• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

23.07.2025

10:10

(FOTO) Scene iz Rusije zaprepastile svet: Zapad saznao šta se dešava iza granica - kako protiv ovakve sile?

Printscreen

Vesti

(FOTO) Scene iz Rusije zaprepastile svet: Zapad saznao šta se dešava iza granica - kako protiv ovakve sile?

Podeli vest

Ruske vlasti sistematski uključuju mlade u projekte dizajniranja i testiranja dronova koji se koriste u sukobu u Ukrajini, kroz državna takmičenja i obrazovne programe koji počinju bezazlenim videoigrama, a završavaju regrutacijom najtalentovanijih učenika u kompanije povezane sa vojnom industrijom. To pokazuje istraživanje ruskog portala Insajder.

Prema navodima istraživača, ruski državni programi nastoje da još od srednje škole usmere decu ka tehničkim projektima sa potencijalnom vojnotehničkom primenom, piše Gardijan.

- Daju nam da modelujemo delove za različite vrste dronova. Znam nekoliko mojih vršnjaka koji su radili komponente za bespilotne letelice velikih firmi - dodao je.

 

 

Put od videoigre do vojnih programa

Učešće mladih u razvoju dronova često počinje igricom „Berloga“, pokrenutom 2022. godine, u kojoj „pametni medvedi“ brane svoju teritoriju od roja pčela, koristeći i dronove. Stotine hiljada dece širom Rusije igra ovu igru, a najuspešniji dobijaju dodatne poene na završnim ispitima.

Najbolji igrači potom se pozivaju na takmičenja poput „Veliki izazovi“, gde se identifikuju tehnički talentovani učenici. Njih potom regrutuju ruske kompanije, među kojima su i one koje su već pod međunarodnim sankcijama zbog saradnje sa odbrambenim sektorom.

Insajder je razgovarao sa troje finalista koji su direktno uključeni u razvoj dron tehnologije.

- Bilo nam je zabranjeno da kažemo da je to za vojsku. Uvek se izmišljaju civilne primene. To je nepisano pravilo – svaki projekat mora imati 'dvostruku primenu', posebno kad si još učenik - objasnio je.

Fabrike, obuka i rad sa 13 godina

Jedan od najpoznatijih ruskih dronova, Geran-2, dometa skoro 1600 kilometara, proizvodi se u fabrici u Alabugi u Tatarstanu. To je prilagođena verzija iranskog kamikaza-drona. Zvanično se koristi za napade na vojnu i energetsku infrastrukturu, iako su zabeleženi i udari na civilne objekte.

Državna televizija Zvezda prikazala je kako fabrika u Alabugi poziva učenike uzrasta 14 i 15 godina da upišu obližnji koledž specijalizovan za proizvodnju dronova, uz mogućnost zapošljavanja odmah nakon školovanja. U prilogu su prikazani tinejdžeri za računarima i montažnim stolovima, ali sa zamagljenim licima.

Učesnici istraživanja Insajdera tvrde da su još kao maloletni imali pristup vojnim objektima.

- Još 2022. godine, kada sam imao samo 13 godina, obučavao sam vojnike kako se koristi softver za upravljanje dronovima. Tada mi nisu ni rekli gde idem – samo su me odveli da nešto pokažem. Na kraju sam predavao vojsci - rekao je jedan od sagovornika.

Ovaj sistem pokazuje do koje mere se tehnička obuka mladih koristi u širem državnom okviru razvoja vojnih kapaciteta, pri čemu se formalno zadržava civilna fasada, ali je svima uključenima jasno da je krajnja namena – ratna.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Exatlon

TV

JOŠ TV VESTI

Društvo

Opasna zaraza hara: Na udaru mališani do 4 godine
Društvo

Opasna zaraza hara: Na udaru mališani do 4 godine

Prvi ovogodišnji izveštaj o gripu Instututa za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" ukazuje da je aktivnost virusa i dalje iznad epidemijskog praga, iako je trend opadajući u odnosu na prethodni izveštaj.

15.01.2026

20:15

Hronika

Pohapšeni saradnici "balkanskog kartela" u Španiji: Koristili tehniku "majmuna" (VIDEO)
Hronika

Pohapšeni saradnici "balkanskog kartela" u Španiji: Koristili tehniku "majmuna" (VIDEO)

Agenti španske Građanske garde (Guardia Civil), u zajedničkoj akciji sa Nacionalnom policijom i Poreskom upravom, sproveli su složenu istragu koja je rezultirala razbijanjem tri kriminalne organizacije koje su delovale koordinisano, razbijajući kompletnu infrastrukturu koju su koristili za unos velikih količina kokaina iz Kolumbije u Španiju putem napada na kontejnerske brodove.

15.01.2026

18:59

Zabava

Magazin

Džet set