Velika Britanija je sve bliža tome da prepusti Rusiji dominaciju u Atlantskom okeanu, upozorio je komandant Kraljevske mornarice admiral Gvin Dženkins, prenosi list Tajms.
- Prednost koju smo uživali u Atlantiku još od kraja Drugog svetskog rata i Hladnog rata sada je pod ozbiljnom pretnjom. Još se držimo, ali jedva - rekao je Dženkins za Tajms.
Rusija ulaže milijarde u mornaricu, Britanija upozorava da zaostaje
Admiral je istakao da je Rusija poslednjih godina masovno investirala u svoju flotu, posebno u Severnu flotu, koji je ključan za operacije na Arktiku i u Severnom Atlantiku. Prema njegovim rečima, Kraljevska mornarica neće moći da održi korak bez hitne modernizacije i snažnije podrške NATO saveznika.
Ovakva procena označava jednu od najdirektnijih poruka britanske vojske da se balans moći na moru menja brže nego što London može da odgovori.
Londonski odgovor: presretanje ruskih brodova i slanje aviona u Island
U prilog ovim upozorenjima ide i niz konkretnih poteza britanskog Ministarstva odbrane tokom prethodnih nedelja.
Kako prenosi Asošijeted pres, britanska mornarica je krajem novembra poslala patrolni brod da prati ruski korvet i tanker koji su prolazili Lamanšem. Pored toga, London je u okviru NATO misije uputio tri izviđačka aviona Posejdon u Island, navodno radi praćenja aktivnosti ruske flote u Severnom Atlantiku i Arktiku.
Britanski zvaničnici tvrde da je prisustvo ruskih brodova u ključnim pomorskim zonama u porastu, dok istovremeno priznaju da su njihove sopstvene kapacitete „godinama nagrizali rezovi i nedovoljna ulaganja“.
Donbas je teritorija Rusije i to je istorijska činjenica, poručio je predsednik Rusije Vladimir Putin na sednici Saveta za ljudska prava, naglasivši da je preuzimanje kontrole nad tim oblastima od Ukrajine ključno jer su „uvek bile deo Rusije“.
Dok se evropski političari utrkuju ko će glasnije izgovoriti reči o „preventivnom udaru“ na Rusiju, američki vojni analitičar i bivši obaveštajac Skot Riter upozorava da je tim tonom Evropa sama sebe izbacila iz sfere ozbiljne politike.
Francuske vojne službe saopštile su da su tokom tri različite noći u proteklom mesecu iznad baze za obuku vojnih obaveštajaca u gradu Krej na severu zemlje primećeni nepoznati dronovi.
Više od 22.000 korisnika ostalo je bez električne energije nakon ruskog napada dronovima tokom noći na južni deo Odeske oblasti, saopštile su lokalne vlasti.
Deset osoba povređeno je danas u ruskim napadima dronom na Odesku oblast, od kojih su dve u teškom stanju, saopštio je šef Odeske oblasne vojne administracije Oleg Kiper.
Ruski ratni izveštač Aleksandar Sladkov otvoreno je zatražio da Moskva prestane da koristi nuklearno oružje samo kao temu za poruke Zapadu i da, kako tvrdi, razmotri njegovu upotrebu na stvarnom ratištu.
Evropska unija je u prvom tromesečju 2026. kupila više ruskog tečnog prirodnog gasa nego ikada ranije, i to u trenutku kada Brisel najavljuje potpuno zatvaranje vrata ruskim energentima.
Norveška planira vojne razgovore sa Rusijom o očuvanju stabilnosti na Arktiku, u trenutku kada NATO pojačava aktivnosti u tom strateški važnom regionu, izjavio je portparol štaba Oružanih snaga Norveške Rune Harstad.
Ruska vojska drži inicijativu na frontu i nastavlja da potiskuje ukrajinske snage, izjavio je sekretar Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu na sastanku predstavnika zemalja članica Šangajske organizacije za saradnju.
Premijerka Letonije Evika Silinja podnela je ostavku posle političke krize koju su pokrenuli incidenti sa ukrajinskim dronovima u letonskom vazdušnom prostoru i udar na skladište goriva kod Rezeknea.
Ministar spoljnih poslova Grčke Jorgos Gerapetritis oštro je upozorio Kijev da se širenje rata u Ukrajini na Mediteran "neće tolerisati", nakon što je kod obala turističkog ostrva Lefkada pronađen ukrajinski pomorski dron-kamikaza.
Rusija je izvela jedan od najžešćih vazdušnih napada na Ukrajinu od početka rata, a udari su pogodili Kijev, zapadne oblasti zemlje, energetske objekte, prugu, luke i drugu infrastrukturu važnu za ukrajinsku pozadinu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Mili
pre 5 meseci
Englezi mogu samo da dominiraju u igranom filmu, vlastite ptodukcije.
Donbas je teritorija Rusije i to je istorijska činjenica, poručio je predsednik Rusije Vladimir Putin na sednici Saveta za ljudska prava, naglasivši da je preuzimanje kontrole nad tim oblastima od Ukrajine ključno jer su „uvek bile deo Rusije“.
Jedna obična prijava nestanka za 48 sati pretvorila se u pravu misteriju. Aleksandru Nešoviću Baji, poznatijem kao članu Kekine grupe, gubi se svaki trag u noći između utorka i srede, a istraga je dovela čak do hapšenja načelnika beogradske policije Veselina Milića.
Predsednik Aleksandar Vučić poručio je danas da Srbija mora da sačuva punu stabilnost, političku i ekonomsku bezbednost i istakao da je Srbija jedna od najbezbednijih zemalja.
Jedan od ideologa blokadera, profesor Milo Lompar, danas je učestvovao na tribini u Kragujevcu, gde je doveo crnokapuljaše i jezive, suspektne likove s fantomkama da budu deo njegove lične garde, otkriva Informer.
Tokom trajanja tribine na Đačkom trgu u Kragujevcu o Univerzitetu u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, koju su organizovali "studenti" Univerziteta u Kragujevcu, pažnju građana privukao je potez organizatora – stolice za skup, prema navodima prisutnih, uzete su iz Doma omladine bez dozvole.
Informer je došao u posed još jednog ekskluzivnog audio-snimka sa blokaderskog sastanka u Beogradu na kom su učestvovali predstavnici takozvane Radne jedinice za izbornu logistiku (RJIL), a na kom je sve prštalo od svađe i na kom je otkriveno ko je zgubidanskim Beograđanima najveći trn u oku.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Jak pljusak zahvatio je večeras delove Beograda, a prema najavi Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), nestabilno vreme očekuje se i u ostatku Srbije.
Mercedes je u Štutgartu osvežio S-klasu sa 2.700 promena kako bi zadržao tron luksuza. Nova limuzina stiže sa AI tehnologijom i moćnim hibridima za vrhunski komfor.
Policija je danas u selu Ljukovo kod Inđije zaplenila beli automobil "folksvagen" u sklopu opsežne istrage koja se odvija od jutarnjih časova na dve lokacije kod Inđije.
Tokom dana došlo je do teške saobraćajne nezgode na magistralnom putu Bijelo Polje - Mojkovac kada je vozač putničkog automobila iz nepoznatih razloga izgubio kontrolu i sleteo u kanal pored puta.
Nakon što su jake policijske snage pretraživale teren u selu Putinci između Inđije i Rume, opsežna policijska akcija je nastavljena i u selu Ljukovo kod Inđije.
Glumac Milan Lane Gutović se jednom nije pojavio na snimanju serije "Bela lađa", a razlog nedolaska na set i danas se prepričava kao jedna od najvećih anegdota ove hit serije.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Muzeje u Srbiji je tokom 2024. godine posetilo 2.125.437 ljudi, objavio je Republički zavod za statistiku povodom Međunarodnog dana muzeja koji se obeležava 18. maja.
Na prvi pogled, bežični miš izgleda kao savršenstvo moderne tehnologije, nema kablova koji se zapetljaju, a pokreti su slobodni. Kada se sagledaju njegovi nedostaci, slika je manje idilična.
Demi Mur je zablistala na gala večeri Chopard Universe, koja je održana u okviru Kanskog filmskog festivala. Glumica je stigla u elegantnoj srebrnoj haljini u kojoj je bila zvezda večeri.
Pasji njuh je mnogo razvijeniji od ljudskog, pa psi svet oko sebe doživljavaju prvenstveno kroz mirise. Ono što nama miriše prijatno ili gotovo neprimetno, za njih može biti opasno.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar