Ajatolah Ali Hamnei naredio je Korpusu čuvara Islamske revolucije (Revolucionarna garda) da preuzme kontrolu nad suzbijanjem nereda.
Izveštaji sugerišu da bezbednosne službe tragaju za policajcima koji su odbili da izvršavaju naređenja.
Iranski zvaničnici rekli su da je zemlja u višoj pripravnosti nego tokom rata sa Izraelom prošle godine i da su aktivirani i podzemni "raketni gradovi" kako bi se suočili sa spoljnim pretnjama.
Američki predsednik Donald Tramp je zapretio da će napasti Iran ako nastavi da koristi nasilje protiv demonstranata. U petak je upozorio da će ih "vrlo snažno udariti tamo gde ih boli... to ne znači trupe na terenu. Ne želimo da se to dogodi".
Vladine zgrade su zapaljene tokom protesta u četvrtak i petak kada su se vlasti suočile sa najjačim demonstracijama od početka nemira krajem prošle godine.
Američki predsednik je rekao da bi Ajatolah Ali Hamnei mogao da pobegne iz zemlje.
Govoreći javno prvi put od 3. januara, Hamnei je u petak održao govor upozoravajući Trampa da se "fokusira na probleme u svojoj zemlji" i rekao da bi "arogantni" američki lider mogao biti "svrgnut".
Foto: Reuters
Insistirao je da Islamska Republika "neće popustiti" pred "domaćim teroristima" koji učestvuju u protestima širom zemlje.
U petak su se iranski ratni brodovi pridružili kineskim i ruskim brodovima u južnoafričkim vodama zbog planiranih pomorskih vežbi kod Kejptauna - vojnih vežbi koje rizikuju dalje urušavanje odnosa Pretorije sa Vašingtonom.
Nemiri u Iranu su u petak ušli u svoj 13. dan, a vlasti su uhapsile više od 2.277 ljudi, uključujući veliki broj mladih. Grupe za ljudska prava su izvestile da je broj žrtava porastao na 62 od početka protesta 28. decembra.
Zvaničnici insistiraju da Hamnei nema planove da napusti zemlju i odbacili su izveštaje koji sugerišu suprotno. Oni koji su mu bliski insistiraju da "takve tvrdnje nemaju nikakve veze sa njegovim karakterom".
Protests in Iran have increased significantly in recent days due to the country's poor economic conditions. However, these responses are being portrayed in the media as a demand for a change of political regime towards democracy (when in reality criticism of the current political… pic.twitter.com/MeGuco5rab
— @Suriyak (@Suriyakmaps) January 9, 2026
- On neće napustiti Teheran čak ni ako B-52 lete iznad njih - rekao je jedan zvaničnik.
Još jedan visoki iranski zvaničnik je rekao: "Vođa je naredio Sepahu (Revolucionarna garda) da ostane na najvišem nivou pripravnosti - čak i višem nego tokom junskog rata."
- On je u bližem kontaktu sa Revolucionarnom gardom nego sa vojskom ili policijom, jer veruje da je rizik od prebega gotovo nepostojeći, dok su drugi prebegli ranije. On je svoju sudbinu stavio u ruke Korpusa čuvara Islamske revolucije.
Iranski zvaničnici se plaše da bi svaka Trampova intervencija mogla da pokrene ono što su opisali kao "apokaliptični" rat.
Jedan zvaničnik je rekao:
"Podzemni gradovi sa raketama Revolucionarne garde - koji su namerno bili netaknuti tokom 12-dnevnog rata - su svi u stanju visoke pripravnosti. Ovog puta bi bilo veoma drugačije."
Revolucionarna garda je napravila četiri podzemna grada sa raketama od 2015. godine. Novinari državnih medija su prevoženi u vozilima sa zatamnjenim prozorima, a kompletne specifikacije ostaju poverljive. Veruje se da se delovi ovih lokacija nalaze u zapadnom Iranu kako bi se omogućili potencijalni napadi na Izrael.
Foto: EPA
U svojoj izjavi u petak, lideri Velike Britanije, Francuske i Nemačke su rekli: "Duboko smo zabrinuti zbog izveštaja o nasilju iranskih snaga bezbednosti i snažno osuđujemo ubijanje demonstranata."
