Osam ključnih dostignuća sa samita Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) u kineskom Tjenđinu dobro prikazuju „šangajski duh“, koji obuhvata međusobno poverenje, ravnopravnost i težnju ka zajedničkom razvoju, izjavio je za Sputnjik kineski ekspert, dekan Instituta za međunarodne odnose Nankinskog univerziteta i profesor Džen Anguang.
- Osam dostignuća ovog samita ŠOS-a imaju veliki značaj. Prvo, postavljen je plan budućeg razvoja ŠOS-a, koji je postavio čvrste temelje za dublju saradnju država-članica ove organizacije na visokom nivou - istakao je ekspert.
Prema njegovim rečima, napravljena je strategija razvoja za narednih 10 godina i plan rada za šest ključnih oblasti.
Kao drugo, po mnogim važnim pitanjima postignut je konsenzus i predstavljen je opšti stav ŠOS-a, na primer, kao podrška zaštiti ishoda pobede u Drugom svetskom ratu, podrške multilateralnom trgovinskom sistemu i slično, dodao je ekspert.
🇨🇳 Key statements by Xi Jinping at the SCO summit:
— Called for the establishment of the Shanghai Cooperation Organization Development Bank as soon as possible.
— The combined economy of SCO countries has approached $30 trillion, and the organization's economic influence is… pic.twitter.com/f6R93n7XhF
— DD Geopolitics (@DD_Geopolitics) September 1, 2025
Treće, ostvaren je napredak u saradnji u konkretnim oblastima. Na primer, otvorena su četiri bezbednosna centra, doneta je odluka o osnivanju Banke za razvoj ŠOS-a i slično, naveo je ekspert.
- Ova dostignuća dobro prikazuju 'šangajski duh', koji obuhvata međusobno poverenje, uzajamnu korist, ravnopravnost, konsultacije, poštovanje kulturne raznolikosti i težnju ka zajedničkom razvoju - konstatovao je kineski stručnjak.
On je ocenio da samit u Tjenđinu nosi značaj kontinuiteta u razvoju ŠOS-a.
- Među navedenim dostignućima izdvojio bih dva aspekta: prvo, razvijena je strategija razvoja ŠOS-a za narednih 10 godina. Ovo unosi element izvesnosti u miran i stabilan razvoj međunarodnih odnosa u uslovima trenutne nestabilne i promenjive međunarodne situacije - izjavio je ekspert.
🇨🇳🇮🇳🇷🇺 Results of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) Summit in Tianjin:
🔴 China, Russia, and India are strengthening their relations, within which a new world order is being shaped against the West.
Pored toga, on je istakao da je na samitu doneta odluka o osnivanju Banke za razvoj ŠOS-a i drugih platformi za praktičnu saradnju.
- Ovo ima veliki značaj jer pruža konkretne mogućnosti za ubrzanje realizacije rezultata saradnje u okviru ŠOS-a, omogućavajući svim državama-članicama zajedničko korišćenje razvojnih potencijala i pronalaženje novih načina za jačanje i saradnju zemalja Globalnog juga - zaključio je on.
Trenutno ŠOS obuhvata 10 država-članica: Rusija, Belorusija, Indija, Iran, Kazahstan, Kirgizija, Kina, Pakistan, Tadžikistan i Uzbekistan, kao i 2 zemlje sa statusom posmatrača (Avganistan i Mongolija) i 14 partnera za dijalog (Azerbejdžan, Jermenija, Bahrein, Egipat, Kambodža, Katar, Kuvajt, Maldivi, Mijanmar, Nepal, UAE, Saudijska Arabija, Turska i Šri Lanka).
Ovo je najveća regionalna organizacija za saradnju u svetu po broju stanovnika, geografskom obuhvatu i razvojnom potencijalu.
Tokom trilateralnih pregovora između predstavnika Rusije, Kine i Mongolije potpisan je memorandum o izgradnji dva gasovoda kroz koje će se ruski gas isporučivati Kini. To su "Snaga Sibira – 2" i "Sojuz Vostok", koji tranzitom prolazi kroz Mongoliju.
Sjedinjene Američke Države biće primorane da ostave Kijev samog u sukobu sa Moskvom nakon samita lidera Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS), ocenio je poslanik ukrajinske Vrhovne rade Aleksandar Dubinski, koji se nalazi u pritvoru zbog optužbi za veleizdaju.
Lideri Rusije, Kine i Indije demonstrirali su jedinstvo na samitu Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) na način koji je postao izazov spoljnoj politici američkog predsednika Donalda Trampa, piše „Volstrit džornal“.
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je na sastanku sa slovačkim premijerom Robertom Ficom u Pekingu da je moguć dogovor o bezbednosnim garancijama Ukrajini, ali isključivo bez narušavanja interesa Rusije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Tokom trilateralnih pregovora između predstavnika Rusije, Kine i Mongolije potpisan je memorandum o izgradnji dva gasovoda kroz koje će se ruski gas isporučivati Kini. To su "Snaga Sibira – 2" i "Sojuz Vostok", koji tranzitom prolazi kroz Mongoliju.
Rodni Mims Kuk Mlađi, šef američke delegacije na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu (SPIEF), preneo je pozdrave predsednika SAD Donalda Trampa ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, javlja dopisnim ruskof portala Lenta.ru.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se na svom Instagram profilu nakon povratka u zemlju, deleći opuštene trenutke u društvu saradnika i prijatelja.
Slobodan Georgiev, urednik na Novoj S i predsednik NUNS-a Željko Bodrožić u blokaderskom podkastu "Ova situacija", iznosili gnusne uvrede na račun vernika i skrnavili Pojas Presvete Bogorodice.
Srđan Milivojević, predsednik Demokratske stranke je uzeo učešća na "Skopje inicijativi", koja sarađuje sa hrvatskom Korčulanskom školom u razvoju starih i mladih blokaderskih talenata.
Predsednica Narodne Skupštine Ana Brnabić rekla je danas da će sednica skupštine o poverenju vladi biti održana kada ne bude na dnevnom redu važnijih stvari za državu.
Grad Niš, Medicinski fakultet i Univerzitetski klinički centar, kroz rad Centra za simulacionu medicinu, za mesec dana uspešno su edukovali lične pratioce iz Centra „Mara“. Danas su u Gradskoj kući uručeni sertifikati.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo koga to traži novinar blokader Mladen Savatović, čime se zanima političar u pokušaju Đorđe Stanković, gde se skriva najbolji drugar rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović, kako se opušta propali aktivista Petar Đurić…
Potpredsednica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta gostujući u Info jutru komentarisala je bezbednosnu pretnju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u Crnog Gori.
U Srbiji će danas biti promenljivo oblačno s lokalnim pljuskovima i sunčanim intervalima. Najviša dnevna temperatura biće do 29 stepeni Celzijusove skale.
Besedu Njegove Svetosti Patrijarha srpskog g. Porfirija održanu 6. juna 2026. godine u hramu Svetog Save u Beogradu na ispraćaju Časnog Pojasa Presvete Bogorodice u manastir Vatoped prenosimo u celosti.
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Leskovcu određeno je zadržavanje O.M. iz Bratmilovca zbog sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Na Gundulićevom vencu u Beogradu, u ponedeljak uveče, došlo je do nasilja u porodici, kada je pretučena trudnica (24), a sad su isplivali detalji drame nesred ulice
Velika tragedija u petak je potresla Banjaluku. U požaru koji je izbio u porodičnoj kući u naselju Lauš život je izgubilo jedno dete, dok je drugo zadobilo teške povrede i upućeno je na lečenje u Beograd.
Američki glumac Džejms Hendi poznat po ulogama u filmovima Top Gan: Maverik i Džumandži, izboden je na smrt u vlastitom domu u Los Anđelesu, saopštila je policija.
Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
Recept koji spaja omiljeni italijanski specijalitet sa domaćim sastojcima, testeninu zamenjuje krompir, što ga čini savršenim za sve ljubitelje domaće kuhinje.
Preslatki zlatni retriver postao je viralna senzacija nakon što je na Instagramu objavljen video koji prikazuje njegovu neočekivanu i dirljivu reakciju na prizor iz sopstvenog doma.
Pevač Haris Džinović progovorio je o teškom periodu nakon razvoda od Meline Galić i priznao da nakon velikog razočaranja više ne daje sebe u potpunosti.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar