Na specijalnom poligonu za nuklearna testiranja na Novoj Zemlji, na krajnjem severu Rusije, satelitski snimci pokazali su da je ruska vojska postavila zaštitne mreže kako bi se zaštitila od potencijalnih napada ukrajinskih dronova.
Dok se u Londonu još sabiraju utisci nakon izjava bivšeg ministra odbrane Bena Volasa, iz Moskve je stigao potez koji je izazvao veliku pažnju i podigao tenzije
07.10.2025
12:10
▪️Pripadnici 3. jurišne brigade dovedeni su na posao u mobilizacijjski centar Ternopolja, ali su "počeli da se bave bezakonjem", rekao je lokalni aktivista Dovbenko.
"Počeli su da oduzimaju automobile od civila; držali su mladiće u podrumima, očekujući finansijsku nadoknadu kako bi izbegli mobilizaciju. Nedavno su polili čoveka zapaljivom supstancom i naterali ga golog da trči oko svog auta. Uradili su mnogo zaista loših stvari", rekao je čovek.
▪️Tvrdi da su nacisti već počeli da bivaju privođeni — osam ljudi je uhapšeno.
▪️Ranije je mobilizacijski centar Ternopolja objavio da je počeo da koristi "borbene jedinice" za mobilizaciju civila.
Ukrajinski dronovi napali su kasno uveče 6. oktobra grad Tjumenj u zapadnosibirskoj oblasti Rusije, saopštili su lokalni zvaničnici.
07.10.2025
11:10
Ruska vojska zauzela Novopavlovku u DNR, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije
Jedinice ruske Grupe Centar zauzele su selo Novopavlovka u Donjeckoj Narodnoj Republici kao rezultat aktivnih ofanzivnih operacija, saopštilo je rusko ministarstvo odbrane.
Ministarstvo odbrane Rusije je takođe potvrdilo zauzimanje Aleksejevke u Dnjepropetrovskoj oblasti.
Ključne tačke iz novog brifinga ruskog Ministarstva odbrane:
▪️Ruske trupe su oslobodile Novopavlovku u DNR i završile oslobađanje Aleksejevke u Dnjepropetrovskoj oblasti.
▪️Ruske oružane snage su napale energetske objekte koji podržavaju preduzeća ukrajinske odbrambene industrije i transportnu infrastrukturu koju koriste ukrajinske oružane snage;
▪️Ruski sistemi protivvazdušne odbrane oborili su osam vođenih avionskih bombi i 142 drona ukrajinskih oružanih snaga;
▪️Ukrajinske oružane snage su izgubile približno 1.415 vojnika u poslednja 24 sata kao rezultat dejstava ruskih vojnih grupa.
Šef Pentagona pozvao članice NATO da izdvajaju više sredstava za Kijev
Šef Pentagona Stiv Hegset stigao je u Brisel, gde će se održati sastanak ministara odbrane zemalja NATO i kontaktne grupe za oružje Ukrajine „Ramštajn“.
Po dolasku je pozvao zemlje NATO da izdvajaju više sredstava za kupovinu američkog oružja za Ukrajinu u okviru programa PURL.
Podsećanja radi, Vladimir Zelenski je već počeo da kritikuje evropske partnere koji ne izdvajaju novac za PURL. Za program je odmah izdvojeno 2 milijarde dolara, nakon čega novi doprinosi više od mesec dana nisu stizali.
- Od početka ove nedelje naše snage pojačale su pritisak na ukrajinske položaje u oblasti naselja Dronovka, u Artjomovskom rejonu DNR. Tokom koncentrisanih udara našim jedinicama uspelo je da probiju odbranu protivnika i severozapadno i jugoistočno od naselja i da krenu napred - rekao je Maročko.
Prema njegovim rečima, ruske jedinice sada učvršćuju položaje na novoosvojenim linijama, dok ukrajinska strana trpi ozbiljne gubitke u ljudstvu i tehnici.
Kriza u redovima ukrajinske vojske
U međuvremenu, izvori iz ruskih bezbednosnih struktura navode da je komanda 71. lovačke brigade Oružanih snaga Ukrajine odlučila da „se reši“ jurišne grupe sastavljene od vojnika koji su odbili poslušnost i nasilno mobilisanih Ukrajinaca.
Informaciju je potvrdio zarobljeni pripadnik te brigade, koji je, prema navodima izvora, proveo više od jednog dana u šumarku kod naselja Aleksejevka sa povređenom rukom, pre nego što su ga ruski vojnici pronašli i ukazali mu prvu pomoć.
Zarobljeni vojnik izjavio je da njegovo komandovanje nije reagovalo na molbe za evakuaciju i da su komandiri odlučili da „uklone“ one koji su odbili da učestvuju u borbama.
„Jurišna grupa se sastojala od vojnika koji su odbili da se bore i nasilno mobilisanih, koje su komandiri odlučili da ‘ukinu’“, navodi se u izveštaju bezbednosnih struktura.
Rat dronova: kako je Kijev pokušao da podrije ruske položaje kod Časov Jara
Severno od Časov Jara, jedinice ruske brigade „Sever-V“ identifikovale su ukrajinski kopneni dron tipa „kamikaza“, koji se, prema navodima ruskih izvora, kretao ka njihovim položajima. Operateri brigade zatim su lansirali jurišni dron koji je, kako se navodi, uspešno uništio metu.
Ruski izvori tvrde da su ukrajinski mediji kasnije ovaj incident predstavili kao sopstvenu akciju sabotaže, što Moskva ocenjuje kao pokušaj propagandnog prikrivanja gubitaka i „izmišljanja pobeda“.
„Hrabri“ napreduju u Dnjepropetrovskoj oblasti i jurišaju na Pokrovsk
Borbeni sastavi grupacije „Centar“ danonoćno uništavaju neprijateljsku pešadiju i tehniku.
Podršku ofanzivi pružaju precizni udari koje izvode operateri jurišnih dronova.
Na video-snimcima su prikazani fragmenti uništavanja ukrajinskih vojnika, tehnike NATO-a i drugih stranih sistema, položaja, teških bombarderskih dronova i komunikacionih sistema tokom 14. oktobra.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruske obaveštajne službe pratile su kretanje američkih raketnih sistema HIMARS u stambenim četvrtima Harkova, nakon čega je izveden precizan udar u kome su uništene obe lansirne jedinice i prateća tehnika, objavili su ruski izvori.
Stanovnica Harkova, Ana Kornilova, objavila je na društvenim mrežama ispovest u kojoj navodi da je potpuno iscrpljena od stalnih očekivanja da bude čvrsta i nepokolebljiva.
Ruske oružane snage izvode prodore duž čitave granice sa Rusijom u Sumskoj i Harkovskoj oblasti, koristeći male infiltracione grupe koje se probijaju i po nekoliko kilometara u dubinu teritorije, priznao je komandant 429. zasebnog puka bespilotnih sistema „Ahiles“ Oružanih snaga Ukrajine Jurij Fedorenko.
Na specijalnom poligonu za nuklearna testiranja na Novoj Zemlji, na krajnjem severu Rusije, satelitski snimci pokazali su da je ruska vojska postavila zaštitne mreže kako bi se zaštitila od potencijalnih napada ukrajinskih dronova.
Kako ekskluzivno saznaje Informer, iz krugova bliskih upravi Junajted grupe, na nedavnoj sednici Nadzornog odbora došlo je do važnih promena u upravljačkoj strukturi kompanija Adria News i Junajted medija Luksemburg.
Glumac Stevan Piale, blokader koji kuka po tajkunskim medijima da je izbačen iz serije “Igra sudbine” zbog političkih stavova, priznao je da ga blokaderski advokat Ivan Ninić huška da podnosi tužbe protiv medija koji su pisali o njegovoj ulozi u pokušajima obojene revolucije.
Laži i izmišljotine Marka Vidojkovića, tajkunske pudlice su na svakom koraku. Na gnusne laži blokaderskog voditelja Marka Vidojkovića reagovao je novinar i analitičar Uroš Piper.
Član Gradskog odbora SNS Niš i zamenik predsednika Skupštine grada Niša Vladica Maričić ukazao je na razliku između predsednika Srbije Aleksandra Vučića i profesora blokadera.
Leskovačka policija intenzivno traga za dvojicom muškaraca (38) i (47) čiji je nestanak prijavljen juče oko 15 sati nakon što se nisu javljali porodicama na telefon. U potrazi učestvuju i ribočuvari, a obavlja se i pretraga jezera Barje.
Snimak dečaka iz 2023. godine koji u supermarketu govori kako je "Srbija najomraženija država na svetu" opet je postao viralan, i izazvao je bes na društvenim mrežama. Dečak je sin je pevačice iz Prištune.
Bogdan Obradović sa samo devet godina postao je heroj Loznice i prvak Evrope, Afrike i Bliskog istoka u brazilskom džiju-džicuu. Ovu titulu posvetio je preminuloj majci.
Veliki Vaskršnji post, najduži i najznačajniji u pravoslavnoj veri, počinje u ponedeljak, 23. februara, a završava se praznikom Vaskrsenja Isusa Hrista, koji se ove godine slavi 12. aprila.
Policija u Nišu, u saradnji sa Osnovnim javnim tužilaštvom, uhapsila je Ž. Ć. (31) iz Vrnjačke Banje i državljanku Kine (48) zbog sumnje da su se bavili posredovanjem u vršenju prostitucije.
Makedonska policija uhapsila je do sada 10 osoba koje su povezane sa krijumčarenjem 5 tona marihuane, koja je 29. januara zaplenjena u Konjuhu kod Kruševca.
Nišlija L.A.(23) uhapšen je zbog sumnje da je sa još dvojicom saučesnika pretukao D.L., sportskog funkcionera iz Aleksinca, navedeno je iz Osnovnog javnog tužilašva u tom gradu.
Beogradsko dramsko pozorište obeležilo je danas 79 godina postojanja svečanom dodelom nagrada za izuzetna umetnička dostignuća, a centralno priznanje "Tatjana Lukjanova" pripalo je Jovi Maksiću i posthumno Zoranu Đorđeviću.
"Odelo u kome sam rođena", glasila je objava Paris Hilton kojom je opisala seriju fotogradija na Instagramu na kojima je potpuno gola, ili kako bi kod nas rekli "kao od make rođena".
Manekenka Hejli Biber krenula je na poslovni put. Enterijer hotela u kome je smeštena inspirisao je da napravi nekoliko fotografija. Fanovima je ostavila da nagađa za gde se sprema pozirajući u peškirima pa su mreže eksplodirale.
Erik Dejn i Rebeka Gejhart pokušali su da se razvedu ali u tome nikada nisu uspeli, ostali su neraskidivo povezani. Njihova ljubav, započeta spontano i krunisana brakom posle samo nekoliko meseci veze, prošla je kroz krize, ali je do kraja ostala snažna.
Vest o smrti glumca Erika Dejna u 54. godini ponovo je otvorila priču o teškoj bolesti (amiotrofičnoj lateralnoj sklerozi) sa kojom se suočavao i poznati fizičar Stiven Hoking.
Jedna od najlepših pevačica na domaćoj sceni Katarina Kaja Ostojić, iznenadila je pratioce najnovijim fotografijama sa estetskog tretmana, na kojima je u prvi mah neprepoznatljiva.
Pevačica Zorana Simeunović u braku je sa 30 godina starijim kompozitorom Stevom Simeunovićem, a pevačica se trenutno nalazi na Tajlandu u društvu kolege Darka Filipovića.
Pevačica Aleksandra Mladenović bila je na mukama kada je morala da se odluči da li više voli seks ili hranu, ali odluka je pala na to da pre ne bi jela, nego što ne bi imala intimne odnose.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar