Za ovaj sok vam nije potrebno puno vremena da napravite, a izuzetno je zdrav i sprečava mnoge tegobe
Sastojci:
20 cvetova zove
1 l vode
800 g šećera
sok od 1 limuna
Priprema:
U litar hladne vode potopite 20 cvetova sveže zove. Ostavite da stoji na hladnom mestu, ali ne u frižideru, 24 sata. Procedite, dodajte šećer i sok od limuna, pa ostavite da odstoji još 24 sata. Povremeno promešajte, da se šećer rastopi. Procedite kroz duplu gazu i sipajte u boce.
Ovaj sok se pije razređen sa vodom, a možete da koristite i kiselu vodu za pripremu soka.
Maj je vreme za cvetanje zove. Sirup od zove je tradicionalan napitak naših predaka. Osim što se od mešavine sirupa i vode dobija ukusan sok, on je uz to i lekovit.
Foto: Pixabay
Sok od zove je lekovit
Cvetovi zove izuzetno su bogati glukozom, taninima, flavonoidima, karotenima, rutinom i vitaminom C. Bobice zove sadrže alkaloide, karotene, tanine, organske kiseline i vitamine A, B i C. Pretpostavlja se da su flavonoidi koje sadrži zova odgovorni za većinu njenih lekovitih svojstava. Flavonoidi su moćni antioksidansi koji štite naše telo od oštećenja. Zbog toga se zova koristi u lečenju degenerativnih bolesti i kao prevencija karcinoma.
Veliki je saveznik u sprečavanju gripa i prehlade jer jača imunitet. Osim toga, zova ima antivirusno i antimikrobno delovanje. Ako osećate da ćete dobiti grip, popijte čaj od osušenih cvetova zove ili jednostavno pijte domaći sok od zove. Ova biljka je korisna kod astme i upale disajnih puteva, jer olakšava disanje i pomaže kod iskašljavanja.
U proleće cvet zove možete koristiti kao sredstvo protiv polenskih alergija. Ona ima i detoksikacijsko delovanje jer pospešuje izlučivanje toksina iz limfnih žlezda.
Ova biljka može pomoči kod akni, čireva, konjunktivitisa i kožnog osipa. Osim kao laksativ, deluje i kao diuretik te doprinosi zdravlju bubrega. Koristi se u stanjima gde je potrebno jače znojenje.
Zbog tih svojih laksativnih, diuretičkih i detoksikacijskih svojstava odlična je kao pomoć u mršavljenju.
Hidrolati, hidrosoli, cvetne ili biljne vodice, proizvod su parne destilacije aromatičnog bilja. Zbog niske koncentracije etarskih ulja, nežnog, ali moćnog delovanja, izuzetno su pogodni u nezi, zaštiti, tretmanu i lečenju dece, starijih, rekonvalescenata, kao i odraslih osoba
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Hidrolati, hidrosoli, cvetne ili biljne vodice, proizvod su parne destilacije aromatičnog bilja. Zbog niske koncentracije etarskih ulja, nežnog, ali moćnog delovanja, izuzetno su pogodni u nezi, zaštiti, tretmanu i lečenju dece, starijih, rekonvalescenata, kao i odraslih osoba
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić oštro je reagovala na društvenoj mreži Iks povodom pisanja medija u Crnoj Gori, optuživši ih za brutalnu kriminalizaciju i dehumanizaciju predsednika Srbije Aleksandra Vučića i njegove porodice.
Dukljanski politikant Milo Đukanović, diktator koji se 30 godina grčevito držao vlasti u Crnoj Gori, uključio se u opštu hajku na Srbiju i predsednika Aleksandra Vučića.
Časni pojas Presvete Bogorodice biće ispraćen danas iz Hrama Svetog Save u carsku lavru manastir Vatoped na Svetoj Gori nakon molebana koji će početi u 13:30 časova, a svečanom ispraćaju prisustvuju brojni državnici.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo koga to traži novinar blokader Mladen Savatović, čime se zanima političar u pokušaju Đorđe Stanković, gde se skriva najbolji drugar rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović, kako se opušta propali aktivista Petar Đurić…
U Hramu Svetog Save, među rekom ljudi koji su došli da isprate Pojas Presvete Bogorodice, našle su se i novinarke Informera Staša Koprivica i Jelena Rafailović.
U Splitskoj ulici u Mostaru sinoć se dogodila saobraćajna nezgoda u kojoj je oštećen veći broj parkiranih vozila i saobraćajnih znakova, a prema nezvaničnim informacijama vozač je bio pod dejstvom alkohola.
Beograđanin je uhapšen nakon što je otkriveno da se u elektronskim cigaretama (vejpovima) koje je naručio i koje mu je dostavila kurirska služba nalazi psihoaktivna supstanca.
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Leskovcu određeno je zadržavanje O.M. iz Bratmilovca zbog sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski saopštio je da je vreme da se okonča rat, navodeći da, kako je rekao, "ruski vladar" želi da nastavi borbu zbog čega Ukrajina odgovara na napade.
Severnokorejski lider Kim Džong Un prisustvovao je testu navigacije pomorskog razarača Kang Kon i tom prilikom pozvao na jačanje borbenih sposobnosti mornarice i nuklearnog odvraćanja, preneli su lokalni mediji.
Američki glumac Džejms Hendi poznat po ulogama u filmovima Top Gan: Maverik i Džumandži, izboden je na smrt u vlastitom domu u Los Anđelesu, saopštila je policija.
Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar