Nestašica zaštitne opreme tokom epidemije virusa COVID-19 u Sloveniji dovela je do novih rešenja za taj problem, a jedno od njih su maske za lice izrađene pomoću 3D štampača
Kako prenosi agenciija STA, trodimenzionalne zaštitne maske izradila je inicijativa “Zaštitimo Sloveniju” u saradnji sa Univerzitetom Primorskog regiona, bolnicom u Izoli i Tehnološkim parkom Ljubljana, a testiranje prvih prototipova u bolničkim uslovima već je u toku.
Slovenija se time priključila nekolicini drugih zemalja koje u ovu svrhu već koriste tehnologiju 3D štampanja.
Posebna prednost ovih maski je sto se mogu dezinfikovati i koristiti više puta a, osim za bolnice, inicijativa ima za cilj i promovisanje njihove izrade za kućnu upotrebu.
Međutim, iako tip filtera koji se u njih ugrađuje omogućava 99,99-procentnu zaštitu za korisnika, sama maska nije atestirana kao medicinska oprema ili oprema za ličnu zaštitu.
Takođe, određeni krugovi izrazili su rezerve u pogledu pouzdanosti procesa izrade i dezinfekcije ovakvih maski u kućnim uslovima, ističući diskutabilnost kvaliteta upotrebljenih materijala, odnosno njihove reakcije na temperature od 40 stepeni Celzijusa pa naviše, budući da korona virusi bivaju uništeni na temperaturama iznad 56 stepeni Celzijusa.
Slovenačka vlada usvojila je predlog odluke po kojoj bi vojsci bila data posebna ovlašćenja u pojasu od pet kilometara od granice s Hrvatskom, i uputila ga u parlament, koji će o tome glasati u četvrtak.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Slovenačka vlada usvojila je predlog odluke po kojoj bi vojsci bila data posebna ovlašćenja u pojasu od pet kilometara od granice s Hrvatskom, i uputila ga u parlament, koji će o tome glasati u četvrtak.
Zastrašujuća scena odvila se danas ispred Pravnog fakulteta u srcu Beograda, gde se u Bulevaru kralja Aleksandra okupila šačica blokadera i ponovo maltretirala građane koji su učestvovali u saobraćaju, a rezultat toga je stravičan - jedan automobil pokosio je starijeg čoveka na pešačkom prelazu.
Blokaderi koji su kod Pravnog fakulteta, nezakonito blokirali ulicu i time izazvali tešku nesreću, nasrnuli su na vozača i i njegovo vozilo marke "opel", pri čemu su polomili stakla na automobilu, a sada uklanjaju snimak sa društvenih mreža kako im se identitet ne bi znao.
Kao pravi krvoloci, predstavnici blokadera stajali sa strane i nemo posmatrali kako blokaderi tuku ljude. Pogledajte ko je sve prisustvovao skandaloznom incidentu ispred Pravnog fakulteta.
Haški Mehanizam odbio je zahtev odbrane da general Ratko Mladić bude pušten na lečenje u Srbiju zbog teškog zdravstvenog stanja, rekao je Srni generalov sin Darko Mladić.
Dok će petak doneti gotovo letnje temperature, već u subotu popodne očekuju nas opasni grmljavinski procesi sa gradom, objavio je Republički hidrometeorološki zavod.
Nacionalni paviljon Srbije za predstojeću specijalizovanu izložbu EKSPO 2027, zamišljen kao futuristička "Srpska kuća" koja simbolizuje otvorenost i svetlost, prostiraće se na preko 17.000 kvadratnih metara.
U organizaciji Ambasade Republike Srbije u Kanadi uz podršku Ministarstva kulture Republike Srbije, u Nacionalnoj galeriji Kanade u Otavi, održana je svečanost povodom obeležavanja dva značajna jubileja — 85 godina diplomatskih odnosa Srbije i Kanade i 170 godina od rođenja Nikole Tesle.
Branko Pušica (38) iz Arilja danas je pred Višim sudom u Užicu osuđen na sveukupnu kaznu na 20 godina zatvora za teško ubistvo bračnog para Ivane (37) i Predraga (40) Novaković iz Arilja 31. decembra 2024. godine.
Zatvorski policajci pronašli su improvizovani mobilni telefon u pritvorskoj ćeliji Duška Golubovića, bivšeg agenta tajne i javne policije, optuženog za šverc cigareta i pranje novca,.
Na presudu izrečenu Branku Pušici (37) iz Arilja, koji je 31. decembra 2024. godine ubio bračni par Ivanu i Predraga Novaković iz Arilja u punom kafiću ljudi, reagovala je Ivanina sestra, Jelena Đorđević.
Turska glumica Afra Saračoglu (28), koja je igrala u nekim od najpopularnijih tamošnjih serija, na neočekivan način je odlučila da se bavi filmom i televizijom.
Vin Dizel i deo originalne glumačke postave kultne franšize "Fast & Furious" okupili su se u Kanu kako bi obeležili 25 godina od početka jedne od najpopularnijih akcionih saga u istoriji filma.
Kupili ste jagode koje izgledaju savršeno, a nemaju skoro nikakav ukus? Uz dodatak šećera koji koriste i profesionalni kuvari jagode mogu postati mnogo slađe, sočnije i ukusnije za samo nekoliko minuta.
Na ponoćnoj projekciji filma "Fast & Furious" na Kanskom festivalu, posebnu pažnju privukla je glumica Džordana Bruster svojim veoma smelim modnim izdanjem.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar