Istraživač istorije planete uveren je da se nedavne rekordne temperature ne objašnjavaju efektom staklene bašte usled štetnih emisija u atmosferu. Štaviše, prema njegovim prognozama, u narednim godinama klimatski „trend" može da se promeni u suprotno.
Globalni porast temperatura poslednjih decenija je manifestacija normalnih klimatskih fluktuacija koje su se neprestano dešavale tokom istorije Zemlje usled različitih unutrašnjih, pa i kosmičkih procesa, kaže geolog Stanislav Zavački.
- Ja sam pristalica ideje da nema globalnog zagrevanja. Sve je to izmišljeno da bi se izvukao novac iz vlada i država. Ove privremene fluktuacije u porastu temperature najverovatnije su uzrokovane rotacijom zemljine ose, sugerisao je on za Life.ru.
Početkom 2025. godine, evropska služba za praćenje klimatskih promena Kopernikus je izvestila da je 2024. bila najtoplija godina u istoriji, sa prosečnim globalnim temperaturama koje su po prvi put prešle konvencionalno prihvaćeni prag od +1,5 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskih nivoa. Prema Stanislavu Zavackom, upravo je poslednjih godina solarna aktivnost mogla dodatno uticati na klimu planete: naša zvezda se sada približava vrhuncu svog 11-godišnjeg ciklusa i posebno intenzivno pada niz tokove naelektrisanih čestica u atmosferu i magnetosferu planete.
Osim toga, čak i lokacija Sunčevog sistema u galaksiji ima određeni uticaj na planetu, rekao je geolog. Podsetimo se da se naša planetarna porodica kreće oko galaktičkog centra i napravi jednu revoluciju za otprilike 230-250 miliona godina. Dakle, kako se ovo kretanje odvija, Sunce se, zajedno sa svim svojim planetama, povremeno izdiže malo iznad ravni diska Mlečnog puta, a zatim završava nešto ispod njega, i zbog toga se, na primer, menja tok galaktičkog zračenja - čestica koje lete iz bezbrojnih zvezda koje nas okružuju.
Stanislav Zavacki je skrenuo pažnju da se trenutno nalazimo u galaksiji otprilike na istom mestu gde se nalazio Sunčev sistem tokom najstrašnijeg događaja u istoriji života na Zemlji - čuvenog permskog izumiranja, kada je stradalo najviše svih životinja. Ovo se dogodilo pre oko 250 miliona godina, ili pre otprilike jedne „galaktičke godine". Prema glavnoj verziji, uzrok katastrofe bila je iznenadna erupcija ogromnih masa magme na teritoriji savremenog Sibira. Tragovi ovog događaja su preživeli do danas u vidu karakterističnih, stepeničastih drevnih vulkanskih stena zvanih „zamke". Tada je došlo do zaista primetnog porasta globalnih temperatura, primetio je geolog.
On je naglasio da sve to ne znači da čovečanstvo nema uticaja na klimu, ali je taj uticaj beznačajan u odnosu na globalne procese koji su van naše kontrole.
- Temperatura je sada porasla za pola stepena, za stepen i tako dalje - sve su to sitnice. Moramo razumeti da je bilo perioda u životu Zemlje kada je temperatura bila 14, 17, čak 24 stepena viša nego sada, objašnjava Stanislav Zavacki.
Štaviše, prema naučniku, u stvari, geološka dinamika nas sada ne vodi do globalnog zagrevanja, već, naprotiv, do globalnog hlađenja. Geolog je rekao da se poslednje ledeno doba završilo pre oko 12 hiljada godina, a vrhunac međuledenog perioda, kada je planeta postala što toplija, nastao je pre šest i po hiljada godina.
- I sada, uz male fluktuacije gore-dole - jer ništa nije stabilno u istoriji Zemlje - idemo ka hlađenju. I to će biti sasvim vidljivo, mislim, za samo nekoliko godina. Sadašnji porast temperatura mogao bi se vrlo lako i brzo zameniti padom od 30-ih godina. Ja sam pristalica ideje da tako bude i da ćemo bunde nositi od septembra do aprila - maja, kaže Stanislav Zavacki.
Britanski naučnici proučavali su snimke šimpanzi dok konzumiraju fermentisano voće i zaključili da se životinje nakon konzumacije povezuju, kao i ljudi, zarad zajedničkih aktivnosti.
Pacov Ronin, džinovski gambijski vrećasti pacov, postavio je svetski rekord – otkrio je 109 nagaznih mina i 15 drugih neeksplodiranih bombi u Kambodži. Neverovatan poduhvat, ali za mnoge gotovo nezamisliv jer pacovi baš i nemaju dobru reputaciju među ljudima.
Američki naučnici tvrde da su otkrili novu boju, plavo-zelenu, koju su nazvali "olo", a koju niko ranije nije video, objavio je časopis Science Advances. Istraživači su otkrili novu boju prilikom slanja laserskih impulsa u oči.
Sposobnost da neko nešto potpuno zaboravi, ili se neke situacije seti kristalno jasno, nemoguća je, a naučnici rade na tome da omoguće "manipulisanje sećanjem".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Britanski naučnici proučavali su snimke šimpanzi dok konzumiraju fermentisano voće i zaključili da se životinje nakon konzumacije povezuju, kao i ljudi, zarad zajedničkih aktivnosti.
Ekipa Informera uslikala je oduzetu velelepnu jahtu "Sailing Yacht A", koja je u vlasništvu bivše manekenke Sandre Meljničenko, a koju su italijanske vlasti zaplenile, te sada stoji u luci u Trstu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je danas završne radove na modernizaciji opštinskog puta na deonici između Gornjih i Donjih Sinkovaca, gde mu je priređen veličanstven doček.
Opozicioni korisnik društvene mreže Iks Vukša Dragović, nastavlja sa raskrinkavanjem blokaderskih hijena, a ovoga puta na meti se našao blokaderski advokat Ivan Ninić, miljenik Zagorke Dolovac.
Društvenim mrežama ponovo kruži jeziv video-snimak na kom Fadila Mujić, istaknuta članica takozvanog udruženja "Majke Srebrenice", bez trunke stida i srama, detaljno i sa osmehom opisuje stravičan pokolj srpskih civila u selu Kravica na pravoslavni Božić 1993. godine.
Večeras u 20.09 sati stigla je hiljadita prijava na portal "Ko si bre ti". Neverovatno interesovanje građani su pokazali za novu platformu, koja je juče počela sa radom.
Kako ekskluzivno otkrivamo, kroz takozvanu "Kuću ljudskih prava" prošla je basnoslovna suma od blizu milijardu dinara stranog novca, dok se iza zvučnih parola krije običan porodični biznis i mreža čiji je jedini cilj rušenje državnih i nacionalnih interesa Srbije.
Austrijski mediji već mesecima pišu o visokim cenama na hrvatskim letovalištima, a posebno pažnju privukla je cena sladoleda jer kuglu naplaćuju čak 5 evra!
Odbegli Beranac Vuk Vulević, koga crnogorska policija potražuje kao ključnog člana kriminalne grupe Vasa Ulića i Radoja Zvicera, uhapšen je u Beogradu.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Saše Vukovića zbog sumnje da je 12. maja 2026. na podmukao način ubio Aleksandra Nešovića u restoranu "27". U optužnici se otkriva i da je Dejan S. po naređenju telo žrtve stavio u bure, nasuo mlater i zakopao ga.
Devojka (19) i njen brat (17) su povređeni dok je njihova majka R.N.B.(43) poginula u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila sinoć u trsteničkom selu Gornji Ribnik.
Miodrag Nikšić ubijen je na današnji dan pre tačno 31 godinu ispred kafića "Mig" u Hadži Milentijevoj ulici na Vračaru. Bio je samo jedan od ljudi poznatih u podzemlju Beograda koji je u svoju "poslovnu karijeru" upisao i funkciju u srpskom fudbalu, a koji je likvidiran.
Glumica Zendaja razbesnela je svoje fanove nakon što se saznalo da joj je haljina za premijeru filma "Odiseja" u Londonu dostavljena privatnim avionom.
Osvežavajuće limun kocke koje se tope u ustima prave se neverovatno lako, a nestaju sa stola za tili čas. Ovo je definitivno najlakši način da se rashladite i ujedno zasladite tokom vrelih dana.
Đina Džinović je u sjajnim odnosima sa novim suprugom svoje majke Meline, a kako je Informer saznao, on je gleda kao svoju ćerku i trudi se da joj nikada ništa ne fali.
Reperka Dia Kostić nedavno je podelila šokantnu priču iz salona lepote, gde je nezadovoljna uslugom presekla sve kablove na aparatima i odbila da plati račun.
U emisiji "Demanti" Ana Ćurčić dotakla se odsustva svog oca, koje je veoma uticalo na njene izbore u kasnijem životu i prisetila se kako se mama tada osećala.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.