Obračun šeste generacije: Lovci koji će promeniti vazdušnu borbu (VIDEO)
Podeli vest
Veliki broj snimaka potvrdile su intenzivirano testiranje jednog od dva borbena aviona šeste generacije u Kini koji su trenutno u razvoju, odnosno većeg od dva aviona označenog kao "J-36".
Avion J-36 je viđen 26. marta kako izvodi svoj četvrti poznati probni let u roku od tri meseca, a drugi za samo dva dana, sa novim snimcima koji pružaju jasniji prikaz potpuno jedinstvenog dizajna sa tri motora bez repa.
Vojni analitičari i svetski mediji intenzivno analiziraju video-snimke koji su se pojavili na društvenim mrežama, a na kojima je zabeležen novi kineski borbeni avion.
Sjedinjene Američke Države razvijaju novi borbeni avion šeste generacije pod oznakom F-47, koji bi mogao ozbiljno promeniti ravnotežu moći u vazdušnom prostoru, objavio je američki medij 19FortyFive pozivajući se na izvore iz industrije i vojske.
10.05.2025
05:00
Očekuje se da će lovac šeste generacije biti najveći na svetu, omogućavajući nošenje znatno većeg radara i veće nosivosti oružja od postojećih lovaca, kao i veću izdržljivost.
Pretpostavlja se da će njegov borbeni radijus premašiti 3500 kilometara koristeći unutrašnje gorivo, u poređenju sa 2000 kilometara za lovac pete generacije J-20 i približno 1000 kilometara za američke lovce F-22 i F-35.
Nova kineska letelica koristi jedinstveni trijet avion bez repa sa letećim krilom sa kombinovanom konfiguracijom dvostrukog delta krila.
Glavni krivac za konačni krah programa američkog aviona pete generacije F-35 u SAD može biti Kina. Na aeromitingu u Džuhaju predstavila je svoj najnoviji borbeni avion, razvijen u dubokoj tajnosti, za koji tvrdi da je šeste generacije.
Slike potpuno novih kineskih letelica, koje su se ove nedelje pojavile na internetu, predstavljaju hrabri "izazov" za trku u naoružanju u domenu razvoja borbenih aviona sledeće generacije, rekao je za RT Dmitrij Stefanovič vojni ekspert sa Instituta za svetsku ekonomiju i međunarodne odnose Ruske akademije nauka.
Visoka stopa testiranja novog lovca prati značajne uspehe kompanije Chengdu Aircraft Corporation u razvoju svog neposrednog prethodnika, J-20, za manje od pola vremena od konkurentskih američkih i ruskih lovaca pete generacije.
Lovac J-20 je napredovao od svog prvog demonstracionog leta u januaru 2011. godine do ulaska u službu za samo šest godina – u poređenju sa 15 godina za F-22 i F-35. Slično brz napredak u razvoju novog lovca omogućio bi Kini da ga postavi pola decenije ili više pre nego što bilo koja druga zemlja bude mogla da rasporedi sličan avion.
Ovo je predvideo vodeći stručnjak za programe kineskih borbenih aviona nove generacije i autor knjige Kineski nevidljivi lovac: J-20 Mighty Dragon i rastući izazov zapadnoj vazdušnoj dominaciji, Abraham Abrams, koji je primetio: "Procena performansi kineskog i američkog odbrambenog sektora poslednjih decenija ukazuje na to da će se Sjedinjene Američke Države veoma verovatno boriti za šest godina ranije od Kine. Poređenje vremenskog okvira razvoja kineskog lovca pete generacije J-20 sa američkim rivalima F-22 i F-35 daje značajne pokazatelje o tome".
Dana 21. marta potvrđeno je da je američko ratno vazduhoplovstvo odabralo Boeing da razvije konkurentski lovac šeste generacije za ovu uslugu, iako presedani koji su programi F-22 i F-35 postavili za dugogodišnja odlaganja povećavaju značajnu mogućnost da će program ostati daleko iza.
Nakon što je u decembru 2024. godine otkrila demonstracionu konstrukciju dva lovca šeste generacije u letu, Kina je i dalje jedina zemlja na svetu koja je to učinila, i očekuje se da će nastaviti da širi svoju prednost u odnosu na Sjedinjene Države, dok Rusija, koja je nekada bila lider u industriji, sve više zaostaje za dve vodeće sile.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Administracija Donalda Trampa razmatra formiranje ekskluzivnog kluba "Ključna petorka", koji bi ujedinio SAD, Rusiju, Kinu, Indiju i Japan, dok je Evropa potpuno izostavljena – potez koji mnogi vide kao direktan izazov Briselu i mogući preokret u globalnoj politici.
Vojni analitičari i svetski mediji intenzivno analiziraju video-snimke koji su se pojavili na društvenim mrežama, a na kojima je zabeležen novi kineski borbeni avion.
