Stravične vesti iz Izraela: Rat je dobio neverovatan zaokret, Iran je uradio nezamislivo - Amerika digla hitnu uzbunu
Podeli vest
Izraelu ubrzano ponestaju protivraketni sistemi „Strela“, što izaziva ozbiljnu zabrinutost u Sjedinjenim Američkim Državama u pogledu sposobnosti izraelske vojske da se odbrani od potencijalnih udara iranskih balističkih raketa velikog dometa – piše Volstrit džornal, pozivajući se na neimenovanog američkog zvaničnika.
„Izraelu ponestaju protivraketni kompleksi 'Strela', što dovodi u pitanje njegovu sposobnost da izdrži intenzivne napade Irana, ukoliko se sukob uskoro ne obustavi“, navodi Volstrit džornal.
Američki zvaničnici ocenili su da će naredna dva dana biti presudna za dalji tok krize sa Iranom, sugerišući da bi, ukoliko ne dođe do diplomatskog rešenja, moglo uslediti direktno korišćenje vojne sile, javlja televizija ABC.
Na izraelskim društvenim mrežama postalo je viralno televizijsko gostovanje poznatog novinara i bivšeg fudbalera Ejala Berkoviča, koji je u živoj emisiji napravio paralelu između aktuelnog bliskoistočnog sukoba i fudbalskog turnira, u kojoj je Turska predstavljena kao naredni „protivnik“ Izraela.
Nemački kancelar Fridrih Merc izjavio je da Izrael, napadima na Iran, obavlja „prljav posao“ u ime celog Zapada, istakavši da duboko poštuje izraelsko rukovodstvo zbog hrabrosti da preduzme takvu akciju.
Izraelske vlasti zabranile su svojim građanima da napuštaju zemlju avionom, pozivajući se na bezbednosne razloge usled eskalacije sukoba sa Iranom, prenose bliskoistočni mediji.
18.06.2025
10:40
Izraelski balistički odbrambeni sistem sastoji se od četiri sistema:
Gvozdena kupola, dometa do 70 kilometara, Davidova praćka, dometa 70-200 kilometara, Strela 2, za veće udaljenosti i Strela 3, za projektile koji dolaze sa udaljenosti do 2.500 kilometara, navodi Oružje online.
"Gvozdena kupola" je najaktivnija jer obara rakete kratkog dometa i artiljerijske projektile, a njima se najčešće gađa Izrael.
Intenzivna razmena udara i civilne žrtve
Podsetimo, Izrael je u noći 13. juna započeo veliku vojnu operaciju protiv Irana, optužujući Teheran za vođenje tajnog vojnog nuklearnog programa koji se, kako tvrdi Tel Aviv, približio „tački bez povratka“. Meta izraelskih napada postali su nuklearni objekti, pripadnici iranskog vojnog vrha, poznati nuklearni fizičari, vojne baze, sistemi PVO i projektili zemlja-zemlja.
Iran je, sa svoje strane, odgovorio raketnim udarima i napadima jurišnih dronova, tvrdeći da cilja isključivo izraelske vojne i vojnoprometne lokacije. Ipak, broj napada na stambene četvrti s obe strane rapidno raste, uz sve veći broj civilnih žrtava.
Prema izraelskim podacima, od iranskih udara poginulo je više od 25 ljudi, a više od 800 je ranjeno. Iransko ministarstvo zdravlja navodi da je u toj zemlji poginulo više od 220 osoba, a ranjeno najmanje 1.800. Ambasador Irana u Rusiji Kazem Džalali izjavio je za RIA Novosti da je broj poginulih među civilima dostigao oko 300.
Foto: EPA
Rat bez pauze: obe strane najavljuju nastavak napada
Sukobi između Izraela i Irana odvijaju se u gotovo neprekidnim talasima, sa više napada dnevno. Izraelske vlasti saopštile su da će nastaviti kampanju sve dok ne eliminišu iransku nuklearnu infrastrukturu.
Teheran, s druge strane, poručuje da će uzvraćati dok Izrael ne obustavi bombardovanje, uz najavu da će mete i dalje biti vojne i strateške lokacije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američki zvaničnici ocenili su da će naredna dva dana biti presudna za dalji tok krize sa Iranom, sugerišući da bi, ukoliko ne dođe do diplomatskog rešenja, moglo uslediti direktno korišćenje vojne sile, javlja televizija ABC.
Suviše sam Srbin i suviše volim Srbiju da bih bio po volji moćnicima! Mene zanima podrška građana Srbije, a ne u tuđim kabinetima i zemljama, koju očigledno imaju blokaderi i političar Vladan Đokić!
Odgovarajući na pitanja novinara nakon obilaska novootvorenog vidikovca na Kuli Beograd, predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je da se izbori ne dobijaju u Londonu i Briselu, govoreći o blokaderskoj kampanji i obilasku inostranstva.
Povodom verbalnog napada Zorana Nikolića zvanog Babuška iz Jagodine na Sanju Jeremić, načelnicu Gradske uprave za javne prihode, zaštitu životne sredine i inspekcijski nadzor, u Skupštini grada Jagodina održana je konferencija za novinare.
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski pred spomenikom "ZAŠTO" odala poštu radnicima RTS ubijenim u NATO agresiji.
Mnogi vernici nisu sigurni kako treba da se obuku za odlazak u crkvu. Jedni iz straha ne žele da pogreše, dok oni drugi navuku na sebe prvo što im padne pod ruku. Prečasni protonamesnik inž. Hadži Željko Jovanović kaže da adekvatnim oblačenjem poštujemo svetinju i vernike u njoj.
Naučnici su sve bliže objašnjenju vulkanske munje - fenomena koji se javlja tokom erupcija i koji može da dostigne izuzetno visok intenzitet, poput erupcije Hunga Tonga-Hunga Hapai 2022. godine kada je zabeleženo više od 2.600 munja u minuti.
Beloglavi sup Stoja, koji je izlegao 2024. godine u Specijalnom rezervatu prirode Uvac, vratio se u svoju matičnu koloniju nakon dve godine lutanja širom Balkana.
Humanitarna organizacija "Sever za jug" uputila je apel za pomoć dečaku Nebojši iz Velike Hoče na Kosovu i Metohiji, koji živi u izuzetno teškim uslovima i bez adekvatne porodične brige.
Petar Jevtić (35), pripadnik tzv. "vračarskog klana" koji je po poternici Srbije uhapšen 17. septembra prošle godine u Atini, danas je prvi put u pratnji zatvorskih stražara doveden u sudnicu Specijalnog suda u Beogradu.
Policija u Nišu, intenzivnim operativnim radom, rasvetlila je dve teške krađe i tešku krađu u pokušaju, i po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu, uhapsila Z. S. (57) i A. V. (47), zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili ova krivična dela.
Novosađanin S.M. koji se sumnjiči za pokušaj ubistva B.G. (18) ostaje u pritvoru koji mu je produžen do 19.maja, a Iza rešetaka ostaje i B.S. (49) koji se tereti pomoć nakon izvršenog dela.
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušan je Filip Đ. (20) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo učestvovanje u ratu ili oružanom sukobu u stranoj državi.
Od 15. maja, na Informer TV, počinje emitovanje jedne od najpopularnijih serija u istoriji domaće televizije - "Bela lađa". Hit komedija emitovaće se svake večeri od 21.30 sati.
Povodom tvrdnji da je ukinut dečiji program na Javnom servisu Srbije, oglasio se predsednik Upravnog odbora Radio-televizija Srbije Branislav Klanšček.
Američka rediteljka, glumica, scenaristkinja i producentkinja Megi Džilenhol biće predsednica međunarodnog žirija glavnog takmičarskog programa 83. Venecijanskog filmskog festivala, saopštili su danas organizatori.
Princes krofne često važe za "nezgodan" kolač, ili ispadnu savršeno, ili se splasnu i izgube formu. Ipak, uz dobro objašnjen postupak i nekoliko važnih koraka, mogu se napraviti bez greške već iz prvog pokušaja.
Glavni grad Stokholm važi za jednu od najupečatljivijih evropskih destinacija, poznat po tome što se prostire na 14 ostrva povezanih mostovima i obiluje zelenilom.
Pevačica Tijana Dapčević otkrila je da je na početku karijere želela da snimi duet sa Zdravkom Čolićem, ali da ju je, kada ga je pitala za saradnju, on gledao "kao smrdljiv sir".
Melina Galić, modna kreatorka i bivša supruga pevača Harisa Džinovića, donela je odluku da zatvori butik u Beogradu, koji je godinama važio za jedno od prepoznatljivih mesta za elegantne i unikatne haljine u centru grada.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar