, mućkate destak minuta kašiku svetlog susamovog ulja u ustima. Nakon toga ulje se ispljune, a zubi operu.
Foto: Shutterstock
- Vrlo efikasno sredstvo za negu zuba i desni pravi se i od kantarionovog ulja u koje možete dodati nekoliko kapi etarskih ulja pitome nane, čajnog drveta, eukaliptusa, lovora ili ruzmarina. Mešavina kantarionovog (nosećeg) ulja i ovih esencijalnih ulja čini zube blistavim, i pomaže kod osetljivih desni. Sve navedene biljke imaju snažno antiseptično dejstvo, uništavaju bakterije i smiruju upale. Esencijalna ulja sprečavaju loš zadah, a redovnom upotrebom ovog ulja uklanjaju se promene u boji zuba prouzrokovane hranom, pićem i nikotinom, dentalni plak i kamenac - navodi Momčilo Antonijević.
RECEPTURE:
Foto: Shutterstock
Tinktura za jačanje desni i zaustavljanje krvarenja
Sastojci: 100 g korena zečje stope, 50 g lista žalfije, 500 ml 70% alkohola
Priprema: Koren zečje stope i listove žalfije prelijte alkoholom, zatvorite i ostavite da stoji na tamnom mestu dve nedelje uz češće mućkanje. Posle dve nedelje tečnost procedite i sipajte u čiste flašice. Tri kafene kašičice tinkture razblažite šoljom čaja od kamilice ili žalfije i koristite za ispiranje usta tri puta na dan. Umesto alkohola može se koristiti i prirodno jabukovo sirće. Tako napravljena tinktura sadrži više tanina, a u onoj sa alkoholom više do izražaja dolaze etarska ulja.
Foto: Shutterstock
Čaj za ispiranje usne duplje
Sastojci:kašika žalfije, kašika virka, kašika majčine dušice
Priprema: Bilje pomešajte, pa sve prelijte sa pola litra ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite da stoji poklopljeno sat vremena. Procedite i koristite za ispiranje usta više puta na dan.
Foto: Shutterstock
Ulje za izbeljivanje, protiv kamenca i upaljenih desni
Sastojci: 100 ml kantarionovog ulja, 10 kapi etarskog ulja čajnog drveta, 5 kapi etarskog ulja pitome nane.
Priprema: Sve sastojke pomešajte i dobro promućkajte. Čuvajte u čistoj i potpuno suvoj bočici. Ovo ulje nanosi se posle pranja zuba pastom. Nekoliko kapi se nanese na čistu četkicu, time se ispoliraju zubi, pa se ulje ne ispira, već se ostavi da deluje.
BEZ NJIH smo BOLESNI! Ova tri MINERALA su SVETO TROJSTVO - evo gde ih NAJVIŠE ima!
Ako ste nekada u dilemi šta biste mogli da pripremite za ručak, setite se karfiola. Ova vrsta kupusnjače ublažava reumatske bolove, prija želucu, usporava starenje organizma, a veruje se da sprečava pojavu malignih ćelija
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ako ste nekada u dilemi šta biste mogli da pripremite za ručak, setite se karfiola. Ova vrsta kupusnjače ublažava reumatske bolove, prija želucu, usporava starenje organizma, a veruje se da sprečava pojavu malignih ćelija
Više od 400 ukrajinskih bespilotnih letelica krenulo je tokom noći ka Moskvi i Moskovskoj oblasti, a u seriji udara pogođeni su objekti, ranjeni civili i pokrenute masovne evakuacije zaposlenih iz logističkih centara.
Danas je tokom divljačke blokade jedne od ključnih raskrsnica u Zemunu viđen nezapamćen skandal kada je besna rulja krenula fizički i verbalno da se iživljava nad nesrećnim biciklistom koji je samo hteo da prođe ulicom.
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić brutalno je na društvenoj mreži Iks raskrinkala i matirala Radomira Lazovića i njegove anarho-komuniste iz Zeleno-levog fronta .
Filolog Irina Kojčić objavila je novu kolumnu o blokaderima i načinu na koji su oni u poslednje vreme počeli da koriste određene reči i izraze, istakavši kako ništa od toga nije slučajno i da njihov jezik sve otkriva.
Braneći svoju decu od perverznjaka, jedan od zabrinutih roditelja podneo je krivičnu prijavu Višem javnom tužilaštvu (VJZ) u Nišu, protiv Dušana Blagojevića, profesora srpskog jezika i književnosti Gimnazije "Stojan Ljubić" u Lebanu.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić uputio je danas srdačne čestitke Endiju Bernamu povodom stupanja na dužnost premijera Velike Britanije i poručio da je uveren u nastavak uspešnog unapređenja odnosa između dve zemlje.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Na društvenim mrežama osvanuo je video snimak na kojem je zabeležena emotivna prosidba nakon Svete liturgije, kada je jedan mladić pred prepunim hramom kleknuo i zaprosio svoju izabranicu.
U popularnoj Vajber grupi "Grčka info" osvanula je fotografija koja je nasmejala brojne korisnike. Ispred jednog ugostiteljskog objekta u Paraliji postavljena je tabla sa duhovitom porukom namenjenom upravo srpskim turistima.
Popularna influenserka Elena, čiji je sadržaj namenjen putovanju i istraživanju Srbije i Balkana, obišla je Valjevo i potrošila samo 3.454 dinara za jedan dan izleta.
Evropska komisija kaznila je danas kinesku onlajn platformu Alikspres sa 550 miliona evra zbog rizika da je povezana sa prodajom nelegalnih, nebezbednih i falsifikovanih proizvoda na tržištu Evropske unije.
Njihova imena decenijama izazivaju jezu, a slučajevi koje su ostavili iza sebe i danas predstavljaju predmet analiza kriminalista širom sveta. Dok je jedan godinama vodio dvostruki život predstavljajući se kao uzoran porodični čovek, drugi je iza zatvorenih vrata skrivao najmračnije tajne, dok se trećima pred Specijalnim sudom u Beogradu sudi za najteža krivična dela.
U slovenačkom mestu Vuhred dogodio se stravičan zločin kada je Amir Uzunović, poreklom iz Kaknja, nožem usmrtio svoju suprugu Zijadu Uzunović u stambenoj zgradi u kojoj su živeli sa maloletnim sinom.
Po zahtevu Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Uprave za tehniku MUP-a Srbije, zvanično je ugašen TikTok nalog korisnika poznatog pod nadimkom "Faraon", pri čemu su svi sporni i uznemirujući video-sadržaji trajno uklonjeni sa ove platforme.
Pojedini vojnici Oružanih snaga Ukrajine, posebno elitnih jedinica Azova, započeli su akciju javnog odbijanja i vraćanja odlikovanja koja im je uručio vrhovni komandant Aleksandar Sirski.
Unutar Evropske unije došlo je do velikog zastoja u pregovorima o 21. paketu sankcija Rusiji nakon što se Grčka još jednom oštro usprotivila predlogu o zabrani transporta i isporuke ruskog tečnog naftnog gasa (TNG) trećim zemljama.
Jemenski Huti objavili su uvođenje pomorske blokade Saudijske Arabije i upozorili sva plovila da rizikuju vojne napade ako uđu u saudijske luke na Crvenom moru.
Slike iz detinjstva ostaju u najlepšem sećanju i svako od nas ih se rado seća, a svremena na vreme bacimo pogled na njih da nas podsete na bezbrižan period života.
Folk pevač Darko Lazić redovno nastupa i puni klubove, a sinoć je imao tezgu u jednom klubu u Hrvatskoj, a iako se trudio da im priredi noć za pamćenje, stigao ga je umor.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.