- Iranske vlasti imaju odgovornost da zaštite svoje stanovništvo i moraju dozvoliti slobodu izražavanja i mirnog okupljanja bez straha od odmazde. Pozivamo iranske vlasti da pokažu uzdržanost, da se uzdrže od nasilja i da poštuju osnovna prava iranskih građana.
Nastavljaju se masovni protesti u Iranu protiv ajatolaha i loše ekonomske situacije u zemlji. Narod zahteva povratak sina prognanog šaha Reze Pahlavija.
Američki predsednik Donald Tramp je rekao da je radi nacionalne bezbednosti neophodno da Sjedinjene Države poseduju Grenland, dodajući da samo zakup autonomne danske teritorije neće biti dovoljan.
Iranski opozicioni lider Reza Pahlavi, sin pokojnog poslednjeg iranskog šaha, uputio je otvoreni apel američkom predsedniku Donaldu Trampu, pozivajući ga da bude spreman da interveniše i pomogne iranskom narodu usred novih protesta.
Iranska državna televizija objavila je snimke sa nadzornih kamera na kojima se vidi da su učesnici protesta u Iranu bili naoružani automatskim oružjem i da su otvorili vatru na snage bezbednosti.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp privukao je pažnju javnosti nakon što je tokom obraćanja gestovima i zvučnim efektima imitirao dejstvo američke protivvazdušne odbrane.
Američki Senat odobrio je u drugom proceduralnom glasanju predlog zakona kojim se uvode nove sankcije Rusiji i Iranu, čime je inicijativa prošla još jednu važnu fazu zakonodavnog procesa.
Saudijska Arabija prvi put je javno priznala direktno učešće u borbenim operacijama na strani Sjedinjenih Američkih Država protiv snaga povezanih sa Iranom.
Sve intenzivniji iranski napadi guraju Jordan u prvi plan sukoba na Bliskom istoku. Kraljevina je postala meta Teherana zbog američkog vojnog prisustva i pomoći Izraelu u obaranju iranskih raketa, dok vlasti u Amanu pokušavaju da spreče da zemlja bude direktno uvučena u rat, piše Dojče vele.
Bugarski parlament odobrio je raspoređivanje do osam američkih aviona-tankera KC-135 u vojnoj bazi Bezmer, uprkos upozorenju Irana da bi ustupanje bugarske teritorije za operacije protiv Teherana učinilo Sofiju saučesnikom u američkim vojnim akcijama.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da su američke snage uništile gotovo kompletne vojne kapacitete Irana, uključujući mornaricu, ratno vazduhoplovstvo, radarske sisteme, protivvazdušnu odbranu, kao i između 98 i 99 odsto raketa i dronova kojima je Teheran raspolagao.
Usred rastućeg broja žrtava u sukobu između SAD i Irana, predsednik Amerike Donald Tramp uputio je novo oštro upozorenje Teheranu, izjavljujući da će svaki američki vojnik koga ubije Iran biti dočekan snažnim i bespoštednim vojnim odgovorom.
Šiitske oružane grupe u Iraku zapretile su da će se direktno uključiti u rat protiv Sjedinjenih Američkih Država (SAD) ukoliko Vašington nastavi da širi vojne operacije protiv Irana.
Sjedinjene Američke Države (SAD) pripremaju naglo proširenje vojne operacije protiv Irana, dok Pentagon već prebacuje dodatne borbene avione na Bliski istok, piše Vašington post, pozivajući se na izvore iz američke administracije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nastavljaju se masovni protesti u Iranu protiv ajatolaha i loše ekonomske situacije u zemlji. Narod zahteva povratak sina prognanog šaha Reze Pahlavija.
Vladan Đokić, uzurpator na poziciji rektora Beogradskog univerziteta, prvi na blokaderskoj listi, baškari se u Bigovu u jednom od najskupljih restorana.
Nadležni organi u Rumuniji danas sprovode opsežnu intervenciju na Dunavu kako bi se održalo snabdevanje vodom neophodno za rad nuklearne elektrane Černavoda i pripremaju detonaciju stenovite formacije, prenose lokalni mediji.
Snimak nekadašnjeg predsednika Srbije i lidera Demokratske stranke (DS) Borisa Tadića, koji je nastao u jednom supermarketu na Dedinju u Beogradu, izazvao je haos na društvenoj mreži Iks.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je iz Mrkonjić grada novi snimak na društvenoj mreži Instagram, koji je u trenu izazvao veliki broj reakcija.
Sasvim "slučajno" mesec dana uoči izricanja presude pred Specijalnim sudom u Hagu Hašimu Tačiju i komandantima OVK, v.d. premijera tzv. Kosova Aljbin Kurti imenovao je Agrona Ljimanija, jednog od bivših komandanata tzv. OVK, za predsednika vladine Komisije za nestala lica.
Ludilo, bezobzirnost i potpuni gubitak ljudskosti u redovima blokadera dotakli su apsolutno dno kada su građani koji su organizovali humanitarnu akciju za pomoć našoj sugrađanki Tanji Mitrović, doživeli nezapamćeno šikaniranje, uvrede i brutalne napade i to samo zato što su zamolili blokadere da učestvuju u spasavanju jednog života.
Blokaderska novinarka Jelka Jovanović javno je i bez trunke blama potvrdila da opozicioni lešinari u potpunosti stoje iza skandaloznog i razornog ekonomskog plana Dejana Šoškića - plana koji predviđa potpunu propast srpskog dinara, dramatičan pad plata i udar na džepove svih građana Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da zbog suše i kotacija nafte imamo ogromne probleme u energetici, ali da građani još ne moraju da brinu zbog toga.
Zbog letnjeg špica na Koridoru 10 i granicama vladaju ogromne gužve, a na Gradini se čeka i do pet sati, pa AMSS apeluje na vozače da pravovremeno odmaraju.
Glumac Dragiša Milojković, koga će publika zauvek pamtiti kao Milutina iz serije "Seljaci", biće sahranjen u utorak, 4. avgusta, na Gradskom groblju u Jagodini.
Netfliks se suočava sa tužbom od 105 miliona dolara nakon što je iz njihovih kancelarija u Los Anđelesu ukraden eksterni hard-disk sa još neobjavljenim ratnim trilerom "Fortitude", u kom glavnu ulogu tumači Nikolas Kejdž.
Holivudski veteran Robert Redford (88) ispričao je jednom prilikom kontroverzne detalje iz snimanja legendarnog filma "The Way We Were" (1973) u kojem je glumio zajedno sa Barbrom Strejsend (82).
Tigrica, nimfa i rozela važe za jedne od najboljih papagaja za početnike, jer se dobro prilagođavaju životu u stanu, nisu preterano bučni i lako se pripitome.
Bodi mist je ovog leta jedan od najpopularnijih kozmetičkih proizvoda jer pruža lagan, osvežavajući miris, ne opterećuje kožu i idealan je za visoke temperature.
Rak penisa je retka, ali ozbiljna maligna bolest koja se često otkrije tek u kasnijoj fazi. Iskustvo Stivena Hamila pokazuje koliko zanemarivanje prvih znakova može dovesti do teških posledica.
Pirinčana voda, koju mnogi svakodnevno bacaju, može biti jednostavan trik za negu sobnih biljaka i pomoći da cveće u saksiji izgleda zdravije i bujnije.
Na venčanju Neše Twinsa atmosfera je dovedena do usijanja, a među zvanicama koje su privukle posebnu pažnju našli su se pevačica Mina Kostić, njen partner Mane Ćuruvija Kasper i folker Era Ojdanić.
Pevačica Katarina Živković večeras je u velelepnoj vili u Beogradu organizovala raskošnu proslavu povodom drugog rođendana sina Stefana, kojeg je dobila sa Nebojšom Stojkovićem Stojketom, navodnom vođi rakovičkog klana.
Vladimir Perović, estradni menadžer i bivši muž Lepe Lukić, svojevremeno je izneo šokantne tvrdnje na račun Mirjane Antonović, bivše ljubavnice Miroslava Ilića.
Na društvenim mrežama osvanula je emotivna fotografija sa letovanja koja prikazuje pravu trudničku idilu u kojoj uživaju Saša Kovačević i njegova supruga Zorana.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.