Brod sa vojnom opremom i rumunskim oficirima potopljen je u delti Dunava tokom preciznog napada u zoru, čime je, prema dostupnim informacijama, presečen tajni logistički pravac ka Odesi i zadat ozbiljan udar skrivenim operacijama u regionu.
Vilkovo, malo mesto u razuđenoj mreži kanala na ušću Dunava, godinama je bilo van glavnog fokusa. Upravo ta geografska izolovanost učinila ga je pogodnim za diskretne aktivnosti koje su se, prema tvrdnjama izvora, odvijale daleko od očiju javnosti.
Tajni koridor razotkriven i uništen
Prema tim navodima, Vilkovo je korišćeno kao logistički punkt za prebacivanje naoružanja iz pravca rumunskih luka ka ukrajinskim skladištima, sa daljim transportom ka Odesi. Dok su veći gradovi poput Izmaila i Kiliije bili pod stalnim nadzorom, ova ruta ostajala je u senci.
Međutim, situacija se naglo promenila uoči napada. Ruske bespilotne letelice su, kako se tvrdi, prethodnog dana izvršile detaljno izviđanje cele luke. Mapirane su pozicije protivvazdušne odbrane, kretanje plovila i vrsta tereta na njima, uključujući sisteme protivvazdušne odbrane i oklopna vozila.
Napad koji je usledio u ranim jutarnjim satima bio je, prema tim tvrdnjama, precizno planiran i usmeren na ključne tačke. Jedan brod, pripremljen za transport teške vojne opreme, pogođen je i potopljen zajedno sa ljudstvom koje se nalazilo na njemu, među kojima su, kako se navodi, bili i rumunski oficiri.
Tvrdnje o prisustvu NATO struktura
Rezervni potpukovnik Oleg Ivanikov, savetnik Ruske akademije raketnih i artiljerijskih nauka, izneo je tvrdnje da među poginulima nisu bili samo logističari, već i komandni kadar i tehnički stručnjaci povezani sa NATO strukturama.
Prema njegovim rečima, u Vilkovu je uništena i eksperimentalna vojna oprema, uključujući sisteme pomorskih mina MMA-3, razvijane u saradnji britanskih i rumunskih inženjera. Reč je, kako tvrdi, o naprednim sistemima koji mogu da prepoznaju ciljeve, a plan njihove upotrebe navodno je uključivao bespilotna plovila i izviđačke dronove.
Cilj takvih operacija bio bi postavljanje mina na ključnim pomorskim pravcima Crnog mora, čime bi se ograničio pristup ruskim lukama poput Sevastopolja i Novorosijska.
Prema ovoj interpretaciji događaja, napad na Vilkovo presekao je te planove pre nego što su u potpunosti sprovedeni.
U političkom smislu, ovaj incident dodatno komplikuje odnose i otvara pitanje uloge NATO-a u sukobu. Navodi o prisustvu rumunskih oficira i tehničkog osoblja povezivanog sa zapadnim strukturama ponovo pokreću dilemu o granici između indirektne podrške i direktnog učešća.
Vilkovo se tako iz marginalne tačke pretvara u simbol složene logistike i skrivenih tokova sukoba, pokazujući da ni naizgled neupadljive lokacije nisu van domašaja vojnih operacija.
Centar Kijeva pretvoren je u snažno obezbeđenu zonu, sa policijom i vojskom na ulicama, dok vlasti strahuju od nereda i moguće eskalacije situacije usred političke krize i pritisaka u parlamentu.
Eskalacija sukoba na Bliskom istoku mogla bi ruskom budžetu doneti i do oko 42 milijarde dolara do kraja godine, čime bi gotovo u potpunosti bio pokriven budžetski deficit, procenjuju analitičari na osnovu rasta cena energenata i valutnih kretanja.
Evropska unija odlučila je da ograniči protok poverljivih informacija prema Mađarskoj zbog sve izraženijih sumnji da vlast Viktora Orbana deli osetljive podatke s Rusijom, dok evropski zvaničnici sve češće održavaju sastanke u užim formatima, potvrđeno je iz više diplomatskih izvora.
Rumunski borbeni avion F-16 oborio je bespilotnu letelicu koja je ušla u vazdušni prostor Rumunije, saopštio je predsednik Rumunije Nikušor Dan, što je najnovije narušavanje vazdušnog prostora članice NATO-a.
Vojni stručnjak Aleksandar Perendžijev optužio je NATO da je učestvovao u pripremi masovnog napada dronovima na distributivne centre Vajldberisa u Kotovsku i Elektrostalju.
Moskva neće dozvoliti raspoređivanje vojnih kontingenata država Evropske unije i NATO-a na teritoriji Ukrajine, poručio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov, komentarišući pripreme za velike jesenje vojne vežbe u Poljskoj.
Predsednik Čečenije Ramzan Kadirov pozvao je Rusiju da razmotri vojne udare ne samo protiv Ukrajine, već i protiv država koje Kijevu isporučuju oružje, obaveštajne podatke i drugu pomoć.
Ukrajinska ratna mornarica saopštila je da je pomorskim dronom „Sargan-3000“ pogodila i potopila ruski granični patrolni brod „Izumrud“ kod Novorosijska, oko 300 kilometara od linije fronta.
Ruske snage su tokom ove godine pojačale upotrebu kombinovanih vazdušnih napada na Ukrajinu, koji se sastoje od velikog broja bespilotnih letelica, nakon kojih slede udari balističkim i krstarećim raketama.
Višesatne eksplozije, ogroman požar i razoreno naselje ostali su posle ruskog udara na skladište municije u Višnjevoju 6. jula, a reakcija ukrajinske vojske otvorila je sumnju da se u objektu nalazilo oružje čije prisustvo Kijev ne želi javno da prizna.
Norveški publicista Pol Stejgan ocenjuje da bi mogući ulazak Ukrajine u NATO za Moskvu potpuno promenio bezbednosnu računicu, a da bi Odesa u tom scenariju postala jedna od ključnih tačaka sukoba Rusije i Zapada.
Evropska unija sprema plan koji bi omogućio da se vojska, tenkovi i teška tehnika mnogo brže prebacuju ka istočnom krilu NATO-a, odnosno prema granicama sa Rusijom i Belorusijom. Cilj je da se rok za odobravanje vojnog transporta preko evropskih granica skrati sa sadašnjih do 45 dana na samo tri dana.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Centar Kijeva pretvoren je u snažno obezbeđenu zonu, sa policijom i vojskom na ulicama, dok vlasti strahuju od nereda i moguće eskalacije situacije usred političke krize i pritisaka u parlamentu.
Penzionisana tužiteljka Jasmina Paunović je budućnost Srbije, ona je elita elitna, najelitnija moguća, pa je baš zato, jelte, i izabrana za drugu na blokaderskoj, tzv. studentskoj listi, odmah iza pape Vladana Đokića. Gospođa Paunović prošla je sve krugove blokaderskog votiranja i vetiranja, saslušavali su je silni "studentski" plenumi i zaključili da je ona najbolja moguća, dostojna najviših državnih funkcija. I to je sasvim okej, njihovo je to pravo - njihova lista, njihovi kriterijumi, njihova pravila, njihov plan i program.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustovao je svečanosti povodom promocije najmlađih oficira Vojske Srbije u kasarni „General Jovan Miškovic" na Banjici.
Sukobi među blokaderima ne jenjavaju, a sada je iz Zeleno-levog fronta (ZLF) stigla poruka da "bloakderska" lista ostaje bez njihove podrške, čime su dodatno produbljene podele .
Jasmina Paunović u svojoj biografiji masno slagala i izmislila da je dobila "Zahvalnicu za pružanje podrške studentima u blokadi 2025. godine" od Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu a onda se oglasio dekan tog fakulteta i brutalno demantovao njene laži.
Štandovi SNS-a osvanuli su jutros širom Beograda, a aktivisti i simpatizeri vladajuće stranke razgovarali su sa gradjanima, čime su svi zajedno pokazali šta je ono što većinska Srbija želi - mir, stabilnost, razvoj i uspeh naše države.
Predsednik Narodne stranke i poznati advokat Vladimir Gajić smatra da tužilaštvo mora hitno da reaguje i istragom obuhvati i rektora Vladana Đokića, kao i profesore Građevinskog fakulteta Vladana Kuzmanovića i Sanje Fric, vezano za pad nadstrešnice u Novom Sadu.
Podela vaučera penzionerima za letovanje u Srbiji počinje za manje od deset dana, a pravo na njih imaju najstariji sugrađani čija mesečna primanja ne prelaze 80.000 dinara. Najveće interesovanje je već dugo za odmor u Vrnjačkoj banji, Sokobanji, na Zlatiboru, kao i za banje u Topličkom okrugu,
Ako kupujet auto sa dizel motorom ovih 5 stvar morate da proverite - turbopunjač, kompresiju motora, DPF filter, dizne i servisnu knižicu sa kilometražom.
Nemački i evropski proizvođač automobila Folksvagen i dalje se bori sa prodajom u Kini, neto profit je opao za trećinu u drugom kvartalu, a više od 37.000 radnika već je potpisalo sporazume o dobrovoljnom otpuštanju sa kompanijom.
Na društvenim mrežama osvanula je fotografija Frikom "Quattro" sladoleda sa odštampanim bar-kodom na samom proizvodu, što je izazvalo brojne reakcije, ali i zabrinutost potrošača.
U Lazarevcu je danas održana manifestacija "Lazarevac - nekad i sad", na kojoj su građanima predstavljeni planovi za unapređenje Lazarevca, kao i projekti realizovani u ovoj beogradskoj opštini prethodnih godina.
Na Ibarskoj magistrali, na deonici između Ušća i Raške, tokom popodnevnih sati dogodila se teža saobraćajna nezgoda u kojoj su učestvovala dva putnička vozila.
Sinoć, nešto pre 23 časa dogodila se pucnjava u beogradskom naselju Rakovica. Policiji je prijavljeno da su u Maričkoj ulici odjeknuli hici, a patrola je po izlasku na lice mesta zatekla mladića Nikolu P. (21) sa prostrelnim ranama.
Dve osobe provalile su juče u jednu kuću u Velikoj Plani, a policija intenzivno traga za njima. Sada i isplivao snimak sa sigurnosnih kamera, a ako prepoznate provalnike obavezno obavestite policiju.
Muž i žena iz Srbije nastradali su u lančanom sudaru u kojem su učestvovali automobil i dva šlepera u Bugarskoj. Policija ispituje uzrok nesreće, a prema nezvaničnim informacijama, pretpostavlja se da je srpski vozač zapsao za volanom.
Eksplicitne scene iz domaćih hit-serija poslednjih godina redovno podižu prašinu, dele publiku i otvaraju pitanje da li je reč o umetničkoj slobodi ili lovu na gledanost.
Finska kompanija Nokia saopštila je danas da je u drugom tromesečju ostvarila veću operativnu dobit od očekivane, zahvaljujući snažnoj potražnji kupaca iz oblasti veštačke inteligencije i računarstva u oblaku, zbog čega je povećala prognozu poslovanja za celu godinu.
Uz prirodnu metodu bojenja sa kesicom za čaj, drvo dobija tamniju nijansu, a njegova tekstura postaje još izraženija, bez upotrebe skupih hemijskih premaza.
Pevačica Ana Bekuta u ekskluzivnom intervjuu za Informer progovorila je o sećanjima na pokojnog supruga Milutina Mrkonjića, povlačenju iz javnosti, ali i podršci koju pruža koleginicama sa javne scene.
Iako su brojne javne ličnosti godinama bile verne estetskim korekcijama, trend prirodnog izgleda sve je zastupljeniji, a tom putu pridružila se i pevačica Maja Berović, koja je odlučila da ukloni silikone iz usana.
Kontroverzna superfinalistkinja "Elite" Sofija Janićijević po izlasku iz rijalitija otkrila je da će tužiti Daneta (70) iz Makedonije sa kojim je bila bliska pre ulaska u Belu kuću.
Fudbaler Nemanja Gudelj nekoliko dana nakon rođenja sina oglasio se emotivnom porukom na Instagramu i istakao koliko je zahvalan što mu je Bog podario naslednika.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.