• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer.rs/Index

04.05.2025

22:50

Dolar jača drugu nedelju zaredom! Tenzije između Kine i SAD popustile!

EPA

Vesti

Dolar jača drugu nedelju zaredom! Tenzije između Kine i SAD popustile!

Podeli vest

Na deviznim tržištima vrednost dolara prema korpi valuta porasla je i prošle nedelje, druge zaredom, jer su donekle popustile trgovinske tenzije između SAD-a i Kine i jer su se smanjile šanse za smanjenje kamatnih stopa američkog Feda.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrednost američke valute prema šest najvažnijih svetskih valuta, ojačao je prošle nedelje 0,45 odsto, na 100,04 poena.

Pritom je kurs evra pao 0,6 odsto, na 1,1295 dolara.

Američka valuta je ojačala i prema japanskoj, za 0,9 odsto, pa je njena cena dostigla 144,95 jena.

Popuštanje trgovinskih tenzija između SAD-a i Kine

Veći deo aprila dolar je bio pod snažnim pritiskom zbog carinskog rata SAD-a sa najvećim trgovinskim partnerima, posebno s Kinom.

Međutim, u poslednje dve nedelje trgovinske tenzije između dve najveće svetske ekonomije donekle su popustile, pa se dolar delimično oporavio.

Nakon niza poziva američkih zvaničnika, Peking je sredinom prošle nedelje poručio da razmatra mogućnost trgovinskih pregovora.

Analitičari očekuju da će pregovori biti dugi i neizvesni, ali i to je, kažu, bolje nego nastavak carinskog rata koji bi naneo veliku štetu i jednoj i drugoj ekonomiji.

Podaci o zapošljavanju smanjili očekivanja o sniženju kamata

Sredinom nedelje pojačale su se spekulacije da će američka centralna banka uskoro početi da smanjuje kamatne stope kako bi podstakla rast ekonomije.

Naime, objavljeno je da je američka ekonomija u prvom tromesečju neočekivano pala po prvi put nakon tri godine, dok je PMI indeks proizvodnog sektora u aprilu dodatno opao.

Ipak, spekulacije o smanjenju kamata Feda nešto su oslabile u petak, kada je objavljeno da je u SAD-u u aprilu broj zaposlenih porastao za 177 hiljada. To je manje nego prethodnog meseca, ali više nego što se očekivalo.

Tako se sada procenjuje da postoji 50 odsto šanse da će Fed u junu smanjiti kamate za 0,25 procentnih poena, dok su pre izveštaja o zapošljavanju te šanse iznosile 60 odsto.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set