Sjedinjene Američke Države mogle bi da oslabe svoju sposobnost da obuzdavaju Rusiju zbog ubrzanog trošenja vojnih zaliha u ratu protiv Irana, piše američki časopis Amerikan konzervativ.
U analizi se navodi da se američki arsenal, posebno zalihe raketa, brzo troši kako sukob traje, dok bi njihova obnova zahtevala ogromna finansijska sredstva i dug vremenski period.
„Sa svakim danom rata Sjedinjene Američke Države troše sve više ograničenih zaliha raketa, čija će zamena zahtevati milijarde dolara i godine proizvodnje. Što pre Vašington bude mogao da proglasi pobedu i vrati se kući, to će biti bolje za sposobnost SAD da konvencionalnim naoružanjem odvraćaju Kinu, Rusiju i Severnu Koreju“, navodi se u tekstu Amerikan konzervativa.
Dug rat sa Iranom mogao bi da oslabi američku vojsku
Prema toj oceni, dugotrajna kampanja na Bliskom istoku mogla bi da ograniči sposobnost SAD da brzo reaguju u potencijalnim krizama u Evropi ili u Indo-pacifičkom regionu.
Rat Irana sa SAD i Izraelom potresa region
Sjedinjene Američke Države i Izrael započeli su 28. februara napade na ciljeve na teritoriji Irana, uključujući i prestonicu Teheran, pri čemu su prijavljena razaranja i civilne žrtve.
Iran je potom pokrenuo uzvratne udare na teritoriju Izraela, kao i na američke vojne objekte širom Bliskog istoka.
Eskalacija sukoba gotovo je zaustavila pomorski saobraćaj kroz Ormuski moreuz, jednu od ključnih ruta za transport nafte i tečnog prirodnog gasa iz zemalja Persijskog zaliva na svetsko tržište.
Plan američkog predsednika Donalda Trampa da tankerima ograniči ruski izvoz energenata doživeo je preokret nakon rata na Bliskom istoku, koji je naglo podigao cene nafte i gasa.
Iran je, prema navodima zapadnih izvora, u napadu na britansku vojnu bazu Akrotiri na Kipru koristio dronove-kamikaze tipa „Šahed“, dok pojedini analitičari tvrde da su neki od tih aparata delimično sastavljeni u Rusiji i opremljeni zapadnim elektronskim komponentama.
U slučaju direktnog rata u Evropi, Rusija prvi udar ne bi usmerila na evropske države, već na teritoriju Sjedinjenih Američkih Država (SAD), ocenio je bivši šef izraelske specijalne službe „Nativ“ i stručnjak za međunarodnu bezbednost Jakov Kedmi.
Američki predsednik Donald Tramp promenio je mišljenje o Rusiji, a pobedu u SAD je odnela politička struja koja veruje da rat u Ukrajini može da bude nastavljen pod uslovima povoljnijim za Vašington – uz veći evropski račun i manji direktni američki teret.
Predsednik Rusije Vladimir Putin naredio je Ratnoj mornarici da odlučno zaštiti ruske trgovačke brodove i da svaki pokušaj zaplene tankera tretira kao piratstvo.
Najava predsednika Rusije Vladimira Putina da se završavaju radovi na besposadnom podvodnom aparatu „posejdon“ predstavlja direktno upozorenje Zapadu o snazi ruskog pomorskog nuklearnog arsenala, ocenjuje britanski Dejli ekspres.
Rusija je, kao krajnju opciju, spremna da fizički uništi satelitsku konstelaciju Starlink i tako preseče komunikacionu mrežu koju koriste ukrajinska i američka vojska, tvrdi bivši američki obaveštajac i vojni analitičar Skot Riter.
Predsednik Rusije Vladimir Putin i bivši premijer Mađarske Viktor Orban nikada nisu razgovarali na ruskom jeziku, već su svi njihovi susreti i razgovori vođeni uz prisustvo prevodilaca, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Velika pomorska parada u Sankt Peterburgu otkazana je drugu godinu zaredom, a predsednik Rusije Vladimir Putin Dan Ratne mornarice obeležio je u dvorištu Glavnog admiraliteta, ispred zida na kojem je bila naslikana podmornica.
Ruski udari praktično su izbacili Odesu iz funkcije kao jednu od ključnih ukrajinskih luka, dok je nedostatak raketa za sisteme „Patriot“ ostavio Ukrajinu bez odgovarajuće zaštite, ocenio je profesor Univerziteta u Čikagu Džon Miršajmer.
Rusija satelitski snima američke vojne baze na Bliskom istoku i prikupljene podatke prosleđuje Iranu pre i posle napada, izjavio je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski.
Predsednik Kazahstana Kasim-Žomart Tokajev izjavio je pred predsednikom Rusije Vladimirom Putinom da je vreme za zamrzavanje sukoba u Ukrajini i pokretanje novih pregovora po modelu „istanbulske formule 2.0“.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Plan američkog predsednika Donalda Trampa da tankerima ograniči ruski izvoz energenata doživeo je preokret nakon rata na Bliskom istoku, koji je naglo podigao cene nafte i gasa.
Američki stelt-lovac F-35B srušio se i izgoreo u vojnoj vazduhoplovnoj bazi Miramar u San Dijegu, dok je pilot uspeo da se katapultira neposredno pre udara. Snimci sa mesta nesreće pokazuju potpuno spaljenu letelicu, dok se iznad baze podizao gust stub crnog dima.
Premijer Jermenije Nikol Pašinjan nije uspeo da od predsednika Rusije Vladimira Putina dobije ukidanje ograničenja koja su gotovo zatvorila rusko tržište za najvažnije jermenske proizvode.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se građanima naše države, otkrio mnoge novosti kada je u pitanju poboljšanje životnog standarda i govorio o svim najvažnijim temama iz zemlje, ali i sveta.
Šokantno priznanje stiglo je iz Hrvatske - objavljen je izveštaj u kom se navodi kako ta zemlja od trenutka kada se priključila Evropskoj uniji (EU) stagnira kada je u pitanju efikasnosti procesuiranja ratnih zločina.
Tajkunski mediji više ne mogu da sakriju istinu - a to je uspeh koji je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, zajedno sa svojim saradnicima, postigao u prethodnih 14 godina kada je u pitanju rast i napredak naše zemlje, pa su i sami počeli da objavljuju priloge kojima to potvrđuju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se na Instagramu nakon posete Knjaževcu i Svrljigu i zatresao političku scenu obrativši se direktno svojim političkim protivnicima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras da će u Srbiju uskoro stići najnoviji inovativni lekovi za borbu protiv raka za koje će država izdvojiti 100 miliona evra.
"Volkswagen Polo" polovni automobili u cenovnom rangu do 3.000 evra i dalje važe za najpouzdaniju kupovinu koja vozačima nudi mnogo više od uložene sume.
Povećanje plata i penzija moglo bi da usledi pre kraja godine, izjavio je predsednik Aleksandar Vučić. On je najavio i jednokratnu podršku početkom septembra.
Od prigušivača koji navodno potpuno utišavaju pucanj, do DNK analiza koje se završavaju za nekoliko minuta, kriminalističke serije i filmovi stvorili su brojne zablude o tome kako zaista izgledaju policijske istrage.
Požar koji je oko 18 časova izbio na području reciklažnog dvorišta u Prapatnici, gde gore velike količine otpada, među kojima su plastika i gume, stavljen je pod kontrolu.
Ruskinja Ljudmila Turkova Konstantinovna (28) čije je telo, prema prvim rezultatima istrage, pronađeno u koferu u kanalu u Padinskoj skeli, doputovala je u Srbiju samo dan pre nestanka 25. jula.
Županijsko državno tužilaštvo u Splitu podiglo je optužnicu protiv 44-godišnje Marijane P. zbog sumnje da je iskoristila teško bolesnog komšiju kako bi se domogla njegove imovine vredne više od 200.000 evra.
Netfliks se suočava sa tužbom od 105 miliona dolara nakon što je iz njihovih kancelarija u Los Anđelesu ukraden eksterni hard-disk sa još neobjavljenim ratnim trilerom "Fortitude", u kom glavnu ulogu tumači Nikolas Kejdž.
Holivudski veteran Robert Redford (88) ispričao je jednom prilikom kontroverzne detalje iz snimanja legendarnog filma "The Way We Were" (1973) u kojem je glumio zajedno sa Barbrom Strejsend (82).
Glumac Zoran Rankić koji je u seriji "Srećni ljudi" glumio Žarka Poparu, pred smrt je otkrio da je on smislio replike "Gospođice, gospođo" i "Mmmm...bebo".
Američa tehnološka kompanija Epl ostvarila je bolje rezultate od očekivanih u fiskalnom trećem kvartalu do 27. juna, zahvaljujući snažnom rastu prodaje ajfona, ali je upozorenje o problemima u lancima snabdevanja izazvalo pad akcija kompanije na berzi za sedam odsto.
Pekmez od nektarina savršeno je sladak i aromatičan namaz koji u sebi nosi svu punoću leta. Zahvaljujući tankoj kori nektarina koja se tijekom kuhanja lako raskuha, ovaj pekmez ima izuzetno finu i glatku strukturu, često čak i bez potrebe za pasiranjem.
Blistava snežna oaza usred Mediterana, koja zapravo predstavlja čistu stenu od laporca, tako bi se najkraće mogla opisati Skala dei Turči na južnoj obali Sicilije. Ovo fotogenično prirodno čudo svake godine privlači hiljade putnika sa svih strana sveta.
Nakon višeminutnog skandiranja "Dino lopove", stotine razočaranih fanova sa urednim ulaznicama moralo je da se vrati kućama jer nisu mogli da uđu na prvi koncert Dina Merlina na stadionu Koševo.
Bivša rijaliti učesnica i starleta Ava Karabatić ponovo je uspela da pomeri sve granice nakon što je objavila fotku iz seksi šopa sa ogromnom igračkom u obliku penisa.
Pevačica Verena Cerovina ponovo je privukla veliku pažnju na društvenim mrežama, ovog puta zbog fotografija u kupaćem kostimu koje je objavila na Instagramu.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.