• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: alo.rs

10.01.2018

19:20

MAKEDONIJI PRETI GRAĐANSKI RAT?! VMRO sprema pobunu protiv Zaeva, ne pristaje na promenu imena i UCENE GRKA I ALBANACA!

Balkan

MAKEDONIJI PRETI GRAĐANSKI RAT?! VMRO sprema pobunu protiv Zaeva, ne pristaje na promenu imena i UCENE GRKA I ALBANACA!

Podeli vest

Više makedonskih udruženja, bliskih opozicionoj partiji VMRO-DPMNE, ponovo pozivaju na građansku neposlušnost kojom će se suprotstaviti kako istuiču nasilničkoj politici aktuelne vlade Zorana Zaeva uperenoj protiv makedonskog naroda, preneo je portalalb

Reč je o Građanskoj inicijativi "Tvrdokorni", Ujedinjenim snagama (FBM), pokretu "Rebirth" i makedonskom Svetskom kongresu, a njihova poruka je da će neposlušnost trajati narednih nedeja i meseci, sve dok se vlast u Makedoniji ne vrati svom narodu.

Najavili su da će građanima dostaviti uputstva o tome kako da se ponašaju tokom izražavanja građanske neposlušnosti.

Iz Građanske inicijative "Tvrdokornit" je saopšteno da je građanska neposlušnost usmerena protiv unutrašnjih snaga, stranaka i organizacija i pojedinaca koji, kako kažu, rade na nestanku makedonske nacije.

Inače, ova inicijativa aktuelnog i bivšeg premijera, Zorana Zaeva i Nikolu Gruevskog, smatra izdajnicima, a predsednika Đorđa Ivanova kukavicom.

Ta inicijativa je u proleće 2017. protestovala protiv albanske platforme, a 22. novembra protiv zakona o jeziku.

Poslanička gupa najuticajnije opozicione VMRO-DPMNE odlučila je na današnjem sastanku koordinacije da njeni poslanici neće učestvovati u budućem radu Skupštine, sve dok se ne stvore uslovi za demokratsko funkcionisanje parlamenta, izjavio je lider te stranke Kristijan Mickoski.

Mickoski je rekao da je tu odluku doneo partijski vrh jer se i dalje u pritvoru nalazi nekoliko poslanika te stranke, koji su osumnjičeni za terorizam i ugrožavanje ustavnog poretka zbog učešća u neredima koji su se dogodili 27. aprila prošle godine u Sobranju, kada je za predsednika tog najvišeg zakonodavnog tela izabran Albanac Taljat Džaferi.

CIPRAS RASTURA MAKEDONIJU: Skoplje mora, ne samo da se odrekne Filipa i Aleksandra Makedonskog, već da TRGOVE I ULICE PREIMENUJE I UKLONI SPOMENIKE!

- Poslanička grupa VMRO-DPMNE, poslanici koji su na slobodi, sa izuzetkom nezakonito pritvorenih, zajednički učestvuje u odlučivanju. Kao i uvek do sada poslanička grupa VMRO-DPMNE jedinstvena je i ujedinjena i svi zajedno stojimo iza ovih stavova -rekao je Mickoski novinarima u parlamentu - preneli su makedonski mediji.

AP/fotomontaža

Ocenio je da u ovom trenutku ne postoji demokratski ambijent za rad u parlamentu, jer je, kako je rekao, 12 odsto poslaničke grupe VMRO-DPMNE u pritvoru.

On je ponovio stav Ombudsmana da su prilikom njihovog hapšenja kršena ljudska prava.

Podsetio je da je Ombudsman 28. novembra rekao da prilikom pritvaranja nije poštovana činjenica da poslanici imaju imunitet, kao i da je utvrdio da policijski službenici nisu poštovali proceduru pritvora.

- Ako se osoba koju hapse pozove na imunitet policija je dužna da obustavi proceduru , a više je nego jasno da da su vlasti prekršile proceduru, što zahteva sankcije za nezakonito lišavanje slobode - ustvrdio je Mickoski.

SRBIJA, MAKEDONIJA I GRČKA DA SAGRADE KANAL DUNAV-MORAVA-VARDAR: I Ivanov bi poput Nikolića da spoji Dunav i Egejsko more!

To je, kako je rekao, dokaz da u Makedoniji postoji klasični politički progon i zloupotreba institucija prema svima koji misle drugačije.

- Slika nedemokratskog okruženja zaokružena je činjenicom da su i desetine drugih u pritvoru s izmišljenim optužbama za terorizam i bez ikakvog pravnog argumenta. Vlasti moraju da biraju između reformi i perspektive, političkog progona i obračuna sa protivnicima - rekao je lider VMRO-DPMNE.

Zbog nedostatka kvoruma makedonski parlament ponovo nije usvojio predloženi Zakon o upotrebi jezika o kojem je rasprava započeta krajem prošle godine.

- Komisija za evropska pitanja i Zakonodavni odbor nisu dostavili dodatne predloge pošto nisu usvojeni amandmani kojim se predviđaju izmene i dopune ovog zakona - izjavio je predsednik makedonskog parlamenta Taljat Džaferi.

Za usvajanje ovog zakona koji uvodi albanski jezik u službenu upotrebu u Makedoniji, treba da glasa najmanje 61 poslanik od 120 koliko ih ima u Sobranju.

Makedonski mediji tvrde da parlament ima potrebnu većinu za usvajanje pomenutog zakona, ali da zbog obaveza neki poslanici nisu bili u mogućnosti da prisustvuju sednici.

Napominje da predloženi zakon nije usvojen iako su i neki poslanici albanske opozicije bili spremni da ga podrže.

Makedonska opozicija nije bila prisutna, a lider najuticajnije VMRO-DPMNE Hristijan Mickovski je ranije danas najavio da ova stranka u znak protesta zbog hapšenja nekolicine svojih poslanika neće prisustvovati skupštinskim zasedanjima.

SRBIJA POVLAČI PRIZNANJE MAKEDONIJE, ako Skoplje podrži članstvo Kosova u UNESCO I INTERPOLU?!

VMRO se, inače, protivi usvajanju Zakona o jeziku, koji, između ostalog, će omogućiti da albanski prvi put bude korišćen kao zvanični jezik u makedonskoj vladi, u govornom i pisanom obliku, a isti tretman će imati i u parlamentu i drugim organima centralne vlasti.

Zvanična upotreba albanskog jezika formulisana je kao „jezik koji govori više od 20 procenata stanovništva".

fotomontaža

Takođe će se primeniti na sve vodeće državne institucije i u lokalnim zajednicama u kojima živi više od 20 posto pripadnika albanske manjinske zajednice.

Albanski jezik neće se koristiti na novčanicama i na uniformama vojske.

Što se tiče policijskih uniformi, zdravstvenih radnika i vatrogasaca, albanski jezik će se kao zvanični jezik koristiti samo u opštinama u kojima živi više od 20 odsto pripadnika albanske manjine.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set