• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

29.07.2025

06:18

Jezivo otkriće Putina o novom oružju Rusije odjeknulo svetom: Znate li zbog čega noćima ne spavaju zapadni stručnjaci?

Printscreen, Reuters

Vesti

Jezivo otkriće Putina o novom oružju Rusije odjeknulo svetom: Znate li zbog čega noćima ne spavaju zapadni stručnjaci?

Podeli vest

Izjava ruskog predsednika Vladimira Putina o serijskoj proizvodnji podmornica projekta „Jasenj-M“ izazvala je paniku na Zapadu, piše National Interest. Američki mediji ocenjuju da je ova poruka Moskve „zlokobna“ za Sjedinjene Američke Države, jer bi već naredne godine ruska mornarica mogla da dobije još više ovih visokoefikasnih podvodnih krstarica.

„Još ozbiljnije za SAD je to što u narednoj godini ruska flota može dobiti još više podmornica najnovije generacije. Tokom posete bazi u Severodvinsku, Putin je pozvao na nastavak serijske proizvodnje ‘Jasenja-M’“, navodi National Interest.

Podmornice koje menjaju pravila igre

Putin je istakao da ove podmornice čine osnovu udarnog potencijala snaga opšte namene ruske mornarice, jer su opremljene najsavremenijim navigacionim sistemima, komunikacionim sredstvima i sonarima, kao i visokopreciznim naoružanjem.

„Jasenj-M“ predstavlja modernizovanu verziju projekta 885. Trenutno se u sastavu ruske mornarice nalazi jedna podmornica projekta 885 i dve 885M, dok je još šest u različitim fazama izgradnje.

Prema analizi portala Military Watch Magazine, ove podmornice naoružane hipersoničnim raketama „Cirkon“ predstavljaju „kritičnu pretnju“ za svaku mornaricu na svetu.

„U kombinaciji sa tihim radom i sposobnošću da ostanu na moru mesecima, podmornice sa ‘Cirkonima’ mogu ugroziti i najzaštićenije neprijateljske brodove, i to u gotovo bilo kom delu svetskog okeana, praktično bez upozorenja“, piše MWM.

Hipersonična sila bez presedana

Raketa „Cirkon“ je prva hipersonična krstareća raketa na svetu namenjena brodovima i podmornicama, sa brzinom do devet puta većom od brzine zvuka i dometom koji je čini gotovo nemogućom za presretanje. Ovako moćnim oružjem već su opremljeni fregate projekta 22350, najnovije podmornice „Jasenj-M“, kao i raketni krstar „Admiral Nahimov“ koji se modernizuje, dok se raketne podmornice projekta 949A „Antey“ takođe prilagođavaju za njihovo korišćenje.

Putin je na sastanku posvećenom razvoju podmorničkih snaga naredio nastavak serijske izgradnje „Jasenja-M“. Naglasio je da su ove nuklearne podmornice ključni element ruske pomorske moći, jer kombinuju visoku vatrenu moć, savremenu tehnologiju i sposobnost da deluju bilo gde u svetu.

- Rusija će nastaviti da jača svoj podmornički potencijal kako bi garantovala bezbednost zemlje i stratešku ravnotežu - poručio je Putin.

Hoćeš da nastavim sa dodatnom SEO optimizacijom (ključne fraze za Google News i Discover, dodavanje izraza tipa „hipersonične rakete“, „ruske podmornice“, „Jasenj-M“, „Cirkon“, „pretnja za SAD“ u tekstu i podnaslovima)?

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Ne propustite novu epizodu emisije "Na merama" - U subotu od 20h ulazimo u trag i nedodirljivima!
Live TV

Ne propustite novu epizodu emisije "Na merama" - U subotu od 20h ulazimo u trag i nedodirljivima!

Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…

05.12.2025

10:57

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set