RTCG DIGAO NA NOGE CRNU GORU, JAVNI SERVIS PUSTIO FILM "QUO VADIS, AIDA"! Srbi, ali i većina građana ogorčeni, ovo je sramno...
Podeli vest
Skandalozna odluka rukovodstva Radio-televizije Crne Gore i generalnog direktora Borisa Raonića da Javni servis prikaže bosanskohercegovački film "Quo vadis, Aida" Jasmile Žbanić, koji govori o "genocidu" nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. godine, izazvao je ogorčenje kod većine žitelja ove zemlje
Sama najava izazvala je ogorčenje među Srbima u Crnoj Gori, koji su, kako kažu, očekivali da će padom režima Mila Đukanovića, Javni servis napraviti diskontinuitet u odnosu na kreatore programa iz vremena koje je baštinilo antisrpsku politiku. Kategorični su u oceni da film ima političku pozadinu preko koje se nastavlja antisrpska propaganda, ali i prikriveni cilj da se u drugi plan potisne ostvarenje Predraga Gage Antonijevića "Dara iz Jasenovca" i predstavlja potiranje tog zločina koji se dogodio u Drugom svetskom ratu.
Lider PZP-a Nebojša Medojević izjavio je da osnovano sumnja da je potpredsednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović lično prosledio narko kartelu informaciju oko zaplene 1,5 tona kokaina i na taj način spasio hapšenja najmanje 50 članova narko kartela kojem je bila namenjena roba
01.01.2022
15:18
- Film "Quo vadis, Aida" nema nikakve veze sa umetničkim ostvarenjem koje bi zavređivalo pažnju. Radi se o jednoj apsolutnoj propagandi zapadnog sistema nametnutih vrednosti koji je napravio i tzv. državu Kosovo i rat u bivšoj Jugoslaviji, a sada želi da održi taj princip krivice jednog naroda - kaže za "Novosti" dramaturg i režiser Radisav Jevrić.
On smatra da se u ovom filmskom "ostvarenju" ne radi ni o kakvoj estetici, već o najgoroj vrsti propagande.
- Ne postoje druge žrtve iako se desio krvavi rat u kojem je bilo ratnih zločina na svim stranama, kao i u svakom građanskom ratu. Svaka žrtva je važna, bilo da je jedna ili ih je više. Ali, nekog proglašavati genocidnim, a nekog apriori žrtvom ne vodi ničemu. Film je propagandni pamflet i ništa više - kategoričan je Jevrić.
Po oceni stručnjaka, film je napravljen u duhu satanizacije Republike Srpske i celog srpskog naroda. Da je, film antisrpska propaganda pod firmom umetničkog stvaralaštva uveren je i profesor Budimir Aleksić, direktor Instituta za srpsku kulturu.
- Sve je u duhu narativa koji traje 30 godina, a on je pojednostavljen i banalan: da su Srbi remetilački faktor na Balkanu, da su krivi za sve ratove i da ih treba predstaviti kao negativce kao i njihovo političko i vojno rukovodstvo u proteklom građanskom ratu - kaže Aleksić.
On dodaje i da to što Javni servis Crne Gore emituje antisrpsku propagandu znači "da i ovaj menadžment i rukovodstvo RTCG nastavljaju uređivačku politiku prethodne, Đukanovićeve medijske politike koja je imala vrhunac upravo na Javnom servisu".
- Ovaj film služi da bi se skrenula pažnja sa stvarnog genocida u Jasenovcu, da bi se on zaboravio i potisnuo. Stvarni ideološki događaji, stvarna stradanja, žrtve i dželati treba da se izbrišu, a da se na drugoj strani iskonstruiše još jedna laž. Emitovanje takvih filmova nije ništa drugo nego nastavak mržnje i netrpeljivosti prema većinskom stanovništvu pravoslavne Crne Gore koja o proteklim ratovima na ovim prostorima misli dijametralno suprotno od onoga što misle nosioci antisrpske politike u regionu i šire - kategoričan je Aleksić.
Politički analitičar Igor Damjanović kaže za "Novosti", da je šema, zloupotrebe sedme umetnosti u propagandne svrhe na Zapadu odavno razrađena tako da bi se taj holivudski patent poslednjih godina široko primenjivao i na Zapadnom Balkanu.
- Za filmske projekte koji satanizuju Srbe, kao glavne negativce, na Zapadu se najpre obezbede sredstva, potom kvalitetna produkcija i promocija, a na kraju i prestižne filmske nagrade. Film "Quo vadis, Aida" je samo jedan u nizu takvih projekata, koji filmskim i umetničkim izrazom treba da pojača domete propaganda o lažnom genocidu u Srebrenici. Izmišljeni filmski junaci i tendenciozno ekranizovani događaji, širokim narodnim masama su neuporedivo pristupačniji od izdvojenog mišljenja - kaže Damjanović.
On naglašava i da je odluka menadžmenta RTCG da uoči novogodišnjih praznika emituje sporni film problematična, da vređa osećanja većine građana Crne Gore i podstiče podele u društvu.
- S obzirom na to da Javni servis RTCG finansiraju bez izuzetka svi građani Crne Gore, bilo bi veoma značajno da javnost sazna koliko je našeg novca potrošeno na prava prikazivanja filma "Quo vadis Aida" - dodaje Damjanović.
Podstiče raspirivanje mržnje
Posebno su ogorčeni učesnici ratova. Predsednik Udruženja boraca ratova Crne Gore od 1990. godine, Radan Nikolić, kaže za "Novosti" da emitovanje filma "Quo vadis, Aida" predstavlja svojevrsni incident koji je u funkciji daljeg raspirivanja mržnje, i to tako što se događaji falsifikuju.
- Iz tog vremena postoje arhivski snimci koji su u direktnoj suprotnosti sa onim što se dešava u filmu jer je očigledna namera dalja satanizacija Srba - naglašava Nikolić. - Sa druge strane, u Crnoj Gori nije procesuiran nijedan ratni zločin nad pripadnicima bivše JNA i Vojske Jugoslavije. I to je ta politika na kojoj je počivao bivši režim, a ovo što radi RTCG je samo nastavak te politike.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Sloboda
pre 4 godine
Sve ih treba otpustiti pa neka idu u muslimansko Sarajevo i pustaju svoje lazne filmove. GIDEON GRAJF
Lider PZP-a Nebojša Medojević izjavio je da osnovano sumnja da je potpredsednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović lično prosledio narko kartelu informaciju oko zaplene 1,5 tona kokaina i na taj način spasio hapšenja najmanje 50 članova narko kartela kojem je bila namenjena roba
Dragan J. Vučićević, glavni urednik Informera, uključio se u program Informer televizije i otkrio najnovije informacije o zdravstvenom stanju Ivice Dačića, ministra unutrašnjih poslova, koji je hospitalizovan u sredu.
Kako nezvanično saznajemo, troje tužilaca su u ime gubitnika na jučerašnjim tužilačkim izborima podnela gotovo identična tri prigovora na izborni proces tražeći od Visokog saveta tužilaštva (VST) da poništi jučerašnje izbore.
Zamenik glavnog urednika Informera Dejan Vukelić prokomentarisao je posetu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednice Narodne skupštine Ane Brnabić Kazahstanu, odnosno Danskoj.
Bivši predsednik i nekadašnji premijer Crne Gore Milo Đukanović saslušan je u Specijalnom državnom tužilaštvu u okviru istrage koja je protiv njega pokrenuta jer Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK), navodno, nije prijavio ručne satove vredne do 225 hiljada evra, saznaje portal Adria.
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije, Ana Brnabić, oglasila se na društvenoj mreži Instagram, povodom prisustva na svečanoj večeri u Budimpešti, uoči sutrašnje Konferencije predsednika parlamenata Jugoistočne Evrope.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji boravi u dvodnevnoj poseti Kazahstanu, izjavio je danas u Astani da je sa predsednikom Kazahstana Kasimom Žomartom Tokajevim razgovarao o saradnji dve zemlje u brojnim oblastima.
Nevena Petrović otkrila je da je tokom današnjeg duela u glavi čula glas bivšeg saigrača Alekse Erskog, kao i da veruje da će pobediti svoju suparnicu Milicu Ohman na večerašnjem Exatlon poligonu.
Dejan Jelača, srpski glumac koji živi i radi u Americi gostujući u Info jutru otkrio je kakav je život preko okeana i kako Amerikanci gledaju na poteze svog predsednika Donalda Trampa.
Miljan Damjanović, potpredsednik SRS i Marko Šćepanović, savetnik ministra Ivice Dačića gostujući u Info jutru komentarisali su zlurade komentare na račun zdravstvenog stanja ministra spoljnih poslova.
Zbog najnovijih šokantnih vesti o ministru Ivici Dačiću, lideru SPS, koji je u bolnici i u životnoj je opasnosti najnoviju epizodu ‘Eksatlona’ emitovaćemo u nešto kasnijem terminu, iza 21.30.
Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju i Miroslav Čučković, član predsedništva SNS gostujući u Info jutru komentarisali su predstojeće lokalne izbore, ali i pripremu atentata na predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Na društvenoj mreži TikTok pojavila se opasna igra Izazov "Paracetamol", u kojem se mladi takmiče ko će uneti veće količine ovog leka!? Ovaj opasni trend širi se najviše među školskom decom, koja žele da završe kod lekara i tako izbegnu odlazak u školu.
Srbija ove godine ima dva predstavnika u finalu 12. "International Medis Awards for Medical Research", prestižne regionalne nagrade koju često nazivaju i medicinskim Oskarom.
Otac dečaka koji je ranjen 3. maja 2023. u jezivom masakru u OŠ "Vladislav Ribnikar" svedočio je u sudnici Višeg suda u Beogradu, u postupku koji se vodi protiv Vladimira i Miljane Kecmanović. On je detaljno govorio o tome kako je zločin kom je njegov sin svedočio, zauvek promenio njegov život i odrastanje.
Sud u belgijskom gradu Dendermonde osudio je Sanija Al Murdu, jednog od vođa "škaljarskog klana", na 15 godina zatvora zbog međunarodne trgovine kokainom.
Manekenka Klaudija Šifer skuplja insekte, a glumac Džoni Dep voli da se igra sa barbikama. Ovo su samo neki od ekscentričnih hobija holivudskih zvezda.
U specijalu posvećenom seriji "Katarina Velika" na TV Informer, scenaristkinja Aleksandra Kostadinović i književnik Ranko Gojković govorili su o ljubavnicima Katarine Veliike i tome da li je baš sve istina ili su stvari malo preuveličane.
Warner Bros. Pictures od 5. marta u srpske bioskope donosi "Nevestu", mračnu reinterpretaciju mita o Frankenštajnu sa Kristijanom Bejlom i Džesi Bakli u glavnim ulogama.
Tamara Krcunović je zabeležila još jednu maestralnu ulogu, kada je modnim sladokuscima na premijeri filma "Biće novih leta" priredila mali stilski čas.
Tumačenja zvezda ukazuju da od 27. februara dolazi do popuštanja zastoja kada je reč o novcu. Bikovi, Škorpije i Ribe bi mogli posebno da osete olakšanje kroz isplate koje su kasnile, nove prilike ili iznenadne dobitke.
Brz, ukusan i posan obrok dolazi iz jednostavne kombinacije pirinča, sočiva i spanaća. Gotov je za samo 15 minuta i savršen je za dane posta ili lagani biljni ručak bez komplikacija.
Jedan od najnovijih hitova je tzv. "metoda činije" - trik za kovrdžavu kosu koji je osvojio društvene mreže i još ne pokazuje znake opadanja popularnosti.
Nakon što se proširila vest da se estradni par Đole i Vesna Đogani razvode, internetom je krenula da kruži fotografija sa njegovog prvog venčanja sa pevačicom Slađom Delibašić.
Kubanac Lisdian Abreu De La Rosa privukao je najviše pažnje u "Zvezdama Granda", a velika podrška mu je Dara Bubamara, koja je napravila haos dok je nastupao.
Pevačica Ana Nikolić oglasila se na Instagramu nakon što je javnost saznala da je Ivica Dačić primljen na Kliniku za pulmologiju sa obostranom upalom pluća.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar