(VIDEO) Samo su Rusija, Kina i SAD jači od Indije i Pakistana?! Pogledajte koliko su zaista moćne dve nuklearne sile!
Podeli vest
Prema rang listi vojne snage kompanije Global Firepower za 2025. godinu, Indija je četvrta najjača vojna sila na svetu, a Pakistan je na 12. mestu.
Indija je peti najveći vojni potrošač na svetu. U 2024. godini potrošila je 86 milijardi dolara na vojsku, ili 2,3 procenta svog bruto domaćeg proizvoda (BDP), prema podacima Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI), vodećeg tink-tenka za odbranu i naoružanje.
Marko Rubio, američki državnI sekretar, izjavio je da mu je "zadovoljstvo da objavi“ da su se vlade Indije i Pakistana složile sa momentalnim prekidom vatre i "da su spremne da započnu razgovore o širokom nizu pitanja“.
Glavni ministar Indijske unije Džamu i Kašmir, Omar Abdulah, izjavio je, nakon što je objavljeno primirje sa Pakistanom, da su se eksplozije čule u blizini grada Srinagara, letnje prestonice Džamua i Kašmira.
10.05.2025
17:47
Dve moćne sile
Poređenja radi, Pakistan je potrošio 10,2 milijarde dolara, ili 2,7 odsto svog BDP-a, na vojsku 2024. godine.
Ukupna vojna snaga Indije je 5.137.550 vojnika, što je skoro tri puta više od pakistanskih 1.704.000. Nijedna zemlja nema obaveznu vojnu obavezu.
Indijska vojska saopštila je danas da je Pakistan povećao broj trupa raspoređenih duž granice, uz ocenu da "to ukazuje na ofanzivnu nameru te zemlje da dodatno eskalira situaciju".
Rat između Indije i Pakistana bio bi naša stvar koliko i svađa na Mesecu, rekao je potpredsednik SAD Džej Di Vens, i dodao da bi ove dve zemlje trebalo da smire tenzije ali da Amerika ne može da kontroliše nuklearno naoružane azijske susede.
09.05.2025
19:00
Indija ima 2.229 vojnih aviona, u poređenju sa 1.399 koje ima Pakistan. Takođe, Indija ima 3.151 borbeni tenk, u poređenju sa 1.839 koliko ima Pakistan.
Pakistanska mornarica pokriva svoje južne obalske granice u Arapskom moru od 1.046 km i ima 121 pomorsko sredstvo, dok kopnena obala Indije pokriva skoro 6.100 km sa 293 pomorska sredstva.
Trka u nuklearnom naoružanju
Prema podacima Međunarodne kampanje za ukidanje nuklearnog oružja (ICANW), globalne koalicije za zabranu nuklearnog oružja, zemlje su potrošile oko 91,4 milijarde dolara na nuklearno oružje u 2023. godini.
Indija je sprovela svoj prvi nuklearni test u maju 1974. godine, a još pet testova u maju 1998. godine, proglasivši se nuklearnom državom.
Pakistan je sproveo svoje prve nuklearne probe ubrzo nakon Indije 1998. godine, zvanično postavši država sa nuklearnim oružjem.
Od tada, dve zajednički rođene, ukrštene zvezde nacije vode trku u naoružanju koja ih je koštala milijarde dolara.
Prema Projektu protivraketne odbrane Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS), nuklearno odvraćanje Nju Delhija je uglavnom usmereno na rivale Pakistan i Kinu. Indija je razvila rakete dugog dometa i mobilne kopnene rakete. Zajedno sa Rusijom, nalazi se u fazi razvoja raketa za brodove i podmornice.
CSIS takođe navodi da se pakistanski arsenal sastoji prvenstveno od mobilnih balističkih raketa kratkog i srednjeg dometa, koje imaju dovoljan domet da ciljaju Indiju. Značajna tehnička pomoć Kine u njenim nuklearnim i raketnim programima pomogla je Pakistanu poslednjih godina.
Ko snabdeva oružjem Indiju i Pakistan?
Prema SIPRI-ju, prekogranične tenzije između dve zemlje podstiču uvoz oružja iz obe zemlje.
Indija je bila drugi najveći uvoznik oružja od 2020. do 2024. godine, posle Ukrajine, sa 8,3 procenta udela u globalnom uvozu. Većina indijskog uvoza dolazi iz Rusije, mada Indija preusmerava kupovinu oružja na Francusku, Izrael i Sjedinjene Države.
Preko granice, uvoz oružja u Pakistan povećan je za 61 odsto između 2015. i 2019. godine. Globalno, Pakistan je peti najveći uvoznik oružja sa 4,6 odsto uvoza u periodu 2020-24.
Vazdušna borba između pakistanskih i indijskih borbenih aviona, za koju pakistanski zvaničnici tvrde da je rezultirala obaranjem pet indijskih letelica, predstavljala je jedan od „najvećih i najdužih okršaja u savremenoj avijaciji“, izjavio je visoki bezbednosni izvor iz Pakistana za Si-En-En (CNN).
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Marko Rubio, američki državnI sekretar, izjavio je da mu je "zadovoljstvo da objavi“ da su se vlade Indije i Pakistana složile sa momentalnim prekidom vatre i "da su spremne da započnu razgovore o širokom nizu pitanja“.
Indijska kompanija Reliance Industries, vlasnik najvećeg rafinerijskog kompleksa na planeti, obnovila je kupovinu ruske sirove nafte nakon kratkog zastoja.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je danas da su izbori za prištinski parlament koji se održavaju 28. decembra od presudnog značaja za opstanak srpskog naroda na Kosovu i Metohiji i pozvao sve Srbe da podrže Srpsku listu.
Danica Vučenić, udarna pesnica tajkunske, antisrpske televizije N1 koja već duže od godinu dana otvoreno podržava rušenje Srbije na ulicama, sada je u programu uživo patosirala blokadere.
Ministar pravde Nenad Vujić oglasio se povodom postupanja predsednika Visokog saveta tužilaštva (VST) Branka Stamenkovića, istakavši kako to predstavlja otvoreno kršenje Zakona i Poslovnika o radu VST i nedopustiv čin institucionalne samovolje.
Udruženja za zaštitu potrošača već godinama upozoravaju na prevare u turizmu, ali turističke agencije i dalje nesmetano posluju, ostavljajući putnike bez novca, ali i onoga što je najvažnije, a to je zaštita.
Novo istraživanje naglašava da se Antarktik ne topi samo odozgo, pod uticajem zagrevanja atmosfere, već i odozdo, u kontaktu sa toplom dubokom morskom vodom.
Članovi Vlade saglasili su se na današnjoj sednici, da do kraja 2025. godine i u 2026. godini direktori zdravstenih ustanova, u kojima se sprovode poslovi u cilju smanjenja liste čekanja, donesu odluku o preraspodeli radnog vremena.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave saobraćajne policije, danas oko 15 časova, na državnom putu Beograd - Čačak, presretačem su zaustavili pedesetčetvorogodišnjeg R.M. koji je vozilom "pežo 206" za samo dva minuta u više navrata izvršio preticanje ukupno šest vozila preko uzdužne neisprekidane linije čineći prekršaj nasilničke vožnje, a zatim se kretao brzinom od 107 kilometara na čas, na delu puta gde je ograničenje brzine 60 kilometara na čas.
Na deonici zlatiborske magistrale, u ataru sela Draglica, večeras je došlo do saobraćajne nezgode, u kojoj su, prema našim saznanjima, učestvovala dva automobila.
Supruga holivudske legende Brusa Vilisa, Ema Heming Vilis, objavila je potresan tekst o tome kako njihova porodica dočekuje praznike nakon teške dijagnoze glumca.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar