HRVATI NA APARATIMA! Otkrivena velika istorijska tajna - ČUVENI HRVATSKI KNEZ VIŠESLAV JE SRBIN!
Podeli vest
U celom svetu čuvena krstionica kneza Višeslava, sa kraja 8. veka, definitivno nije pripadala hrvatskom knezu, jer on – nije ni postojao, već srpskom knezu Višeslavu. Srbi su u isto vreme u blizini današnjeg Sarajeva izgradili svoju prvu vladičansku palatu
Ove do sada nepoznate istorijske činjenice donosi knjiga arheologa Marka Aleksića "Srpske zemlje pre Nemanjića".
Srbi u BiH bi trebalo da se odreknu Srbije, Hrvati - Hrvatske, svi da se učlane u SDA i da pod vođstvom Bošnjaka brane Bosnu - to je, zbirno, poruka koju je Bakir Izetbegović uputio komšijama na prošlogodišnjem partijskom kongresu, i onomad dopunio povodom 30-godišnjice partije kojoj se posle oca Alije i rođaka Sulejmana Tihića nalazi čelu
15.06.2020
10:35
O Srbima pre Nemanjića vrlo se malo zna, pa je naša istorija od 7. do 10. veka stalni predmet različitih nagađanja, a najveći problem je mali broj sačuvanih pisanih izvora. Međutim, arheološka istraživanja poslednjih decenija u zemljama koje nas okružuju raspliću veo tajne.
Knez Višeslav je Srbin iz doba pre Nemanjića
Aleksićevo delo donosi ta saznanja i pre svega razotkriva jednu od najvećih zabluda koja je vezana za najpoznatiji artefakt za koji se tvrdi da je pronađen na prostoru današnje Dalmacije.
Posle brojnih falsifikovanja, naučnici su otkrili da kamena krstionica sa urezanim natpisom u kome se pominje knez Višeslav, sa kraja 8. veka, definitivno nije pripadala hrvatskom knezu.
Po lepoti i kvalitetu izrade, izuzetan i u svetu, najpoznatiji primer slavenske umetnosti tog vremena pripadao je srpskom vladaru, jer najnovija istraživanja pokazuju da hrvatski Knez Višeslav - nije postojao.
- Radi se o osetljivom pitanju, zato sam se trudio da izložim sva nova otkrića koja su za mene bila neobična, da budem iskren i šokantna, zapravo potresna. Jer, radi se o našoj baštini, baštini naše zajednice, srpskog, mog naroda koja je tako bila zapostavljena. Retki su takvi primeri da se zapostavi jedan spomenik tako velikog značaja, radi se možda o spomeniku koji je više od jednog stoleća bio najznačajniji kulturni predmet koji svedoči o stepenu civilizacijskog razvoja među svim Slovenima - kaže Aleksić.
Prva srpska vladarska palata
Pored otkrića vezanog za krstionicu kneza Višeslava, naš sagovornik otkriva još jednu do sada nepoznatu činjenicu. U mestu Breza, u široj okolini današnjeg Sarajeva, pronađeni su ostaci prve srpske vladarske palate, takođe iz druge polovine 8. veka.
- Građevina ima jednu ceremonijalnu dvoranu, sa apsidom koja je zavarala starije istraživače. Orijentisana je sever- jug, što znači da nije u pitanju crkva kako se ranije mislilo. To je solidna, kvalitetna gradnja pravilne orijentacije, dakle, nije u pitanju greška. Takođe, ima i druge osobine svetovne, upravne građevine. I pokretni arheološki nalazi koji su tu pronađeni takođe ukazuju na to - ističe ovaj arheolog.
Palata je najstariji takav primer u čitavom slovenskom svetu, a da bi potvrdio njenu autentičnost, naš sagovornik naveo je analogije iz drugih delova Evrope gde su pronađene ovakve građevine.
Nema interesovanja za istraživanje
Aleksića ne čudi što naša stručna javnost ne zna za ova otkrića, jer ne postoji gotovo nikakvo interesovanje da se dalje istražuje čak i prvi srpski knez Dervan, koji je vodio Srbe tri veka pre Nemanjića.
Podaci o njemu nalaze se u Fredegarovj hronici, najvažnijem izvor za istoriju Franačke države i susednih naroda u 7. veku. Dervan je ratovao u oblasti polablja, na granici franačkog kraljevstva i slovenskog sveta, podseća naš sagovornik.
- Posle bitke kod Vogastizburga 631. godine Srbi su se pod knezom Dervanom priključuju Samovom savezu. Zanimljivo je da Fredegar navodi da su Srbi do tada dugo vremena bili pod vlašću Franaka. To je konkretan podatak koji pokazuje da su Srbi u toj ekspanziji Slovena na Zapad bili predvodnici - ističe Aleksić.
Srpski mentalitet izdržao
On naglašava i važnost činjenice da Srbi pod pod jakom franačkom vlašću nisu izgubili svoj identitet. Srpski narod se od tada mnogo promenio, ali postoje i mnogi primeri da su narodi nestali, a kamoli da su promenili svoj karakter, prirodu i mentalitet, a naš mentalitet je izdržao sve, kaže.
- Možemo da kažemo da je istorijsko obeležje našeg naroda to što je živeo na granici. Samim tim, on je imao izrazito vojničku ulogu, kakvu je imao i u franačkom kraljevstvu. Ono je na granicama imalo vazalne narode koji su imali vojnu ulogu. Ako bolje pogledamo, čitava naša istorija je obeležena granicama i borbom.
Dakle, Srbi su na krajnjem zapadu tadašnjeg slovenskog sveta bili na čelu ekspanzije Slovena, a zanimljiva je i činjenica da su, kada su došli na Balkan, išli na krajnji jug slovenskog sveta i prvo se naselili u oblasti Soluna. Najviše tragova ostavili su na prostoru antičke Dalmacije koja se protezala od Bara do Istre, a na severu čak do Dunava.
Film o Srbima pre Nemanjića
Na kraju razgovora autora ovog obimnog istorijskog dela pitali smo da li bi knjigu ustupio kao osnovu za scenario filma o srpskim vladarima, po ugledu na potez Hrvatske koja je izdvojila veliki novac za serijal o hrvatskim kraljevima.
- Naravno da bi vrlo rado pomogao, to je nacionalno pitanje i zato time treba da se bave nacionalne ustanove .One moraju da preuzmu istinsku i pravu odgovornost, da shvate i razumeju značaj kulture, istorije, civilizacije, da je to kapitalni interes jednog društva, a ne politika i ekonomija koje služe kulturi. Pogledajmo danas naše najveće vladare iz doba Nemanjića, u vreme političkog raspada, bilo je očigledno da će pasti pod Turke, oni su upravo tada stvarali najveće kulturne vrednosti kojima se mi danas ponosimo - zaključuje Aleksić.
On po prvi put na jednom mestu donosi i detalje sa brojnih arheoloških nalazišta u regionu koji govore o svakodnevnom životu Slovena koji su bili ratnici, ali i porodični ljudi, njihove zajednice su bile jako vezane. Donosi podatke i ilustracije o njihovim kućama, posuđu, ishrani i nakitu, ali i kada su zapravo primili Hrišćanstvo.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
perica
pre 4 godine
Ništa iznenadjujuće. Šta bi hrvati tek rekli da ih je više od polovine srpskog porekla.
To nije neka tajna jer sve to ima zapisano u crkvenim knjigama pravoslavne i katoličke crkve a to sto je narod podlegli manipulacijama krivi su političari.
Jos kad bi nam napisao, kako je zakljucio da je srbin bilo bi nam svima lakse. Mislim da je zakljucio onako od oka "Sta bre drugo moze biti nego srbin" hahaha
Srbi u BiH bi trebalo da se odreknu Srbije, Hrvati - Hrvatske, svi da se učlane u SDA i da pod vođstvom Bošnjaka brane Bosnu - to je, zbirno, poruka koju je Bakir Izetbegović uputio komšijama na prošlogodišnjem partijskom kongresu, i onomad dopunio povodom 30-godišnjice partije kojoj se posle oca Alije i rođaka Sulejmana Tihića nalazi čelu
Tri velika ruska ratna broda – desantni brodovi „Aleksandar Šabalin“ i „Ivan Gren“, kao i fregata „Admiral Grigorovič“ – trenutno su usidrena u sirijskoj luci Tartus, gde se nalazi ključna ruska vojna baza. Satelitski snimci ukazuju na pripreme za transport velike količine vojne opreme, a prema dostupnim informacijama, ona će biti prebačena u Libiju.
Administracija predsednika Džoa Bajdena bila je upoznata sa ukrajinskim planovima za asimetrični rat protiv Rusije, ali tajne operacije nisu bile predočene ni američkom Kongresu ni javnosti, tvrdi britanski analitičar Aleksandar Merkuris.
Marinika Tepić potprecednica stranke slobode i pravde izjavila da Viši sud treba odmah sutra da odredi pritvor Goranu Vesiću, što je očigledan pritisak na sudstvo kakvo nije postojalo ni '45.
Kristijan Šmit, visoki predstavnik u BiH kojeg Republika Srpska ne priznaje jer ne postoji odluka Saveta bezbednosti UN o njegovom postavljenju, zapretio je hapšenjem zbog proslave Dana Republike Srpske!
O odlikovanju Džordža Soroša i Hilari Klinton od strane američkog predsednika Džozefa Bajdena za našu televiziju govorio je Boško Vasiljević, stručnjak za sprsko-ruske odnose.
Na Informer televiziji emitovan je dokumentarac posvećen žrtvama masakra u Duboni, koji sada možete da pogledate na našem portalu! Uroš Blažić nedavno je osuđenog na maksimalnih 20 godina zatvora zbog ubistva ukupno 12 ljudi.
Kineskinja Ksue Leng zaljubila se u Dejana Jovanovića i zbog njega promenila život iz korena. Iz Kine se preselila u Srbiju, gde su se i venčali, a uskoro će postati roditelji jedne devojčice.
Atifa Ljajić (67) iz Novog Pazara postala je medicinski fenomen kada je u 60. godini ostvarila svoju najveću želju i postala majka! Nakon pete vantelesne oplodnje, prvi put ostala je trudna i rizikujući zdravlje i život odlučila da rodi!
Ognjen Vojvodić (2) podlegao je povredama koje je zadobio u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila između Starog Žednika i Malog Beograda, 30. decembra.
Prema kalendaru poreskih obaveza firmi za januar koji objavljuje Poreska uprava (PU), prvi rok za obaveze nakon praznika je 10. januar do kada se podnose poreske prijave i plaća porez na premije neživotnih osiguranja za decembar 2024. godine.
"Voleo je Božić. Rekao mi je da se ovog Božića oseća lagano. Jedva ga je čekao, a onda je ubijen na Badnje veče", rekao je komšija ubijenog Zorana G. iz Inđije, kojeg su kako se sumnja ubila četvorica mladića kada im je rekao da uspore sa kolima.
Saša Panić, otac Milana i Kristine koje je ubio Uroš Blažić u školskom dvorištu u Duboni, za Informer kaže da je Biljana majka monstruma koji im je pobio decu prijavila njega i Daliborovog oca, koji je takođe ubijen, Milisava Todorovića policiji jer se ne oseće bezbedno.
Treći osnovni sud u Beogradu odredio je pritvor u trajanju do 30 dana državljaninu Moldavije A. B. (25) zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršio krivično delo nedozvoljen prelaz državne granice i krijumčarenje ljudi.
Muftija beogradski, Mustafa Jusufspahić, u velikom intervjuu za Informer je govorio o fudbalskim i košarkaškim sekcijama Partizana, anegdotama iz perioda bavljenja sportom, veri, navijanju, porodici...
Muftija beogradski, Mustafa Jusufspahić, u razgovoru za Informer je podelio zanimljivu priču iz perioda kada su golmana Vladimira Stojkovića navijači Crvene zvezde uvredljivo prozvali Mustafa.
Film "Ruski konzul" premijerno je prikazan 3. marta 2024, a Žarko Laušević je posthumno na premijeri dobio najveći i najglasniji aplauz na kraju projekcije.
Glumci Mekoli Kalkin i Ketrin O`Hara svetsku slavu stekli su devedesetih godina zahvaljujući ulogom u filmovima "Sam u kući" u kojima su igrali sina Kevina i majku Kejt.
I danas se prepričava trenutak kada je naš čuveni kjniževnik Raša Popov, poznat i iz dečije emisije "Fazoni i fore" u jednoj emisiji kroz suze priznao da je sanjao preminulu suprugu kako ga zove.
U svetu astrologije neke kombinacije znakova u ljubavnim odnosima su poput vode i ulja, jednostavno se ne mešaju dobro. Ove četiri kombinacije znakova su nespojive.
Većina žena u toku godine barem jednom promeni boju kose, a ako pratite trendove svakako ćete biti jedne od onih koje će otrčati svom frizeru i zatražiti neku modernu nijansu koja će vam promeniti lični opis.
Ragu čorba je savršen obrok za hladne dane, bogata je, hranljiva i puna ukusa. Ova jela, obogaćena komadićima mesa, povrća i začina, pružaju pravi užitak u svakom zalogaju.
Dobro pogledajte svoj palac. Da li vam je ravan ili zakrivljen? Ovo će vam pomoći da otkrijete svoje jedinstvene osobine, prednosti, slabosti, prirodu, način razmišljanja i stil ponašanja.
Ako volite cveće i želite da vaš balkon ostane živopisan i tokom hladnih dana, ova biljka je savršen izbor za vas. Erika je zimzeleni grm koji dolazi u oko 800 različitih vrsta, od kojih neke mogu ukrasiti vašu baštu ili dom čak i tokom zime.
Vest o iznenadnoj smrti Milorada Milinkovića šokirala je javnost, a glumica Nataša Ninković je putem društvene mreže Instagram pozvala ljude na komemoraciju reditelja i scenariste.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.