(VIDEO) Gori Kipar! Stižu prvi snimci napada Irana: Veliki oblaci dima nad ostrvom, aerodromi zatvoreni, svi strahuju od najgoreg
Podeli vest
Na društvenim mrežama pojavio se snimak na kojem se vidi gust dim kako se diže iz pravca britanske vojne baze na Kipru, dok su nad tim područjem oborene dve bespilotne letelice, potvrdio je portparol vlade Kipra.
Eskalacija rata na Bliskom istoku pokazuje koliko je važna ukrajinska stručnost u protivvazdušnoj odbrani, posebno kada je reč o obaranju iranskih dronova, izjavio je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski u sinoćnjem obraćanju.
Centralna komanda SAD (CENTCOM) saopštila je da su tri američka borbena aviona oborena usled, kako je navedeno, "očiglednog incidenta sa prijateljskom vatrom".
02.03.2026
12:27
Incident se dogodio samo dan nakon što je jedna bespilotna letelica tokom noći između nedelje i ponedeljka pogodila britansku bazu, pri čemu nije bilo žrtava, a pričinjena je, kako je saopšteno, minimalna materijalna šteta.
Masovna evakuacija gradova na Bliskom istoku mogla bi da usledi ako civilne nuklearne elektrane budu napadnute i dođe do oslobađanja radioaktivnih materija, upozorio je Rafael Grosi, direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju, prenosi Gardian.
02.03.2026
11:56
🚨🇮🇷🇬🇧🇨🇾 BREAKING: IRAN has STRUCK the UK base in Cyprus which hosts THOUSANDS of British troops pic.twitter.com/F03Gj3Hw43
— Muhammad Jubair (@kkn9927) March 2, 2026
Dim iznad baze i sirene za uzbunu
Na snimku koji kruži društvenim mrežama vidi se dim koji kulja iz pravca baze RAF Akrotiri, dok se u pozadini čuju sirene za uzbunu. Iako zvanične britanske vlasti nisu objavile detalje o eventualnim novim oštećenjima, kiparske vlasti su potvrdile da su dve letelice koje su u ponedeljak bile usmerene ka bazi uspešno presretnute.
Portparol kiparske vlade Konstantinos Letimbiotis naveo je da su dronovi leteli u pravcu britanske baze u trenutku kada su oboreni.
Prethodno je tokom noći pogođena baza, a kiparski predsednik Nikos Hristodulidis izjavio je da je u tom napadu korišćena iranska bespilotna letelica.
Zbog bezbednosne situacije, zaposleni u bazi dobili su poruku upozorenja o „aktuelnoj bezbednosnoj pretnji“, uz instrukcije da se sklone od prozora i potraže zaklon iza nameštaja. Britansko Ministarstvo odbrane ranije je saopštilo da će članovi porodica vojnog osoblja biti privremeno premešteni na alternativne lokacije iz predostrožnosti.
Uzbuna i na aerodromu Pafos
Paralelno sa dešavanjima oko baze RAF Akrotiri, uzbuna je podignuta i na aerodromu u Pafosu nakon što je u vazdušnom prostoru primećena sumnjiva bespilotna letelica. Izdate su instrukcije za evakuaciju, dok je Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Nikoziji upozorila na moguću pretnju dronovima u regionu Pafosa.
Premijer Ujedinjenog Kraljevstva Kir Starmer ranije je izjavio da je Velika Britanija pristala na zahtev Sjedinjenih Američkih Država da se britanske vojne baze koriste za „odbrambene“ udare, što dodatno podiže tenzije u regionu.
Napetost na Kipru raste nakon napada na RAF Akrotiri, a snimak dima iznad baze dodatno je uznemirio javnost i otvorio pitanja o bezbednosti britanskih vojnih objekata u istočnom Mediteranu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Iranska vojska saopštila je da su u najnovijem talasu udara pogođene lokacije na kojima se nalaze avioni za rano upozoravanje i kontrolu iz vazduha AWACS.
Turski tanker Altura, koji je prevozio oko 140.000 tona sirove nafte iz Rusije, pogođen je dronom u Crnom moru, oko 24 kilometara od Istanbula, pri čemu su oštećeni paluba i mašinski prostor, saopštili su turski izvori.
Iranski FPV dronovi izveli su napad na američku vojnu bazu „Viktorija“ kod Bagdada, pri čemu su, prema navodima izvora, pogođeni radarski sistem AN/MPQ-64 Sentinel i helikopter UH-60 „Black Hawk“.
Eskalacija rata na Bliskom istoku pokazuje koliko je važna ukrajinska stručnost u protivvazdušnoj odbrani, posebno kada je reč o obaranju iranskih dronova, izjavio je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski u sinoćnjem obraćanju.
Iranski napad naneo je ozbiljnu štetu američkom radiolokacionom kompleksu za rano upozoravanje AN/FPS-132 u vazduhoplovnoj bazi Al Udeid u Kataru, prenela je Al Džazira, koja je prvi put nakon udara Korpusa garde islamske revolucije objavila snimke oštećenog objekta.
Tokom gostovanja u emisiji "Puls Srbije vikend" na Kurir TV došlo je do žestokog sukoba između lidera Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislava Šešelja i Mirjane Pajković, predsednice stranke Evropskog koraka slobode.
Dok Aljbin Kurti plasira neistine kojima se stvara alibi za represiju, a N1 i Nova S to prenose kao udarne vesti, na terenu se odvija brutalna stvarnost, šiptarska policija privodi, ponižava i tuče srpsku decu, čija je jedina „krivica“ to što su Srbi.
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski ocenila je da je objavljivanje neprimerene fotografije uz vest o prenosu posmrtnih ostataka Blagoja Jovovića na antisrpskom N1, velika greška koja mora da se ispravi.
Tokom gostovanja u emisiji "Puls Srbije vikend" na Kurir TV došlo je do žestokog sukoba između lidera Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislava Šešelja i Mirjane Pajković, predsednice stranke Evropskog koraka slobode.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam šta je ovog puta radio poslanik blokader Dobrica Veselinović, zašto je najnoviji nadimak tajkuna političara Dragana Đilasa "Gagi Benč", kuda se kreće košarkaški trener Željko Obradović, o čemu priča političarka blokaderka Biljana Stojković, poznatija kao "Dabrica"...
Ekipa Informera sutra će tokom celog dana izveštavati iz Budimpešte, tokom parlamentarnih izbora koji se održavaju u Mađarskoj. Imaćemo ekskluzivni sadržaj, brojna uključenja sa lica mesta, izjave, fotografije sa birališta i ulica glavnog grada Mađarske.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije "Na merama" otkrili smo vam o čemu su pričali blokaderi Gagi Jovanović i Jelena Kleut, čime se u slobodno vreme bavi još jedan blokader - glumac Dragan Bjelogrlić, kuda je išao političar Vladan Đokić, da li se pevač Beki Bekić snašao u ulozi dede, kako je samozvanom revolucionaru Jovu Bakiću propao "pokušaj" dinstanja na protestu…
Predsednik Srpske radikalne stranke profesor doktor Vojislav Šešelj gostujući u Info jutru objasnio je novi ugao gledanja na smrt studentkinje na Filozofskom fakultetu.
Ana Radović (20) i Aleksandar Masalušić poginuli su u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila 24. novembra 2025. godine, a prema najnovijim informacijama, istraga ove tragedije je završena. Tim povodom se oglasio Miloš Radović, otac stradale Ane Radović.
U teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila juče u Novom Pazaru, poginula je devojčica Meleka R. (16), dok je njena drugarica teško povređena i nalazi se na lečenju.
Aleksinčanin D.T. (23) uhapšen je zbog sumnje da je rano jutros izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj je poginula devojka (19), dok je njena vršnjakinja teško povređena.
Postoje sitne promene u ishrani koje na prvi pogled deluju nevažno ali vremenom mogu da naprave veliku razliku po zdravlje. Jedna od njih krije se u namirnici koju većina ljudi smatra samo običnom grickalicom.
Verovatno vam se već dogodilo da vaš inače miran i prijateljski raspoložen pas iznenada počne da reži na nekoga ko vam deluje potpuno bezazleno.Takva situacija nosi važnu poruku koju ne bi trebalo zanemariti.
Suve i ispucale usne su vrlo čest problem. Iako mnogi odmah posežu za skupim kozmetičkim proizvodima, pravo rešenje često se nalazi u sastojcima koje već imamo u svom domu.
Tokom emitovanja radio-emisije "S mesta splačine", došlo je do oštre rasprave između Milene Kačavende i Danila Dače Virijevića, koja je ubrzo eskalirala u otvoreni sukob.
Modna kreatorka i nekadašnja voditeljka Biljana Tipsarević u vaskršnjem intervjuu progovorila je o porodici, o tome koliko joj znači Srbija, ali i zbog čega smatra da je lični mir danas najveći luksuz.
Bivša rijaliti učesnica Aleksandra Subotić potvrdila je da ulazi u "Elitu 9" kako bi se obračunala sa Majom Marinković, koja joj je bila preotela muža.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar