Koristeći ukrajinski sistem za upravljanje bojištem Delta, mala grupa od oko deset ukrajinskih vojnika tokom simulacije uspela je da faktički „uništi“ čitav neprijateljski bataljon, onesposobi 17 jedinica oklopne tehnike i izvede desetine uslovnih udara za svega nekoliko sati.
Ovaj primer jasno je pokazao koliko se radikalno promenio karakter savremenog bojišta i koliki je značaj dobila digitalna koordinacija.
Ovaj scenario bio je deo velikih NATO vežbi "Hedgehog 2025", održanih na teritoriji Estonije. U manevrima je učestvovalo više od 16.000 vojnika iz 12 država članica Alijanse. U vežbe su bili uključeni i ukrajinski stručnjaci za bespilotne letelice, među njima i borci koji su se nedavno rotirali direktno sa linije fronta, što je omogućilo da se uslovi simulacije maksimalno približe realnostima rata u Ukrajini.
Prema podacima Vol strit džornala, ishodi vežbi bili su krajnje obeshrabrujući za savezničke snage. U jednom od ključnih epizoda, jedinice NATO-a koje su pokušale da izvedu napadni manevar bile su gotovo trenutno otkrivene i uslovno neutralisane od strane malih grupa „protivnika“ koje su upravljale izviđačkim i udarnim dronovima.
Sistem Delta objedinjuje video-prenose sa bespilotnih letelica, satelitske podatke i obaveštajne informacije sa prve linije fronta u jedinstvenom interfejsu u realnom vremenu. Time se razmak između otkrivanja cilja i izvođenja udara skraćuje na svega nekoliko minuta. Tokom testiranja interoperabilnosti 2024. godine NATO je visoko ocenio mogućnosti ovog sistema, a do kraja 2025. Delta je, prema procenama, mogla da detektuje neprijateljsku tehniku za svega 2,2 sekunde.
Nema zaklona pod stalnim nadzorom
Učesnici vežbi ukupan rezultat opisali su kao razoran po savezničke snage. U okviru simulacije, dva bataljona proglašena su borbeno nesposobnim za svega jedan dan. Jedan od komandanata koji je posmatrao tok manevra navodno je reagovao krajnje otvoreno: „Sve je gotovo, potpuno smo poraženi.“
Vežbe su jasno pokazale koliko se bojište dramatično transformisalo. Stalno prisustvo dronova praktično onemogućava prikriveno kretanje, dok digitalna koordinacija naglo skraćuje vreme od uočavanja cilja do udara. Ukrajinske jedinice, očvrsle kroz više od dve godine intenzivnih borbenih dejstava, oslanjaju se na neprekidnu razmenu podataka na svim nivoima komandovanja, što im omogućava izuzetno brzu reakciju.
Istovremeno, procedure NATO-a i dalje često usporavaju protok informacija i oslanjaju se na sporije mehanizme koordinacije. Penzionisani američki general Dejvid Petreus izjavio je za Vol strit džornal da se o naučenim lekcijama ne može govoriti sve dok se ne promene doktrina, struktura snaga, sistem nabavke i obuka ljudstva, kako bi odgovarali novoj realnosti ratovanja.
Estonski oficiri naglasili su da je osnovni cilj vežbi bio da se saveznici suoče sa sopstvenim slabostima pre nego što to učini stvarni sukob. Zaključci ukazuju da, iako NATO pažljivo proučava iskustva sa ukrajinskog bojišta, mnoge armije Alijanse još uvek nisu u potpunosti shvatile i prihvatile operativne posledice rata u kojem ključnu ulogu imaju dronovi i digitalna nadmoć.
Rusija je spremna da sa Sjedinjenim Američkim Državama i evropskim zemljama razgovara o uvođenju privremenog spoljnog upravljanja Ukrajinom pod okriljem Ujedinjenih nacija, s ciljem organizovanja izbora i formiranja legitimne vlasti, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Mihail Galuzin.
Na protestima održanim prošle nedelje u Berlinu, koji su bili posvećeni zahtevu za povratak monarhijskog uređenja u Iranu i svrgavanje aktuelne vlasti u Teheranu, primećeni su i građani Ukrajine, iako skup formalno nije bio povezan sa ukrajinskim pitanjima.
Rusija je spremna da obezbedi odsustvo udara na dan glasanja u Ukrajini, ukoliko vlasti u Kijevu odluče da organizuju izbore, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Mihail Galuzin za ruske medije.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ponovo je javno uvredio premijera Mađarske Viktora Orbana tokom Minhenske bezbednosne konferencije, preneli su evropski mediji.
Predsednik Kazahstana Kasim-Žomart Tokajev izjavio je pred predsednikom Rusije Vladimirom Putinom da je vreme za zamrzavanje sukoba u Ukrajini i pokretanje novih pregovora po modelu „istanbulske formule 2.0“.
Posle udara na ruski sektor goriva, ukrajinski dronovi prešli su na logističke centre i skladišta internet-trgovine, sa ciljem da izazovu poremećaje u snabdevanju, gubitke privrede i rast nezadovoljstva među građanima i preduzetnicima, ocenjuju ruski komentatori.
U ruskom raketnom udaru na kijevski konstruktorski biro „Luč“ poginulo je 38 ljudi, uglavnom inženjera i vrhunskih stručnjaka za raketnu tehnologiju, izjavio je general-major u rezervi Oružanih snaga Ukrajine (OSU) Sergej Krivonos.
Penzionisani komodor britanske Kraljevske mornarice Stiv Džermi ocenio je da Rusija namerno održava sporiji tempo napredovanja na ukrajinskom frontu kako bi iscrpela Oružane snage Ukrajine (OSU), uvukla njihove rezerve u borbe i smanjila sopstvene gubitke.
Ruske snage gotovo su zatvorile obruč oko približno 1.000 pripadnika dve brigade Oružanih snaga Ukrajine (OSU) između Konstantinovke i Časovog Jara, prenosi kanal Mash.
Predsednik Rusije Vladimir Putin posebno je izdvojio rad ruskih istražitelja u zoni Specijalne vojne operacije (SVO), navodeći da oni, često rizikujući život, otkrivaju neonaciste, diverzante i ljude koji im pružaju pomoć.
Rumunski borbeni avion F-16 oborio je u subotu ujutru dron koji je neovlašćeno ušao u vazdušni prostor Rumunije kod delte Dunava. Za komandama je bio isti pilot koji je samo dan ranije iznad okruga Buzau uništio ruski dron tipa „šahed“.
Ukrajinske bespilotne letelice (BPL) napale su skladište kompanije Vajldberis u Jekaterinburgu, a udar je pogodio automobile parkirane neposredno ispred logističkog centra.
Ukrajinske bespilotne letelice napale su skladište kompanije Vajldberis u Jekaterinburgu, a udar je pogodio automobile parkirane neposredno ispred logističkog centra.
Rukovodilac Centra za međunarodnu saradnju i strateške komunikacije Uprave državnog obezbeđenja Ukrajine Valentina Savicka poginula je u ruskom raketnom udaru na izložbu dronova u Kijevskoj oblasti. U napadu je stradalo deset ljudi, dok je više od 100 ranjeno.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Rusija je spremna da sa Sjedinjenim Američkim Državama i evropskim zemljama razgovara o uvođenju privremenog spoljnog upravljanja Ukrajinom pod okriljem Ujedinjenih nacija, s ciljem organizovanja izbora i formiranja legitimne vlasti, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Mihail Galuzin.
Kanali povezani sa iranskim Korpusom čuvara Islamske revolucije (KSIR) objavili su mapu dometa iranskih balističkih raketa i upozorili predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog da se cela teritorija njegove zemlje nalazi u njihovom dometu.
Posle udara na ruski sektor goriva, ukrajinski dronovi prešli su na logističke centre i skladišta internet-trgovine, sa ciljem da izazovu poremećaje u snabdevanju, gubitke privrede i rast nezadovoljstva među građanima i preduzetnicima, ocenjuju ruski komentatori.
Sramotni cirkus zvan "blokade" spao je na najniže moguće grane, a prizor sa okupljanja kod Avijatičarskog trga u Zemunu pokazao je svu bedu i nemoć blokaderske bande.
Gostujući na tajkunskoj televiziji u emisiji "Probudi se", blokader Hanibal Kovač je napao opoziciju, priznao da su u straha od novih izbora, a potom izvređao penzionere i optužio Srbiju da je fašistička država!
Poslanik Miroslava Aleksića, Uroš Đokić brutalno je napao sopstveni narod na Kosovu i Metohiji, zatim kuka jer se sednice zakazuju dok su oni na godišnjim odmoru, a izbore naziva pretnjom!
Posle višegodišnjeg zastoja iz srca Evrope stižu signali koji bi mogli da budu od velikog značaja za Srbiju i da predstavljaju preokret kakav je malo ko očekivao za našu zemlju.
Poznati advokat i poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Vladimir Đukanović otkrio je na društvenij mreži Iks šta mu je jedino važno kada je u pitanju Srbija.
U Srbiji će danas biti pretežno sunčano i toplije, s najnižom temperaturom od 8 do 17, a najvišom od 30 do 34 stepena, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Banke su na osnovu novog Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga odobrile olakšice na 1.825 kredita i prihvatile 79 odsto od ukupno obrađenih zahteva građana, objavila je juče Narodna banka Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče na skupu građana u selu Drežnik kod Užica da će biti ubrzana gradnja autoputa od Mačkata ka Kotromanu na granici sa Republikom Srpskom.
Novi kilometri asfalta u zaseoku Ilijak, u Mrčajevcima, doneli su meštanima veću bezbednost, lakšu svakodnevicu i razlog više da mlade porodice ostanu na svojim ognjištima.
Rano jutros u blizini Najlon pijace u Novom Sadu dogodila se saobraćajna nezgoda u kojoj su učestvovala dva putnička vozila, a jedno od njih se od siline udara prevrnulo na kolovozu.
Opštinski sud u Livnu potvrdio je optužnicu protiv A. L. starog 19 godina, koji se tereti da je zapretio profesoru nakon što je, tokom popravnog ispita, uhvaćen u prepisivanju.
Tragedija koja se u četvrtak dogodila u Bugarskoj, u blizini sela Černiče, kada je u stravičnom lančanom sudaru poginula Boranka Tatjana Ilić (54), zavila je Bor u crno.
Eksplicitne scene iz domaćih hit-serija poslednjih godina redovno podižu prašinu, dele publiku i otvaraju pitanje da li je reč o umetničkoj slobodi ili lovu na gledanost.
Od paničnog straha od gubitka erekcije i ženskog tela, pa sve do straha od poljupca i dodira, stručnjaci otkrivaju koje skrivene anksioznosti uništavaju intimni život i kako se sa njima izboriti.
Starleta Slađana Lazić, poznatija kao Slađa Poršelina, nikada iskrenije je govorila o bivšem partneru sa kojim je bila četiri godine, ali i o teškom periodu koji je ostavila iza sebe.
Kristina Spalević se sinoć, kako je tvrdila u snimku sa Instagrama, uputila ka policijskoj stanici Voždovac, sa namerom da priloži dokaze protiv bivšeg partnera Kristijana Golubovića.
Maja Marinković žestoko je uzvratila Danilu Dači Virijeviću, nakon što je on sa podsmehom komentarisao snimak njenog oca Radomira Takija Marinkovića koji je nastao na buvljaku.
Razvodi na estradnoj sceni postali su sve učestalija pojava, a jedan od najčešće pominjanih razloga za kraj brojnih brakova jesu prevare i narušeno poverenje među partnerima.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.