Ilon Mask je nazvao poljskog ministra spoljnih poslova Radoslava Šikorskog „slinavim imbecilom“ nakon što je Šikorski podelio izveštaj Instituta za proučavanje rata (ISW) o korišćenju Starlink satelita od strane ruskih snaga za navođenje dronova u Ukrajini.
Prema podacima ISW, ruske snage opremaju dronove poput BM-35, Šahid i Molni sistemima Starlink kako bi povećale njihov domet i preciznost.
Poljska vlada započela je distribuciju „Vodiča za bezbednost“ svim domaćinstvima u zemlji, u okviru priprema za moguće vanredne situacije izazvane ratom u Ukrajini i rastućim bezbednosnim pretnjama u regionu.
U Poljskoj se poslednjih dana pojavila tvrdnja da Rusija "odmah priprema" svoje marince za invaziju na Grenland. Prema pisanju poljskog portala Forsal, ruski predsednik Vladimir Putin navodno jača vojno prisustvo na Koljskom poluostrvu upravo sa tim ciljem.
25.01.2026
21:30
Dronovi sa Starlinkom mogu da dosegnu veći deo Ukrajine, pa čak i teritorije Moldavije, Poljske, Rumunije i Litvanije kada se lansiraju sa područja pod ruskom kontrolom, a Sikorski je podelio te informacije na Maskovoj mreži X uz direktnu poruku za njega.
- Hej, veliki čoveče, zašto ne sprečiš Ruse da koriste Starlink za ciljanje ukrajinskih gradova? Zarada od ratnih zločina mogla bi da našteti tvom brendu - poručio je Sikorski.
Mask je na to oštro odgovorio, nazivajući Sikorskog "slinavim imbecilom" i braneći Starlink kao "kičmu ukrajinskih vojnih komunikacija".
Poljska je najavila izgradnju velikog centralnog vojnog i odbrambenog kompleksa, koji bi trebalo da objedini ključne komande poljskih oružanih snaga i Ministarstva odbrane u jedinstvenom kompleksu u okolini Varšave.
Poljski ministar odbrane Vladislav Kosinjak-Kamiš najavio je da će ta zemlja uskoro da potpiše ugovor o izgradnji "najvećeg sistema protiv dronova u Evropi" na svojoj istočnoj granici, koja se graniči s Rusijom i Ukrajinom.
24.01.2026
16:10
Inače, Ilon Mask i Radoslav Sikorski godinama javno raspravljaju o upotrebi Starlink satelitske mreže u ratu u Ukrajini, a prošlog oktobra Mask je čak sugerisao mogućnost ograničavanja pristupa Ukrajine toj mreži.
- Moj sistem Starlink je kičma ukrajinske vojske. Čitava njihova linija fronta bi se urušila ako bih ga isključio - naveo je Mask na X.
Sikorski je upozorio da će Poljska, ukoliko se Starlink pokaže nepouzdanim, biti primorana da potraži alternativne dobavljače, napominjući pritom da zemlja godišnje izdvaja 50 miliona dolara za usluge koje Starlink pruža Ukrajini.
Mask je odgovorio objavom na društvenoj mreži X.
- Ćuti, mali. Plaćaš samo delić troškova. I nema zamene za Starlink - napisao je milijarder.
Marko Rubio, državni sekretar SAD, uključio se u njihovu svađu na društvenoj mreži.
- Niko nije pretio da će isključiti Ukrajinu iz Starlinka - naveo je šef Stejt departmenta i optužio Šikorskog za širenje dezinformacija.
Rubio je dodao da bi bez Starlinka "Ukrajina davno izgubila ovaj rat, a Rusi bi sada bili na granici sa Poljskom".
Od početka rusko-ukrajinskog sukoba 2022. godine, Starlink je postao ključno komunikaciono sredstvo Ukrajine, povezujući trupe na bojnom polju.
Percepcija da je Starlink jedini pouzdan provajder satelitskih komunikacija za Ukrajinu dovela je do dramatičnog rasta akcija francusko-britanskog operatera Jutelsat, koje su početkom marta 2025. skočile za 650 procenata.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Poljska vlada započela je distribuciju „Vodiča za bezbednost“ svim domaćinstvima u zemlji, u okviru priprema za moguće vanredne situacije izazvane ratom u Ukrajini i rastućim bezbednosnim pretnjama u regionu.
Marija Zaharova, portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova, poručila je da Kosovo i Metohija ostaju neodvojivi deo Srbije i osudila pritiske Evropske unije na Srbiju.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić gostovao je u emisiji "Četvrtkom u 9" na Radio-televiziji Srbije (RTS), gde je govorio o brojnim aktuelnim temama iz zemlje i sveta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić govorio je o političkim temama koje se tiču budućih predsedničkih izbora, ali i o položaju Srba na Kosovu i Metohiji.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić gostovao je na Radio-televiziji Srbije, gde je govorio o političkoj i bezbednosnoj situaciji u zemlji, naglašavajući da je Srbija danas stabilna i bez sukoba.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Veljko Odalović, predsednik komisije Vlade Srbije za nestala lica gostujući u Info jutru komentarisao je nezavidnu poziciju premijera lažne države Aljbina Kurtija.
U novoj emisiji „Dobro veče Srbadijo" urednik i voditelj Igor Ćurčić ugostio je ministarku za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milicu Đurđević Stamenkovski, zatim Maju Kovačevič majku jedanaestoro dece i Emiliju Ivanišević koja je na svet donela 7 dečaka, za sada.
Prilikom prelaska granice Srbije putnici mogu slobodno poneti platne kartice i čekove, međutim, mnogi ne znaju da je iznos gotovine ograničen na do 10.000 evra!
Sajam automobila "DDOR BG Car Show 09" i 18. međunarodni sajam motocikala, kvadova, skutera i opreme "Motopassion" održaće se između 18. i 24. marta na Beogradskom sajmu, gde će biti predstavljeno rekordnih 50 automobilskih brendova, a sajam će otvoriti čuveni italijanski dizajner Fabricio Đuđaro.
Milan Obrenović, prvi kralj Srbije nakon Nemanjića, umro je 11. februara 1901. Bilo mu je samo 46 godina, a iza sebe je ostavio sina Aleksandra koji je već bio na prestolu, buran život prepun žena i poroka, ali i - jedan neobičan zahtev.
Jedinice iz sastava 126. brigade vazdušnog osmatranja, javljanja i navođenja, svakodnevno realizuju obuku na savremenim radarsko-računarskim sredstvima
Suđenje Veljku Belivuku, Marku Miljkoviću i njihovoj navodnoj kriminalnoj grupi za sedam ubistava nastavljeno je prikazivanjem "Skaj" poruka u vezi sa otmicom i ubistvom Milana Ljepoje.
Muškarac S.P. (25) uhapšen je po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu zbog sumnje da je učestvovao pratio, prisilno zaustavio, pa pretukao muškarca.
Navršilo se 23 godina od ubistva premijera Srbije i lidera DS-a Zorana Đinđića, a za ova zločin osuđen je na maksimalnu kaznu zatvora od 40 godina bivši pripadnik Jedinice za specijalne operacije Zvezdan Jovanović.
Novinar Mladen Mijatović oglasio se povodom teške saobraćajne nesrećeu kojoj je život izgubio Dragan Lazić iz Brestača, rođeni brat pevača Darka Lazića.
Saobraćajni policajac iz Požarevca, Dejan Stojiljković (44), je kobnog 9. marta 2016. godine ubio svoju bivšu suprugu Jelenu Šindrić, koja se u tom trenutku nalazila u prisustvu novog momka.
Aleksej Grigorovič Razumovski kojeg u seriji "Katarina Velika" igra ruski glumac Aleksandar Lazarev, bio je partner i osoba od poverenja Jelisavete Petrovne.
Svečana 98. dodela Oskara održaće se u nedelju, 15. marta u losanđeleskom Dolbi teatru, a svetske kladionice su već uveliko dale kvote za potencijalne pobednike.
Snaga mišića je ključni faktor dugovečnosti kod osoba starijih od 60 godina, a istraživači ističu da stisak šake i sposobnost ustajanja sa stolice, mogu precizno da ukaćžu na rizik od smrti u narednim godinama.
Dodela Oskara nije samo priznanje za filmska dostignuća, već pravi modni defile i praznik za oči. Donosimo spisak najskupljih haljina koje su prošetale crvenim tepihom.
Tri rase pasa poznate su po tome što su spokojne, vole odmor i kratke, lagane šetnje. Upravo zbog takvog temperamenta one su odličan izbor za ljude koji imaju puno obaveza i užurban raspored.
Vozač automobila u koji je motorom udario Dragan Lazić, u trenutku saobraćajne nesreće nije bio pod dejstvom alkohola niti narkotika, potvrđeno je za medije.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar