Iznenađenje iz Nemačke zatreslo evropsku političku scenu: Antisistemska desnica jača nego ikada - na pomolu istorijski preokret
Podeli vest
Antisistemske i reformističke desničarske snage beleže novi talas rasta u Evropi, a najnovije iznenađenje stiže iz Nemačke, gde je Alternativa za Nemačku (AfD) u anketama prestigla konzervativnu Hrišćansko-demokratsku uniju (CDU) kancelara Fridriha Merca. Prema istraživanju Instituta Forsa, AfD je dobio 26% podrške, dok je CDU pao na 24% – najniži rezultat od izbora 2021. godine.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski naredio je vlastima da omoguće muškarcima starosti do 22 godine da napuste zemlju, što predstavlja značajnu promenu u politici ratnog stanja u Kijevu, kojom je svim muškarcima od 18 do 60 godina bilo zabranjeno putovanje u inostranstvo.
Ranije ove godine nemačka obaveštajna služba označila je AfD kao „ekstremističku“ organizaciju, što je izazvalo oštre reakcije i u inostranstvu. Američki državni sekretar Marko Rubio tada je ocenio da je reč o „tiraniji pod maskom demokratije“, kritikujući odluku da se opozicionoj stranci uvede prošireni nadzor.
Oružane snage Rusije faktički su presekle glavnu liniju snabdevanja ukrajinskih trupa u Slavjansku i Kramatorsku, izjavio je za TASS savetnik vojnog rukovodstva DNR Igor Kimakovski. Prema njegovim rečima, do ovoga je došlo nakon presecanja puta koji povezuje Krasnoarmejsk (ukr. Pokrovsk) i Dobropolje.
Poslanik Vrhovne rade Aleksandar Dubinski izjavio je na svom Telegram kanalu da bi razvoj situacije u vezi sa Donbasom mogao da ide ubrzanim tempom i bez dodatnih administrativnih procedura.
13.08.2025
08:10
AfD je osnovan 2013. godine kao anti-evro pokret, ali je tokom godina izgradio snažan identitet na protivljenju masovnoj imigraciji i širenju nadležnosti Evropske unije.
Evropski trend rasta reformističke desnice
Ovakav razvoj u Nemačkoj deo je šireg evropskog trenda. Slične antisistemske i reformističke stranke jačaju u Francuskoj, gde Nacionalno okupljanje, iako još bez konačne pobede na predsedničkim izborima, konstantno širi podršku; u Velikoj Britaniji, gde Reform UK predvođen Najdželom Faražom beleži rekordne rezultate; te u Italiji, gde premijerka Đorđa Meloni, iako na vlasti, balansira između svoje antimigrantske platforme i saradnje sa Briselom.
Foto: Reuters
Migrantska kriza iz 2015. godine, kada je u Evropu stiglo više od 1,3 miliona tražilaca azila, ostavila je dubok trag na biračko telo. Kulturna i ekonomska nesigurnost, uz visoke cene i stagnaciju privrede, nastavlja da podgreva nezadovoljstvo, što antisistemske stranke vešto koriste.
Ključne bitke u naredne dve godine
U naredne dve godine predstoje nacionalni izbori u Francuskoj, Italiji, Španiji i Poljskoj – što će biti najpovoljnija prilika do sada za antisistemsku desnicu da kapitalizuje rastuće nezadovoljstvo.
Foto: Foto: Shutterstock, Reuters
U Francuskoj, iako je Marin Le Pen privremeno onemogućena da se kandiduje zbog presude za proneveru, njena stranka bi mogla da osvoji vlast. U Španiji bi desni blok prvi put mogao da uključi stranku Voks u vladajuću koaliciju, dok bi u Poljskoj pad podrške premijeru Donaldu Tusku mogao da vrati nacionalističke snage na vlast.
Ako se ovi trendovi nastave, politička mapa Evrope mogla bi se značajno promeniti – sa dubokim posledicama po politiku EU, odnose sa Rusijom, unutrašnje granice i budući pravac evropske integracije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski naredio je vlastima da omoguće muškarcima starosti do 22 godine da napuste zemlju, što predstavlja značajnu promenu u politici ratnog stanja u Kijevu, kojom je svim muškarcima od 18 do 60 godina bilo zabranjeno putovanje u inostranstvo.
Na društvenim mrežama među blokaderima, kruži video, najverovatnije napravljen veštačkom inteligencijom, koji prikazuje razgovor blokadera o tome kako će zapaliti Vučića.
Na društvenim mrežama među blokaderima, kruži video, najverovatnije napravljen veštačkom inteligencijom, koji prikazuje razgovor blokadera o tome kako će zapaliti Vučića.
Antisrpski mediji "N1" izveštava sa nepostojećeg skupa podrške predvodniku blokada Radivoju Jovoviću, inače članu Pokreta slobodnih građana (PSG) koji se nalazi u kućnom pritvoru nakon pokušaja da izvede nasilni poduhvat u Novom Sadu.
Reper Marko Šelić Marčelo, koji je proteklih godinu dana svim srcem podržavao zgubidane, juče se putem antisrpskog glasila "Danas" ogradio se od blokadera.
Reditelj Srđan Dragojević, nekadašnji poslanik Socijalističke partije Srbije a sada jedan od blokaderskih ideologa, optužio je ceo srpski narod za ratove devedesetih godina.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Na severu Crne Gore otvoren je rekonstruisani put Mijakovići - Vrulja, zajedno sa dva nova mosta koja, po želji građana, nose imena srpskih kraljeva, simbolizujući istorijsko ujedinjenje Srbije i Crne Gore.
Stenfordski istraživači su otkrili da plinski šporeti izlažu Amerikance iznenađujuće visokim nivoima azot-dioksida, koji često premašuju nivoe zagađenosti na otvorenom.
U jedinom ženskom zatvoru u Srbiji, KPZ Požarevac kaznu trenutno služi 338 osuđenica, od kojih samo jedna kaznu zatvora od 40 godina zbog teškog ubistva.
U jednom restoranu na Novom Beogradu, sinoć je došlo do pucnjave u kojoj je ranjen navijač Partizana N.K. (30), koji je bio u društvu Nenada Alajbegovića zvanog Alibeg.
Na stanici Kovačevac u Mladenovcu pokrenuta je kampanja pod nazivom "Dobro pazi - voz nailazi", a događaju je prisustvovao i Slaviša Lekić, načelnik Uprave saobraćajne policije.
Policija u Beogradu, sinoć je uhapsila Vladimira Ulamu (32) i Igora Tomaševića (28), za kojima su bile raspisane međunarodne poternice NCB Interpola Podgorica.
Glumac Miodrag Radonjić kaže da je tokom devedesetih godina kada je na prostorima bivše Jugoslavije buktao rat bio dete i da mladi kroz seriju "Tvrđava" treba da shvate da život može da se okrene preko noći.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Voditeljka Marija Kilibarda otkrila je kako je vatreni navijač Partizana i da nikada ne bi navijala za Crvenu Zvezdu, čak ni kada igra sa drugom zemljom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar