Mapa sveta kao osuđenička ćelija: Moćni Britanac otkriva zašto svet gori - Kriva je geografija?
Podeli vest
U vremenu kada se geopolitika često svodi na ličnosti, ideologije i dnevnu politiku, britanski novinar i bivši ratni izveštač Tim Maršal nudi osvežavajuće drugačiju perspektivu – onu u kojoj geografija, a ne politička volja, određuje tok svetskih sukoba, savezništava i ambicija.
Njegova knjiga Zatočenici geografije (engl. Prisoners of Geography) postala je globalni bestseler jer nudi jasan, pristupačan i provokativan pogled na to zašto se svet razvija baš ovako – i zašto je u mnogim slučajevima teško drugačije.
Ruski vojnici poslednjih nedelja primenjuju kombinaciju masovnih udara dronovima, artiljerijom i jurišima malih, mobilnih timova, što im omogućava da u kratkom vremenu osvoje nove teritorije uz minimalne gubitke.
Donald Tramp predsednik SAD, sve više pokazuje pravo lice – biznismena kojem je mir u Evropi manje važan od dobrih trgovinskih ugovora, poručuje bezbednosni analitičar i potpukovnik Kontraobaveštajne službe u penziji Ljuban Karan.
18.07.2025
19:40
U deset tematskih poglavlja, Maršal analizira najveće svetske sile – Rusiju, Kinu, Sjedinjene Američke Države, Zapadnu Evropu, Afriku, Bliski istok, Indiju, Pakistan, Korejsko poluostrvo, Japan i Arktik – i pokazuje kako su prirodne barijere, pristupi morima i klima oblikovali njihove politike, istorijske sudbine i vojne doktrine.
Rusija bez prirodnih granica
Jedan od najupečatljivijih primera jeste Rusija, koju Maršal opisuje kao "veliku ravnicu bez vrata", aludirajući na njen strateški problem – nedostatak prirodnih granica prema Zapadu, što ju je istorijski činilo ranjivom. Upravo iz tog razloga, tvrdi autor, Moskva instinktivno teži kontroli nad Ukrajinom, Belorusijom i drugim tampon-zonama, ne iz ideoloških pobuda, već iz duboko ukorenjenog straha od ponavljanja Napoleonovih i Hitlerovih pohoda.
Evropski idioti su se složili oko 18. paketa sankcija protiv naše zemlje, napisao je na svom Telegram kanalu bivši predsedni Rusije Dmitrij Medvedev.
18.07.2025
17:40
Kineski zidovi i moreuzne ambicije
S druge strane, Kina se suočava sa ograničenjima unutar sopstvenih granica – dok su joj severne i zapadne oblasti okružene planinama i pustinjama, njen strateški izlaz je more. Maršal tvrdi da su kineske teritorijalne pretenzije u Južnokineskom moru, uključujući izgradnju veštačkih ostrva, direktan odgovor na osećaj pomorske ranjivosti. Ako ne kontroliše ključne morske puteve, Peking ne može osigurati stabilan pristup energentima i izvoznim tržištima.
Afrika – kontinent zatvoren u sopstvenoj unutrašnjosti
Jedno od najupečatljivijih poglavlja posvećeno je Africi, čiju slabiju poziciju u globalnoj ekonomiji autor ne vidi kao posledicu samo kolonijalizma, već i kao rezultat geografskih prepreka: reke koje nisu plovne celom dužinom, obale bez prirodnih luka, klimatske barijere i razbijenost resursa. Maršal time iznosi argument da nema ekonomskog razvoja bez infrastrukturne geografije – i da je priroda ponekad veći izazov od politike.
Popularnost u svetlu savremenih kriza
Od kada je prvi put objavljena 2015. godine, knjiga Zatočenici geografije postala je nezaobilazno štivo za sve koji žele da razumeju uzroke sukoba u Ukrajini, uspon Kine, tenzije na Arktiku, ali i unutrašnju dinamiku američkog kontinenta.
Njena popularnost raste sa svakom novom krizom – jer Maršal ne nudi odgovore koji zastarevaju, već okvire koji pomažu da svaku novu vest sagledamo iz šire perspektive.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Udar Oružanih snaga Rusije hipersoničnom raketom „Orešnik“ ozbiljno je poljuljao spremnost Zapada da pošalje svoje trupe na teritoriju Ukrajine, piše kineski portal Sohu.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da je ruski predsednik Vladimir Putin zainteresovan za postizanje novog sporazuma o kontroli nuklearnog naoružanja, ali je naglasio da postojeći dogovor između Vašingtona i Moskve ima „mnogo slabosti“ i da bi novi sporazum morao da uključi i Kinu.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je danas da je uočena veza između snimaka teritorije Ukrajine koje prave kineski sateliti i ruskih napada na objekte energetske infrastrukture.
Ruski vojnici poslednjih nedelja primenjuju kombinaciju masovnih udara dronovima, artiljerijom i jurišima malih, mobilnih timova, što im omogućava da u kratkom vremenu osvoje nove teritorije uz minimalne gubitke.
Nakon rizične američke operacije u Karakasu, u kojoj je otet venecuelanski lider Nikolas Maduro, predsednik SAD Donald Tramp ušao je u novu fazu svog drugog mandata – samouvereniji, agresivniji i sa jasnom podrškom sopstvene administracije, piše "Volstrit džornal".
Bivši američki obaveštajac Skot Riter obratio se Ukrajini u trenutku izuzetno teških vremena za tu zemlju koja se nalazi u višegodišnjem ratu sa Ruskom Federacijom, podsetivši je da je isto tako bilo i Srbiji tokom bombardovanja 1999. godine, ali tada "od Kijeva nije bilo ni glasa".
U emisiji "Utisak nedelje", voditeljka Olja Bećković poručila je blokaderima da blokade predugo traju, da nije fer da predstavnici opozicije ne učestvuju na izborima, na šta su joj blokaderi izneli svoj plan - opozicija da se penzioniše na četiri godine.
Prof. dr Vojislav Šešelj, predsednik Srpske radikalne stranke (SRS) otkrio je detalje o prošlosti izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju, osvedočenom ustaši Toninu Piculi.
Poznati biznismen Branko Babić, koji je trn u oku blokaderima jer raskrinkava njihove laži i na duhovit način ih postavlja na mesto, najnovijom objavom im je zadao još jednu "šamarčinu" i dirnuo ih u bolnu ranu.
Lažna ekološkinja i blokaderka Ljiljana Bralović, poznata po skandaloznim, uvredljivim izjavama na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića, prisustvovala je današnjem sramnom mini-skupu u Čačku, odakle je zapretila članovima i simpatizerima Srpske napredne stranke (SNS).
Večeras u 21 čas očekuje vas spektakl na Informer televiziji kada će biti emitovana druga epizoda "Druge strane Exatlona", koja prati takmičare iza kamera rijalitija!
Prema izveštajima Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije, današnji dan biće vetrovit i jako hladan, ali sunčan. Tokom jutarnjih sati učekuje se umeren, a lokalno i jak mraz.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju Bogojavljenje, jedan od 15 najvećih hrišćanskih praznika, ustanovljen na spomen Hristovog krštenja i objavljivanje Bogočoveka.
Srbin iz Francuske osuđen je na osam meseci zatvora uslovno nakon što je godinama maltretirao svoju suprugu i pod njen automobil postavljao GPS uređaj kako bi ispratio njeno kretanje.
Glumac i vlasink dramskog studija "Stvar srca" Miroslav Mika Aleksić preminuo je posle duge bolesti, a njegova smrt znači i obustavljanje krivičnog postupka, koji se protiv njega vodi poslednjih pet godina.
Džejms Kameron, danas 71-godišnji reditelj poznat po hitovima poput "Terminatora" i "Avatara" frustrirano je reagovao na ponovljeno pitanje o kraju filma "Titanik".
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar