• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Al džazira

20.04.2025

20:40

Kakvo je to oružje Kina testirala?! Naprava teška jedva dva kila stvorila vatrenu kuglu temperature veće od 1.000 C!

Shutterstock

Vesti

Kakvo je to oružje Kina testirala?! Naprava teška jedva dva kila stvorila vatrenu kuglu temperature veće od 1.000 C!

Podeli vest

Kineski istraživači su uspešno testirali eksplozivnu napravu na bazi vodonika, koja je izazvala razorne hemijske reakcije bez upotrebe nuklearnih materijala , pokazala je studija.

Eksplozivna naprava od dva kilograma stvorila je vatrenu kuglu čija je temperatura premašila hiljadu stepeni Celzijusa i trajala više od dve sekunde - 15 puta duže nego u slučaju eksplozije TNT-a, bez upotrebe nuklearnih materijala, navodi se u studiji, prenosi SCMP.

Uređaj je razvio 705. istraživački institut Kineske brodogradnje (CSSC), ključnog igrača u sistemima podvodnog naoružanja, a koristi magnezijum hidrid, čvrsti materijal za skladištenje vodonika, preneo je Tanjug.

Ta bomba bi mogla da izazove dugotrajno termičko oštećenje jer vatrena kugla koju stvara, dovoljno vruća da rastopi legure aluminijuma, traje mnogo duže od kratkog bljeska TNT-a od 0,12 sekundi, kaže studija.

Termičkom razgradnjom se brzo oslobađa gas vodonik, koji se meša sa okolnim vazduhom. Nije jasno pod kojim uslovima bi Narodnooslobodilačka armija Kine mogla da koristi ovo oružje.



Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Tramp odlazi u novembru
Live TV

Tramp odlazi u novembru

Dejan Jelača, glumac gostujući u Info jutru komentarisao je situaciju u Americi u kojoj živi i radi već duži niz godina.

19.03.2026

12:04

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set