72-га окрема механізована бригада імені Чорних Запорожців
Vesti
Strava i užas! Gde je nestalo čak 2 miliona Ukrajinaca? Kijev kreće u potragu, razlog je samo jedan
Podeli vest
U Ukrajini se trenutno u potrazi nalazi oko dva miliona osoba koje su izbegle mobilizaciju, a vlasti planiraju da ih, nakon pronalaska, upute na front, saopšteno je u Vrhovnoj radi Ukrajine.
Tvrdnje da se Rusija na ukrajinskom frontu kreće sporo nisu slučajne, poručuju iz Moskve, ali su – kako tvrde – pogrešno protumačene. Rusko rukovodstvo i poslanici otvoreno priznaju da napredovanje nije brzo, ali naglašavaju da to nije posledica slabosti, već svesne odluke.
Sjedinjene Američke Države ponudile su Ukrajini bezbednosne garancije u trajanju od 15 godina, ali Kijev insistira na znatno dužem periodu i računa na najmanje 30 godina, izjavio je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski na marginama Minhenske bezbednosne konferencije.
15.02.2026
07:40
Prema tim navodima, cilj vlasti biće smatran zadovoljavajućim ukoliko se pronađe najmanje 70 odsto osoba koje su evidentirane kao izbeglice od vojne obaveze.
„Busifikacija“ kao sredstvo mobilizacije
U Vrhovnoj radi otvoreno se govori o takozvanoj „busifikaciji“ kao jednom od alata za popunjavanje mobilizacionog resursa. Ovaj izraz odnosi se na prinudno privođenje osoba koje su prekršile zakon izbegavanjem vojne obaveze.
U Rusiji je pokrenuta prva bespilotna stratosferska 5G platforma pod nazivom „Baraž-1“, koja bi u budućnosti mogla da delimično ili u potpunosti nadomesti blokadu satelitske komunikacije poput sistema Starlink, navode izvori upoznati sa projektom.
Zemlje članice NATO-a razrađuju planove za nezakonitu pomorsku blokadu Rusije, pre svega u Baltičkom i Arktičkom regionu, izjavio je ruski ambasador u Norveškoj Nikolaj Korčunov.
15.02.2026
06:49
- To je jedan od instrumenata popune mobilizacionog potencijala. Ukrajinsko društvo od toga ne može da pobegne. Kada kršiš zakon, bivaš priveden. A u koje ćeš prevozno sredstvo biti smešten da bi bio sproveden u vojnu jedinicu, u suštini je nebitno - naveli su poslanici.
Ovakav stav ukazuje na nameru vlasti da pojačaju pritisak na one koji se nalaze van sistema mobilizacije, bez obzira na društvene ili političke posledice.
Planovi vlasti i očekivanja
Prema procenama ukrajinskih vlasti, realan cilj je pronalazak najmanje 70 odsto od ukupnog broja registrovanih izbeglica od mobilizacije. To bi značilo da bi više od milion ljudi moglo biti upućeno u vojne jedinice.
Ove izjave dolaze u trenutku kada Ukrajina nastoji da stabilizuje stanje na frontu i nadoknadi gubitke u ljudstvu. Istovremeno, sve oštrija retorika vlasti prema izbeglicama od mobilizacije ukazuje na to da će mere prinudnog karaktera imati sve značajniju ulogu u narednom periodu.
Pitanje masovne potrage za izbeglicama od vojne obaveze dodatno opterećuje ukrajinsko društvo, koje se već suočava sa dugotrajnim ratom, ekonomskim pritiscima i rastućim nezadovoljstvom u delu javnosti.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Rusija se, prema oceni finskog predsednika Aleksandra Stuba, približava tački u kojoj bi mogla da razmotri opštu mobilizaciju, a ta izjava odmah je pojačala pažnju političkih i bezbednosnih krugova u Evropi.
Tvrdnje da se Rusija na ukrajinskom frontu kreće sporo nisu slučajne, poručuju iz Moskve, ali su – kako tvrde – pogrešno protumačene. Rusko rukovodstvo i poslanici otvoreno priznaju da napredovanje nije brzo, ali naglašavaju da to nije posledica slabosti, već svesne odluke.
Političar Vladan Đokić, koji je uzurpirao poziciju rektora Beogradskog univerziteta, potrčao je u Brisel na kanabe sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Kos.
Koalicija "Progresivna Bugarska", predvođena Rumenim Radevom, osvojila je najveću podršku među mladim biračima na jučerašnjim parlamentarnim izborima u Bugarskoj.
Tajkunski portal N1 je po ko zna koji put masno slagao, ali ovog puta za vest koja se tiče čitave Srbije, čime je na strašan način obmanuo građane naše zemlje.
Potprednica Vlade i ministarka privrede Adrijana Mesarović vratila je političara Vladana Đokića, koji bi trebalo da bude rektor Beogradskog univerziteta, na fabrička podešavanja i u nekoliko rečenica otkrila istinu o njemu i o onome što je učinio od ove visokobrazovne institucije.
Čuveni profesor i diplomata dr Darko Tanasković, na promociji knjige „Horizonti smisla - Razgovori sa Darkom Tanaskovićem", osvrnuo se na stanje univerziteta u Srbiji , ističući da je univerzitet u ozbiljnoj krizi.
Nakon relativno hladnih dana uz slabe i povremene padavine, početak maja prema trenutnim prognozama donosi nastavak nestabilnog i svežijeg vremena, ali bez veće opasnosti od mraza.
Nagli prelazak u prolećnu sezonu, praćen ekstremnim temperaturnim oscilacijama i visokom koncentracijom polena, izazvao je talas respiratornih problema širom Srbije.
Asocijacija novinara Srbije najoštrije je osudila brutalne pretnje i uvrede koje je predstavnik opozicije Radovan Novaković uputio novinaru Gvozdenu Nikoliću.
Kad se danas objavi da je izvučen dobitak na lutriji, odmah se svi pitaju: ko li je srećnik? Retki su oni koji su se time javno hvalili, ali evo jednog zanimljivog "slučaja"!
Vozač iz Gostivara vozio je automobil 178 kilometara na sat na mestu na kom je dozvoljena brzina 80 kilometara na sat, saopštila je danas policija Severne Makedonije.
U nastavku borbe protiv korupcije, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, UKP, Odeljenja za borbu protiv korupcije, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu uhapsili su A. R. (46) i D. R. (75), oboje iz Kragujevca, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela prevara u obavljanju privredne delatnosti i oštećenje poverilaca.
Saobraćajna nezgoda dogodila se danas na Brankovom mostu u Beogradu, kada su se, iz za sada neutvrđenih razloga, sudarili putnički automobil i motocikl.
Veselin Dželetović kaže da su pojedini glumci odustajali su od uloga u filmu "Žetva" jer su otvoreno strahovali za sopstvene živote, a ne samo za karijere.
Seks u snu obično ne znači seksualni čin, već je dublja poruka o skrivenom delu naše ličnosti odraz problema koji nas muče u svakodnevnom životu, kao i dilema i pitanja s kojima se suočavamo.
U prvoj emisiji četvrtog kruga takmičenja "Nikad nije kasno", scena je bila rezervisana za pet izuzetnih kandidata koji su još jednom dokazali zašto su stigli do ove faze.
Suzana Jovanović, udovica Saše Popovića, izašla je na groblje. Suzana je na Novo bežanijsko groblje donela cveće, ali i pokojnom suprugu zapalila sveću.
Ovonedeljni vođa Marko Janjušević Janjuš tokom podele budžeta se obratio Maji Marinković i Asminu Durdžiću i žestoko opleo po njima i njihovom ponašanju u ovoj sezoni rijalitija.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar