Osećaj mučnine ili povraćanje, takođe može biti znak srčanog udara.
Do infarkta, tj. srčanog udara, dolazi kada se značajno smanji ili u potpunosti prekine dotok krvi u srce, što se najčešće događa zbog začepljenja arterija.
Iako se čini da do infarkta dolazi iznenada, to nije slučaj, jer je on samo poslednja faza ishemijske bolesti srca, odnosno jedan od načina na koji se ta bolest može razvijati.
Često osoba nije ni svesna da je bolesna, najčešće jer ne prepoznaje simptome, ali i ne vrši redovnu, preventivnu kontrolu kod kardiologa.
Poznato je da je najčešći simptom srčanog udara bol iza grudne kosti, čiji intenzitet može da bude nepodnošljiv, a pacijenti često tvrde da je jači od bilo čega što su do tada iskusili, kao i da može dugo da traje.
Foto: Freepik.com
infarkt
S druge strane, dešava se i da pacijenti bol uopšte ne osete ili da nije bio zabrinjavajuće jak, zbog čega je važno znati i druge simptome.
Koji su manje poznati i rani simptomi srčanog udara?
- osećaj nelagodnosti u grudima ili bol koji nije jak ali se vraća, ponavlja se
- bol koji je u predelu vrata, ramena i vilice
- osećaj mučnine ili povraćanje
- znojenje bez razloga
- kratak dah ili osećaj kao da ne možemo da nadišemo dovoljno vazduha
- nagla teška anksioznost ili zbunjenost
- vrtoglavica, nesvestica.
Tačno je da su ovi simptomi tipični i za druga oboljenja, ali ipak ukoliko sumnjate na srčani udar, važno je da odmah potražite pomoć, jer je u ovom slučaju efikasno reagovanje najbitnije za očuvanje života.
Silvester Stalone pojavio se pre neki dan u Njujorku sa suprugom Dženifer Flavin i ćerkama Sistin i Skarlet. Realan izgled glumca i njegovo lice ovom prilikom ukrali su svu pažnju javnosti.
Kopriva je od davnina bila osnovna namirnica u biljnoj medicini. Stari Egipćani koristili su ovu biljku za lečenje artritisa i bolova u donjem delu leđa, dok su rimski vojnici trljali koprivu kako bi se zagrejali.
Tajna dugovečnosti je decenijama tema mnogih naučnika i istraživača koji su posvetili svoj život istraživanjima pokušavajući da dođu do eliksira mladosti.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Silvester Stalone pojavio se pre neki dan u Njujorku sa suprugom Dženifer Flavin i ćerkama Sistin i Skarlet. Realan izgled glumca i njegovo lice ovom prilikom ukrali su svu pažnju javnosti.
Više od 400 ukrajinskih bespilotnih letelica krenulo je tokom noći ka Moskvi i Moskovskoj oblasti, a u seriji udara pogođeni su objekti, ranjeni civili i pokrenute masovne evakuacije zaposlenih iz logističkih centara.
Danas je tokom divljačke blokade jedne od ključnih raskrsnica u Zemunu viđen nezapamćen skandal kada je besna rulja krenula fizički i verbalno da se iživljava nad nesrećnim biciklistom koji je samo hteo da prođe ulicom.
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić brutalno je na društvenoj mreži Iks raskrinkala i matirala Radomira Lazovića i njegove anarho-komuniste iz Zeleno-levog fronta .
Nikola Džufka nije, niti je ikada bio, klirik Srpske pravoslavne crkve (SPC), Pravoslavne autokefalne crkve Albanije, niti bilo koje kanonske Pravoslavne crkve bilo gde u svetu, saopštila je Eparhija raško-prizrenska.
Filolog Irina Kojčić objavila je novu kolumnu o blokaderima i načinu na koji su oni u poslednje vreme počeli da koriste određene reči i izraze, istakavši kako ništa od toga nije slučajno i da njihov jezik sve otkriva.
Braneći svoju decu od perverznjaka, jedan od zabrinutih roditelja podneo je krivičnu prijavu Višem javnom tužilaštvu (VJZ) u Nišu, protiv Dušana Blagojevića, profesora srpskog jezika i književnosti Gimnazije "Stojan Ljubić" u Lebanu.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
U popularnoj Vajber grupi "Grčka info" osvanula je fotografija koja je nasmejala brojne korisnike. Ispred jednog ugostiteljskog objekta u Paraliji postavljena je tabla sa duhovitom porukom namenjenom upravo srpskim turistima.
Popularna influenserka Elena, čiji je sadržaj namenjen putovanju i istraživanju Srbije i Balkana, obišla je Valjevo i potrošila samo 3.454 dinara za jedan dan izleta.
Evropska komisija kaznila je danas kinesku onlajn platformu Alikspres sa 550 miliona evra zbog rizika da je povezana sa prodajom nelegalnih, nebezbednih i falsifikovanih proizvoda na tržištu Evropske unije.
Njihova imena decenijama izazivaju jezu, a slučajevi koje su ostavili iza sebe i danas predstavljaju predmet analiza kriminalista širom sveta. Dok je jedan godinama vodio dvostruki život predstavljajući se kao uzoran porodični čovek, drugi je iza zatvorenih vrata skrivao najmračnije tajne, dok se trećima pred Specijalnim sudom u Beogradu sudi za najteža krivična dela.
Slovenačka policija intenzivno traga za državljaninom Bosne i Hercegovine Amirem Uzunovićem (39), koji je tokom noći u mestu Vuhred ubio svoju suprugu Zijadu Uzunović. Iz Policijske uprave Celje upozoravaju javnost da je reč o izuzetno opasnoj i nepredvidivoj osobi, a u opsežnoj poteri trenutno učestvuje oko 30 policajaca.
U slovenačkom mestu Vuhred dogodio se stravičan zločin kada je Amir Uzunović, poreklom iz Kaknja, nožem usmrtio svoju suprugu Zijadu Uzunović u stambenoj zgradi u kojoj su živeli sa maloletnim sinom.
Ukrajinske oružane snage izvele su izuzetno složenu i rizičnu operaciju evakuacije dvoje starijih stanovnika iz zone direktnih borbenih dejstava pomoću kopnenog robota.
Pojedini vojnici Oružanih snaga Ukrajine, posebno elitnih jedinica Azova, započeli su akciju javnog odbijanja i vraćanja odlikovanja koja im je uručio vrhovni komandant Aleksandar Sirski.
Slike iz detinjstva ostaju u najlepšem sećanju i svako od nas ih se rado seća, a svremena na vreme bacimo pogled na njih da nas podsete na bezbrižan period života.
Folk pevač Darko Lazić redovno nastupa i puni klubove, a sinoć je imao tezgu u jednom klubu u Hrvatskoj, a iako se trudio da im priredi noć za pamćenje, stigao ga je umor.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.