Brigu" o BiH od Amerikanaca preuzimaju Nemci. Da li je to manje loše ili još gore po Srpsku? Ili je samo: "Sjaši Kurta da uzjaše Murta"? Baš kao i nakon smene osmanske Turske i habzburške Austrougarske u BiH, jedna imperija u opadanju zamenjuje drugu u usponu. Šta to znači za Srbe, Hrvate, Bošnjake i za entitete i kantone, jer BiH funkcioniše na parče
Više nije "na Zapadu ništa novo". Nakon prevare Bajdena, Džonsona i Morisona od 30 milijardi evra, Makron preti izlaskom iz NATO. U Češkoj je sve više pristalica izlaska iz EU. O povlačenju iz Kabula Bajden nije obavestio saveznike u NATO. Sa Britanijom i Australijom, SAD su formirale novi vojni savez AUKUS mimo NATO. Orban istrajno ignoriše opomene pred isključenje iz Brisela. Poljska, takođe, više nije poslušna. Višegradska grupa sve je aktivnija na Balkanu. Posle Bregzita i Merkelova odlazi, a Francuska nema kapacitet da preuzme kormilo nad EU. Bajden se skoncentrisao se na obuzdavanje Rusije i Kine, zanemario je NATO i EU, neće se više baviti ostatkom planete…
Ko će se u ime praktično nepostojeće međunarodne zajednice baviti Bosnom? Da li će celu BiH ostaviti po strani ili će se fokusirati na manju polovinu, na „male Ruse" koji su „sagradili kuću nasred puta kineske svile"? Amerikanci će ovog puta možda zaista redukovati angažman u Srbiji (KiM mora da ode) i BiH (Srpska mora da ostane), te ostaviti NATO na mrtvoj straži (Bondstil u Srbiji i protektorat u BiH), obje u okruženju članica Alijanse, analizira Nenad Kecmanović, sociolog i profesor političkih nauka.
- Brigu" o BiH od Amerikanaca, izgleda, preuzimaju Nemci. Da li je to manje loše ili još gore po Srpsku? Ili je samo: "Sjaši Kurta da uzjaše Murta"? Baš kao i nakon smene osmanske Turske i habzburške Austrougarske u BiH, jedna imperija u opadanju zamenjuje drugu u usponu, s tim što će pod firmom „međunardoni protektorat" biti obezbeđen formalni kontinuitet okupacije. Šta to znači za Srbe, Hrvate, Bošnjake i za entitete i kantone, jer BiH funkcioniše na parče?
Američke i nemačke igre
Amerikanci su se uglavnom poigravali sa BiH i preko nje razigravali neke svoje šire regionalne, kontinentalne i globalne igre. Recimo, posle pada Berlinskog zida njima su ratovi u SFRJ i BiH bili argument da NATO opstane u Evropi i da u njoj ostanu desetine američkih baza. SAD su požurile da priznaju BiH samo da bi preuzele vođstvo nakon što je Genšer u Mastrihtu uvođenje evra uslovio državnim priznanjem katoličke Slovenije i Hrvatske.
Svi učesnici evropskih mirovnih pokušaja u BiH (Kutiljero, Karington, Vens, Oven, Stoltenberg) kasnije su izjavljivali da su SAD sabotirale sve njihove napore. Prepuštali su Briselu evropsko dvorište samo privrememo i jedino da bi pokazali da Evropljani ne mogu ništa da reše bez SAD. Favorizovanjam muslimana u BiH prevenirali su prelivanje islamskog terorizma sa Blskog istoka u SAD. Na Dejton su naterali sve tri strane u BiH da bi Klinton dobio važan predizborni spoljnopolitički poen.
Koliko su se Amerikanci udubili u rešavanje bosanskog čvora ilustruje podatak da je državni sekretar Kristofer tek tokom dejtonskih pregovora saznao da Srbi i Hrvati u BiH nisu došljaci iz susedstva nego starosedelački narodi. Njima nikad nije bio cilj rešenje krize nego upravljanje krizom. A kako upravljati krizom ako je nema, ako se rešava a ne stvara i podgrijava? Nekad je to Cimermanovo magarčenje Alije, nekad ubacivanje mudžahedina preko Teherana, nekad potkopavanje evropskog dvorišta, nekad pravljenje, nekad rušenje Dejtona. Uvijek kratkoročne improvizcije.
Foto: AP/Fotoilustracija
Nemci, naprotiv, hoće da reše krizu, ali po tradiciji na srpsku štetu. Najpre SFRJ, a onda i BiH, prilazili su ozbiljnije i temeljitije, sa više ambicija i znanja da nešto reše u evropskom dvorištu. Vatikan, za koji je Bosna tera misionis, u sprezi sa nemačkim i austrijskim katolicima, odavno planski i sistematski radi na uspostavljanju limesa na Drini. Kalajev strateški koncept bosanstva, bošnjaštva, ili pežorativno bošnjakluka, koji bi pravoslavce, katolike i muslimane integrisao u novu/prastaru naciju, poslužio im je kao mustra.
Uprkos neuspehu te mustre posle aneksije i njenog poraza u dva svtska rata, mustra je oživljena u socijalističkom ustavu iz '74, sa atributima republičkih državnosti, a zatim aktuelizovana rušenjem Dejtonskog sporazuma. Još je Benjamin Kalaj u muslimanima prepoznao jedini centripetalni, nasuprot dva centrifugalna naroda u BiH, i u njima, još nacionalno neosviješćenim, vidio kvasac te kompozitne nacije za koju je iskonstruisao i daleke korene u srednjovekovnoj kraljevini Bosni - „narod bogumilnih 'dobrih Bošnjana', koji se molio u Crkvi bosanskoj i pisao bosančicom".
Četiri germanska od ukupno šest visokih predstavnika - Petrič, Švarc-Šiling, Incko i nesuđeni Šmit, baštinici su kalajevštine, obogaćene okupatorskim iskustvima pedantno sabranim u arhivama austrijskog i nemačkog MSP-a.
Političar, ne diplomata
Nemačka, neformlno na čelu EU, spremno je dočekala da predvodi zapadne saveznike u BiH. Merkelova je bez konsultacija sa američkim i evropskim partnerima preuzela inicijativu i isturila svog kandidata, Kristijana Šmita. A onda su Incko i kompanija prekardašili.
Zabranom negiranja „genocida" u Srebrenici trebalo je da posle neuspeha britanske rezolucije u SB UN i naprasnog priznanja genocida od strane CG i KiM, sama Srpska prihvati da je genocidna tvorevina. Nametanjem ovog zakona trebalo je da oživi bonska ovlašćenja i nasledniku olakša da serijom besprizivnih mera okonča nezavršene poslove u Bosni. Ostavkom je trebalo da iznudi nelegitimnu kandidaturu i nelegalan izbor Šmita, koji se već predstavio ne kao diplomata nego kao političar, što znači da neće okolišati nego udarati pravo u kost.
No, kao što je sve bilo zamišljeno brzo i efikasno, uvezano u paketu, Srpska je tako odmah i u celini sve odbila. Uz jedinstvo vlasti i opozicije i uz udruženu podršku Rusije i Kine bar što se tiče ukidanja bonskih ovlašćenja i oročenja OHR-a na još godinu dana. Zabrinuta Angela Merkel pozvala je na razgovor Incka i Šmita i u oproštajnim razgovorima sa Putinom i Vučićem u četiri oka dodirnula i to pitanje, ali, reklo bi se, bez značajnog rezultata. Za to vreme, novi „nelegitimni i nelegalni visoki predstavnik" kruži po regionu ne bi li susreo Dodika, a ovaj mu poručuje preko medija: „Nije ništa lično, obrati se u Moskvi i Pekingu za licencu SB UN!"
Vučić ga hvali kao bivšeg ministra, kao ličnost i kao političara, ali iskazuje i razumevanje za otpor braće preko Drine. Istovremeno, on ističe da je Nemačka najveći investitor u Srbiji i da mu je izuzetno stalo do najboljih odnosa sa tom zemljom. Uostalom, Nemačka je, uprkos grčevitom otporu SAD, završila sa Rusijom „Severni tok 2". Nemačka je, takođe, uz nos Amerikancima, vodeći ekonomski partner Kine u Evropi. Za razliku od Britanije i Francuske, Nemačka nema nuklearno naoružanje, ali ima u miru važniju meku moć najjače ekonomije u Evropi. Za sada, međutim, ne pokušava sa većim investcijama u Srpskoj.
Sada je Šmit povukao politički potez. U većem entitetu u kome je posebno od Bošnjaka bio prihvaćen sa oduševljenjem, obrnuto proporcionalnom raspoloženju u manjem, polio je hladnom vodom muslimansko Sarajevo. Rekao je da je „Komšić izabran bošnjačkim glasovima i da ne predstavlja Hrvate, te da, kako Hrvati ne bi dogodine bojkotovali izbore, treba promeniti izborni zakon".
Upozorio je i da „u Bosni postoji potencijal eksplozivnog islama". Najzad, dodao je da će se „boriti da sačuva integritet BiH". Naravno, nije ništa otkrio što odavno nismo znali, ali od Dejtona naovamo ne pamti se da je zapadni zvaničnik opalio šamar inače „večito nevinim Bošnjacima".
Sarajevski mediji kipte od besa zbog Šmita koga su Bošnjaci priznali za v. p. sa sve bonskim ovlašćenjima. Prvi se, naravno, razgoropadio Komšić u odbranu hrvatske stolice u Predsedništvu na koju je zaseo bošnjačkim glasovima. Neovlašćeno od Predsedništva BiH stigao je do generalnog sekretara UN Gutereša da se požali na Srbiju i Hrvatsku. Džaferović je, opet, revoltiran najavom promene izbornog zakona u korist Hrvata. Reis-ul-ulema Husein Kavazović skočio je u odbranu „eksplozivnog islama". Publicista Senad Pećanin šokiran je što će se Šmit boriti za opstanak BiH umesto za unitarnu Bosnu. Ali, belaj ne dolazi iz „zle Srbije" i „maligne Rusije", nego od u oba svetska rata savezničke Nemačke, i to sa vrha željene EU.
Da bi izbalansirao zadovoljstvo i nezadovoljstvo federalnih partnera, Šmit je u istoj izjavi upozorio da „predratni procenat Hrvata od 17 odsto više ni izdaleka ne odgovara realnom stanju stvari". Ova realnost, koju je Šmit istakao sa žaljenjem, nagoveštava da će paritetni sistem predstavljanja u Federaciji na nižim nivoima vlasti biti korigovan proporcionalnim u korist daleko brojnijih Bošnjaka. Šmit se očigledno odlučio za preraspodelu dobitaka i gubitaka između Hrvata i Bošnjaka kako bi konsolidovao FBiH. Elem, za isti princip na kome je '94. bio komponovan Vašingtonski sporazum. Amerikanci i Nemci tada su dva zaraćena naroda preko noći ponovo ujednili protiv Srba i strpali ih u jedan entitet.
Foto: Fotoilustracija
Da li će taj nestabilni brak oživeti u Sarajevu i u Grudama, kako bi se fokus konfrontacije vratio na entitetsku liniju prema Srpskoj? Možda samo privremeno na osnovu bonskih ovlašćenja i submisivnosti domaćih aktera prema spoljnim autoritetima, a onda treći entitet.
Lesova procena
A šta je Šmit u akten-tašni bio poneo za Srpsku? Sem načelne podrške Vučićevom zahtevu za uravnoteženim odnosom prema svim narodima u BiH, nije se ništa konkretnije izjasnio. Da je za Srbe pripremio ekonomsku šargarepu verovatno bi Šmit to i najavio da bi omekšao Dodikov otpor. Možda je u pitanju mala šargarepa (sitne investicije) i veliki štap (odlučujući politički pritisci)?!
No, sledeći Kalajevu mustru katolici i muslimani protiv Srba, iliti šahovnica i polumesec protiv četiri ocila, jedini pravi odgovor Srpske jeste: nema novog v. p. bez konsenzusa u SB UN, nema više bonskih ovlašćenja, nema Inckovog zakona o zabrani negiranja genocida.
Ovo poslednje „nema", iako naizgled najmanje važno, ima ključni značaj za Kalajevu mustru dugoročno nepremostivog jaza između Bosne i Srbije, Bošnjaka i Srba. Manipulacije sa „genocidom u Srebrenici", uz prateću igru brojeva pobijenih u Jasenovcu, imaju strateški cilj da operu istorijsku krivicu Nemaca, Hrvata i Bošnjaka u NDH za „konačno rešenje" za Srbe u Hrvatskoj i BiH. Greh genocidnosti valja prebaciti na stranu žrtve.
Amerikanci su se surovo poigravali sa sva tri naroda u BiH, a Nemci, kako rekosmo, rade sistematično, temeljito i dosledno, te po tradiciji protiv Srba. Onomad u Briselu Makron predlaže da, naspram SAD koje se okreću sebi i oslabljenog NATO, EU razvije evropske oružane snage, ali će, podrazumeva se, njima komandovati nemački general. Da li će Murta za Srpsku biti gori od Kurte zavisi prije svega od prekodrinskih Srba, ali i od bliskih rođaka i dalekih prijatelja koji sa njima dobro ekonomski sarađuju uprkos sankcijama.
Najbolje je, ipak, da Srpska prvom prilikom krene svojim putem i da više ne zavisi ni od Kurte ni od Murte. Timoti Les smatra da je takvu priliku propustila tokom Trampovog mandata, ali da će ih biti još. Amerikanci su posle Kabula definitvno izgubili poverenje kod evropskih saveznika. AUKUS pokazuje da su i one u njih. Još neizvesni naslednik Merkelove biće izvesno slabiji.
Daleko od toga da je Zapad u rasulu, ali voda u brod ulazi na više pukotina. Da li je Zapadni Balkan jedno od retkih mesta gde SAD, EU i NATO još mogu da treniraju strogoću i pokazuju mišiće? Ili je to baš ona Lesova druga prilika za Srpsku?
Međunarodna konferencija u Moskvi: „Rezultati rada nezavisnih međunarodnih komisija: Srpske žrtve u građanskom ratu u Sarajevu 1991-1995 i žrtve svih naroda na području Srebrenice 1991-1995"
Tim od pet američkih tužilaca dolazi u ponedeljak u Derventu da istraži zločine koji su 1992. počinjeni nad Srbima u logoru Rabić, koji je bio pod kontrolom Hrvatskog vijeća odbrane (HVO).
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Međunarodna konferencija u Moskvi: „Rezultati rada nezavisnih međunarodnih komisija: Srpske žrtve u građanskom ratu u Sarajevu 1991-1995 i žrtve svih naroda na području Srebrenice 1991-1995"
Problemi koji se Rusiji stvaraju na tržištu goriva privremenog su karaktera, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin, navodeći da je ruska ekonomija ostala stabilna uprkos spoljnim pokušajima da se poremeti stanje u energetskom sektoru.
Predsednica Narodne Skupštine Ana Brnabić oglasila se povodom najnovijih monstruoznih napada na šefa naše države Aleksandra Vučića, koji su ovog puta došli od strane tužiteljke Jasmine Paunović, rekavši kako "Srbija ovo još nije čula".
Narodni poslanici Aleksandar Čotrić i Aleksandar Jugović oglasili su se danas povodom najnovijih monstruoznih pretnji upućenih predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Specijalizovano tužilaštvo u Hagu odbilo je danas zahtev odbrane bivšeg vođe takozvane Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) Hašima Tačija za privremeno puštanje iz zatvora.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
U delu opštine Nova Varoš proglašena je vanredna situacija zbog velikih posledica vremenskih nepogoda koje su od nedelje ostavile traga na poljoprivrednim usevima i putevima.
Utapanje u Srbiji odnelo je živote dečaka u Smederevu i mladića u Tutinu, zbog čega spasioci upozoravaju da se tragedija dešava nečujno i u par sekundi.
Tragedije se ne dešavaju samo u saobraćaju ili zločinima. Ponekad se kriju u poslovima koje ljudi svakodnevno obavljaju, verujući da im ne preti nikakva opasnost. Ipak, dovoljan je jedan pogrešan korak ili trenutak nepažnje da običan rad preraste u borbu za život ili smrtonosni ishod.
Nakon teške saobraćajne nezgode koja se danas dogodila kod Merdara, u kojoj je prema prvim informacijama povređeno šest osoba, među kojima i deca, stigle su nove informacije o stanju povređenih.
Po nalogu javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu policijski službenici PS Surčin doneli su rešenje o zadržavanju M. B. (29), zbog sumnje da je izvršio krivično delo teška telesna povreda.
Policija u Barajevu uhapsila je u ponedeljak L. B. (24), zbog sumnje da je počinio krivično delo zlostavljanje i mučenje nad svojom devojkom M. B. (19).
Netfliks je zvanično objavio izveštaj o gledanosti za prvu polovinu 2026. godine (od januara do juna), a najgledanija serija je "His and Hers" sa ukupno 104 miliona pregleda.
Karolina Moreno (27) se prisetila trenutka kada je rodila svog najmlađeg sina, jer tokom dela porođaja nije bila pri svesti. Svoje iskustvo podelila je u viralnom videu na TikToku.
Organizacija Vets Nov upozorila je na veliki porast slučajeva toplotnog udara kod pasa tokom ovog leta i apelovala na vlasnike da pre svake šetnje urade jednostavan test koji može zaštititi njihove ljubimce.
U centru pažnje su se našli Aneli Hamić i kontroverzni biznismen Dejan Popović Tigar, koji je bio sa mnogim starletama iz Srbije, a Informer je došao u posed ekskluzivne fotografije sa sinoćne zabave!
U četvrtak u 20 časova na Jutjub kanalu "Informer portal" očekuje vas novo izdanje emisije koja ne beži od najškakljivijih tema, a ovoga puta emisiju vodi Vanja Jovanović.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.