Jedan od vođa blokadera Vladimir Štimac ponovo se oglasio se na društvenim mrežama, pozivajući građane na protest u Novom Pazaru koji se održava 21. decembra.
Britanska vlada izdala je dozvolu za prebacivanje Ukrajini 2,5 milijarde funti, za koje je ruski milijarder Roman Abramovič prodao fudbalski klub „Čelsi“. Ta sredstva su zamrznuta od 2022. godine.
Neumorni tim Informera uhvatio je glumca-blokadera Miloša Timotijevića ispred šatora Dijane Hrke, gde je, bez sumnje, došao da bi bio viđen. Nakon što je tu proveo izvesno vreme, okružen zgubidanima i duvanskim dimom, Timotijević je prošetao gradom.
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta izjavio je da nikada ne smeju biti zaboravljeni masovni zločin nad 56 srpskih civila u selu Gornja Jošanica kod Foče koji se desio pre 33 godine i istakao da Srbija treba da osnuje Memorijalni centar srpskih žrtava na području bivše Jugoslavije, kao i da vodi aktivnu borbu za istinu o masovnom stradanju srpskog naroda u periodu od 1990. do 2000. godine kako bi pravda bila zadovoljena.
Da je opozicioni poslanik Miloš Parandilović ljubitelj “žestine”, uverila se iz prve ruke ekipa Informera. Parandilović je, valjda da zametne trag, najpre otišao u jednu pekaru, a potom se obreo u kafiću, u kojem je, čini se - deo inventara.
Predpraznični vikend u Hrvatskoj obeležile su velike gužve na graničnim prelazima, posebno na Županji–Orašju prema BiH, gde je kolona trajala ceo dan, dok se na Bajakovu prema Srbiji za putnička vozila čekanje na izlazu predviđa i do devet sati.
Teška tragedija dogodila se danas na skijalištu Savin Kuk na Durmitoru, gde je nemački državljanin Hetner Sebastijan (34) izgubio život nakon što je ispao iz korpe sa visine od oko 70 metara, dok je njegova supruga (30) u nesreći zadobila teške telesne povrede.
Osoba iz Živinica za kojom je bilo raspisano osam poternica policijskih i pravosudnih organa uhapšena je u tuzlanskom naselju Miladije nakon što je pokušala da pobegne policiji, a kod njega je pronađen kilogram i po droge, oružje, municija i više od 50.000 KM.
Državljanin Nemačke Hetner Sebastijan (34) stradao je danas u teškoj nesreći na skijalištu Savin Kuk na Durmitoru dok je njegova supruga (30) teško povređena.
Plaćene ubice iz Australije kojima preti smrtna kazna zbog mafijaškog ubistva Srbina Živana Radmanovića (32) na suđenju u Okružnom sudu u indonežanskom gradu Denpasaru, otkrili su da je njihova meta na Baliju prvenstveno bio Sanar Ganim (35), prijatelj i pašenog ubijenog.
Selma Ergeč, turska glumica koja glumi Sultaniju Hatidže u "Sulejmanu Veličanstvenom" ponovo je u centru pažnje – ali ovaj put zbog drastične promene imidža i misterioznog privatnog života.
Android korisnici najviše žele povratak 3.5 mm priključka za slušalice, lako zamenjive baterije i microSD slota. Ove praktične funkcije su nestale sa modernih telefona, što stvara frustracije kod mnogih.
Zima za mnoge pse nije uvek bezbrižna. Kao i ljudi, i oni mogu biti osetljivi na sezonske promene koje utiču na njihovu energiju, raspoloženje i ponašanje. Veterinar je otkrila koji su to simptomi depresije kod pasa.
Plus-sajz influenserka Aleks Aspazija (31) izazvala je pravu pometnju tokom nedavne posete Parizu kada je sela u krilo Deda Mrazu, koji je pod njenom težinom od 171 kilogram gotovo izgubio ravnotežu.
Rakuten Viber je najavio partnerstvo sa kompanijom DoubleVerify s ciljem unapređenja transparentnosti, bezbednosti i efikasnosti oglašavanja na svojoj platformi.
Voditeljka Ana Radulović progovorila je o najtežem periodu u ovoj godini, kada je bivša devojka Nenada Marinkovića Gastoza pokrenula priču da postoji njihov intimni snimak.
Pevačica Slađana Mandić otkrila je kako se nije razvela od supruga MMA borca Ajlina Ahmića, ali da su kratko vreme bili razdvojeni i da se kaje jer su deca propatila.
Pevačica Nataša Bekvalac se na početku karijere razmišljala da li uopšte da snimi pesmu "Mali signali", ali je na kraju donela pravu odluku zahvaljujući Marini Tucaković
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar