Vreme koje provodimo kod kuće tokom novogodišnjih i božićnih praznika su pravo vreme za tradicionalne zimske napitke poput kuvanog vina, tople čokolade ili čaja...
Ako kuvanom vinu, toploj čokoladi ili čaju dodamo još i mirisne začine poput cimeta, vanile ili karanfilića, kao i šlag, slatku pavlaku ili med, naši omiljeni napitci postaju još ukusniji i delotvorniji – da nas razgale i zagreju i dušu i telo.
Vino
Kuvano vino se kod nas tradicionalno konzumira na Badnje veče, Božić, tokom slava i drugih, mahom zimskih svečanosti. U kombinaciju ulaze pre svega crna, ali i crvena, potom bela vina, sangrija, čak i vermut, a od začina podrazumevani cimet, muskatni oraščić, karanfilić i vanila, pa sve do bibera, pimenta, đumbira, kardamoma i raznih vrsta svežeg, suvog i kandiranog voća.
Foto: Shutterstock
Dodajte cimet, muskatni oraščić, karanfilić i vanilu
Kako biste maksimalno uživali u ovom toplom napitku, važna je ravnoteža ukusa. Birajte (crna) vina voćnog ukusa i klonite se onih koja su bogata taninom jer, uprkos kasnije dodatom šećeru, ukus toplog napitka na kraju može da bude gorak.
Čokolada
Za ljubitelje kakaa, pak, nema bolje kombinacije od tople čokolade, mekanog ćebeta i dobre knjige (muzike, filma, serije…), posebno u danima kada se osećamo ranjivo. Kakao i čokolada utiču na proizvodnju hormona, dopamina i seratonina koji će nas “podići” većh posle prve šolje.
Foto: Shutterstock
Topla čokolada i teši i hrani
Ova okrepljujuća poslastica je veoma ukusna pravljena prema klasičnoj recepturi, ali uz par dodataka možete lako da obogatite njene čari. Eksperimentišite dodajući joj sastojke koje već imate u svom domu (voće, orašaste plodove, đumbir, čili, kikiriki…), i dobićete neverovatno različite poslastice, sa potpuno istom osnovom. A osnovu čine tamna čokolada, mleko, šećer (može i med), kakao prah i prstohvat soli radi akcentovanja ukusa.
Priprema: Oljuštite mandarinu, limetu i limun i iseckajte ih na male komade. U veliki lonac stavite šećer i uz lagano mešanje pustite da se otapa na srednjoj temperaturi, potom dodajte koru citrusa, pa sve zalijte sokom mandarine. Dodajte karanfilić, štapić cimeta i lovor. Štapić vanile isecite uzdužno i dodajte ga u lonac, kratko promešajte i prelijte vinom tek toliko da prekrije sve sastojke. Ostavite na laganoj vatri da se smesa kuva oko 5 minuta dok se šećer u potpunosti ne rastopi nakon čega ćete dobiti gusti sirup. Dobijeni sirup baza je za savršeno ukusno kuvano vino iz kojeg ostatak alkohola naknadno pomešan na ovaj način neće ispariti. Kada je vaš sirup poprimio kremastu strukturu, smanjite vatru i u lonac dodajte anis i nalijte ostatak vina. Lagano sve zagrevajte oko pet minuta, pazeći da ne provri, potom vino sipajte u čaše i poslužite.
Foto: Shutterstock
I belo vino može da se kuva
Belo kuvano vino
Sastojci: 1 l belog vina (npr. šardone), 1 i po šolja soka od jabuke, trećina šolje meda i trećina šolje suvog grožđa, iseckana pomorandža, iseckana jabuka, 4 štapića cimeta, štap vanile, kašika kardamoma, kašičica karanfilića, kašičica đumbira.
Priprema: Sve sastojke stavite u dublju šerpu ili lonac i kuvajte 15-ak minuta.
Topla čokolada – osnovni recept
Sastrojci (za jednu osobu): 30 g tamne čokolade, šolja punomasnog mleka, 2 kašike šećera ili meda, kašika nezaslađenog kakao praha, prstohvat soli.
Priprema: Pomešajte narendanu čokoladu, kakao i pola šolje mleka u metalnoj činiji. Uključite šporet na najnižu temperaturu. Tek onda stavite činiju na ringlu i mešajte lagano, sve dok se čokolada ne istopi u potpunosti. Zatim dodajte ostatak mleka i so. Mešajte, a zatim dodajte šećer. Nastavite sa mešanjem sve dok se smesa ne sjedini. Za ceo postupak potrebno je oko 10 minuta.
Foto: Shutterstock
Meksički način: Jednostavno dodajte pola kašičice cimeta i prstohvat čili paprike u svoju omiljenu toplu čokoladu. Vrhunski poslastičari smatraju da je kombinacija čili paprike i čokolade nepogrešiva.
Foto: Shutterstock
Neodoljivi citrusi: U toplu čokoladu dodajte 2 trake pomorandžine kore i 2 trake kore od limuna, pa dodajte tri četvrtine šolje toplog mleka. Uklonite korice nakon 2 minuta i dodajte malo likera od limuna.
Foto: Shutterstock
Ruska topla čokolada: Pomešajte 50 g likera od kafe, 25 g votke i šolju tople čokolade. Ukus je čaroban, pa vodite računa da ne popijete previše.
Foto: Shutterstock
Kafa late sa bundevom
Sastojci: 150 g pirea od pečene bundeve, 2 kašike meda, kašika ekstrakta vanile, 400 ml svežeg mleka, 250 ml kafe espresso, kašičica cimeta, 2 kašičice đumbira u prahu, kašičica kardamoma, kašičica karanfilića, kašičica muskatnog oraščića, 200 ml slatke pavlake, 50 g šećera u prahu.
Priprema: Zagrejte pire od bundeve u posudi na ringli. Začinite ga oraščićem, karanfilićem, kardamomom i đumbirom i prahu. Dodajte med. Sačekajte da pire provri i dodajte sveže mleko. Kada se smesa zgusne, sklonite sa ringle. U odvojenoj posudi umutite slatku pavlaku sa šećerom u prahu. Servirajte late u visokoj čaši, stavljajući na dno smesu od bundeve, dopunite gotovim espresom i garnirajte odozgo sa umućenom pavlakom. Pospite cimetom i servirajte.
Foto: Shutterstock
Crni čaj sa začinima
Sastojci: pola kašičice mlevenog đumbira, štapić cimeta, pola kore pomorandže, sok od pola pomorandže, 3 kesice crnog (ili zelenog) čaja, 3 pune čajne šolje vrele vode.
Priprema: Držite kesice čaja, đumbir i cimet u vodi 5 minuta. Dodajte sok od pomorandže i koru. Promešajte i uživajte.
Kuvano vino je mnogima prva asocijacija na praznične dane i omiljeni je topli napitak kada zahladni. Iako se čini da ga je lako pripremiti, ipak obratite pažnju na ove greške da biste ih izbegli i u potpunosti uživali u mirisu i ukusu
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kuvano vino je mnogima prva asocijacija na praznične dane i omiljeni je topli napitak kada zahladni. Iako se čini da ga je lako pripremiti, ipak obratite pažnju na ove greške da biste ih izbegli i u potpunosti uživali u mirisu i ukusu
Kako nezvanično saznajemo, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu uhapšeno je više pripadnika Interventne jedinice 92 jer su sprečili procesuiranje Saše Vukovića zvanog Boske za pucnjavu u jednom restoranu na Autokomandi u novembru prošle godine.
Gledalačko-obaveštajna služba Informer (GOSI) došla je do najnovijeg snimka sa sastanka "Strateškog tima blokadera" održanog pre dva dana u Novom Sadu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas tokom intervju na Radio Beogradu šta će otkriti 27. juna na zakazanom veličanstvenom skupu u Beogradu na kom se očekuje mnogo toga važnog za budućost naše zemlje.
Poverenik Mesnog odbora Mladost i član Gradskog odbora SNS-a Čačak Milojko Kaloserović posetio je Petru Škorić, najstarijeg člana Gradskog odbora SNS-a Čačak koja živi na teritoriji MO Mladost.
Na konferenciji za novinare današnje sednice niškog parlamenta gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović istakao je značaj pažljive izrade Prostornog plana grada Niša.
Novi Sad je danas bio mesto velikog okupljanja građana koji su, pod sloganom „Srbija pobeđuje“, poslali snažnu poruku jedinstva, optimizma i podrške daljem razvoju naše zemlje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je tokom današnjeg gostovanja u emisiji "U sredu sa Bojanom Bilbijom" na Radio Beogradu odgovorio i na pitanje o slučaju Veselina Milića, bivšeg načelnika beogradske policije.
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
Na vojnoj vežbi koja će se održati na Vidovdan, 28. juna, biće prikazano mnogo toga novog, uključujući i napadačke rojeve dronova i borbene sisteme koje građani do sada nisu mogli da vide, rekao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
U manastiru posvećenom Svetom Pantelejmonu u selu Lepčince kod Vranja nalazi se ikona Svetog Jovana Ruskog kakva ne postoji ni u jednoj drugoj svetinji.
Lepe vesti uskoro očekuju penzionere, jer će pored povećanja penzija dobiti i paket drugih finansijskih davanja, rekao je danas predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić.
Pevač Enver Miki Kolašinac (43), iz Novog Pazara, koji je bio učesnik šoua "Zvezde Granda", ubijen je pre četiri godine u Holandiji u mestu Buhten, a njegov ubica još nije pronađen.
Pred posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu danas je saslušan komandant Interventne jedinice 92 Dežurne službe Policijske uprave za grad Beograd Dušan N.
Žena koju Novopazarci godinama znaju kao "Sultaniju" ponovo se našla u žiži javnosti nakon najnovije policijske akcije usmerene na suzbijanje falsifikovanja obrazovnih isprava.
Osnivač Majkrosofta, Bil Gejts, izjavio je pred članovima Nadzornog odbora Predstavničkog doma Kongresa SAD da je osuđeni seksualni prestupnik Džefri Epstin pokušao da iskoristi informacije o njegovom privatnom životu kako bi održao kontakt sa njim.
Vlada SAD saopštila je danas da uvodi sankcije protiv 11 osoba i entiteta, uključujući nekoliko sa sedištem u Kini i Hong Kongu, zbog podrške isporuka oružja za Revolucionarnu gardu Irana i iransku vojsku.
Sukob na Bliskom istoku ušao je u novu fazu: SAD su gađale ciljeve na jugu Irana, a Teheran odgovorio napadima na američke baze u regionu. Sve najnovije vesti pratite uživo na informer.rs!
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da su Sjedinjene Američke Države tajno omogućile izvoz miliona barela iranske nafte, tvrdeći da je operacija sprovedena tokom noći i bez znanja Teherana.
Porodica popularnog grčkog pevača Konstantinosa Argirosa postala je bogatija za još jednog člana. Njegova supruga Aleksandra Nika porodila se 8. juna i na svet donela zdravu devojčicu, njihovo drugo dete.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.