Lekari su indentifikovali nekoliko uobičajenih bolesti koje se razvijaju gotovo neprimetno, sa simptomima kada bolest već uhvati maha. Ove bolesti izazivaju ozbiljne komplikacije i ranu smrt. Ali sa blagovremenom dijagnozom, ove bolesti dobro reaguju na lečenje
15.09.2021
21:56
Glavna funkcija creva je da prerađuju i razgrađuju hranu, ali takođe su važna i za naš imunitet i sposobnost da se zaštitimo od bolesti.
Foto: Shutterstock
Hrana
Zato je važno izbegavati hranu koja negativno utiče na crevnu mikrofloru., a ovih 5 namirnica su ubedljivo najgore.
Alkohol
Važno je da znate – što je alkohol jači, to više šteti našem telu. Visok sadržaj alkohola direktno utiče na čitav proces varenja, creva jednostavno nisu u stanju da apsorbuju sve hranljive materije i elemente iz unete hrane, pa zato česta upotreba jakih pića može da dovede do ozbiljnih bolesti organa.
Foto: Shutterstock
Meso
Naravno, ne utiče sve meso na zdravlje našeg probavnog sistema. Najviše štete nanose prerađevine – kobasice, viršle i slično. One sadrže opasne supstance (nitrozamine) koje povećavaju rizik od pojave maligniteta.
Takođe, masna svinjetina ili jagnjetina se teško vare, što dodatno opterećuje creva. Može doći do upale sluznice digestivnog trakta. Preporuka je da crveno meso ne jedete više od dva puta nedeljno.
Slatko
Često mislimo da slatkiši samo štete našoj figuri. Međutim, to nije istina. Naučnici sa Univerziteta Alberta saznali su da prekomerna konzumacija šećera negativno utiče na creva. Uništava mikrofloru, što dovodi do umnožavanja patogenih bakterija koje mogu da prodru u druge organe digestivnog trakta, što čak može da izazove Alchajmerovu i Parkinsonovu bolest.
Foto: Shutterstock
Majonez
Još jedan protivnik lepe figure. Žene ga mrze, ali muškarci ga obožavaju. I opet, problem ne leži samo u gojenju, već i u štetnom uticaju na gastrointestinalni trakt. Kao i slatkiši, majonez uništava mikrofloru. Treba znati i da ovo važi samo za kupovni proizvod, dok domaći majonez se pravi bez dodatne hemije, što znači da je zdraviji.
Margarin
Njegova linolna kiselina je jedan od češćih uzročnika ulceroznog kolitisa. Linolna kiselina se takođe nalazi u orašastim plodovima i raznim semenkama, ali najčešće ih ne konzumiramo u tolikoj količini da štetno utiču na naš organizam.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Lekari su indentifikovali nekoliko uobičajenih bolesti koje se razvijaju gotovo neprimetno, sa simptomima kada bolest već uhvati maha. Ove bolesti izazivaju ozbiljne komplikacije i ranu smrt. Ali sa blagovremenom dijagnozom, ove bolesti dobro reaguju na lečenje
Američki potpredsednik Džej Di Vens na zatvorenim sastancima dovodi u pitanje zvanične tvrdnje Pentagona o uspehu rata protiv Irana, objavio je Atlantik.
Glavne blokaderske siledžije iz Užica su opozicioni odbornici Radovan Novaković i Vlade Ristanović, čije je skandalozne i sramne nastupe za govornicom u gradskoj skupštini teško opisati rečima, a koji ne prezaju od toga da prete svima redom, pa i novinarima koji im nisu po volji.
Razulareni blokaderi danas su najavljivali haos u Vrbasu zbog dolaska predsednika Srpske napredne stranke (SNS) MIloša Vučevića, preteći kako mu neće dati da uđe u taj grad i da će "je*ati sve iz opštine", međutim, njihovim gnusnim pozivima odazvalo se svega 45 zgubidana.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom britanskom novinaru Alisteru Kembelu i tom prilikom odgovorio otvoreno šta misli o šefu Bele kuće Donaldu Trampu.
Filozofski fakultet u Beogradu još se nije oglasio povodom davanja odgovora u vezi sa misterioznom smrću studentkinje Milice Živković (25), a rok da to učini je istekao!?!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je ekskluzivni intervju poznatom novinaru Alisteru Kembelu u podkastu "Ostalo je politika" (The Rest is Politics) i tom prilikom Britancu postavio pitanje zbog kog je nastao muk.
Na društvenim mrežama pojavila se fotografija automobila gotovo potpuno prekrivenog ptičjim izmetom, što je podstaklo brojne šaljive komentare da bi njegov vlasnik mogao imati sreće i osvojiti dobitak na Lotou.
Državni inspektorat Republike Hrvatske obaveštava potrošače o povlačenju proizvoda "Samyang" Cup Inst. Noodle Hot Chicken Carbonara zbog povećanih količina 3-MCPD i glicidil estara masnih kiselina.
Potraga za Anđelom Mihajlović (37), koja je u četvrtak doputovala iz Beča još uvek je u toku, a sada je u njenom automobilu pronađena i sumnjiva poruka, kao i patike koje su bile van vozila.
Na četiri i po godine zatvora nepravosnažno je danas osuđen bivši šef kriminalističke policije PU primorsko-goranske Željko Kruneš jer je pokušao da organizuje ubistvo unuka Slavice Šote, riječke preduzetnice i aktivistkinje koja se godinama bori protiv korupcije.
Dvojica maloletnika i jedan tek punoletni Nišlija, već mesecima zadaju glavobolju policiji i dovode u opasnost svoje, ali i živote drugih građana divljajući ukradenim vozilima po gradu, ali i po auto-putu.
Region Baltika se danas sve češće posmatra kao zona povišenog rizika, ali njegova sposobnost za stvarnu eskalaciju značajno je ograničena specifičnim geografskim faktorima.
Iran priprema mere regulisanja budućeg prolaska kroz Ormuski moreuz koje predviđaju da brodovi moraju da plate tranzit u iranskoj valuti rijalima, izjavio je danas visoki zvaničnik iranskog parlamenta Ebrahim Azizi.
Pevačica Nadica Ademov ističe da nikada nije patila od brendiranih stvari, ali je osudila one koji nemaju i žele da pokažu bogatstvo, te nose fejk garderobu.
Voditeljka i pevačica Suzana Mančić progovorila je o ćerki Teodori Kunić koja je udata za 23 godine starijeg generala Miroslava Talijana, i dotakla se prinove.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar