Asadov pad je deo tajnog dogovora Teherana i Vašingtona, Netanjahu je pobesneo zbog toga! Šok otkriće iz Moskve
Podeli vest
U Omanu je završena Druga runda pregovora između Terherana i Vašingtona o iranskom nuklearnom sporazumu završena je u Omanu. Prethodno je izrežiran pad režima Bašara Asada i to po dogovoru Irana i SAD, Da li je moguće rešiti sukob u kome se prepliću interesi mnogih država: Irana, Izraela, SAD, Rusije?
Poznati moskovski novinar i političar Maksim Ševčenko ovako vidi dalji razvoj situacije:
Pregovori o sporazumu između Irana i Sjedinjenih Država o iranskom nuklearnom programu napreduju zapanjujućom brzinom koju je samo Rusija mogla da obezbedi. Kako je američki zvaničnik rekao za Gardijan, ni Iran ni SAD ne žele da zadrže ulogu UN u sporazumu, koji Rusiji daje ključnu ulogu posrednika i arbitra u američko-iranskim odnosima i isključuje Francusku i Britaniju, prethodne garante.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu je navodno rekao američkom predsedniku Donaldu Trampu u Beloj kući ranije ovog meseca da bi ono što se desilo libijskom nuklearnom programu trebalo promeniti i u Iranu .
20.04.2025
21:10
- Narod Izraela, verujem, ne želi nikakav rat, shvatajući da će mu to doneti tugu. Premijer Netanjahu i njegova grupa ekstremnih desničara, kao i verski fanatici koji su izraelski prostor pretvorili u neku vrstu ludila, nalik na Islamsku državu, samo sa jevrejskom nijansom, žele da započnu rat. Za njih je rat način opstanka. A Tramp je biznismen koji planira da sklopi dogovor sa Iranom i Kinom - objšanjava Ševčenko.
- Kina je počela da se bogati i postala jedna od vodećih svetskih sila posle "dilova" sa SAD. Prvi sporazum zaključen je daleke 1979. godine nakon posete Deng Sjaopinga Vašingtonu. Koristeći Kinu za borbu protiv SSSR, Amerikanci su stvorili ekonomski moćnog protivnika sa kojim sada vode trgovinski rat. Sada Tramp želi da oslabi Kinu, a da bi to uradio vrši pritisak na Rusiju i Iran. Trampu su potrebni pregovori sa Rusijom i Iranom samo da bi postigao sporazum sa Kinom. Rusija je strateško zadnje dvorište Kine, a Iran glavni energetski partner Kine - smatra ruski ekspert.
Rusije je reagovala na tvrdnje Vašingtna da će se povući iz mirovnog procesa ako ne dođe do dogovora između Rusije i Ukrajine, koji bi podrazumevao i odricanje dela teritorije koje kontrolišu.
Ministarstvo trgovine SAD najavilo je uvođenje carina do 3.521 odsto na uvoz solarnih panela iz četiri zemlje jugoistočne Azije - Kambodže, Tajlanda, Malezije i Vijetnama.
23.04.2025
01:45
On tvrdi da je tokom posete izraelskog premijera Netanjahua Vašingtonu Donald Tramp je rekao: „Previše me koštate".
Izrael ima 162 taktičke nuklearne bojeve glave. Ima i svoj nuklearni program. Izrael je izuzetno agresivna država koja je stvorena 1947. da bi vodila rat. I od tada igra ulogu američke „udarne pesnice" na Bliskom istoku.
- Pad režima Bašara Asada dogodio se po dogovoru između Teherana i Vašingtona, kao rezultat neformalnih kontakata. Vašington je preko trećih strana preneo Teheranu: ako ne napustite Siriju, bićemo prinuđeni da uđemo u rat sa vama. Netanjahu je imao sledeći plan: Izrael pokreće masovni udar na iranske oružane snage u Siriji, a to znači desetine hiljada ljudi, desetine generala, hiljade oficira. Iran neće moći da ne odgovori na ovo, a SAD će biti prinuđene da se uključe u rat kao strateški partner Izraela. Mislim da je preko posrednika poput Ilona Maska ili preko turskog predsednika Erdogana Teheranu poručeno: tražimo od vas da se sklonite, da izručite Asada, inače će doći do rata koji bi mogao da preraste u nuklearni. Iran je to učinio nevoljno - tvrdi on.
Poraz Asadovog režima, objašnjava dalje Ševčenko, odnosno iranskih dobrovoljaca, grupe koja je bila u Siriji, bio je rezultat političke odluke koja je doneta u Teheranu da se izbegne rat. Sami pregovori Vašingtona i Teherana počeli su dosta davno. Netanjahu izuzetno bolno reaguje na te pregovore: naći će se bez posla i pod krivičnim suđenjem ako se Teheran i Vašington dogovore.
- Ako ipak dođe do rata, arapske zemlje se mogu zanemariti jer nemaju ozbiljne oružane snage. Čak i one koji ih imaju, poput Saudijske Arabije, ne mogu da se izbore ni sa Hutima. Jemenski Huti imaju ozbiljnu vojsku, opremljenu i nadzvučnim lovcima. Zato Saudijska Arabija ne želi rat. Mnoge bliskoistočne države uopšte nisu stvorene za rat, već za trgovinu naftom i gasom, i to im je jedini cilj.
- Prema Sveobuhvatnom sporazumu o strateškoj saradnji sa Iranom, Rusija nije obavezna da se bori. Ali, mi svakako sada pružamo Iranu ozbiljnu vojno-tehničku pomoć, snabdevajući ga avionima i drugim oružjem. To je trebalo da se uradi prekjuče, ali bolje ikad nego nikada, jer je bezbednost Irana i naša. Verovatnoća izbijanja rata na Bliskom istoku je veoma niska. Trampu ne treba taj rat, ne treba ni Iranu ni Rusiji. Trampov glavni plan je sklapanje sporazuma sa Kinom koja je sada veoma jaka. Tramp želi da oslabi Kinu, ali ne ratom, već carinama. Trampa nije briga za Ukrajinu. Njemu je važno da se dogovori sa Putinom kroz rešavanje ukrajinskog pitanja kako bi Rusija prestala da bude strateška dubina za Kinu.
Mislim da se, navdi on na kraju, razvoj situacije krije u Trampovim rečima: "Lakše je pregovarati nego se boriti". Dakle, ovaj rat će verovatno ostati u „hladnoj" fazi, a diplomatija će pobediti. Uveren sam da ćemo videti sastanak Trampa i predsednika Irana.
Bivši potpredsednik Al Gor uporedio je administraciju predsednika Donalda Trampa sa nacističkom Nemačkom i izdao strašno upozorenje o Trampovoj upotrebi moći u govoru o klimatskim promenama.
Prvog dana svog povratka u Belu kuću, američki predsednik Donald Tramp potpisao je izvršnu uredbu o proglašenju vanrednog stanja na južnoj granici SAD zbog ilegalnih migracija i zatražio od svojih visokih zvaničnika da procene da li da aktiviraju retko korišćeni zakon iz 19. veka.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Izraelski mediji, pozivajući se na nekoliko različitih izvora, objavili su da je Izrael poslednjih dana vodio tajne razgovore sa sirijskim zvaničnicima o pridruživanju ovoj zemlji. takozvani Avramovi sporazumi.
Teheran će Sjedinjene Države - ako Izrael napadne iranska nuklearna postrojenja - smatrati saučesnikom u tom napadu i naterati Vašington da plati za to, naveo je ministar spoljnih poslova Islamske Republike Abas Aragči u pismu upućenom UN.
Iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči optužio je danas Izrael da pokušava da uvuče SAD u "katastrofu" na Bliskom istoku i upozorio na svaki pokušaj rata sa Iranom.
Pregovori o sporazumu između Irana i Sjedinjenih Država o iranskom nuklearnom programu napreduju zapanjujućom brzinom koju je samo Rusija mogla da obezbedi. Kako je američki zvaničnik rekao za Gardijan, ni Iran ni SAD ne žele da zadrže ulogu UN u sporazumu, koji Rusiji daje ključnu ulogu posrednika i arbitra u američko-iranskim odnosima i isključuje Francusku i Britaniju, prethodne garante.
Ukrajinske oružane snage primorane su na povlačenje zbog ozbiljnog nedostatka ljudstva i artiljerijske municije, ocenio je britanski politički analitičar Aleksandar Merkuri u emisiji na svom Jutjub kanalu.
Antisrpkinja Nataša Kandić prva je podržala rektora Vladana Đokića na listi blokadera, a evo šta je ona sve govorila o tome kakav političar je potreban Srbiji.
Potpis rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića na takozvanoj studentskoj listi biće još jedan materijalni dokaz u prilog krivične prijave koja je podneta protiv njega za zloupotrebu službenog položaja!
Profesorka Medicinskog fakulteta u Beogradu Valentina Arsić Arsenijević ocenila je da su blokade i zahtev za vanrednim izborima koji je za njima usledio, dizajnirao neko ko mrzi Srbiju.
Čedomir Antić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu i jedan od onih koji glasno govori protiv blokadera i nezakonitih blokada kojima je Srbija gotovo punih sedam meseci izložena, poručio je da je političkom dinstanju došao kraj.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić oštro je reagovala na Iksu povodom propagandnog teksta na portalu N1 čiji je naslov "Vučićavi junaci ostaju u pritvoru, Viši sud u Novom Sadu odbio žalbe branilaca".
Direktor Kancelarije za KiM Vlade Srbije Petar Petković izjavio je večeras da jasna, pravovremena i direktna reakcija šefa Euleksa Đovanija Pjetra Barbana povodom napada pripadnika tzv. kosovske policije na srpskog maturanta u severnom delu Kosovske Mitrovice zaslužuje pažnju, ali je kritikovao ostale predstavnike međunarodne zajednice u Prištini koji, kako je naveo Petković, sramno ćute na brutalan napad na srpsko dete.
Ministar za javna ulaganja Darko Glišić gostujući u Info jutru komentarisao je najnovija saznanja Informera o saslušanju na Filozofskom fakultetu i pripremama za izbore blokadera terorista.
Sinoćni specijal Informera sa ekskluzivnim i šokantnim informacijama o terorističkom planu blokadera za rušenje države bio je u top 5 najgledanijih emisija među svim televizijama, ali ono što nas dodatno raduje jeste dominacija na društvenim mrežama.
Urednik portala Pink.rs Predrag Jeremić gostujući u Info jutru komentarisao je telefonski razgovor predsednika Rusije i Amerike, Vladimira Putina i Donalda Trampa kao i mirovne pregovore o Ukrajini.
Večeras od 19,05 Igor Ćurčić sa gradonačelnicima Novog Sada i Niša o aktuelnim dešavanjima i nasilju u ovim gradovima koji su danima u centru medijske pažnje
Saobraćaj je umerenog intenziteta, nema vanrednih zastoja ali će se i danas odvijati usporeno po uglavnom mokrim kolovozima jer se nastavlja period nestabilnog vremena, navodi se u saopštenju AMSS.
Jako nevreme danas je pogodilo Srbiju, a kao što je Republički hidrometeorološki zavod Srbije ranije najavio, u Srbiji do kraja dana promenljivo i nestabilno vreme, uz kišu i lokalne pljuskove sa grmljavinom i većom količinom padavina, čak i grada.
Najznačajnija regionalna konferencija o digitalnom marketingu, Digital Day 2025, donosi bogat program panel diskusija koje će se baviti najaktuelniim temama koje oblikuju industriju. Pod sloganom "U centru pažnje.", događaj koji će se održati 29. i 30. maja u Domu omladine Beograda okuplja vodeće stručnjake iz agencija, medijskih kuća i tehnoloških kompanija.
Vođa kavčana Radoje Zvicer pisao je na Skaju da je bilo neminovno da "prašinari" izgube na avgustovskim izborima 2020. godine, kad nisu dozvolili njima da ubijaju državne neprijatelje.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kruševcu su, nakon intenzivne potrage, pronašli i uhapsili D.K. (46) i V.K. (22) iz okoline Kruševca, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo učestvovanje u tuči.
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u ovom Pančevu, policija je uhapsila je B. N. (27) iz ovog grada, zbog sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Uprave granične policije vršili su pojačanu kontrolu kretanja migranta, na području između Šida i granice sa Republikom Hrvatskom.
Košarkaši Indijane savladali su u subotu ujutru Njujork u "Medison Skver Gardenu" sa 114:109 u drugom meču finala Istočne konferencije i sada vode sa 2:0 u seriji.
Najbolji teniser svih vremena Novak Đoković u subotu od 15 časova boriće se za titulu na ATP turniru u Ženevi, a meč protiv Huberta Hurkača biće na programima Arene sport.
Želim da se borim protiv Džošue jer znam da ću ga je**no pobediti! Volim te, Entoni, prijatelji smo i sva ta sr**a, ali želim da se bijemo, rekao je Džejk Pol.
Uvek su me potcenjivali, iako sam u sebi uvek imao borbenost. Period u Crvenoj zvezdi je ključan za moju karijeru, istakao je Džordan Lojd posle plasmana u finale Evrolige sa Monakom.
Džastin Biber je javno ponizio svoju suprugu Hejli kada je na svom Instagram nalogu napisao kako joj je u svađi rekao da nikada neće dospeti na naslovnu stranu prestižnog časopisa "Vog".
Najpoznatija umetnica Frida Kalo je volela Dijega Rivera uprkos njegovim aferama sa njenom rođenom sestrom, jer nije mogla da ga ostavi ni nakon tolikih izdaja.
Moždani udar, ozbiljna zdravstvena kriza, najčešće je uzrokovan zapušenjem krvnih sudova, a ključni faktori rizika uključuju visok pritisak, šećer, masnoće, nezdravu ishranu i loše navike poput pušenja i alkohola. Određena hrana značajno povećava ovaj rizik i dovodi vas u opasnost.
Ulazak Saturna u Ovna 2025. godine donosi veliki planetarni udar za Ovnove i Ribe, tako da lako mogu da bankrotiraju u intervalu od narednih sedam dana.
Nataša Aksentijević otkriva kako je došlo do pomirenja sa Jelenom Karleušom koja ju je svojevremeno javno isprozivala zbog njene ljubavi prema mesu i slanini.
Budući da prolazi kroz najteži period u životu mnoge zanima kako se Jovana Jeremić drži, a najnovija objava na njenom Instagram profilu dala je odgovor na ovo pitanje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar