3 bezvremenska poklona za Dan zaljubljenih: Najlepši znak pažnje koji se pamti ceo život
Dan zaljubljenih je prilika da voljenoj osobi pokažete koliko vam znači pažnjom, sitnicom ili gestom koji se pamti.
12.02.2026
09:40
Shutterstock
Ljubimci
Organizacija Blue Cross upozorava da svakodnevne vrtne i kućne biljke mogu predstavljati stvarnu opasnost za naše pse. Dok neke mogu izazvati samo probavne smetnje, druge mogu da uzrokuju ozbiljnije zdravstvene probleme, posebno ako ih životinja pojede u većim količinama.
Iako će većina pasa izbegavati da jedu opasne biljke, neki će biti znatiželjniji, posebno mladi psi ili štenci. Pošto psi imaju tendenciju da istražuju svet ustima, mogu biti u opasnosti od lizanja, žvakanja ili jedenja otrovne biljke, objašnjavaju stručnjaci iz organizacije.
S obzirom na to da se u posebnim prilikama poput Dana zaljubljenih cveće kupuje i poklanja više nego obično, vlasnici kućnih ljubimaca moraju znati koje biljke je najbolje držati podalje od ljubimaca.
Iako je spisak potencijalno opasnog cveća dug, stručnjaci ističu nekoliko vrsta koje se često nalaze u buketima, a mogu biti vrlo toksične za pse i mačke.
Stručnjaci naglašavaju da tulipani mogu iritirati usta i želudac psa ako ih pojede.
"Većina pasa doživeće samo slinjenje, mučninu i proliv, ali srčani problemi i otežano disanje takođe su znakovi ozbiljnijih slučajeva trovanja tulipanima", objašnjavaju stručnjaci.
Slično kao kod narcisa, lukovice su najotrovniji deo biljke i treba ih držati van domašaja pasa. Jednako su opasni i za mačke, pa je ključno držati ih podalje od svih kućnih ljubimaca.
Foto: Shutterstock
Organizacija Blue Cross navodi da su narcisi otrovni za pse ako pojedu cvetove ili lukovice, ili ako piju vodu iz vaze u kojoj je bilo cveće. Simptomi trovanja narcisima mogu uključivati stomačne tegobe i povraćanje, a možete primetiti i da je pas veoma pospan i nesiguran na nogama. Pored toga, pas koji se otrovao narcisima može imati i napade.
Brojne sorte ljiljana sadrže netopive kristale kalcijum-oksalata ili srčane glikozide, supstance koje su izrazito toksične za pse i mogu izazvati teške reakcije. Zbog toga je, piše Mirror, bolje biti siguran i izbegavati ljiljane u domu i vrtu.
Ako dobijete buket cveća koji sadrži ljiljane, držite ga van domašaja svog psa, a nakon što uvene, bacite ga. Ako imate mačke, preporučuje se da ljiljane u potpunosti držite van kuće, jer se mačke često penju kako bi došle do cveća.
Amarilis je živopisna biljka koja prirodno cveta u proleće, ali se zbog svoje zapanjujuće crvene boje često nalazi u buketima. Iz Blue Crossa napominju da je svaki deo ove biljke otrovan za pse i mora se držati podalje od njih.
Foto: Shutterstock
Bršljan se takođe često koristi u cvetnim aranžmanima, ali je otrovan i za pse i za mačke. Može izazvati povraćanje, bolove u stomaku i prekomerno slinjenje.
Ovo nije konačan spisak, zato je važno uvek proveriti da li je cvet ili biljka koju unosite u dom bezbedna za vaše ljubimce.
Ako vaši krzneni prijatelji pokažu simptome trovanja, pametno je zabeležiti sve detalje o tome šta su mogli pojesti, kada su to pojeli, potencijalnu količinu i znakove koje ste primetili. Sa tim informacijama odmah se obratite veterinaru.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na Informer TV pričao o svim aktuelnim temama, a dotakao se i favorita "blokadera", rektora Vladana Đokića.
05.05.2026
22:45
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, govoreći na Informer TV, najavio je posetu Kini, koja će, prema njegovim rečima, biti od izuzetnog značaja za građane Srbije.
05.05.2026
21:36
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, prilikom velikog intervjua na Informer TV, podsetio se vremena kada je bio član Srpske radikalne stranke (SRS) i kada je ostajao do kasno u stranci da radi.
05.05.2026
22:05
Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, gostuje na Informer TV, gde govori o svim aktuelnostima koje se tiču Srbije.
05.05.2026
21:14
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostuje na Informer TV. Predsednik je na početku intervjua na našoj televiziji komentarisao izbore koji će se održati u narednom periodu.
05.05.2026
21:03
Darko Glišić, ministar za javna ulaganja, gostovao je u emisiji Info jutro na Informer TV.
05.05.2026
10:40
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako se za izbore sprema političar blokader Miroslav Aleksić, sa kime se druži pretendent na studentsku listu, profesor Milo Lompar, kakav je javni debakl doživela Đilasova uzdanica Marinika Tepić, na koji način se opušta lažni poliglota, opozicionar Đorđe Stanković, gde se šeta advokat blokader Rodoljub Šabić… i još mnogo toga!
02.05.2026
10:11
Naše tajno novinarsko odeljenje i ove subote otkriva vam velike tajne poznatih jer kod nas nema skrivanja, nema zaštićenih.
01.05.2026
09:51
Centar za društvenu stabilnost napravio je novi dokumentarni film pod nazivom "Referendum".
30.04.2026
19:29
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić večeras je gost Informera i govori o svim najaktuelnijim temama, koje su između ostalog i inflacija, kao i cene lekova.
05.05.2026
21:13
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostujući na Informer TV u Kolegijumu, istakao je da Srbija treba da radi na unapređenju digitalizacije, kao i da ima prednost u odnosu na region.
05.05.2026
21:36
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostujući na Informer TV, pored aktuelnih političkih tema, dotakao se i Međunarodne izložbe Ekspo 2027.
05.05.2026
23:15
U Kini je počelo tehničko testiranje mašina za kopanje beogradskog metroa, a njihov dolazak u Srbiju očekuje se do kraja septembra.
05.05.2026
23:00
Sutra, na Đurđevdan, neudate devojke poštuju brojne običaje kako bi do naredne godine upoznale ljubav svog života.
05.05.2026
20:00
Pripadnici vatrogasno-spasilačke jedinice izvukli su iz reke Save dva tela, a slučaj je policiji prijavio građanin koji je došao na pecanje.
05.05.2026
22:15
Večeras je došlo do teške saobraćajne nesreće na raskrsnici ispred tržnog centra Ušće, saznaje Informer.
05.05.2026
22:02
Dvojica državljana Srbije uhapšena su u Austriji zbog sumnje u umešanost u međunarodni šverc narkotika čija je vrednost nešto veća od 645.000 evra.
05.05.2026
21:00
Pripadnici MUP-a u Nišu uhapsili su danas Lj. P. (74) iz okoline Žitorađe pod sumnjom da je pokušao obljubu dvanaestogodišnje devojčice.
05.05.2026
20:45
Danas posle 17 časova na Kanarevom brdu u opštini Rakovica je brutalno izboden Nemanja F. (19), koji je potom bez svesti prevezen u Urgentni centar, gde je i preminuo.
05.05.2026
20:25
Ruska vojska je uspešno forsirala reku Severni Donjeck, probila odbrambene linije kod mesta Prišib i Tatjanovka, čime je započela operativno okruživanje strateški važnog grada Limana u Ukrajini.
05.05.2026
23:40
Ministri Evropske unije dali su zeleno svetlo da se formalno pridruže specijalnom sudu Saveta Evrope, koji će se baviti krivičnim gonjenjem ruskih lidera za rat protiv Ukrajine.
05.05.2026
22:40
Američka operacija "Epski gnev" protiv Irana je zvanično završena, potvrdio je državni sekretar Marko Rubio.
05.05.2026
22:00
Predsedniik Sjedinjenih Država, Donald Tramp, ocenio je da iranska vojska više nije sposobna da vodi rat i rekao da Teheran "treba da podigne belu zastavu predaje", ali je previše ponosan da to učini.
05.05.2026
21:40
Emitovanje serije "Katarina Velika" na programu Informer TV ponovo je u fokus javnosti vratilo jedno od ključnih poglavlja ruske istorije - pripajanje Krima Rusiji 1783. godine.
05.05.2026
15:03
Dolazak pevačica Bijonse i Rijane na prestižnom događaju Met Gala, izazvalo je ogromnu pažnju javnosti, ali i novu buru na društvenim mrežama.
05.05.2026
13:59
Pevač Enrike Iglesijas poljubio je u usta obožavateljku koja ga je saletela na crvenom tepihu kako bi se fotografisala sa njim.
05.05.2026
13:16
Svetislav Bule Goncić je detinjstvo proveo veoma skromno živeći u podrumu Osnovne škole "Prva proleterska brigada" na Dorćolu gde je njegov otac radio kao domar.
05.05.2026
10:55
Incident u liftu između Bijonsine sestre Solanž Nouls i repera Džej-Zija nakon Met Gale 2014. godine ostao je jedan od najskandaloznijih trenutaka u pop kulturi.
05.05.2026
10:36
Zadrugar Anđelo Ranković nakon dužeg vremena progovorio o bivšoj devojci pevačici Teodori Džehverović u "Eliti 9".
05.05.2026
22:04
Komšije Veljka i Bogdane Ražnatović iz Titela otkrili su kakvo mišljenje imaju o njima, te su ispričali kako izgleda njena svakodnevica.
05.05.2026
21:32
Pevačica i supruga Mileta Kitića Marta Savić oglasila se na Instagramu povodom godišnjice smrti njene majke.
05.05.2026
21:01
Majka zadrugarke Sofije Janićijević žestoko osuđuje ćerku zbog afere sa Danetom (70), a sada je Brankica progovorila o svemu.
05.05.2026
20:27
Voditeljka Nataša Aksentijević otvoreno je govorila o višku kilograma i istakla da nije pobornik dijeta.
05.05.2026
20:01
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar