Zakonodavci iz vladajuće koalicije u Slovačkoj najavili su da će tražiti finansijsku nadoknadu od Ukrajine za vojnu i ekonomsku pomoć koju je Bratislava pružala Kijevu tokom rata, prenela je državna agencija TASR.
Lider Slovačke narodne stranke (SNS) Andrej Danko najavio je da će zatražiti od premijera Roberta Fica da pokrene postupak unutar Evropske unije, s ciljem zvaničnog uključivanja EU u upravljanje ukrajinskim rudnim resursima, po uzoru na nedavni dogovor Ukrajine sa Sjedinjenim Američkim Državama, izjavila je šefica Dankove kancelarije Zuzana Skopcova.
SAD već obezbedile ekskluzivna rudna prava
Vašington, koji je glavni vojni donator Ukrajine, potpisao je prošlog meseca veliki sporazum o eksploataciji mineralnih sirovina, čime je američkim kompanijama obezbeđen preferencijalni pristup ukrajinskom rudnom bogatstvu. Predsednik Donald Tramp promovisao je ovaj dogovor kao način da se Sjedinjene Države delimično „isplate“ za stotine milijardi dolara koje su uložile u pomoć Kijevu.
Zamenik ukrajinskog ministra privrede Taras Kačka kasnije je ocenio da su pregovori sa SAD „izgledali kao scena iz mafijaškog filma“.
Ukrajina neće imati čime da vrati evropsku pomoć
- Pomoć Evropske unije Ukrajini po obimu se približava američkoj. Ako Ukrajina sve svoje rudno bogatstvo preda SAD-u, ništa joj neće ostati da vrati pomoć evropskim državama - upozorila je Skopcova u izjavi za TASR. Ona je dodala da je neetično i nelogično da SAD zahtevaju ekskluzivna prava na eksploataciju ukrajinskih resursa.
U ponedeljak, Danko planira da zatraži od ministra finansija Ladislava Kamenickog da sačini detalan obračun sve vojne i finansijske pomoći koju je Slovačka uputila Ukrajini od početka sukoba. Kako prenosi TASR, SNS će tražiti kompenzaciju u iznosu većem od tri milijarde evra, po modelu koji su već pokrenule SAD.
Premijer Robert Fico, koji je poznat kao dugogodišnji kritičar politike EU prema ukrajinskom sukobu, već je ranije obustavio vojnu pomoć Kijevu. Fico je u maju prošle godine preživeo pokušaj atentata kada ga je više puta upucao aktivista poznat po proukrajinskim stavovima.
EU i Ukrajina već imaju sporazum o sirovinama
Prema podacima Evropske komisije, EU je od 2022. do danas Ukrajini ukupno uplatila oko 158 milijardi dolara pomoći, uključujući vojnu i finansijsku podršku. Za poređenje, SAD su u istom periodu obezbedile oko 135 milijardi dolara, navodi Kijevski institut iz Nemačke.
Važno je napomenuti da je još 2021. godine potpisan sporazum između Brisela i Kijeva o pristupu ukrajinskim rudnim resursima, kojim su i evropske institucije obezbedile određeni udeo u mineralnim rezervama Ukrajine, podseća analitički tim Evropskog parlamenta.
Ministar odbrane Nemačke Boris Pistorijus izjavio je da bi Berlin mogao biti prinuđen da već sledeće godine vrati obavezni vojni rok ako se ne prijavi dovoljno dobrovoljaca kako bi se ispunile obaveze prema NATO-u u svetlu rastućih tenzija sa Moskvom.
Ruske snage uspele su da se učvrste na teritoriji Sumske oblasti duž pravca Veseljivka–Žuravka–Novenke–Basivka i trenutno pokušavaju prodor ka naselju Bilovodi, dok je situacija u Loknji i dalje napeta, saopštila je ukrajinska vojno-analitička grupa "DeepState".
Rusija je u ranim jutarnjim časovima 25. maja izvela jedan od najvećih kombinovanih napada na Ukrajinu od početka rata, istovremeno gađajući Kijev, Harkov, Odesu, Mikolajev, Černigov, Sumi, kao i više oblasti uključujući Zaporošku i Ternopoljsku, prenela je RBK-Ukrajina.
Plan Evropske unije da potpuno potisne Rusiju kao dobavljača energenata mogao bi da se završi tako što će Sjedinjene Američke Države kupovati rusku naftu i gas, a zatim ih Evropi prodavati po znatno višim cenama, upozorio je slovački premijer Robert Fico.
Ako Volodimir Zelenski zaista želi pregovore, neka pozove Vladimira Putina - tako je slovački premijer Robert Fico sažeo svoj stav posle sastanka sa ruskim predsednikom.
Slovački premijer Robert Fico izjavio je da planira da otputuje u Moskvu na paradu povodom Dana pobede i oda poštu sovjetskim vojnicima koji su učestvovali u oslobađanju Slovačke.
Slovački premijer Robert Fico izjavio je da ga ne bi iznenadilo ukoliko bi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, posle dobijanja vojnog kredita Evropske unije od 90 milijardi evra, ponovo doneo odluku o zaustavljanju naftovoda „Družba".
Isporuke ruske sirove nafte ka Evropi preko ukrajinskog dela naftovoda Družba ponovo su pokrenute, nakon što je Ukrajina završila popravku oštećenog sistema.
Evropska unija je u prvom tromesečju 2026. kupila više ruskog tečnog prirodnog gasa nego ikada ranije, i to u trenutku kada Brisel najavljuje potpuno zatvaranje vrata ruskim energentima.
Norveška planira vojne razgovore sa Rusijom o očuvanju stabilnosti na Arktiku, u trenutku kada NATO pojačava aktivnosti u tom strateški važnom regionu, izjavio je portparol štaba Oružanih snaga Norveške Rune Harstad.
Ruska vojska drži inicijativu na frontu i nastavlja da potiskuje ukrajinske snage, izjavio je sekretar Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu na sastanku predstavnika zemalja članica Šangajske organizacije za saradnju.
Premijerka Letonije Evika Silinja podnela je ostavku posle političke krize koju su pokrenuli incidenti sa ukrajinskim dronovima u letonskom vazdušnom prostoru i udar na skladište goriva kod Rezeknea.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministar odbrane Nemačke Boris Pistorijus izjavio je da bi Berlin mogao biti prinuđen da već sledeće godine vrati obavezni vojni rok ako se ne prijavi dovoljno dobrovoljaca kako bi se ispunile obaveze prema NATO-u u svetlu rastućih tenzija sa Moskvom.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević otkrio je ko je tužilac koji je danas doneo sramnu odluku da goni nevinog čoveka i još jednom dokazao da je tužilaštvo oteto!
Blokaderska banda umislila je da ima pravo da deli pravdu, a najbolji dokaz za to je današnji haos ispred Pravnog fakulteta - za taj događaj su direktno odgovorni zlikovci blokaderi, ali oni za sve pokušavaju da okrive građane koji su bili blokirani.
Ministarstvo unutrašnjih poslova se oglasilo danas povodom incidenata ispred Pravnog fakulteta sa apelom na uzdržanost od organizovanja i učešća u neprijavljenim javnim okupljanima.
Kao pravi krvoloci, predstavnici blokadera stajali sa strane i nemo posmatrali kako blokaderi tuku ljude. Pogledajte ko je sve prisustvovao skandaloznom incidentu ispred Pravnog fakulteta.
Blokaderi koji su kod Pravnog fakulteta, nezakonito blokirali ulicu i time izazvali tešku nesreću, nasrnuli su na vozača i i njegovo vozilo marke "opel", pri čemu su polomili stakla na automobilu, a sada uklanjaju snimak sa društvenih mreža kako im se identitet ne bi znao.
Pokret za narod i državu u Nišu najoštrije osuđuje još jedan napad na svoje prostorije. Ovaj čin nije samo napad na jednu organizaciju, već i na vrednosti koje ona zastupa – državnost, zajedništvo i nacionalni identitet.
Novo istraživanje otkriva najjeftinije gradove za vikend! Severna Makedonija i Srbija su u vrhu liste, dok je jedna zemlja čak četiri puta skuplja od ostalih.
Vladimir iz Srbije, tvrdi da je u Severnoj Makedoniji dobio saobraćajnu kaznu u iznosu od 50 evra, za dva kilometara prekoračenja brzine. Kako navodi, svaki drugi automobil iz Srbije na granici je platio kaznu.
U nastavku akcije rasvetljavanja okolnosti pod kojima je nestao A.N. 12. maja 2026. godine, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pripadnici Uprave kriminalističke policije, Službe za suzbijanje kriminaliteta i Službe za borbu protiv organizovanog kriminala MUP RS uhapsili su i D.V, suprugu osumnjičenog S.V.
Istraga misterioznog nestanka A.N, koji je poslednji put viđen 12. maja u jednom restoranu na Senjaku, dobila je novi dramatičan obrt. Nakon što su ranije danas uhapšeni S.V. i M.S. zbog sumnje da su umešani u pokušaj teškog ubistva, policija je večeras stavila lisice i vlasniku lokala N.L. (50).
Američke vlasti ponudile su nagradu od čak 25.000 dolara za informacije koje bi mogle da dovedu do pronalaska tela Ane Marije Henao Knežović, Amerikanke poreklom iz Kolumbije, koja je nestala u Madridu pod misterioznim okolnostima.
Turska glumica Afra Saračoglu (28), koja je igrala u nekim od najpopularnijih tamošnjih serija, na neočekivan način je odlučila da se bavi filmom i televizijom.
Vin Dizel i deo originalne glumačke postave kultne franšize "Fast & Furious" okupili su se u Kanu kako bi obeležili 25 godina od početka jedne od najpopularnijih akcionih saga u istoriji filma.
Javnost nagađa šta se zapravo krije iza skandala u predsedničkom avionu, kada je Brižit Makron pred kamerama ošamarila svog supruga Emanuela Makrona. Nova knjiga o njima otkriva da je prva dama burno reagovala nakon što je ugledala poruku koju je Makron dobio od poznate glumice.
Ako telefon odjednom počne da radi sporo, mnogi pomišljaju da je vreme za novi. Međutim, u pitanju je uključena opcija za uštedu baterije. Ona može da ograniči performanse uređaja, pa telefon deluje znatno sporije nego inače.
Iako krastavac deluje kao biljka koja se jednostavno uzgaja, ukoliko dinja, krompir i aromatično bilje rastu u njegovoj blizini mogu značajno da usporе njegov razvoj i umanje prinos.
Drugo polufinale Pesme Evrovizije 2026. godine održava se večeras, a takmičare i gledaoce očekuju velike i neočekivane promene kada je glasanje u pitanju.
Večeras se održava drugo polufinale Evrovizije, a šou u Beču započeo je performansom voditeljskog para koji se nasceni pojavio u nesvakidašnjem izdanju.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar